Изнасяне на кола и багаж от Ванкувър до БГ

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
tztania
Мнения: 25
Регистриран на: Чет Фев 07, 2008 9:04 pm

Мнение от tztania »

dobretenov написа:Тази инф. е меко казано едностранна., непълна и подвеждаща.
Виждам, че добре познаваш митническите закони в България и Канада, коя част от тях е меко казана подвеждаща?
dobretenov
Мнения: 24
Регистриран на: Пет Май 09, 2008 3:22 am

Мнение от dobretenov »

Помисли сама и отговори. 5 съществени подробности, които биха струва ли 500 usd. минимум за незнаещите. Най-малкия проблем е влизане в демурейдж към линията, докато си набавиш необходимите документи, това дотук за 3 дни мин. 50 usd., да не забравяме задълженията към пристанището( сториджи). Тези разходи не могат да се избегнат, само ако всички док. са наред.
becks
Мнения: 2014
Регистриран на: Чет Окт 20, 2005 3:50 am
Местоположение: Toronto

Мнение от becks »

вие направо ме разбихте ..... :D

--- Спедиция = Spedition (немски език, вероятно с латински корен) = Freight forwarder (английски език) = Transitaire (френски език) = едно и също нещо

--- внасянето на лично имущество не се облага с мито и ДДС. Зависи как ще се декларира, всеки митн. агент може да свърши тази работа.

За справка - Правилник за прилагане на Закона за Митниците:
...... Глава петдесет и първа
ВНОС НА ЛИЧНО ИМУЩЕСТВО ОТ ФИЗИЧЕСКИ ЛИЦА
Раздел I
Лично имущество, внасяно от физически лица, които се преместват на постоянно местопребиваване в Република България

Чл. 668. При спазване разпоредбите на този раздел се допуска безмитен внос на употребявано лично имущество, внасяно от физически лица, които се преместват на постоянно местопребиваване на митническата територия на Република България.
Чл. 669. Безмитен внос се допуска само на лично имущество, което:
1. е било във владение на лицата, които се преместват на постоянно местопребиваване в Република България, и е било за тяхно лично и частно ползване на предишното им местопребиваване; превозните средства за частно ползване трябва да са били използвани от тези лица на предишното им постоянно местопребиваване най-малко 6 месеца преди датата, на която е сменено постоянното им местопребиваване;
2. ще се използва за същите цели на новото постоянно местопребиваване на митническата територия на Република България.
Чл. 670. Безмитният внос по чл. 668 се допуска с разрешение на началника на митницата, в чийто район се намира постоянното местопребиваване на съответното физическо лице.
Чл. 671. (1) Моторните превозни средства, допуснати за безмитен внос, не могат да бъдат заемани, залагани, давани под наем или прехвърляни със или без заплащане преди изтичането на 24 месеца от датата на приемането на декларацията за оформяне на режим внос без предварителното разрешение на митницата, оформила вноса.
(2) В случай че моторните превозни средства, допуснати за безмитен внос съгласно ал. 1, бъдат заемани, залагани, давани под наем или прехвърляни със или без заплащане преди изтичането на срока по ал. 1, митницата, оформила безмитния внос, събира митните сборове, дължими за тези превозни средства, в съответствие с вида им и въз основа на митническата стойност, определена или приета от митническите органи към датата на заемането, залагането, даването под наем или прехвърлянето и според митническите ставки, действащи към същата дата.
Чл. 672. (1) Безмитен внос на лично имущество се разрешава само на физически лица, които са имали постоянно местопребиваване извън митническата територия на Република България най-малко 12 последователни месеца преди смяната на местопребиваването.
(2) Отклонения от правилото по ал. 1 могат да бъдат разрешени от началника на митницата, в чийто район се намира постоянното местопребиваване на съответното физическо лице, в случаите, когато:
1. намерението на лицето е било да живее извън митническата територия на Република България за непрекъснат период от 12 месеца;
2. лицето сменя постоянното си местопребиваване от друга държава в
Република България по време на или след кратко временно пребиваване в Република България, при условие че преди временното пребиваване е живяло извън митническата територия на Република България най-малко 12 последователни месеца.
Чл. 673. Не се разрешава безмитен внос на:
1. алкохол и алкохолни напитки;
2. тютюн и тютюневи изделия;
3. повече от едно превозно средство за частно ползване от всеки вид на пълнолетно лице;
4. търговски автомобилни превозни средства, както и всякакви други превозни средства, чието предназначение е да бъдат използвани за извършване на дейности от търговски характер;
5. професионално оборудване, различно от ръчно преносимите инструменти и апарати. .............
Дали ще внесе колата безмитно е божа работа :noz: , за мебели и други лични вещи не би трябвало да е голям проблем


--- къде пратихте човека да прави транзит до София. Може просто да осжободи митница във варна/Бургас, да разтовари на пристанището и да качи всичко на камион. Защо да се разправя с транзити, гаранции и пр.


--- за това въобще не съм убеден че е така
спедиторска такса на логистичната компания на линията- 150-200 usd., )
Тази спедиторска такса няма как да се избегне.

-- за това също:
Още нещо ако условията ти на доставка посочени на Bill of Loading включват Insurance в България задължително ще ти поискат Certificate of Insurance
В коносамента ще пише: Shipper: Andy; Consignee: Andy; Notify: Andy

Description of goods: лични вещи

няма условия на доставката, те са във фактурата, каквато няма - няма да си фактурираш сам на себе си ;)


За другото съм съгласен :D
dobretenov
Мнения: 24
Регистриран на: Пет Май 09, 2008 3:22 am

Мнение от dobretenov »

Не съм чел Правилника и Закона за митници много отдавна. Аз съм направил над 30 конт. през годините от САЩ и Канада, и за това се изисква повече от това да прочетеш даден закон. Малките подробности остават, без брокер( знаещ и можещ). В противен случаи, проблемите които ще имате съм описал по-горе.
dobretenov
Мнения: 24
Регистриран на: Пет Май 09, 2008 3:22 am

Мнение от dobretenov »

Контейнери с лични вещи
tztania
Мнения: 25
Регистриран на: Чет Фев 07, 2008 9:04 pm

Мнение от tztania »

Точно за да се избегнат всички такси за закъснение казах, че документите трябва да се предварително уточнени с брокер в България.
Правилно е че думата спедиция е от немски произход, ако търси спедиция в Канада ще го гледат като изумени, не използват този термин. (от лиен опит сблъсквала съм се с този проблем, като дойдох тук използвах този термин, не им е известен)
Условията на доставка се упоменават в коносамента. (после митницата иска Сертификата за застраховка, в който задължително се посочва декларираната сума.(сумата се посочва в митническата декларация.
Транзита няма как да се избегне. Дори да предположим, че контейнера пристига на Варна изток - МП 2005, и лицето е с п0остоянно местоживеене Варна, освобождаването става на МП 2001 Варна Автотранспорт. Дори и в този случай не става без транзит и гаранция за транзит.
Лични вещи ако не отговарят на условия (смяна на постоянно местопребиваване), се обмитяват. Разрешението за безмитен внос се дава от началника на съответната РМД по местоживеене.
За лек автомобил единственно не можеш да се освободиш от плащане на акциз.
becks
Мнения: 2014
Регистриран на: Чет Окт 20, 2005 3:50 am
Местоположение: Toronto

Мнение от becks »

Съгласих се :D
:D :D Вярно че правят транзит от МП 2005 до МП 2001 (а тва са две съседни бюра) :D :D
dobretenov
Мнения: 24
Регистриран на: Пет Май 09, 2008 3:22 am

Мнение от dobretenov »

Мили съфоромци, желая Ви успех във вашето начинание.
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Мнение от Павел »

tztania, такова животно "Bill of Loading" нема - има "bill of lading"

Кола може да се вкара в Бг без мито САМО ако е била твое притежание ПОНЕ 6 месеца, преди деня на товаренето на кораба.
Споменавате за ддс, ама забравяте и за евентуален акциз /за двигатели над 160 к.с./, който е най-голямото дърво.

Тук трябва да се провери, съответното канадско пристанище дали разрешава да влезеш със собствен транспорт и да товариш сам контейнера на място за определено о време (обикновено 24 часа). Ако не - трябва да си наемеш транспортна фирма, която да ти докара контейнера пред вас за товарене, след което да ти го закара обратно на пристанището, нещо което оскъпява сметката с поне още $380-400, според разстоянието до пристанището.

Ако крайната дестинация е София, по-евтин вариант може да излезе не до Варна и от там с ТИР до София, а до Солун и от там с ТИР до София.
С риск да обидя повдигналия темата, дълбоко се съмнявам да се оправи сам(а), предвид факта, че не прави дори разлика м/у въздушен и морски транспорт.
Може да се спестят малко пари, ако не се прави застраховка, която не е задължителна и която покрива щети само ако потъне кораба, да не говорим, че има по-голяма вероятност да получиш от умрел писмо, отколкото от застраховател пари, особено когато си на другия край на света.
Трябва да се има предвид и факта, че почти никога кораба не отива за обещаните, примерно, 45 дни. По-вероятно е да отнеме 2-3 месеца, особено ако се ползват евреите ЗИМ.
north
Мнения: 11
Регистриран на: Сря Дек 06, 2006 12:47 am
Местоположение: Canada

Мнение от north »

tztania
Мнения: 25
Регистриран на: Чет Фев 07, 2008 9:04 pm

Мнение от tztania »

Павел написа:tztania, такова животно "Bill of Loading" нема - има "bill of lading"

Кола може да се вкара в Бг без мито САМО ако е била твое притежание ПОНЕ 6 месеца, преди деня на товаренето на кораба.
Споменавате за ддс, ама забравяте и за евентуален акциз /за двигатели над 160 к.с./, който е най-голямото дърво.

Тук трябва да се провери, съответното канадско пристанище дали разрешава да влезеш със собствен транспорт и да товариш сам контейнера на място за определено о време (обикновено 24 часа). Ако не - трябва да си наемеш транспортна фирма, която да ти докара контейнера пред вас за товарене, след което да ти го закара обратно на пристанището, нещо което оскъпява сметката с поне още $380-400, според разстоянието до пристанището.

Ако крайната дестинация е София, по-евтин вариант може да излезе не до Варна и от там с ТИР до София, а до Солун и от там с ТИР до София.
С риск да обидя повдигналия темата, дълбоко се съмнявам да се оправи сам(а), предвид факта, че не прави дори разлика м/у въздушен и морски транспорт.
Може да се спестят малко пари, ако не се прави застраховка, която не е задължителна и която покрива щети само ако потъне кораба, да не говорим, че има по-голяма вероятност да получиш от умрел писмо, отколкото от застраховател пари, особено когато си на другия край на света.
Трябва да се има предвид и факта, че почти никога кораба не отива за обещаните, примерно, 45 дни. По-вероятно е да отнеме 2-3 месеца, особено ако се ползват евреите ЗИМ.
Павел благодаря за корекцията, допуснала съм правописна грешка.
Относно акциза, ако наистина ми прочетеш последното мнение , ще видиш ,че е съм споменала, че единственно не можеш да се освободиш от акциз за кола. В другите си мнения съм написала, че безмитния внос на употребявано лично имущество и лек автомобил става при определени условия.
Относно застраховката, повечето от компаниийте в Канада работят с техни застрахователни компании и предлагат много добри застрахователни премии. Аз бих си застраховала имуществото ( особенно колата), защото имам опит от практиката си с паднали контейнери в морето.
Що се отнася до оферираната ЕТА, да прав си, много често има забавяния и тези забавяния не зависят нито от контейнерната линия, нито от freight forwarder.
Дала съм примери с пристанище Варна (респективно Бургас), защото питащия/щата не е дал никаква конкретна информация.
Публикувай отговор