Приравняване на диплома по Етнология

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
semeen
Мнения: 200
Регистриран на: Пет Май 26, 2006 12:08 pm

Приравняване на диплома по Етнология

Мнение от semeen »

Здравейте,
Някой приравнявал ли е диплома по етнология (МА) в Канада?
Може ли да сподели как е станало?

Благодаря!
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

Не съвсем същото. Етнологията като отделна специалност я откриха 1995/6 г. в СУ. Дотогава съществуваше като специализация към Исторически факултет. Аз завърших история със специалност етнология, т.е. за мен и за преподавателите ми се водех "етнолог", но в дипломата ми пише "историк" и "учител по история". Съответно държала съм държавен изпит за педагогическия профил + защитих дипломна работа на етноложка тематика. Магистърска степен, 5 години. Това има значение. В университета нямаше никакъв проблем за приравняване: всичко беше ок в Университета на Монреал. Там никога не са имали съмнение, че имам магистърска степен по история.

В СВ-то ми винаги съм писала "Магистър по История" с "Минор" по "Етнология". Никой от работодателите ми не е поставял под съмнение твърдението ми и не ми е изисквал диплома или официално мнение на тукашните институции по въпроса. Като започнах последната си работа, беше голям кеф да ме представят пред събрание на колегите с думите "завършила магистърска степен по история в престижния Софийски университет" 8)

"Държавно" приравняване правих много по-късно, на 4-та ми година от имиграцията, за да кандидатствам за право на преподаване в тукашните училища. Приравниха дипломата ми на бакалавърска степен по история като етнологията никъде я нямаше, педагогическата правоспособност тоже. Що се отнася до последната, тукашното Министерство на образованието прави после собствено приравняване, въз основа на това на Министерството за гражданите и имигрантите /а.к.а. МРСИ - където се прави "държавното" приравняване/. Министерството на образованието ми призна без никакви допълнителни изсквания, изпити или документи педагогическия профил и ми издаде "предварително разрешително за преподаване".

Не ти отговорих много как се приравнява "етнология", ама толкова знам :nenam: Що се отнася за Федерална Канада - там със сигурност е по-различно от Квебек :roll:
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
semeen
Мнения: 200
Регистриран на: Пет Май 26, 2006 12:08 pm

Мнение от semeen »

Благодаря Кримон,
Много се забави с отговора :lol:
Казах на жена ми, че за теб гарантирам, че ще дадеш едно рамо :lol:
При нея нещата са доста по-различни. Но май ни интересува и нас Монреал.
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

В интерес на истината, ако търси реализация като етнолог - университета Лавал (гр. Квебек) и преподавателска дейност. Иначе такова чудо като бг етнология тук - цъ :( Докторската й степен най-вероятно да я признаят като магистърска + уточнението, че има 3 години обучение докторат, което не знаят на какво да приравнят тук :twisted: По-добре да не се минава през МРСИ, за да не й стъпчат самочувствието от самото начало :wink:
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
semeen
Мнения: 200
Регистриран на: Пет Май 26, 2006 12:08 pm

Мнение от semeen »

Разбрахме, че доста етнолози има в Монреал. Имам предвид българи. Понастоящем, обаче имаме връзка само с теб. За съжаление нейната и твойта специалности леееко се различават. Тя е хибридна специлност с английска филология. И държи много точно на етнологията. Онзи ден беше проучвала университетите в Монреал и околията.
Какво е МРСИ?
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

аз не познавам ни един българин с етнология в Монреал :?
Във всеки случай Университета на Монреал-етнология-английска филология :wink: :) Изборът е между преподавателска дейност и социо-антропологически изследвания. За 6 години гледане на тукашните обяви за работа, само един-единствен път попаднах на предложение за етнолог, даже минах интервю незнайно защо. Прилагам обявата, за да придобиете впечатление за какво иде реч:
Ethnologue
http://www.gcclaviolence.org/HLM.htm

GCC LA VIOLENCE! Groupe communautaire contre la violence
gcclaviolence@qc.aira.com

Date limite : 20 avril 2007

Description du poste

• Nous voulons mobiliser et impliquer 20 familles dans le processus de recherche d’outils et de stratégies de lutte contre la violence;
• Nous voulons développer des outils d’intervention d’inspiration ethnoculturelle dans le but de diminuer les comportements de violence sur le territoire des habitations HLM Hochelaga.
• Établir, en concertation avec les acteurs du milieu, un plan d’intervention à l’échelle du quartier de lutte contre la violence d’inspiration ethnoculturelle ;
• Offrir une structure d’intervention adaptée aux minorités culturelles ;
• Amener une plus grande participation et implication des minorités ethnoculturelles à la dynamique du quartier et du milieu de vie HLM.

Conditions

Lieu de travail : Région de Montréal , Hochelaga-Maisonneuve
Statut d'emploi: Contractuel
Type d'emploi: Temps partiel

Date d'entrée en fonction: 25 avril 2007
Salaire : 15,00$/heure
Autre(s) avantage(s): 30 heures semaines 48 semaines

Exigences
Cycle(s) d'études : Baccalauréat
Exigence(s) linguistique(s) : Français parlé. Anglais parlé. Français écrit.

Autre(s) exigence(s) :
- Détenir une maîtrise est un atout;
- Pouvoir démontrer par sa formation ou son expérience sa capacité de pouvoir rejoindre une clientèle isolée socialement;
- Capacité à effectuer du travail de milieu;
- Connaissance de la dynamique du quartier Hochelaga-Maisonneuve et des plans d'ensemble HLM.
В университета имах две колежки, завършили МА Етнология в Университета на Монтреал и съответно правеха друг МА с мен, защото нямаха поле за реализация. Казаха, че някои от техните колеги са се реализирали в помощ на полицията и социалните служби. От друга страна има нещо като тукашен "БАН" :lol: - INRS - http://www.inrs.uquebec.ca - обаче друг въпрос е как може да се започне истинска научна работа там (става дума като етнолог). Една от въпросните по-горе посочени колежки, вече с две МА, трета година реди административни досиета в INRS и то на временни трудови договори :( Ако обаче имаш това-онова, докторантура, публикации в световно-известни списания (не съвсем Етнология и Български фолклор, по-скоро нещо от рода Rabaska или L'Homme), допълнителна подходяща степен (история, социология, лингвистика), находчив си и си създаваш бързо контакти ... отворени са ти, може би :) , вратите. Ако ли не, даваш като Десислав Събев по няколко годишни експедиции в Аляска и при инуитите ... Много готско, истински изследоветал. Ти ли ще гледаш децата, семеен, или ще я придружавате всички заедно на терен :beer: :beer:
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
semeen
Мнения: 200
Регистриран на: Пет Май 26, 2006 12:08 pm

Мнение от semeen »

Дааа, явно с етнологията е сложно. Хубаво, че има и английска филология... Пък за експециите не се притеснявай. Ние и сега провеждаме и сме цялото семейство. Без възрастови ограничения :lol: В колата съм позиционирал две столчета, а в багажника има колички и други бебешки превозни средства. Само ски още не съм сложил :P
Публикувай отговор