Честит 24 май, българи!

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

каква мрежа бе, аз това съм завършила 1997 г - това ми е специалността :lol:

наистина гледат към западни школи, но рядко се прилагат към българската култура. Това, в което аз лично съм взимала участие, е визуалната антропология, въведена от българин с турски произход, живял и работил цял живот в Канада - проф. Асен Баликси. Като се пенсионирал в Университета на Монреал, човека се настанява в София и започва прилагането на визуалната антропология към български модели /помаците, бг пенсионери/.
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
semeen
Мнения: 200
Регистриран на: Пет Май 26, 2006 12:08 pm

Мнение от semeen »

Кажи нещо повече за този антрополог. Защо точно помаците? Какво открива при тях?
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

въпросът не е в "откритието", а в подхода - по това се различават различните школи в етнологията /а.к.а. антропологията/

целта на визуалната антропология е да достави необходимите средства - научни и технически, в ръцете на носителите на културата, в случая помаците, и те от тяхна, вътрешна гледна точка да я заснемат буквално - без да я коментират, нито те като нейни представители, нито външни наблюдатели, каквито бихме били ние
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Leni
Мнения: 606
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 12:53 am
Местоположение: Близо до българската маала в Торонто
Обратна връзка:

Мнение от Leni »

Ауууу Кримон, как пък го направи с турски произход Асен хич не разбрах, сигурно аз трябва да казвам, че съм с гръцки произход щото баба и дядо са живяли в Гърция....
Извинявай, не следя от начало темата, може да си споменала нещо, ама не разбрах за кой случай говориш цитирайки помаците, щото в първия проект на Баликси 2 от филмите на учениците не бяха за помаците а и наградата в Гьотинген взе филма за самотните пенсионери от български произход....или говориш само за филмите на Баликси?
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

ами аз работих с него, Лени точно по тези два проекта, тогава се и запознах. Бях студентка, когато правих анкетите му с бг пенсионери, тук не съм обсъждала професионално проектите, а само дадох пример, че бг етнология вече използва и по-модерни подходи ... Самият Баликси ми е казвал, че баща му е с турски произход, тъй че незнам какво да добавя. Ти какво по-точно питаш във връзка с проектите му ?
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Leni
Мнения: 606
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 12:53 am
Местоположение: Близо до българската маала в Торонто
Обратна връзка:

Мнение от Leni »

Оооо нищо не питам Кримон, странно, не съм те виждала по проектите му......а иначе единият филм е мой, а за неговите за помаците имам доста голяма заслуга :wink: .
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

странно, и аз теб :lol:
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Leni
Мнения: 606
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 12:53 am
Местоположение: Близо до българската маала в Торонто
Обратна връзка:

Мнение от Leni »

Ми значи не си много навътре иначе щеше да ме знаеш..... :wink:
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

навътре-навънка, няма значение - това ми беше първия професионален опит като етнолог и бях доста щедро заплатена за тези времена /20 долара на анкета/. Не съм казала, че съм участвала във филмите, не си ме разбрала. Поздравления за успешните реализации, аз просто дадох пример на семеен с визуалната антропология в контекста на бг култура. Ако искаш можеш да продължиш.
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Leni
Мнения: 606
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 12:53 am
Местоположение: Близо до българската маала в Торонто
Обратна връзка:

Мнение от Leni »

Не ми доставя удоволствие да продължавам, много високопарно се изразяваш :D
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

ми не мога да ти помогна :nenam: :D
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
semeen
Мнения: 200
Регистриран на: Пет Май 26, 2006 12:08 pm

Мнение от semeen »

Е, хубава работа. Събрахте се две антроположки и веднага се хванахте за косите :roll:
Аз на друг етап мога ли да се допитвам до вас за съвети как е добре да се реализира един етнолог в Канада? Декларирам, че жена ми не е участвала в никой от филмите на учения :wink:
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

Единственият реализиран като етнолог от България в Канада, когото познавам, е Десислав Събев. За целта най-добрата основа са езиците, перфектното им владеене. Минимумът са английски и френски. Следват публикациите в международни списания, доклади на международни конференции, добрите контакти и препоръки. Всичко това съчетано с огромно желание = реализация, твърде различна от българските реалности.
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Аватар
anxeli
Мнения: 3805
Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 1:36 pm
Местоположение: TO

Мнение от anxeli »

Ти пък защо реши че Лени е антроположка, може да е режисьорка или продуцентка :), нали и те казват "филма е мой" ....
Циганите - на Сатурн !
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11755
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Мнение от optics »

Тая тема отиде у ряката и ако е зарад мен се извинявам.

Един въпрос и един коментар.

1. Кирил и Методий били извоювали да се проповядва и на слявянски. Добре!
Това по чие нареждане - на българския цар или на византийския император ? Или може би лично хрумване ?

2. На градската среща онзи ден (24-ти) имаше една баба дошла да се види с българите защото била потомка на българи. Тя въобще не знаеше български но знаеше корените си (дядо и баба от Сливен)

Така че ако някой дядо му е грък, българин или друг, всеки сам си решава дали цени това или не.
Публикувай отговор