Канадска шофьорска книжка

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Публикувай отговор
Аватар
7George
Мнения: 9670
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Re: Канадска шофьорска книжка

Мнение от 7George »

Kpetrov написа:До скоро беше така, че ако имаш Бг. книжка не трябва да караш шофьорски курсове в лицензирана фирма. 1000 кинта струват и се точат незнам си колко време.
С валидна Бг. книжка тези курсове не трябваше да се карат само изпит теория и практика.
Не знам дали още е така обаче.
Тия неща може да са различни малко от провинция до провинция и от застрахователна компания до друга такава. Най-добре е да има валидна шофьорска книжка при себе си. Защото инече, изпитващия го на практическия изпит даже може да се заяде за това, че е дошъл, шофирайки, без съпровождащ го пълноправен вочач с местна книжка, както е за 16-годишните младежи взимащи 1-ва книжка по закон, тоест да го върнат в първи клас. Това зависи от чиновника/полицая естествено, но има такава вероятност.
Embrace your climate change!
Leda78
Мнения: 502
Регистриран на: Пон Мар 21, 2011 12:40 pm

Re: Канадска шофьорска книжка

Мнение от Leda78 »

Благодаря на всички за отговорите!

Ако има някой, който скоро да е държал в Онтарио и може да даде повече инфо и най-вече до каква степен бг книжката е повлияла за изпита в Онтарио - искали ли са я изобщо, за да се явиш на изпит за канадска книжка - ще съм благодарна!
Miracles start to happen when you give as much energy to your dreams as you do to your fears
Аватар
kiro
Мнения: 877
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2012 7:27 pm
Местоположение: Торонто

Re: Канадска шофьорска книжка

Мнение от kiro »

Leda78 написа:Благодаря на всички за отговорите!

Ако има някой, който скоро да е държал в Онтарио и може да даде повече инфо и най-вече до каква степен бг книжката е повлияла за изпита в Онтарио - искали ли са я изобщо, за да се явиш на изпит за канадска книжка - ще съм благодарна!
За да получиш Credit for previous experience:

.......... You are required to present your valid driver’s licence. An expired driver’s licence is not acceptable ...............

Виж тук:
http://www.drivetest.ca/EN/licencing/Pa ... ivers.aspx"
Bulgayrian
Аватар
the_coach
Мнения: 3429
Регистриран на: Вто Юли 24, 2012 3:03 am
Местоположение: on the road......

Re: Канадска шофьорска книжка

Мнение от the_coach »

Leda78 написа:Здравейте!

Имам следния казус - на мъжът ми му изтича шофьорската книжка малко след като пристигаме в Канада, Онтарио (или ден-два преди да пристигнем - още не сме купили билетите, та сме ориентировъчно ориентирани :)) и НЕ иска да си изкарва нова българска такава оттук преди да заминем, след като в Канада ще се налага така или иначе да минава листовки и изпит. Ще има писмо от застраховател, който казва, че има книжка от 19 години и че е примерен.

Въпросите ми са:
1. Това, че няма валидна книжка, т.е. има но е изтекла, не е фактор при явяването, предполагам, защото от прочетеното стигам до извода, че канадците те третират като чисто нов шофьор
2. Въпросът откога има книжка и дали е примерен шофьор се повдига при купуването на кола и плащането на застраховка на колата (пак от прочетеното дотук съдя), защото ако и застрахователите в Канада те третират като чист нов шофьор, ще имаш огромна застраховка - в този случай писмото от застрахователя ще му свърши евентуално работа, но проблем ли ще е, че книжката, за която се говори и се цитира като негова в писмото, ще е изтекла преди няколко дни или седмици? Когато стигнем до купуването на кола и до застраховката, той вече ще има канадска валидна книжка... Старата му БГ книжка, макар и изтекла, ще си е в него и той ще може да я покаже...?

И оттук ми идва и следващия въпрос - може ли да се яви за канадска книжка преди да му е дошла ПР картата - т.е. почти веднага след като пристигнем? Т.е. доколко шофьорската книжка е обвързана с PR картата - при кандидатстване за шофьорска книжка какви документи подаваш - може ли международен паспорт и формуляра за PR статуса?

Благодаря предварително на всички за помощта!
Здравей Леда78,
В последната година знам за няколко случая на българи, новопристигнали, които си бяха извадили британски шофьорски книжки. Те се признават в Канада, и на базата на тях въпросните хора си извадиха канадски шофьорски книжки без да се явяват на изпити.
Не зная обаче колко време отнема да получиш британска книжка, но мога да попитам ако те интересува тази схема.
Ако аз трябваше да решавам, бих си подновил българската книжка, и в последствие бих си минал по реда тук с явяване на изпити и т.н.
Поздрави
Leda78
Мнения: 502
Регистриран на: Пон Мар 21, 2011 12:40 pm

Re: Канадска шофьорска книжка

Мнение от Leda78 »

Явно няма да стане номера да не се вади книжка от тук, дори да ти изтече там книжката... На мъжа ми книжката изтича края на април, а ние мислехме да пътуваме примерно предната седмица...

Това с британските книжки е много добра идея, защото ти спестява много занимавка, изпити и чудеса в Канада... но искат май да си бил на територията на Англия 6 месеца и 1 ден.... А ние сме си в БГ, поне докато тръгнем за Канада. Винаги можеш да излъжеш във формуляра, че си отдавна в Англия, но могат да те засекат (въпреки че аз лично се съмнявам, че го правят)...

Все пак знам ли, fighter, ако можеш да попиташ тези, които са пробвали този вариант с английските книжки дали са си живели в Англия или просто са отишли да си извадят книжка.... Благодаря!
Miracles start to happen when you give as much energy to your dreams as you do to your fears
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11762
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Канадска шофьорска книжка

Мнение от optics »

Момент ся !
Аз ли криво чета или има някакво оптимистично внушение се прокрадва, че в Англия, хем с лявото движение ще ти дадат книжка ей тъй като за здравей-здрасти, откога си тука, ми от 6 месеца, ми добре ето ти една книжка ???
Или пак ще трябва да си се явиш като поп на практически изпит (като преди това се научиш да не пускаш чистачките вместо мигачи и да не блъскаш вратата, търсейки скоростния лост)
Тия хора дето файтъра говори за тях, вероятно са работили там и са си изкарали кножките защото са им трябвали, а не заради едното признаване в Канада.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Leda78
Мнения: 502
Регистриран на: Пон Мар 21, 2011 12:40 pm

Re: Канадска шофьорска книжка

Мнение от Leda78 »

:D :D :D Абе, и аз така си мисля... ама първо видях ей тук - http://3mart.uk/f/threads/%D0%9A%D0%B0% ... D0%B0.305/"
После звъннах на един приятел в Англия и той каза - само си подаваш документите, няма изпит, няма нищо... Сега ще пита утре и монтьора си за всеки случай. Но пък трябва от 186дни да си в Англия, за да изкараш книжка - пишело го във формуляра май... Ако се окаже, че тая работа с 6те месеца превиваване не я проверяват и нищо чудно наши сънародници да са минали от там, за да спестят канадските изпити ... То и мен ме хваща страх - въртиш се като пумпал, на стопа спираш само веднъж дори и да нямаш видимост, не намаляш при престрояване, паркираш с въртене вместо с огледала и т.н. - 100% само от паниката, че е изпит ще объркам или забравя нещо....

Излиза, че англичаните са по-доверчиви към нашите шофьорски умения от канадците :lol: :lol: :lol:
Miracles start to happen when you give as much energy to your dreams as you do to your fears
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Канадска шофьорска книжка

Мнение от roumensp »

Leda78 написа:Излиза, че англичаните са по-доверчиви към нашите шофьорски умения от канадците :lol: :lol: :lol:
Едва ли, просто са длъжни, защото България е член на ЕС. А би трябвало да е точно обратното, заради лявото движение. По същия начин и Канада е "длъжна" да дава на англичаните, въпреки лявото им движение. ;)
Аватар
the_coach
Мнения: 3429
Регистриран на: Вто Юли 24, 2012 3:03 am
Местоположение: on the road......

Re: Канадска шофьорска книжка

Мнение от the_coach »

Leda78 написа: Все пак знам ли, fighter, ако можеш да попиташ тези, които са пробвали този вариант с английските книжки дали са си живели в Англия или просто са отишли да си извадят книжка.... Благодаря!
Ще попитам, и утре ще имаш информацията.
Аватар
the_coach
Мнения: 3429
Регистриран на: Вто Юли 24, 2012 3:03 am
Местоположение: on the road......

Re: Канадска шофьорска книжка

Мнение от the_coach »

optics написа:Момент ся !
Аз ли криво чета или има някакво оптимистично внушение се прокрадва, че в Англия, хем с лявото движение ще ти дадат книжка ей тъй като за здравей-здрасти, откога си тука, ми от 6 месеца, ми добре ето ти една книжка ???
Или пак ще трябва да си се явиш като поп на практически изпит (като преди това се научиш да не пускаш чистачките вместо мигачи и да не блъскаш вратата, търсейки скоростния лост)
Тия хора дето файтъра говори за тях, вероятно са работили там и са си изкарали кножките защото са им трябвали, а не заради едното признаване в Канада.
И аз се учудих, оптикс, ама е факт.
Не е като циганчето дето бате му гледало едина как яде кебапчета.
Ще питам хората, и ще пиша техния опит тук, включително дали са стъпвали в Англия, дали са стояли там известно време, всичко.
Leda78
Мнения: 502
Регистриран на: Пон Мар 21, 2011 12:40 pm

Re: Канадска шофьорска книжка

Мнение от Leda78 »

Предварително благодаря за усилието и помощта, fighter!
Miracles start to happen when you give as much energy to your dreams as you do to your fears
speedy
Мнения: 4160
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:08 am
Местоположение: Ontario, Canada

Re: Канадска шофьорска книжка

Мнение от speedy »

Дори и да не стане номерът с британска книжка, пак има смисъл да имаш валидна българска в Онтарио. kiro е написал по-горе защо.

С българската книжка се доказва, че имате повече от две години опит (ако имате наистина, разбира се). Това дава възможност бързо да се насрочи крайния изпит G2, вместо да се чака две години.
За оплаквания: Armenian Holy Trinity Church - (416) 431-3001
Аватар
the_coach
Мнения: 3429
Регистриран на: Вто Юли 24, 2012 3:03 am
Местоположение: on the road......

Re: Канадска шофьорска книжка

Мнение от the_coach »

speedy написа:Дори и да не стане номерът с британска книжка, пак има смисъл да имаш валидна българска в Онтарио. kiro е написал по-горе защо.

С българската книжка се доказва, че имате повече от две години опит (ако имате наистина, разбира се). Това дава възможност бързо да се насрочи крайния изпит G2, вместо да се чака две години.
:y:
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Канадска шофьорска книжка

Мнение от Koko »

optics написа:Момент ся !
Аз ли криво чета или има някакво оптимистично внушение се прокрадва, че в Англия, хем с лявото движение ще ти дадат книжка ей тъй като за здравей-здрасти, откога си тука, ми от 6 месеца, ми добре ето ти една книжка ???
Или пак ще трябва да си се явиш като поп на практически изпит (като преди това се научиш да не пускаш чистачките вместо мигачи и да не блъскаш вратата, търсейки скоростния лост)
Тия хора дето файтъра говори за тях, вероятно са работили там и са си изкарали кножките защото са им трябвали, а не заради едното признаване в Канада.
На мен ми казаха в полиция че мога да шофирам с българската книжка до една година откакто съм се установил във Великобритания, но след това ако искам да шофирам - трябва да я заменя с британска. Никой обаче не дава книжка просто за престой в страната.А за лявото движение - с малко практика и се свиква.

Леда, поне според мене е по-добре мъжа ти да не остава без българската си книжка, никога не знаеш кога и за какво може да потрябва. Ако я смените сега, докато сте още в България не би трябвало да е проблем, и новата е със срок 10 години - кой знае след 10 години в коя държава ще живеете.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Канадска шофьорска книжка

Мнение от Павел »

Koko написа:
optics написа:Момент ся !
Аз ли криво чета или има някакво оптимистично внушение се прокрадва, че в Англия, хем с лявото движение ще ти дадат книжка ей тъй като за здравей-здрасти, откога си тука, ми от 6 месеца, ми добре ето ти една книжка ???
Или пак ще трябва да си се явиш като поп на практически изпит (като преди това се научиш да не пускаш чистачките вместо мигачи и да не блъскаш вратата, търсейки скоростния лост)
Тия хора дето файтъра говори за тях, вероятно са работили там и са си изкарали кножките защото са им трябвали, а не заради едното признаване в Канада.
На мен ми казаха в полиция че мога да шофирам с българската книжка до една година откакто съм се установил във Великобритания, но след това ако искам да шофирам - трябва да я заменя с британска. Никой обаче не дава книжка просто за престой в страната.А за лявото движение - с малко практика и се свиква.

Леда, поне според мене е по-добре мъжа ти да не остава без българската си книжка, никога не знаеш кога и за какво може да потрябва. Ако я смените сега, докато сте още в България не би трябвало да е проблем, и новата е със срок 10 години - кой знае след 10 години в коя държава ще живеете.
Имайте предвид, че ако канадците знаят за наличие на книжка от друга държава, в момента в който получите канадската, сте длъжни да им предадете чуждата - нямате право да притежавате повече от една книжка. Така че 10 годишната валидност на бг книжка в конкретния случай е без значение.
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
Публикувай отговор