въпрос за TCF и TCFQ

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
Публикувай отговор
Аватар
loginn
Мнения: 430
Регистриран на: Нед Дек 20, 2009 5:46 am

Re: въпрос за TCF и TCFQ

Мнение от loginn »

emili_vn написа:Всеки верен отговор се точкува. На самия изпит въпросът е един за всеки текст без значение от кое ниво е. Тестовете от учебника са, за да се подготвиш какво могат да те питат на финала и понеже текстовете за по-високите нива са по-дълги, са подготвили по 2 възможни въпроса.
Добавям линк с вариант на TCF онлайн тест за тези които искат да си проверят нивото на разбиране.
http://www.tv5.org/cms/chaine-francopho ... il-TCF.htm
Няколко уточнения преди да започнете.
Въпросите са общо 80 като само първите 30 въпроса са за compréhension orale (имаме общо 25 минути за тях). Следващите 20 са за maîtrise des structures de la langue и последните 30 за compréhension écrite. Значи нас ни касаят предимно първите 30, но винаги е от полза да минем целия тест. Накрая има оценка поотделно за трите компонента и обща. Ако някой реши само първите 30 въпроса и прескочи останалите ще трябва да гледа само резултата за compréhension orale. При частично попълнен тест глобалната оценка няма да отрази реалния резултат.
Имам един въпрос към Емили.
Сигурен съм че ако досега не си решавала този тест, няма да се откажеш да го направиш :) .
И след като го минеш, ще можеш ли да кажеш кой е по-близък до TCFQ (на който вече си се явявала веднъж), този или теста от учебника? Надявам се отговорът да помогне донякъде на тези които ще се явяват за първи път в ИЧС.
kemy
Мнения: 59
Регистриран на: Сря Сеп 03, 2003 12:28 pm
Местоположение: Montreal

Re: въпрос за TCF и TCFQ

Мнение от kemy »

А на устната част се пада определена тема, по която да говориш или ти задават свободно въпроси ? Как се готвите за тази част от изпита?
09.08.2010- DCS

15.12.2011-Invitation visa
Аватар
emili_vn
Мнения: 1241
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 4:21 am
Местоположение: Montréal

Re: въпрос за TCF и TCFQ

Мнение от emili_vn »

loginn написа: Имам един въпрос към Емили.
Сигурен съм че ако досега не си решавала този тест, няма да се откажеш да го направиш :) .
И след като го минеш, ще можеш ли да кажеш кой е по-близък до TCFQ (на който вече си се явявала веднъж), този или теста от учебника? Надявам се отговорът да помогне донякъде на тези които ще се явяват за първи път в ИЧС.
Естествено, че ще го направя - точно този не съм правила. Ще споделя след това извода.

По отношение на теста от учебниците:
В Test de connaissance du Français (http://www.editionsdidier.com/article/t ... -cd-audio/)теста е доста лесен, за разлика от този в TCF 250 activités (http://www.cle-inter.com/detail-9782090335989.html). До изпита по-скоро се доближава теста от втория учебник.
DSC - 01.03.2010
Визи - 03.12.2011
Полет - 25.03.2012
Аватар
emili_vn
Мнения: 1241
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 4:21 am
Местоположение: Montréal

Re: въпрос за TCF и TCFQ

Мнение от emili_vn »

kemy написа:А на устната част се пада определена тема, по която да говориш или ти задават свободно въпроси ? Как се готвите за тази част от изпита?
На ДЕЛФ-а имаш представяне, ситуация и тема, по която говориш, а на ТСФ-а имаш 1 ситуация и няколко въпроса.
За всеки кандидат са подготвени предварително 5 въпроса и една ситуация, в която изпитваният трябва да задава въпроси на интервюиращия (например нов сте в квартала и трябва да се информирате къде е магазина). Около всеки въпрос се задават допълнителни в процес на разговора. Какви ще са допълнителните въпроси зависи от отговора, който ще дадете. Ако не сте разбрали въпроса, следва уточнение и въпрос какво разбирате под даден израз или понятие. В 2-та учебника, за които споменах в другия пост има около 24 въпроса (на които може да гледате като теми, по които могат да се задават въпроси) за самоподготовка. Тя се състои в това да развиете по 3-4 изречения за всеки от тях. На въпросите се отговаря кратко, точно и ясно, без разтягане на локуми и без да се опитвате да блеснете със сложни изречения, с които по-често се оплитате и давате повод за допълнителни въпроси, отколкото да покажете добър френски.
Освен въпросите в учебниците, тук във форума (http://bgcanada.com/pforum/viewtopic.ph ... 7201&hilit) ще намерите допълнителни от описанията на хората, които вече са минали на ТСФ.
Последно промяна от emili_vn на Съб Сеп 11, 2010 1:23 pm, променено общо 1 път.
DSC - 01.03.2010
Визи - 03.12.2011
Полет - 25.03.2012
Аватар
emili_vn
Мнения: 1241
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 4:21 am
Местоположение: Montréal

Re: въпрос за TCF и TCFQ

Мнение от emili_vn »

Аз не съм разказвала как протече ТСФ-а при мен, така че:

Представяне: име, възраст, местоживеене и професия
Въпрос 1: С какво сте се облекли днес?
Въпрос 2: Ситуация: Нова сте в квартала и трябва да направите покупки. Информирайте се къде може да стане това.
След като зададох няколко въпроса и разбрах къде е супермаркета, ми зададоха въпрос какво трябва да купя. Отговорих храни и още някакви неща. Следващия въпрос беше: Не предпочитате ли да си закупите биологично чисти храни? Казах да и ми отговориха, че има специализиран магазин наблизо. Естетвено трябваше да питам къде е и другия магазин :)
Въпрос 3: Откъде се информирахте за този изпит? Аз отговорих - от интернет и напътсвията в учебниците. Последваха:
Правихте ли он-лайн упражнения в интернет? Къде - на кои сайтове? За интернет - помага ли при изучаване на чужди езици?
Въпрос 4: Ваш приятел от Франция пристига за първи път в България. Къде ще го заведете?
Въпрос 5: Аз (интервюиращия) ще дойда в България. Разбрах, че черноморието ви е много красиво. Къде ще ме посъветвате да отседна? Защо там? Какви интересни места и исторически забележителности мога да посетя във вашия град?
Въпрос 6: Какво мислите за навлизането на чуждестрани култури в училищата и какво е тяхното влияние в сферата на образованието? - тук не съм сигурна дали точно това ме питаха, защото въпроса беше засукан с непознати за мен думи и не съм убедена, че и след допълнителните разяснения съм го разбрала.

И тъй аз минах първа на устния, микрофона не беше много близо до мен, а и аз говорех тихо, да не кажа че мрънках от притеснение, се оказа, че на записа почти нищо не се чува и трябваше да ме изпитат 2-ри път. Та следващите въпроси бяха:
1. Как дойдохте днес за изпита? Отговорих с кола. Допълнитени въпроси: Значи имате книжка , така ли? Карате ли често? Колко често?
2. Защо решихте да емигрирате? В кой град бихте желали да се установите? Защо избрахте Монреал?
3. Как смятате да се реализирате в Канада? Какво искате да работите?
4. Ситуация: полетът ви е отменен. Информирайте се какви са другите възможности и маршрути до вашата дестинация?
5. Какво най-много мразите като дейност (т.е какво най-много мразите да правите) в живота си?
6. Според вас как влияят новите технологии на живота на хората?
DSC - 01.03.2010
Визи - 03.12.2011
Полет - 25.03.2012
celicata
Мнения: 153
Регистриран на: Сря Фев 03, 2010 6:58 am
Местоположение: Gatineau / Ottawa

Re: въпрос за TCF и TCFQ

Мнение от celicata »

устният изпит еднакъв ли е при TCF и TCFQ ?
ако не можеш да отговориш или отговориш кратко зачита ли се или те питат друг въпрос ?
Аватар
emili_vn
Мнения: 1241
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 4:21 am
Местоположение: Montréal

Re: въпрос за TCF и TCFQ

Мнение от emili_vn »

В ТСФ-а ги няма въпросите за Канада. Ако не разбереш въпроса, ти го задавт по друг начин. А ако не отговориш - ти задават пак някакъв въпрос от същата тематика. Това последното го предполагам, защото не ми се е случвало да не кажа нищо по даден въпрос.
DSC - 01.03.2010
Визи - 03.12.2011
Полет - 25.03.2012
Аватар
emili_vn
Мнения: 1241
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 4:21 am
Местоположение: Montréal

Re: въпрос за TCF и TCFQ

Мнение от emili_vn »

loginn написа: http://www.tv5.org/cms/chaine-francopho ... il-TCF.htm
Имам един въпрос към Емили.
Сигурен съм че ако досега не си решавала този тест, няма да се откажеш да го направиш :) .
И след като го минеш, ще можеш ли да кажеш кой е по-близък до TCFQ (на който вече си се явявала веднъж), този или теста от учебника? Надявам се отговорът да помогне донякъде на тези които ще се явяват за първи път в ИЧС.
Направих теста - в него преди да започне всеки текст ти обясняват какво трябва да правиш, докато на самия изпит това се обяснява един път в началото, преди да започнат текстовете. Това е важно, защото на изпита имаш 5 секунди между текстовете, а на този тест стават 10 секунди, т.е. на него имаш повече време да прочетеш отговорите. Другата разлика е, че на изпита отговорите са в една книжка, а ти ги попълваш на отделен лист, който изглежда горе долу така:
1. а в с d 11. а в с d 21. а в с d
2. а в с d 12. а в с d
Под всяка буква има квадратче, като за верен отговор попълваш Х.
Иначе и на изпита текстовете си вървят един след друг без прекъсване.
Всеки изпит е различен - не можеш да дадеш оценка как ще е на изпита. На някои сесии се подат по-леки текстове, на други по трудни, а и зависи кой колко разбира езика все пак.
DSC - 01.03.2010
Визи - 03.12.2011
Полет - 25.03.2012
kemy
Мнения: 59
Регистриран на: Сря Сеп 03, 2003 12:28 pm
Местоположение: Montreal

Re: въпрос за TCF и TCFQ

Мнение от kemy »

emili_vn благодаря за изчерпателния разказ :)
Трябва с някой да си говоря на френски за да се подготвя за изпита - моля ви дайте идеи :( Май ще търся частен учител- ако може да препоръчате за Варна ще съм много благодарна :*
09.08.2010- DCS

15.12.2011-Invitation visa
celicata
Мнения: 153
Регистриран на: Сря Фев 03, 2010 6:58 am
Местоположение: Gatineau / Ottawa

Re: въпрос за TCF и TCFQ

Мнение от celicata »

намерих си учебника за tcf, но ми липсва диска със записите
ако някой го има моля за съдействие
Nescafe
Мнения: 93
Регистриран на: Пет Фев 26, 2010 4:14 am

Re: въпрос за TCF и TCFQ

Мнение от Nescafe »

Здравейте!Да попитам със сертификат от TCFQ съответно за B1и B2 ,колко точки за френски дават за селекцията :)
Аватар
demococcus
Мнения: 1285
Регистриран на: Сря Мар 25, 2009 7:40 am
Местоположение: MTL

Re: въпрос за TCF и TCFQ

Мнение от demococcus »

celicata написа:намерих си учебника за tcf, но ми липсва диска със записите
ако някой го има моля за съдействие
потърси ме на скайп demococcus или gerrgi вечер - имам ги на домашния компютър, евентуално мога да ти ги пратя и на диск по пощата - около 6 кинта излизаше куриерът
Аватар
demococcus
Мнения: 1285
Регистриран на: Сря Мар 25, 2009 7:40 am
Местоположение: MTL

Re: въпрос за TCF и TCFQ

Мнение от demococcus »

Nescafe написа:Здравейте!Да попитам със сертификат от TCFQ съответно за B1и B2 ,колко точки за френски дават за селекцията :)
Виж на страница 35 от това: http://www2.publicationsduquebec.gouv.q ... PI-3-1.pdf"
Nescafe
Мнения: 93
Регистриран на: Пет Фев 26, 2010 4:14 am

Re: въпрос за TCF и TCFQ

Мнение от Nescafe »

Здравейте!Бихте ли ме насочили към преподавател,който би ни подготвил за изпита.Знам,че ИЧС провежда курс,но ни се иска малко да се готвим с преподавател,който познава формата на този изпит./преподавател от София/
Мерси предварително.
Аватар
misirosi
Мнения: 128
Регистриран на: Нед Сеп 07, 2008 12:25 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: въпрос за TCF и TCFQ

Мнение от misirosi »

здр., много съжалявам, но някой ми беше писал на лични и погрешка изтрих всичките месажи. Ако може пак ми пишете ако мога да помогна с нещо, а това е доста добро, който не го е ползвал: http://www.lepointdufle.net/french-lear ... terial.htm"
Публикувай отговор