Шофьорска книжка в Торонто

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Connor
Мнения: 52
Регистриран на: Пон Авг 07, 2006 12:17 pm
Местоположение: Cote St-Luc
Обратна връзка:

Шофьорска книжка в Торонто

Мнение от Connor »

Някой може ли да обясни какви са тези степени на шоф.книжки в Торонро-G1,2,3 и т.н. БГ книжката, преведена и легализирана, доколко позволяа да се кара кола там? Колко време отнема да изкараш разните там курсове, при положение че в БГ имам B категория и за там си я искам същата? а..и не на последно място колко струва :lol: Благодаря предварително на всички!! :beer:
leaf
Мнения: 549
Регистриран на: Вто Ное 11, 2003 4:35 am
Местоположение: Toronto

Мнение от leaf »

G1 взимаш като минеш изпита с листовките.
G2 след практическия изпит, същото е за G категория. Двете ти дават право да караш кола, само дето за G2 има някои ограничения, но те не са съществени и ти си пълноценен шофьор.
Удоволствието струва около 85 долара за G1, ако си с книжка от България. G2 и G варират от това дали си с твоята кола или наемаш такава. Сложи около 150 долара.
Курсове не са ви необходими ако имате В категория от България. Само може би 2 - 3 часа шофиране да привикните към тукашния стил на каране.
Трябва ти бележка от КАТ, че си шофьор от едиколко си години и че имаш валидна книжка. Превежда се на английски и като пристигнете отивате в Българското консулство и ви я заверявят. След това сте готови за изпит.
Аватар
Al Bundy
Мнения: 160
Регистриран на: Съб Юни 05, 2004 7:47 am
Местоположение: Торонто

Мнение от Al Bundy »

leaf написа: Трябва ти бележка от КАТ, че си шофьор от едиколко си години и че имаш валидна книжка. Превежда се на английски и като пристигнете отивате в Българското консулство и ви я заверявят. След това сте готови за изпит.
Нищо подобно не ти трябва. Не съм сигурен за годините, но имаше значение от колко години имаш книжката и можеш да прескочиш кат. G.
G1 са т.н. листовки. Тук обаче не са на хартия, ами са на PC, имаш кам 15-20 въпроса. Общо взето, малко е необходимо да се почете преди изпита. Има едни книжки за по 12 $, напълно достатъчни са за да минеш теста. Ти понеже пишеш, че имаш книжка, няма да ти казвам как ще се развият нещата ако тук си вадиш за първи път в живота. Аз имам книжка от 1994. Прочетох тая книжка за която ти говорих, отидох на теста, ходи се в някое разделение на Мин. на Трансп., платих към 80 $, явих се на теста и го взех. Веднага ти казват резултата. Преди теста ти правят тест на зрението. Гледаш в едно нещо и ти светкат ту от ляво, ту от дясно, трябва да им кажеш от къде светка. Следващото ниво е G2. G1 ти позволява да караш в присъствието на шофьор с 4 год. стаж в Канада, бла бла, т.е. не си шофьор. С G2 си караш където си искаш, но май имаше някакво ограничение за алкохола в кръвта. Следващото ниво е G. Имаше някакво ограничение за годините стаж като шофьор преди които не можеш да скочиш от G1 на G. Но аз имах доста стаж и можех. Така и направих въпреки че доста ме съветваха, да не съм, щото тука не обичали бързата работа и т.н. Има инструктори на които плащаш към 150-200 $, насрочват ти дата за курмуване обикновено в някое малко градче извън Торонто, където ограничението на скоростта на магистрала е 60 км. Правиш 1-2 обиколки по маршрута по който изпитващия ще те прекара. Инструктора ще ти каже, от тук ще минеш, тук ще завиеш, тук туй ще ти каже и т.н. Някои искат да минат тънко и отиват на изпит с техните си коли в Торонто, неподготвени, въпреки че са добри шофьори ги късат. А всяко явяване естествено струва пари. Аз реших да ги дам тея пари да ми е мирна главата, няма по 100 пъти да плащам. Като пристигнеш пиши на лични, ще ти дам номера на един инструктор, поляк е.
leaf
Мнения: 549
Регистриран на: Вто Ное 11, 2003 4:35 am
Местоположение: Toronto

Мнение от leaf »

Applicants declaring a minimum of 24 months driving experience within the preceding three years:

To obtain recognition for more than 12 months driving experience, applicants are required to obtain written authentication of their foreign driving experience from the originating licensing agency, or from the Embassy, Consulate or High Commissioners' offices representing the jurisdiction. The authentication letter must be on official letterhead and be written in either English or French. The letter of authentication must be dated within six months preceding the date of application for an Ontario driver's licence.
The ministry will recognize the applicant's foreign driving experience as certified on the authentication letter.
Applicants have, pending a letter of authentication of a minimum of 24 months of foreign driving experience, the option of attempting the G1 or G2 exit road tests (mandatory waiting times are waived).
If the applicant chooses to attempt the G1 road test and successfully completes it, the applicant will then be eligible to attempt the G2 road test.
Upon successfully passing the G2 exit road test, applicants will be issued a G licence.
If applicants do not provide a letter of authentication, applicants must pass the G1 road test and must fulfill the 12-month waiting period prior to taking G2 road test.

Целия текст е тук
http://www.mto.gov.on.ca/english/dandv/ ... change.htm
Аватар
Al Bundy
Мнения: 160
Регистриран на: Съб Юни 05, 2004 7:47 am
Местоположение: Торонто

Мнение от Al Bundy »

Каквото и да цитираш, аз писах при мен как мина. Не ми трябваше ни международен паспорт, ни заверка, ни дяволи.
Orange
Мнения: 18
Регистриран на: Нед Яну 14, 2007 7:59 pm
Местоположение: Toronto, ON

Мнение от Orange »

Al Bundy написа:Каквото и да цитираш, аз писах при мен как мина. Не ми трябваше ни международен паспорт, ни заверка, ни дяволи.
...е сигурно защото си взел книжка преди Април-Май 2006. Защото оттогава го има това изискване. В сайта си го пише. Стара ти е информацията.
Аватар
Al Bundy
Мнения: 160
Регистриран на: Съб Юни 05, 2004 7:47 am
Местоположение: Торонто

Мнение от Al Bundy »

Изкарах книжка 12.2005. Може и нещата да са се променили. Ок тогава, значи трябва да се направи това, което leaf е описал/а.
Аватар
Siluet
Мнения: 76
Регистриран на: Нед Ное 16, 2003 2:23 am
Местоположение: Toronto
Обратна връзка:

Мнение от Siluet »

Информация от личен опит от една седмица:
трябва ви документа от кат -каква книжка от колко време и че нямате нарушения, превежда се и се легализира задължително иначе тук няма да ви го заверят в консулството и ще трябва да чакате 2 м като мен да ви го изкарат от консулството в Торонто,
С писмото от консулството или документа заверен тук се отива на листовките, в момента на Виктория парк и Еглинктън се прави писмен тест, компютрите им не работят, ако минеш ти дават веднага временна Г1 и веднага можеш да се явиш за фул Г- само веднъж, ако те скъсат отиваш на Г2.
Това става като си намериш инструктор с кола да ти обясни някои тънкости какво гледат изпитващите, взимаш 2-3 ч максимум х 25-30$ и той ти буква час за изпита с неговата кола. Ако минеш ОК, ако не отиваш на изпит за Г2. после незнам след колко време можеш да се явиш пак за Г.
Кофти работа е заради пози док от консулството или от БГ легализиран през външно.
Аватар
digit
Мнения: 120
Регистриран на: Чет Авг 25, 2005 4:08 pm
Местоположение: Торонто

Мнение от digit »

Та сега трябва ли да се легализира този документ от КАТ, след като се преведе?
Торонто - 02.09.2007
leaf
Мнения: 549
Регистриран на: Вто Ное 11, 2003 4:35 am
Местоположение: Toronto

Мнение от leaf »

Да, в консулството в Торонто.
Аватар
digit
Мнения: 120
Регистриран на: Чет Авг 25, 2005 4:08 pm
Местоположение: Торонто

Мнение от digit »

Ам то в консулството почти ясно, ама в България трябва ли да се легализира?
Торонто - 02.09.2007
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11762
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Мнение от optics »

Под мойто вещо ръководство двама души взеха директно G от първия път. Единия взе един час при инструктор щото не ми повярва, че няма смисъл. Инструктора му казал че е много добре. И как не, нали първо беше минал при мен.
kralimarko

Мнение от kralimarko »

сподели как се взима full G от парвиат пат
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11762
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Мнение от optics »

kralimarko написа:сподели как се взима full G от парвиат пат

Единия начин е да те тренирам аз. Но тъй като не вземам пари, и рекламата е излишна, само ще си докарам дертове. :)

Втория начин е - да се снабдиш с изпитен протокол от някой който вече е минал и въз основа на него да си направиш едно пищовче ли да го нарека, експозе ли, което да си прочетеш стотина пъти и да спазваш на практика.
Моя беше на една страница и изглеждаше така

Знак Стоп
приближаване
-огледало
-сляпо петно
-на коя линия спирам
...
чакане
-озъртане за преминаващите коли
....
тръгване
- ляво-дясно-ляво
- сляпо петно
- не много бавно и не много бързо изнасяне
....



Светофар - ляв завой


Приближаване
....
....
....

Чакане
......
....
...

Тръгване
....
...
...


Магистрала

Влизане
....
...
...
Каране по магистралата
...
...
...
Излизане
...
...
...


Моя пищов е ръкописен и не става за други хора, но мога да пратя протокола за да бъде качен от админа на сигурно място. Имам го сканиран. Това е което ви трябва и не мога да се начудя на хора които само агитират за инструктори.
Моя протокол е онтарийски а повечето хора са кандидат Кебекари. Не мога да им гарантирам че табарнашкия протокол е същия, само предполагам, че е почти същия, като разбира се изключим десния завой на червено.


Като казвам пищов, нямам предвид по време на изпита да си го гледате, както би бил един истински пищов ;) а просто като сбита форма какво следва да се научи.
Полезно е да се знае и КАКВО НЕ СЪЩЕСТВУВА в протокола като грешка, например ако си подадете мигача преди да сте погледнали назад при престрояване, той (изпитващия) няма как да го отчете като грешка това нещо, въпреки че в учебника пише - първо поглеждане после мигач.

Ако първо пуснеш мигач и после погледнеш, повтарям, в протокола няма как да се отрази като грешка. Това е важно, поне за мен беше важно откритие, за да не се налага човек да си променя навиците и оттам да става нервен и да допуска същински грешки.
Аватар
Lub0
Мнения: 6899
Регистриран на: Вто Авг 26, 2003 11:42 am
Местоположение: Sunnyvale Trailer Park, Nova Scotia
Обратна връзка:

Мнение от Lub0 »

Аз не съм се явявал на изпити за шофьорска книжка в Канада (направо ми я признаха) обаче доколкото знам в Кебек няма такива простотии като Г1 Г2 и т.н.
Lub0 for President!
###############
"Геврек, геврек", викаха децата, без да знаят, че питката е смъртно ранена...
Публикувай отговор