Мили мои емигранти - съвети за запътилите се към Канада.

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
Аватар
Kan_Tangra
Мнения: 5866
Регистриран на: Пет Апр 02, 2004 2:40 am
Местоположение: България

Мнение от Kan_Tangra »

7George написа:
ednabulgarka написа:Най-добрият вариант обаче е да дойдеш с перфектен френски и английски и много пари...
Само дето тия неща в БГ се самоизключват най-често. Ако има някой от форума такъв - нека се похвали... 8)
ами аз съм малко зле с френския ... :oops:
иначе съм ок за другото
pumpy написа:
В момента на стола имам пациент по джапанки - ако щеш....
Температурата навън е минус 12 и вали сняг


ми той на две линии местния нейтив и по шнорхел може да ти седне на стола
Powered by bateto
Аватар
AlliumCepa
Мнения: 9
Регистриран на: Пон Юни 30, 2008 5:37 am
Местоположение: T6Hxxx
Обратна връзка:

Мнение от AlliumCepa »

От смисъла на прочетеното за "удостоверение от КАТ" и "документ от КАТ" (това беше по въпроса за ваденето на шофьорска книжка в Канада) ми става ясно, че имате предвид някакъв документ в който пише откога имам книжка. Така ли е? Може ли някой да каже по-точно какво и името на този документ? Не бих искал да отида в КАТ и просто да кажа: "Трябва ми удостоверение." :oops:
Аватар
ivanko13
Модератор
Мнения: 3602
Регистриран на: Сря Юни 29, 2005 5:02 pm
Местоположение: Toronto

Мнение от ivanko13 »

AlliumCepa написа: "Трябва ми удостоверение." :oops:
Ами да това е достатъчно :)
"Нищо велико на този свят не е постигнато без страст"
Георг Вилхелм Фридрих Хегел
Аватар
AlliumCepa
Мнения: 9
Регистриран на: Пон Юни 30, 2008 5:37 am
Местоположение: T6Hxxx
Обратна връзка:

Мнение от AlliumCepa »

ivanko13 написа:
AlliumCepa написа: "Трябва ми удостоверение." :oops:
Ами да това е достатъчно :)
Ясно, благодаря.

Другото, което подразбрах е: от ваденето на международна книжка (от България) няма много смисъл, така ли?
Аватар
myhata II
Мнения: 15705
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: Мили мои емигранти - съвети за запътилите се към Канада.

Мнение от myhata II »

priest написа:Аз съм един успешно минал интервюто и успешно кацнал в Канада от осем месеца и тъй като все още минавам за новопристигнал искам да споделя своя челен опит(и то съвсем добронамерено!) с всички които искат да научат малко за Канада преди да са кацнали тук.
Преди всичко искам да кажа че в Канада не всичко е цвете, но в сравнение с 99% от държавите по света тук е райско кътче с наистина неограничени възможности. И всеки който твърди обратното да си хваща дисагите и да се връща на село при другите неуспели емигранти. Така че моля да не спорим повече по този въпрос а да се концентрираме върху това как да помогнем на другите, които още тръпнат в очакване на интервюто, визите или кацането в Канада да успеят по-добре от нас кацналите вече в своята подготовка за тази така огромна крачка в своя нов живот зад океана.
Първото и най-важното което трябва да знаете за Канада, е това че тук не се говори български. Поне не от официалните власти, с изключение на съда кадето имат преводач, но ако сте стигнали до там значи имате ГОЛЯМ проблем. Така че наблягаите на езика МНОГО ама МНОГО е важно. Английски или Френски зависи от това каде ще кацнете но се подгответе защото ще ви е нужен повече от всичко друго. Познавам много хора лично, които работят без договор, без осигуровки и без никакви перспективи за бъдещето и с много ниско заплащане само защото не говорят езика. Те са обречени или да мизерстват или да се върнат обратно и те никога не са били наистина в Канада а само са я видяли, но са нямали достъп до нея. Повечето работят за някой мошенник българин, който не им плаща добре и ги експлоатира 100%. За тях наистина е по-добре да се върнат в БГ и да мразят Канада защото и без това нищо друго не им остава. Разбира се и тук се учи език, има безплатни курсове в цяла Канада за английски или френски в съответната провинция. Но тук живота е доста скъп и ако тепърва идвате за да учите език сте за оплакване финансово. Много хора го правят, не е невъзможно, но е за предпочитане да се подготвите предварително.
Второто много важно нещо е да се подсигурите с КВАРТИРА. Една позната от центъра за новодошли емигранти ми разправяше едни страхотии за хора дето си свършват парите още първата седмица щото спят по хотели и харчат наляво и надясно. Не забравяите ние идваме в Канада да правим пари, не да ги харчим. Направете си план за разходите с ПЪРВА точка квартира, това е нещо с минимум една година договор и ако е с 50 долара по евтино са си 600 долара по малко за годината, което не е за пренебрегване.
Трето и четвърто са КОЛА и РАБОТА. И без двете не може и двете са необходими и неизбежни. В Канада може обувки да нямаш но без кола си за никъде - това е много използвана поговорка и е 200% вярна. И за коллата и за работата не мога да дам еднозначен съвет, като дойдете ще ви стане ясно. Едно е ясно и с двете се започва по-скромно и после се повишава стандарта. Тук работа се намира с търпение и много постоянство а кола втора ръка или е скъпа или много износена, така че се гответе за борба. Аз си взех кола на втората седмица и минах тънко само защото имах приятел да ми помогне иначе може да ви изтискат портфейла за някоя трошка, дето иска основен ремонт. А първата работа почнах след два месеца като поразпитах първо за да не направя грешка.
Това са първите 4 много основни неща, без които ще ви се стори тясна Канада а ако си направите труда може да си уредите живота много бързо и качеатвено.
Моля чувстайте се поканени да задавате въпроси, ако мога ще ви помогна. Имайте в предвид че живея в Торонто и ако ме питате за Ванкувър ще ме затрудните в отговора. Също така искам да помоля останалите от форума които ще побликуват отговори да бъдат сдържани и позитивни в даването на съвети и да помнят че и ние сме били в положението на чакащи интервюта или визи. Целта е само една да споделяме опита си за да помогнем както е били помогнато и на нас (благодарности на суфорумниците и на BGCANADA.COM като цяло).
За съвети и помощ когато е нужно моето съдействие моля пращайте лично съобщение. Ако имам възможност ще помогна.
Не мислете много а питаите, с питане и до Цариград (Торонто в моя случай) се стига.
А бе ти като си писал толкова много що не ги светна ,че ако караш с бг книжка требжа да си си направил застраховка ,а онези като чуят че искаш да караш с такава ще ти лепнат 320$ месечна и още една предплата и за 1 г договор
-което автоматично ти усира шофьрския рекорд и после иди се управяй
Не го слушайте ,не карайте с бг книжки а изчакайте да си жземете Г или Г2
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от ablood »

Well, и в Квебек е $320, ама не месечната.
peter_pan
Мнения: 883
Регистриран на: Нед Сеп 11, 2005 3:45 am
Местоположение: България/ Европа
Обратна връзка:

Re: Мили мои емигранти - съвети за запътилите се към Канада.

Мнение от peter_pan »

ablood написа:
priest написа:Също така искам да помоля останалите от форума които ще побликуват отговори да бъдат сдържани и позитивни в даването на съвети и да помнят че и ние сме били в положението на чакащи интервюта или визи.
Ще бъда далеч по-сдържан и позитивен от теб.
Не знам как е в другите провинции, но нито едно от нещата посочени от priest не важи в Монреал.
1 Няма начин да научите квебекарцкия диалект извън Квебек. Можете да поставите някакви основи, но език ще научите тук.
2 Не си подсигурявайте квартира предварително! Могат да ви нахендрят на място (и наем), където никода не бихте живяли. Ще издържите ден-два на мотел или гости.
3 Въпреки, че и аз си купих кола на 10-тия ден, може и без. Гадно е, бавно е, но ако в последствие си намериш работа на място където паркирането е невъзможно... Транспортът е Монтреал е супер. В мястото където сега живея е обратното.
4 Каквато и работа да започнете отначало, не сте обречени. Трупате опит, препоръки и си намирате по-хубава.
това е наистина 100% валидно за Мтл. Кола не ви трябва въобще ако сте близо до метро станция, а и да не сте, автобусите са много редовни и до късно вечерта; за квартирите, най-добре на място, пълно е с прилични свободни квартири почти винаги, най-вече през юни когато свършват повечето договори за наем;
точно така мисля по въпроса:)
Аватар
Amental
Мнения: 498
Регистриран на: Вто Апр 10, 2007 11:04 am
Обратна връзка:

Мнение от Amental »

и най-добре в блок по възможност населен изцяло с българи-социаладжии които зная най-добре как да намерим на баницата мекото
:idea:
DCS-15.03.08
Accuse - 10.04.08
Interview-16.06.08 ОК
Букурещ - 10.07.08
Баркодове - 04.08.08
Медицински - 21.08.08
OK - 18.09.08
Покани за виза - 20.10.08
06.11.08г. - ВИЗИ !!!Изображение
Аватар
myhata II
Мнения: 15705
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Мнение от myhata II »

Amental написа:и най-добре в блок по възможност населен изцяло с българи-социаладжии които зная най-добре как да намерим на баницата мекото
:idea:
Веднага ти давам адреса:)
Торонто Пейп,Козбьрн,Гембьл /Бьлгьрската Маала/:)
Пьлно е с паплач и сган:)
Давам ви 1 или 2 месеца максимум:)
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от ablood »

На някои ще им се услади с години. Ще има с кого да си разтеглят локуми, врели некипели, да се правят на велики и преуспели.
Аватар
Amental
Мнения: 498
Регистриран на: Вто Апр 10, 2007 11:04 am
Обратна връзка:

Мнение от Amental »

е нали иначе ще умре форума :lol:
DCS-15.03.08
Accuse - 10.04.08
Interview-16.06.08 ОК
Букурещ - 10.07.08
Баркодове - 04.08.08
Медицински - 21.08.08
OK - 18.09.08
Покани за виза - 20.10.08
06.11.08г. - ВИЗИ !!!Изображение
Аватар
ivanko13
Модератор
Мнения: 3602
Регистриран на: Сря Юни 29, 2005 5:02 pm
Местоположение: Toronto

Мнение от ivanko13 »

Недейте така бе пичове :D И трудовият народ намира сили да пише във форума... :beer:
"Нищо велико на този свят не е постигнато без страст"
Георг Вилхелм Фридрих Хегел
Публикувай отговор