здравейте

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
Публикувай отговор

Доволни ли сте от Канда и с какво ?

1.доволлен/a от ..............
33
77%
2.не доволен/а от.........
10
23%
 
Общо гласове: 43
Аватар
John Smith
Мнения: 911
Регистриран на: Съб Окт 16, 2010 9:19 am
Местоположение: GTA

Re: здравейте

Мнение от John Smith »

jovani написа:Истинска синтетика, или това, което само в Северна Америка минава за "синтетика"?
От местните. Гледам да е някаква марка и цената да е добра, ако е на sale - чудесно. Филтър слагам Fram за синтетика. Компютъра на колата върти там някакви проценти износване на маслото, но аз не му обръщам внимание. На 10K ми е най-лесно да помня. Колата е само машина и не смятам да й отделям повече внимание. За мен самият масла не се предлагат и като ми свърши маслото, всичко губи значение. Няма да се впрягам за железа и пластмаси някакви. Като започне да става на годинки колата, просто прехвърлям проблемите на който има желание да се занимава и взимам друга. Правил съм какъв ли не babysitting на предишни коли. Резултат - само повече похарчени пари и изкривени кокали. Ако на нещо му е определено да се чупи, то ще се счупи. По-добре да се купи кола за $10K и само да се кара, отколкото да се купи кола за $5K и да се вложат още $5K в ремонти + 5km нерви. Това ми е последната философия и съм OK. :hai:
Wise men don't need advice. Fools won't take it.
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: здравейте

Мнение от jovani »

ablood написа:
jovani написа:...истината е в честата смяна (най-много на 5,000 км) с марково, но не синтетично масло. Или на 3,000 км с но-нейм масл
Глупости!
The 3000 Mile Myth
The 3000 mile oil change interval has been pounded into people's heads for decades. It had a scientific basis when engines used non-multi-weight, non-detergent oil. It no longer has any scientific basis, but it is still being promoted by certain entities, most notably the oil change industry in the United States. This myth is also sometimes known as the "Cheap Insurance Myth."

[i][size=50]http://www.nordicgroup.us/o ... /size][/i]
Хората твърдят, че смяната на 3'000 мили е търговска измама, а ти говориш за 3'000 км?!?
А още по-глупава е легендата, че минералното масло се сменя по-често от синтетичното. Търговски трик. Всички масла се цапат с една и съща скорост. Синтетично масло, пълно със стърготинки, прах и други гадости износва двигателя също както и минералното.

Аз лично ползвам Motomaster "Full Synthetic", който веднъж в годината излиза на промоция $15/галон. Сменям го на около 10'000, на колкото бих сменял минерално.
До колкото разбирам ти имаш много свободно време и средства да си оправяш колите на двора.
Ако бях в твоето положение сигурно бих експериментирал и аз, познавайки любознателната си натура.
Сега по-сериозно: напълно е възможно маслото което ползваш да е един добър продукт, както и редките смени на масло да вършат работа на повечето от вас. Не всички разбираме от автомобили (компютри, магазини за плод и зеленчук и т.н.) и за това сме различни с различните си мнения - аз съм ентайтълнат към моето мнение, придобито от опит в моторните спортове, дългогодишен експириънс като непрофесионален шофьор и специализираната информация, която съм изчел. Разбирам много добре вторичните мотиви на проповядващите по-дълги интервали на смяна - например замърсяването на околната среда, стремежът за постигане на икономии на гориво, както и това, че начинът на каране на всеки човек е различен (и аз напоследък овладях уменията на "спокойното шофиране", остава само да ми резнат топките и да се науча да се усмихвам фалшиво, за да заприличам на един послушен Северо-Американец :)).
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: здравейте

Мнение от jovani »

John Smith написа:
jovani написа:Истинска синтетика, или това, което само в Северна Америка минава за "синтетика"?
От местните. Гледам да е някаква марка и цената да е добра, ако е на sale - чудесно. Филтър слагам Fram за синтетика. Компютъра на колата върти там някакви проценти износване на маслото, но аз не му обръщам внимание. На 10K ми е най-лесно да помня. Колата е само машина и не смятам да й отделям повече внимание. За мен самият масла не се предлагат и като ми свърши маслото, всичко губи значение. Няма да се впрягам за железа и пластмаси някакви. Като започне да става на годинки колата, просто прехвърлям проблемите на който има желание да се занимава и взимам друга. Правил съм какъв ли не babysitting на предишни коли. Резултат - само повече похарчени пари и изкривени кокали. Ако на нещо му е определено да се чупи, то ще се счупи. По-добре да се купи кола за $10K и само да се кара, отколкото да се купи кола за $5K и да се вложат още $5K в ремонти + 5km нерви. Това ми е последната философия и съм OK. :hai:
Ето, с това съм напълно съгласен и аз!
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Аватар
John Smith
Мнения: 911
Регистриран на: Съб Окт 16, 2010 9:19 am
Местоположение: GTA

Re: здравейте

Мнение от John Smith »

Смяна на масло на 5000km е било валидно за двигателите от 50-те години и маслата от тогава. Сега, при една нормална експлоатация, дори най-евтиното масло ще има добри качества и над 10000km. Тъй като прекалено честата смяна не вреди на колата и помага на авто бизнеса, всички "специалисти" в областта го препоръчват. Всеки един достатъчно технически грамотен човек може да изисква анализ на маслото след 5000km и ще види, че маслото няма и 50% износване, нито е загубило способността си да задържа отделените от горенето и износването микро частици. Ако пък колата е относително нова, карана нормално и с нормален пробег за годините, това горното е гарантиран резултат от анализа. Ако е 15+ годишна, може и да е хубаво да се сменя по-често маслото с надеждата да се изкара още малко живот, но обикновено при такива стари коли в Канада "железния червей" напредва по-бързо, отколкото се износва двигателя, т.е. пак едва ли има особен смисъл.
Wise men don't need advice. Fools won't take it.
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: здравейте

Мнение от jovani »

John Smith написа:Смяна на масло на 5000km е било валидно за двигателите от 50-те години и маслата от тогава. Сега, при една нормална експлоатация, дори най-евтиното масло ще има добри качества и над 10000km. Тъй като прекалено честата смяна не вреди на колата и помага на авто бизнеса, всички "специалисти" в областта го препоръчват. Всеки един достатъчно технически грамотен човек може да изисква анализ на маслото след 5000km и ще види, че маслото няма и 50% износване, нито е загубило способността си да задържа отделените от горенето и износването микро частици. Ако пък колата е относително нова, карана нормално и с нормален пробег за годините, това горното е гарантиран резултат от анализа. Ако е 15+ годишна, може и да е хубаво да се сменя по-често маслото с надеждата да се изкара още малко живот, но обикновено при такива стари коли в Канада "железния червей" напредва по-бързо, отколкото се износва двигателя, т.е. пак едва ли има особен смисъл.
За съжаление не мога да се съглася с този стейтмънт. В последните години има доста проблеми в следствие на лонг-лайф спецификациите за смяна на масло на някои известни марки между които БМВ, Ауди-Фолксваген и други, както и с някои доместик двигатели - например небезизвестният 2.7 литров Ви-6 на "Крайслер", монтиран на Себринг, Интрепид и други модели.
http://en.wikipedia.org/wiki/Chrysler_LH_engine
The engine was affected by an oil sludge problem and premature timing chain tensioner failure, which were fixed around 2002-2004. The oil sludge issue appears to have been caused by issues with the crankcase ventilation system, and while it affected a minority of engines, it could cause complete failure[1] In some cases, neglected maintenance aided in premature failure (missed oil changes or increased intervals between oil changes). It has also been stated the mileage recommendation of 6,000 in the normal operating conditions was possibly too long.
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: здравейте

Мнение от ablood »

Мдааааа
След като изчетох много навремето за този скапан 2.7 DOHC двигател установих, че проблемът не е толкова в многото дефектирали коли, колкото в политиката на Крайслер да откажат гаранционнна смяна, при неоторизирана смяна на масло. Гадно! Резултат - невероятен шум, скандал, хиляди статии (написани от едни и същи десетина човека) и срив в цените на ползвани Крайслери 2,7.

След като внимателно се образовах, се разтърсих и купих на жена си един такъв лъскав, мощен седан на 1/3 от цената на аналогичен Лексъс (или на 1/3 от годините при еднаква цена). През уикендите обичам да я взимам за да я поюркам малко - голям кеф. Нека има лошо реноме!
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: здравейте

Мнение от ablood »

Админ
Да цепнем темата, а?
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: здравейте

Мнение от Koko »

ablood написа:Админ
Да цепнем темата, а?
На какво точно да я раделим? :o
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: здравейте

Мнение от ablood »

:?: Така като гледам май беше необмислено предложение.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
John Smith
Мнения: 911
Регистриран на: Съб Окт 16, 2010 9:19 am
Местоположение: GTA

Re: здравейте

Мнение от John Smith »

jovani написа:За съжаление не мога да се съглася с този стейтмънт.
Това, което си цитирал, се отнася за конкретен двигател с дефект в дизайна, не на качеството на маслата. Да, вярно е, че определени двигатели "износват" по-бързо маслото или са по-чувствителни на качеството му, но от частното не може да се вади извод за общото. Факт е, че в Европа и Америка се срещат едни и същи модели автомобили с един и същи двигател. В американските сервизи ще ти препоръчат да сменяш маслото на 5000km, в европейските на 10000km. Факт е също, че много "маслари" и идея си нямат за какво става дума, което е нормално да се очаква от момчета, работещи на минимална заплата. На едната ми кола препоръчителната смяна беше на 12000km по книжка, на другата в интервала 5000-12000 пак по книжка според режима на каране, на сегашната пише "когато каже компютъра", което се отнася за стандартно минерално масло. За синтетично със съответния филтър трябва да се извъртят 2 брояча. Можеш ли да познаеш каква препоръка получавам на въпроса на колко km да сменям маслото? Аз от време на време питам, че да ги тествам доколко са далеч от истината. До сега само малцина са уцелвали правилен отговор. А нулирането на компютъра е направо въпрос с повишена трудност, само за отличници. :hai:
Wise men don't need advice. Fools won't take it.
Аватар
Rall
Мнения: 2239
Регистриран на: Чет Авг 10, 2006 8:16 am
Местоположение: Raccoon City

Re: здравейте

Мнение от Rall »

Добре бе, не ви ли е срам да висите на главата на човека и да гледате дали ви сипва каквото сте донесли?
Мене ме е срам... И аз работя с клиенти и като ми се появи некой такъв отворко направо ми къса нервичките, сам си проси да го изработиш. Като си такъв маниак събота неделя в обурудвания си собствен гараж си деистваш по невероятната кола като по филмите. Ако караш некав таралясник или дори свестна кола която имаш намерение да продадеш след година-две,
кво ти дреме? Нека сипват от варела и тва е...
Dead Eyes See No Future
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: здравейте

Мнение от miteto »

Rall написа:Добре бе, не ви ли е срам да висите на главата на човека и да гледате дали ви сипва каквото сте донесли?
Мене ме е срам... И аз работя с клиенти и като ми се появи некой такъв отворко направо ми къса нервичките, сам си проси да го изработиш. Като си такъв маниак събота неделя в обурудвания си собствен гараж си деистваш по невероятната кола като по филмите. Ако караш некав таралясник или дори свестна кола която имаш намерение да продадеш след година-две,
кво ти дреме? Нека сипват от варела и тва е...
Пич, ти сериозно ли? Хората са платили за синтетично масло и искат да са сигурни, че точно това ще получат. Ако не им пука какво наливат, за какво ще купуват синтетика въобще?
petar krastev
Напуснал форума
Мнения: 318
Регистриран на: Съб Окт 25, 2008 7:46 pm
Местоположение: point aux trembles

Re: здравейте

Мнение от petar krastev »

А каква е разликата между синтетично и минерално масло,след като и двете са деривати на петрола.Май говорим за търговски трикове тука.Кое му е синтетичното на синтетичното масло.
По-горе Джонката приказва за SAE 0 W 20.Ти каква кола караш с това масло,знам че колегите с мотори го купуват за мотора,ама ти?
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: здравейте

Мнение от jovani »

petar krastev написа:А каква е разликата между синтетично и минерално масло,след като и двете са деривати на петрола.Май говорим за търговски трикове тука.Кое му е синтетичното на синтетичното масло.
По-горе Джонката приказва за SAE 0 W 20.Ти каква кола караш с това масло,знам че колегите с мотори го купуват за мотора,ама ти?
Ако имаш желание би могъл да прочетеш, че базата на синтетичното масло групи 4 или 5 НЕ е дериват на петрола, а се получава изкуствено чрез химични или биотермични процеси.
Само в Канада и САЩ "синтетични" могат да бъдат наричани масла, чиято база е получена чрез рафиниране/термична обработка на суров петрол - група 3, или казано по-друг начин висококачествени минерални масла.
Впоследствие към базата на маслото се добавят различни модификатори, за да има подобрен вискозитет при висока температура (малцина са запознати, че вискозитетът на маслото спада значително при високи температури - става по-рядко, например за моторни спортове или спортни автомобили се препоръчва минимален вискозитет от 4-4.5 при 150 градуса целзий, което не се постига лесно дори ако "нормалният" вискозитет е 40 или 50 при 100 градуса целзий).
Други добавки са детергенти които да разсейват депозитите и нагарите; фрикционни модификатори, които да образуват филм в/у металните повърхности за да се избегне контактът метал с метал, дори при студен старт; антиоксиданти - минералните масла се препоръчва да се сменят веднъж на 6 месеца, а синтетичните веднъж на година заради окисляването им, дори и да не са изминати сервизните километри; водни инхибитори и какво ли още не.

Спецификациите на новите автомобили изискват все "по-тънки" или по-редки масла - най-новите японски и американски автомобили често са специфицирани за SAE 5W-20 или дори SAE 0W-20. Някой от причините за това са "политически" - тънките масла дават по-добра икономия на гориво, в случая говорим за смешни разлики от 1 до няколко процента, обаче с тези "икономии" се осигуряват различни правителствени изисквания, инсентивз и т.н. - например "Corporate Average Fuel Economy" в САЩ и други подобни. Новите технологии за обработка на металите дават по-ниски толеранси и съответно позволяват използването на тези по-редки масла. Отделно има натиск върху производителите да увеличават препоръчваният пробег м/у смените с цел опазване на околната среда.

Маслата за моторите обикновенно са с по-висок вискозитет - най-малкото защото не се изисква да са течни при много ниски температури - освен ако не смяташ да си караш мотора на -30 градуса... отделно високият вискозитет е необходим защото често трансмисията ползва моторното масло в двигателя - аз например ползвам SAE 20W-50 или дори 15W-40, АПИ сервиз SG, за пръв път чувам за SAE 0W-20 за мотори. За колите си използвам "истинска" синтетика или "местна" синтетика в зависимост от случая, като никъде не съм писал, че слагам 0-20, дори напротив - писал съм, че никога не бих си сипал подобно масло.

Апропо АПИ сервиз спецификацията е по-важна от грейда на вискозитета - най-новите спецификации са SJ, SL, SM и SN за леки коли, други са спецификациите за товарни дизелови двигатели. Някои от най-качествените синтетични масла не могат да покрият най-новите сервизни спецификации, изискващи икономия, ниско съдържание на сяра и т.н. (или нарочно не ги покриват, за да се маркетират по-новите модели масла, които не задължително са по-добри при по-тежки условия на експлоатация).

Абе маслата са си цяла наука и каквото и да съм написал до момента като по-обща информация може да се окаже напълно невярно в някакъв по-конкретен случай. За това са ми странни изказванията от типа на "ползвайте само синтетично масло". Например ако имате много стар автомобил не бих ви съветвал да сменяте маслото от минерално към синтетично - рискувате да отделите натрупваната с години шлака от стените на картера. Още по-лошо е ако минете от синтетично към минерално защото двигателят се е "напасвал" към филмът на по-качественото масло. Отделно различните масла в зависимост от добавките им (дискутирани по-горе) могат да имат различни химични свойства и това да доведе до разяждане на гарнитури, семеринги, гумичките на клапаните и т.н. За старите автомобили (според мен) истината е в по-чести смени с по-непретенциозни масла.

Освен това много често специфицираният вискозитет на опаковката не отговаря на реалният - например Германският Кастрол Синтек 0-30 в същност е по-близко до 5-40 и е с много стабилни характеристики; Мобил 1 0-40 пък има много "добър" вискозитет при висока температура (HT/HS), но при нормални условия няколко минути след старта се изравнява с вискозитета на Кастрол Синтек 0-30, т.е. не е толкова "стабилен". Често има и маркетингови причини при взимане на решението за това как да се брандува дадено моторно масло. Отделно добавките и спецификациите на даден бранд се сменят отвреме-навреме, така че това което е било валидно днес може да не е валидно утре.

Предполагам че задаващият въпроса не е очаквал толкова много информация и такъв подробен отговор, затова спирам дотук. Недостатъкът на кратките отговори (колкото и да са удобни наглед) е че не могат да обхванат сложността на проблема и водят до напълно погрешни изводи в някои специфични частни случаи.
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Аватар
Rall
Мнения: 2239
Регистриран на: Чет Авг 10, 2006 8:16 am
Местоположение: Raccoon City

Re: здравейте

Мнение от Rall »

Мите, точно това исках да кажа, че няма никакъв смисъл да се занимаваш с разни екзотични масла ако не възнамеряваш тая кола да те надживее... Ако си некав авто-мото маниак сам ще си правиш смяната и по- леките поправки. Като си отишъл в сервиза не е лошо да покажеш че имаш доверие на хората. То е малко като на доктор да отидеш и да му даваш акъл какво да ти предпише щото си чел тук- там че това било най- доброто.
Dead Eyes See No Future
Публикувай отговор