Бременност и раждане в Онтарио

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Аватар
Sneji
Най-любезен форумец
Най-любезен форумец
Мнения: 1356
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 3:35 pm
Местоположение: Toronto

Бременност и раждане в Онтарио

Мнение от Sneji »

Отдавна се каня да пусна такава тема и да споделя моят опит, но време все не остава. Започвам да описвам всичко, което смятам, че може да е полезно за бъдещите родители и се надявам и други настоящи родители да се присъединят и да споделят опита си. Можем заедно да направим едно по-пълно описание на това, което могат да очакват бъдещите родители на канадско бебе.
И така...
Всеки лекар си насрочва консултациите и изследванията в зависимост от състоянието на пациентката. Тук ще опиша само тези изследвания, които са най-важни и задължителни, като може да има някаква мин. разлика в седмиците.
6-та – 7-ма седмица – първи преглед – Гинекологичен преглед, цитонамазка, видеозон (може да се види сърдечна дейност), взимане на кръв за пълна кръвна картина, кръвна група, рубеола, хепатит “Б” и др. Ако RH на майката е отрицателно, се насрочва изследване на кръвната група и RH на бащата.
Живеещите в GTA си имаме д-р Вълчев. Вече е доста възрастен и не изражда, но следи бременноста през първите 3 месеца и после прехвърля на специалист в болница “Mount Sinai”. Координати:
Rosedale Medical Centre
suite 507
600 Sherbourne street
Toronto, ON M4X 1W4
Tel. (416) 922 1200
Не ходете в “walk in” клиники – пълна загуба на време и нерви!
11та-12-та седмица – изследване за синдром на Даун - задължително в Онтарио за всички бъдещи майки. Първо ви гледат на видеозон – мери се нещо на вратлето на плода, като в зависимост от дебелината, бременните се разделят на две групи – група с нисък риск от синдром на Даун и група с повишен риск от синдром на Даун. След видеозона – разговор с лекар, който обяснява резултата и ви изпраща на кръвен тест (тук се изследва и за още две генетични аномалии - аненцефалия (липса на главен мозък) и спина бифида (незатворен гръбначен прешлен/и) резултата излиза след седмица. Ако попадате в група с повишен риск от синдром на Даун, ви препоръчват изследване на околоплодните води (амниоцентеза - прави се максимум до 16-та седмица), което можете и да откажете. Единствено при него с точност до 99% се доказва наличие или неналичие на Даун.
17-та седмица – кръвно изследване пак за някаква генетична аномалия
19-та – 20-та седмица – видеозон – измерва се големината на органите (сърце, бял и черен дроб), оглеждат се подробно личицето и гръбначният стълб, разположението на плацентата. Изследването трае около час, до час и половина. Ако видят, ще ви кажат пола на бъдещото ви дете и колко приблизително тежи в момента на изследването.
28-ма седмица – изследване за наличие на захар в кръвта. Карат ви да изпиете шише с много сладък, студен и газиран сок и един час по-късно ви взимат кръв. Много често този тест дава лъжлив резултат – имате високо съдържание на захар в кръвта. Веднага се назначaва второ, по-прецизно изследване. В деня на изследването сутринта не се закусва. Взимат ви кръв, пиете си сокчето, след час от изпиването пак крър и след още час пак, т.е. бодат ви три пъти през час. Резултата излиза след около седмица.
29-та седмица – бъдещите майки с отрицателно RH се имунизират профилактично. Преди това не се прави изследване за антитела.
34-та седмица – изследване на влагалищен секрет за наличие на бактерия, причиняваща плевмония на бебето при раждането.
37-ма седмица – вагинален преглед за установяване съсътоянието на шийката на матката.
През последния месец от бременността консултациите са всяка седмица. При преносване обикновенно се изчаква 14 дни и тогава се предизвиква раждане. Моят лекар твърди, че повечето преносени бебета се раждат до 9-я ден от преносването.
Последно промяна от Sneji на Сря Ное 30, 2005 10:34 pm, променено общо 1 път.
Изображение
Аватар
anxeli
Мнения: 3805
Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 1:36 pm
Местоположение: TO

Мнение от anxeli »

Ooo, Снежи, най-после ти остана време, порасна девойката ей :lol: ...
Само искам да добавя че при всяка консултация с лакмус в урината също мерят захарта. Другите аномалии, вероятността за които се изследва при трипъл скриининг теста 11-13 седмица, освен синдром на Даун са аненцефалия (липса на главен мозък) и спина бифида (незатворен гръбначен прешлен/и). Вероятността трябва да е над 1/350 за да се смята за голяма, и пак не е гаранция, 90% се раждат нормални или с незабележими аномалии, виждала съм хора с 6-ти поясен прешлен или 5-ти незатворен, които така и не са знаели за това. Амниоцентезата ( максимум до 16 седмица) открива вече всички подробности, включително цепната устна или небце, пола на бебето, даже цвета на очите :lol: . Има 1% риск обаче :? да се повреди бебето при пункцията или да се предизвика аборт. Спирам с гадостите, всичко останало е супер :D .
Циганите - на Сатурн !
Аватар
Sneji
Най-любезен форумец
Най-любезен форумец
Мнения: 1356
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 3:35 pm
Местоположение: Toronto

Мнение от Sneji »

Багаж за болницата
От болницата, в която сте избрали да раждате ще ви дадат списък с необходимите неща, които ще ви трябват за след раждането. По-долу съм се опитала да опиша най-важните неща, като за основа използвах списъците от 3 болници в GTA. В скобите ще споделям моят опит.
За майката:
1. Четка и паста за зъби
2. Малка хавлиена кърпа – (само за лице, големи хавлиени кърпи ще ви дадат от болницата)
3. Гребен
4. Ластик за коса (ако имате дълга такава)
5. Бельо – 2-3 бр.
6. Къси чорапи – 2 бр.
7. Дамски превръзки – нощни – (по около 8-10 на ден)
8. Нощници – 2 бр. удобни за кърмене без да се свалят (малко след като родите ви дават възможност да си облечете своя нощница. Аз лично използвах и двете, макар и да престоях в болницата само 26 часа.)
9. Жилетка – (Удобна е за над нощницата, защото не е необходимо да я събличате докато кърмите)
10. Джапанки – (задължително, тъй като няколко часа след раждането ще имате възможност да си вземете душ)
11. Пантофи – (джапанките могат да се използват и като пантофи и няма да се претрупвате с багаж)
12. Сотиен за кърмачки
13. Уокмен или дискмен с любимата ви музика – (аз носех, но така и не стигнах до него)
14. Ваша възглавница с шарена калъфка – (ако желаете, иначе има и болнични. Аз не носех, според мен това е излишен багаж)
15. Книга или списание + очила, ако ползвате – (носех книга и успях да прочета само около 10-тина стр.)
16. Малка сума пари – 10-15$
17. Дрехи, които са ви удобни – за прибирането в къщи – (аз си се прибрах с дрехите, с които пристигнах в болницата. Бях с панталон с връзки, удобен и за понамаляла талия)
18. Носни кърпи
19. Овлажнител за устни – (в резултат на дълбокото дишане устните ви ще се напукат. Овлажнител за устни се продвава във всяка една аптека.)
20. “Breast pads” – (за мен на Johnson,s са най-добри и удобни)
Последно промяна от Sneji на Сря Ное 30, 2005 10:40 pm, променено общо 2 пъти.
Изображение
Аватар
Sneji
Най-любезен форумец
Най-любезен форумец
Мнения: 1356
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 3:35 pm
Местоположение: Toronto

Мнение от Sneji »

Радвам се, че се включи anxeli :D . Коригирай и допълвай навсякъде, където смяташ, че е нужно! Аз продължавам да "творя", докато малката е в настроение :D
Изображение
Аватар
Sneji
Най-любезен форумец
Най-любезен форумец
Мнения: 1356
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 3:35 pm
Местоположение: Toronto

Мнение от Sneji »

За бебето:
1. Памперси – по около 10 на ден, размер “Newborn”
2. Пелени (receiving blanket) – 2 бр.
3. “Changing pads” – 1бр. (това е непропускаща пелена за еднократна употреба. Тъй като ще сменяте памперса на бебето си на леглото или върху “креватчето”, където спи, е хубаво под него да се сложи тази пелена – предотвратява постоянната смяна на бельо. Продават се в аптеките – по 4-ри броя в пакет на “Huggies”. )
4. Памучна шапчица – (слагат я на бебето веднага след раждането)
5. Боди – 2-3 бр. в зависимост от времето на престой
6. Гащеризончета или блузки + ританки, подходящи за сезона – 2-3 бр. (моята дъщеря се наложи да я преобличам 3 пъти за 18 часа, защото или се напишкваше докато я преобувах или повръщаше.)
7. Одеало
8. Бебешки сапун
9. Лусион
10. Мокри кърпи
11. Дрешки за изписване – (Тук няма такова тържествено изписване, на каквото сме свикнали в България, така че дрешките за изписване са по-скоро за ваше удоволствие)
12. Столче за кола
В Онтарио, без столче за кола, бебетата не се изписват от болницата.
Последно промяна от Sneji на Сря Ное 30, 2005 10:39 pm, променено общо 1 път.
Изображение
Аватар
Sneji
Най-любезен форумец
Най-любезен форумец
Мнения: 1356
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 3:35 pm
Местоположение: Toronto

Мнение от Sneji »

Часове за посещение (описаното важи за болницата, в която раждах аз. Предполагам, че в останалите болници е същото или подобно)
- Бащата на бебето – от 7:30 сутринта до 9:30 вечерта
- Братя или сестри на бебето – от 7:30 сутринта до 9:30 вечерта
- Роднини и приятели – от 12:30 до 8:30 вечерта
Във всеки от горепосочените часове при родилката и бебето може да има максимум 2-ма човека. Никой не проверява здравословното състояние на посетителите – влиза се свободно. Ваша и на посетителите ви отговорност е в отделението да не се допускат болни или не добре чувстващи се хора.

Регламентиран престой на родилката в болницата:
1. Първо раждане – 48 часа, считано от момента на раждане на бебето, с опция до 72 часа при нужда.
2. Второ и всяко следващо раждане – 24 часа, считано от момента на раждане на бебето, с опция до 60 часа при нужда.
3. Секцио – 72 часа, независимо от поредността на раждането
Изображение
Аватар
estoyanova
Мнения: 628
Регистриран на: Съб Авг 23, 2003 1:34 pm
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Мнение от estoyanova »

Супер Снежи!
Адски полезно инфо за всички на които ни предстои това събитие!
Цунки по муцунката! :lol:
КОЛКОТО ПОВЕЧЕ-ТОЛКОВА ПОВЕЧЕ
Аватар
Sneji
Най-любезен форумец
Най-любезен форумец
Мнения: 1356
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 3:35 pm
Местоположение: Toronto

Мнение от Sneji »

Курсове за бременни (описаните се провеждат в болницата, в която раждах аз, предполагам, че и в другите болници са същите):
1. Prenatal classes – 6 пъти по 2 часа – разяснения за бременността, раждането и гледане на новородено бебе, 2 часа обучение ”как да кърмим” + обиколка на родилното отделение. Цена – 145$
2. Breastfeeding class – 2 часа. Препоръчително е са се изкара месец преди очакваната дата на раждане. Желателно е присъствието и на двамата бъдещи родители. Цена – 35$
3. Обиколка на родилното отделение – показват стаите за раждане и стаите, в които се лежи след това. Запазва се час предварително. Обиколката се води от акушерка и е безплатна.
4. Epidural Anaesthesia for childbirth – провежда се веднъж на месец и се води от анастезиолог. Безплатен е.
5. Sibling preparation class – за семейства с деца на 3-10г., очакващи бебе. Присъстват и родителите и децата. Цена – 25$ за първо дете + 15$ за всяко следващо.
6. Infant care class – за родители с бебета между 1 и 4 месеца. Обсъжда се развитието и отглеждането на децата. Възможно е да се посещава и до 6 седмици преди очакваната дата на раждане. Цена – 35$
Изображение
Аватар
Sneji
Най-любезен форумец
Най-любезен форумец
Мнения: 1356
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 3:35 pm
Местоположение: Toronto

Мнение от Sneji »

Моят личен опит:
Няма да описвам всичко подробно, ще се спра само на нещата, които смятам, че са по-важни.
Бременността
Както споменах и по-горе, началото на бременността ми я следи д-р Вълчев – назначи ми всички първоначални кръвни изследвания + видеозон. В 3-я месец ме прехвърли в болница “Mount Sinai” - най- добрата болница в GTA, но аз отказах (зимата идваше, аз живея доста далече от там и не ми се пътуваше бременна по градския транспорт, а за късмет живея и срещу болница). Разбрахме се сама да си намеря лекар, който да ме следи до края на бременността, а той ще му изпрати всичките ми изследвания. Тогава предпочетох да си намеря първо личен лекар (до тогава все отлагах) и да ангажирам него с намирането на специалист. Спрях се на д-р Кебеде (говори български, тъй като има завътшена медицина в България), имах чудесни отзиви за него и аз мога само да ги потвърдя. Координати:
Pacis Medical Group
3024 Hurontario street, Suite 303
Mississauga, ON L5B 4M4
Tel. (905) 272 3131
Dr. Daniel Kebede
Д-р Кебеде се ангажира да ми намери лекар, а междувременно той ми назначаваше необходимите изследвания – кръвни и видеозон в 20-та седмица. Както споненах и по-горе, прегледа с видеозон трае час, че и повече. Тук това изследване не се прави от лекар, както в България, а от специалист, чиято работа е точно и само това. Попаднах на жена, внимателна, но отказа да ми каже каквото и да било за бебето – докторът щял да ми каже каквото трябва. Трябва да спомена, че аз държа да знам всичко - доста чета и знам какво да питам, което често е изненадващо, а понякога и изнервящо за лекаря. Резултатите ми от видеозона щяли да бъдат при лекаря ми до седмица... но не би. Оказа се, че 50 метра (толкова е разстоянието от едната до другата сграда) се изминават за повече от 3 седмици. На поредното ми позвъняване в клиниката с въпроса дали са дошли резултатите от изследванията ми, получих отговор от администраторката “Да госпожо, най-после дойдоха – честито, бременна сте”. Можете да си представите, че си глътнах граматиката, защото вече бях в 6-ти месец и дори и от самолет се виждаше, че съм бременна. На молбата ми да ми каже нещо повече за бебето отказа, трябвало да коментирам въпроса с лекаря. Извод – тези, които ви правят изследванията или не могат или не искат да дават информация, за това се обръщайте направо към лекаря.
Д-р Кебеде ми намери лекар, практикуващ в болницата, в която исках да раждам, но запазеният ми час беше за след 2 месеца. Получи се така, че между 4-ти и 6-ти месец нямах консултации, а д-р Кебеде ми назначаваше изследванията, за които бях чела, че са задължителни и изисквах. И ето ме вече с нов лекар:
D-r Michael Rosset
190 Sherway dr., Suite 417
Etobicoke, ON M9C 5N2
Tel. (416) 622 6057
Изображение
Аватар
sasho71
Зомби 2004
Зомби 2004
Мнения: 4882
Регистриран на: Пон Авг 18, 2003 8:28 am
Местоположение: отнороТ

Мнение от sasho71 »

e той синдрома на Даун е малко вероятен, трябва да си на поне 35 години за да се притесняваш. така че раждайте докат е време, не се мотайте. :lol:
а в Бг май генетични тестове не се правеха, или се заблуждавам?
Кир по врат0 е стилът ми, брат0!
Аватар
Sneji
Най-любезен форумец
Най-любезен форумец
Мнения: 1356
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 3:35 pm
Местоположение: Toronto

Мнение от Sneji »

sasho71 написа:e той синдрома на Даун е малко вероятен, трябва да си на поне 35 години за да се притесняваш. така че раждайте докат е време, не се мотайте. :lol:
а в Бг май генетични тестове не се правеха, или се заблуждавам?
Саше, този тест е задължителен за Онтарио, независимо от възрастта на бъдещата майка. Може и да е малко верояно, но аз така се бях шашнала (направо си треперех), че се наложи на 2 пъти да ми обесняват резултата.
В БГ също се правят такива тестове, но все още са по желание (поне до определена възраст), а не задължителни за всички.
Изображение
Аватар
grobari
Мнения: 301
Регистриран на: Нед Юни 12, 2005 1:02 pm
Местоположение: SOFIA

Мнение от grobari »

На мен преди три години ми направиха такъв тест в Шейново- чрез кръвта, някъде между 14 и 19 седмица. Тогава бях на 26 год. Но консултациите ми бяха платени, т.е. заплащаш опреледена сума - около 200 лв беше за цялата бременност, която вслючва всичко, без раждането.
Аватар
anxeli
Мнения: 3805
Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 1:36 pm
Местоположение: TO

Мнение от anxeli »

sasho71 написа:e той синдрома на Даун е малко вероятен, трябва да си на поне 35 години за да се притесняваш. така че раждайте докат е време, не се мотайте. :lol:
а в Бг май генетични тестове не се правеха, или се заблуждавам?
А за аненцефалията какво ще кажеш, тя не беше ли най-често срещана при майки под 20 години? Не си спестявайте тестовете колкото и да струват, не са 100% но дават ценна информация. Лично познавам два случая при които се наложи аборт в 5-тия месец в бг, от бавене. Възрастта има значение разбира се, след 40 г вероятността за синдром на даун нараства 6 пъти. Но не съм съгласна със препоръчителната амниоцентеза, ако трипъл теста и ултрасаунда за nuchal translucency дадат добри резултати преди това.
Циганите - на Сатурн !
Аватар
Sneji
Най-любезен форумец
Най-любезен форумец
Мнения: 1356
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 3:35 pm
Местоположение: Toronto

Мнение от Sneji »

Д-р Росет дава дежурства в болницата, но кабинетът му е във филиала на болницата, доста отдалечен от нас. И тук евала на канадците – има автобусче, което върви между болницата и филиала й - през седмицата от 7:30 сутринта до 5:00 след обяд, а в събота от 8:00 сутринта до 11:00 преди обяд. Автобусчето е само за служители и “клиенти” на болницата.
Още на първата ни среща, д-р Росет ми даде плик с документи (Prenatal package), който да попълня и оставя в болницата. Prenatal package-а представлява доста обемист въпросник, в който ви разпитват каква вяра изповядвате, предишни бременности и деца, наследствени заболявания, прекарани тежки заболявания, операции (извадените сливици също се броят за операция), високо и ниско кръвно, анестезия, пушите ли и колко, пиете ли и колко, взимате ли наркотици и какви и т.н. Трябва да напишете и предпочитанията си за настоящото раждане – с упойка (+ каква точно упойка предпочитате) или без; в каква стая искате да лежите (здравната карта покрива престой в стая с 4-ри легла, ако предпочитате да сте сами се заплащат по 240$ на ден или ако имате допълнителна здравна затраховка, сумата най-вероятно се покрива от нея); ако родите момче – дали да го обрежат. В пакета имаше и телефон на болницата за да си запиша час за среща с техен служител за разговор и регистрация и записване на час за обиколка на родилното отделение.
Обиколка на родилното отделение
Бяхме 8 двойки очакващи бебета. Една от акушерките в отделението ни взе от входа на болницата и ни показа как най-бързо и лесно да стигнем до отделението, къде да отидем и към кого да се обърнем. Показа ни стая за раждане – доста просторна, с всякава апаратура, легълце с лампа (при нас казаха, че няма нужда да я включват и не знам за какво служи) за бебето, маса с 2 стола и на централно място на пръв поглед обикновено легло – при нужда става на “магаре”. Към стаята има самостоятелна тоалетна с душ кабина. Видяхме и обща стая – малка, с 4-ри легла, отделени едно от друго със завеси, покрай които 2-ма човека не могат да се разминат + тоалетна и някакво подобие на душ кабина. Казаха ни и нещо много важно – след като се роди бебето, остава при майката и никой по никакъв повод няма право да й го взима! Ако трябва да се прави изследване, винаги майката или бащата придружават бебето! Причината - имали случай на откраднато бебе. Акушерката се яви и в ролята на екскурзовод, защото не пропусна да ни покаже магазините и кафетата на болницата.
Аз лично останах много доволна от обиколката – вече имах някаква представа за мястото и това ми даде извесно спокойствие. Предполагам, че подобни обиколки се правят във всяка болница – препоръчвам ви да се възползвате от възможността.
Изображение
Аватар
Sneji
Най-любезен форумец
Най-любезен форумец
Мнения: 1356
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 3:35 pm
Местоположение: Toronto

Мнение от Sneji »

Регистрация в болницата
Както споменах и по-горе, за регистрацията в болницата се записва предварително час. Целта е да имат колкото е възможно по-пълна информация за вас, още преди да влезете за раждане. На срещата се носи попълнения “Prenatal package” и здравна карта. За моя голяма изненада, се оказа, че пак трябва да отговарям на един куп въпроси, част от които се припокриват с тези от Prenatal package-а. Ето някои от въпросите, на които трябваше да отговарям:
1. Знаете ли, че доста голям % от бебетата в Канада се раждат глухи? Ето ви една брошура, за да прочетете повече.
2. Знаете ли какво е SIDS (синдром на внезапна детска смърт)? А знаете ли, че в Канада всяка седмица по 3 бебета умират от SIDS? Ето ви една брошура, за да прочетете повече.
3. Мъжът ви малтретира ли ви? А знаете ли, че в Канада на всеки 5 жени, 2 са малтретирани? А вие сигурна ли сте, че мъжът ви не ви малтретира?
4. Мъжът ви иска ли бебето? А дъщеря ви иска ли го?
5. Кой ще ви помага да гледате бебето? Как така никой няма да ви помага?
На няколко пъти в предишни постинги съм споменавала, че голямата ми дъщеря е с тежко заболяване (слава Богу в момента е напълно здраво дете) – не е по рождение и не се предава в наследство. Служителката беше така добра да ми зададе въпроса дали знам, че и бебето може да се разболее от същото. Тук едвам се въздържах да не я хвана за гърлото и да не й заявя, че и тя може да се разболее от същото. Явно не правеше разлика между вродено и придобито заболяване, което не я извинява.
След едночасовия разпит бях като изцедена. После няколко нощи сънувах кошмари в резултат от “приятната” информация, която получих от любезната госпожа.

Консултациите
Консултациите ми при д-р Росет протичаха по един и същ начин:
1. Администраторката измерваше теглото ми и топваше една лентичка в бурканчето с урина, което задължително се носи, но не даваше никакви обяснения за резултата
2. Докторът ми премерваше корема и чуваше тоновете на бебето. Съобщаваше ми, ако следващия път ще ми взимат кръв.
Цялата процедура отнемаше по около 5 мин.
От мои познати, които вече бяха родили, знаех, че в 34-та седмица са им правили видеозон. Когато се поинтересувах кога ще ми правят на мен, д-р Росет ми заяви, че нямало нужда, защото този, който ми е правен в 20-та седмица бил добър. Когато поисках да знам дали в кръвните изследвания има и изследване за антитела (прави се само когато бъдещата майка е с отрицателно RH, а бащата с положително) ми беше отговорено, че не, защото нямало смисъл, била съм имунизирана след предишното си раждане.
В началните месеци консултациите са веднъж в месеца, а от края на 8- месец се ходи всяка седмица - това, при условие, че беменността върви нормално и без усложнения.
Първата си дъщеря съм раждала в България, втората тук и моето лично мнение е, че в България дородилната помощ е по-добра!
Изображение
Заключено