От Канада в България

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
Публикувай отговор
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: От Канада в България

Мнение от miteto »

Panem et Circenses написа:
roumensp написа:
Panem et Circenses написа:"Успелия" син има регистрация тук от 2003 - тове според мен е достатъчно време да направи майка си резидент тук или там. Дори и да не е резидент американците дават 5 или вече 10-годишни визи на възрастните хора, а за канадците име многократна виза. Така че пътуване от днес за утре става без проблеми!!!
Ти сега ще държиш сметка на това кой какво е направил или е трябвало да направи ? Трябва всички да докараме родителите си, дори те самите да не искат, за да цоцат допълнително канадската социална система ? Хвала на такива българи, дето не гледат в собственото си канче, а предпочитат да решават световните проблеми и тия на другите.
dimana написа:Panem et Circenses , не е етично това, което пишеш. Все пак всеки сам решава къде да живee. Моите родители не желаят да идват повече тук, камо ли да ходят по изследвания. Pumpy не е казал, че е сериозно.
Защо да не е етично, като аз се опитвам да изтръгна от него признанието, че на майка му (както и на една голяма част от родителите на емигрантите тук) НЕ И харесва живота нито тук, нито в америка и това е причината тя да не е поикала да стане ПР или гражданин.
А на тебе харесва ли ти живота в Северна Америка и ако не, защо седиш тук?
Аватар
Panem et Circenses
Мнения: 580
Регистриран на: Сря Яну 20, 2016 4:01 pm

Re: От Канада в България

Мнение от Panem et Circenses »

Marto написа:
Panem et Circenses написа:
Marto написа:
miteto написа:
Panem et Circenses написа:ПП. Персонално знам за много богат канадец без никакви български връзки/познати който отиде да си прави операция в България каквато тук не се прави - и знам защото той търсеше надежден българин оттук, който да му бъде придружител/преводач (всички разноски платени плюс много щедро фиксирано възнаграждение)
Каква е тази операция дето не се прави в Канада, а само в България? Обикновено съм чувал обратното, т.е. че хора ходят по Западна Европа или щатите за сложни операции, които няма кой да ги направи в България.
Предполагам става дума за ей тази процедура за хора с множествена склероза.
Да, аз от чисто медицинска гледна точка не знам много, но си спомням че беше нещо свързано с множествената склероза, така че е е твърде възможно да е било това (или нещо подобно). Позицията беше предложена на моя позната, а пък тя ни спомена на нас... Какво точно е станало с човека за съжаление не знам.
Преди 6-7 години се говореше много за тази операция и много хора се сърдеха, че канадската здравеопазна система не покрива (и май дори и не позволява) такава процедура. Познавах една жена, която щеше да ходи в Полша да си прави тази операция, но в крайна сметка се отказа и май е било добро решение, защото явно не помага, а дори напротив:
http://singularityhub.com/2013/04/01/co ... esnt-work/"

Така че консервативното мислене и мудността на институциите тука май не винаги са лошо нещо.

Говори доста и фактът, че в България докторите са готови да те подложат на опасна и меко казано недоказана операция, ако си платиш крупна сума. Та така...
А ти чете ли коментарите към статията? Защота там има едни много интересни - които твърдят че им е помогнало много (та дори има и youtube клипове)

И да не се забравя едно нещо - мечтата не big pharma е не да те излекува, а да ти менеджва състоянието до живот - и ако трябва да пиеш по 5-10 или 15 хапчета всеки ден е "dream come true for them"
The purpose of studying economics is not to acquire a set of readymade answers to economics, but to learn how to avoid being scammed by economists and swindled by accountants (claiming to be magicians, wizards with "fiduciary duty" to serve you)
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: От Канада в България

Мнение от Marto »

Ясно, вярваме на коментарите под статията, а не на докторите и специалистите because big pharma. И евреите.
Аватар
Panem et Circenses
Мнения: 580
Регистриран на: Сря Яну 20, 2016 4:01 pm

Re: От Канада в България

Мнение от Panem et Circenses »

optics написа:
dimana написа:Panem et Circenses , не е етично това, което пишеш.
Не е, но болшинството форумци добре се ориентират кого да слушат и кого не.
Ами многоуважаеми господин модераторе, защо не пуснете една статистика кои са тези форумци и кои четат и пишат тук???

Защото по мое лично мнение тук са модераторитe които плюват България под път и над път, 3-4 човека които ви бъзикат оттам и няколко обикновени човека които пишем оттук (като оттук слагам Kiribati, Saudi Arabia... ). Много други нещо не виждам ???
The purpose of studying economics is not to acquire a set of readymade answers to economics, but to learn how to avoid being scammed by economists and swindled by accountants (claiming to be magicians, wizards with "fiduciary duty" to serve you)
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11762
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: От Канада в България

Мнение от optics »

Не фалшивей - очевидно е че нямаш и капка уважение. ;-)
Анкети от типа - дайте да видим кой е шут/трол/ и т.н. не пускам защото не смятам, че е правилно.

Що се отнася до плюването. Ти си имай мнение. Аз не плювам, аз критикувам. А понякога дори и не критикувам, само споменавам факт към който съм неутрален или дори положителен, но сърцатите патрЕоти го възприемат за плюене. Имам много фанелки с български надписи, нося ги много редовно. Също си нося мартениците и до момента и обяснявам навред за Българския обичай. На 24-ти Май, всяка година пращам до 20-тина колеги емайл с обяснение какво празнуваме и приложена кирилицата с обяснение коя буква как се произнася.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: От Канада в България

Мнение от IRA »

Ама какво ще прави един човек на 60 и кусрур години в Канада? Особено,ако не знае езика... няма приятели.... по цял ден сам в къщата. Пък и не всеки е навид да си довлече родата да му се мота из къщата и досажда.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
prace
Мнения: 1617
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 2:17 am
Местоположение: София

Re: От Канада в България

Мнение от prace »

dimana написа:Темата е интересна. За съжаление въпреки големия брой страници няма много полезна информация и мнения за решилите или планиращите да го направят някога. Имам предвид живелите и работили в Канада (извън Квебек) 20 и повече години. Ясно е, че за такава информация се ходи при счетоводител. Има много сериозни неща да се проверят И вземат предвид. Пенсиониране по спогодба, здравно осигуряване като пенсионер по спогодба. Може да се заяви получаване на пенсия в българска банка. Ключов е момента с напускането на Канада като данъчен резидент. Някой попълвал ли е форма нр73, има много интересни въпроси за прекъсване на първични и вторични връзки.
http://www.cra-arc.gc.ca/E/pbg/tf/nr73/nr73-12e.pdf"

Има принципна разлика дали отиваш в страната, от която си дошъл някога или другаде. Най-трудната част ми се вижда преходният период.
Дори откриването на нова сметка в българска банка си има специфични неща. Вече се попълва и декларация за друго гражданство, чужд данъчен номер. Това касае всички, не само американските резиденти. България участва вече в система за автоматичен обмен на данни за нерезиденти, Канада се включва от 2018.

http://www.nap.bg/page?id=673"

Важото е освен всичката тази администрация да сме в някакъв баланс със себе си и околните и неуредиците, които ги има навсякъде да не ни дразнят много. Успех.
:y:
Аватар
myhata II
Мнения: 15705
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: От Канада в България

Мнение от myhata II »

IRA написа:Ама какво ще прави един човек на 60 и кусрур години в Канада? Особено,ако не знае езика... няма приятели.... по цял ден сам в къщата. Пък и не всеки е навид да си довлече родата да му се мота из къщата и досажда.
не знаех че оптика е надскочил шейсетака ..... :lol: ;)
да е жив и здрав и по малко да плюе му пожелавам ! :y:
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: От Канада в България

Мнение от pumpy »

Panem et Circenses написа: Защо да не е етично, като аз се опитвам да изтръгна от него признанието, че на майка му (както и на една голяма част от родителите на емигрантите тук) НЕ И харесва живота нито тук, нито в америка и това е причината тя да не е поикала да стане ПР или гражданин.
На нея по някаква причина и харесва повече в "лошата" България (която сина и плюе без тя да знае) и да се лекува от "лошата и некачествена" здравна система (която сина и също оплюва). Толкова по този въпрос.

Кажи си бе майна къде те боли и аз ще ти отговоря. Майка ми и баща ми имат три деца: две от тях в Европа, третото оттатък "Голямата Вода". Никога не е и ставало дума да стават ПР.За какво имигрира един пенсионер на 75 години ??? Ако е за да е близко до децата, е те са по 6 месеца в година при нас, не им трябват никакви ПР карти за това.

Сега за източването на касите - здравната каса се точи и в България, и тук. И държавните бюджети се оползотворяват до последната стотинка и в България, и тук , а и във всяка държава - защото навсякъде има бюрократи които следят за това и ако на края на месеца/сезона/годината не си уползотворил, използвал, усвоил всичките възможни пътеки, процедури, средства, то за следващия период те ще бъдат намалени.

А сега конкретно за източването на касите тук в Канада - защото най-обичам да споря с хипокрити.
На всеки е известно, че канадските зъболекари имат по две тарифи - една за обикновените хора които плащат от джоба си и нямат бенефити и друга за тези с бенефитите. А от групата с бенефитите има и една подкатегория - на тези на държавна работа, които пък често имат много високи или дори безлимитни бенефити. Тук ще спомена за моя позната, чиито зъболекар препоръчва ежемесечен преглед с почистване на зъбите на тях и особено на детето им .... защото държавната служба където тя ръботи е с безлимитен таван на това.
Сега това какво е - за една и съща процедура да се плащат различни цени

Първо ще ти отговоря тук: не знаех, че понеже подарявам по около 30 часа безплатен труд на месец това ме прави "хипокрит". Или понеже давам отстъпка на пациентите ми, които нямат бенефити и съответно имат затруднен достъп до лечение - това ме прави "хипокрит". Или, че уважавам труда си и искам той да бъде заплатен на цената определена от провинциалната асоциация - това ме прави "хипокрит". Не мога да разбера, как е възможно една социална група, която поради липса на работа или някаква друга причина няма бенефити, и тази група получава по-добра цена това да е нещо лошо ? Или е лошо, че другата група пациенти с бенефитите, плащат това, закоето са се разбрали провинциалната асоцияция и застрахователните компании ???
Зъболекарите НЯМАТ по-висок ценоразпис за тези със застраховки, а понякога имат ПО-НИСЪК за тези без. И това не води до източване на застрахователните дружества, а осигурява достъп до лечение на една група пациетни, които по труг начин не биха имали лечение.

Режито в Кебек и министерството на социалните услуги в БК плащат по ценоразпис от 2000 година. Това прави ли ме "хипокрит" когато лекувам пациенти на социал, понеже се съгласявам да бъда заплатен по цени от 2000 година ???

Жена ми работи в Public Health Clinic, зa underserved population. И тя ли е хипокрит, когато лекува пациенти, които са 200% под прага на бедност и плащат по 5 долара на посещение, независимо какво лечение получават ? Или лекува нелегалните имигранти, които нямат НИКАКЪВ достъп до здравеопазване. И тогава ли е хипокрит ???


и да се извършват ненужни услуги, ако не блатантно източване на каси (държавни или частни няма значение) - и това се практикува от всеки зъболекар в Канада по няколко пъти на ден!!! И после някой се пише на света вода ненапита и как в България се точели касите...

За това дали една процедура е нужна или не, ще ти отговоря с твоя личен принос:
Panem et Circenses написа: Да, аз от чисто медицинска гледна точка не знам много,


И БТВ аз "услуги" не извършвам, аз ЛЕКУВАМ, хора, които са дошли доброволно при мен, споделили са ми оплакванията си, аз съм ги прегледал и съм им предложил няколко възможни плана на лечение и те САМИ са си ИЗБРАЛИ този, които смятат за смислен да следват. Да не говорим, че имат и избор да отидат и на друг зъболекар и да получат и второ и трето мнение. И да питат съседаси какво мисли и т.н. и т. н.


А сега конкретно за случая в България - там не са дадени никакви детайли, но е напълно възможна едно такова изледване да се прави след като са следва определена диета, взимане на вода и/или лекарства от предходния ден и възрастен човек може да забрави и да не следва точно процедурата на подготовка. Възможно е възрастния човек да живее в единия край на населеното място и без градски транспорт и кола докато отиде на другия край където е поликлиниката (високо на баира) и докато се изкачи до втория/третия етаж да му се вдигне кръвното и да получи аритмия. Възможно е и процедурата да е в три дни - първия ден се прави контролен преглед преди вземане на лекарство, на втория ден се взема лекарството и се прави контролен преглед веднага и се идва на следващия ден за се прецени ефекта на лекарството след 24 часа.
Така че е напълно възможно да има медицински причини, а не просто източване на касата което се посочва от хора с наклон да оплюват България (независимо че родителите им са избрали да живеят там, а не при децата и внучетата си).

Сега ще ти го разкажа още веднъж, че явно четеш бавно:
Майка ми живее от другата страна на Първа градска Болница в София. Пресичаш Патриарха и си в болницата. Та, тя е приета за изследвания и лежи в болницата точно ДВА дни, по около час всеки ден: пъряие ден ехограх, втория ден кръж и рентген или обратното. Диагнозата е диагфрагмална херния, няма нужда да се мери кръвно та да има отношение на кой етаж е "легнала". Нито ходи на консултация на третия ден, нито преди да е приета. Отишла е на преглед предишната седмица при лекар от болницата, които е заплатен пак от Касата, защото е бил с направление. Когато я изписват на ВТОРИЯ ден я карат да заплати потребителска такса за ТРИ дни престой, съответно болницата ще вземе от Касата пари за ТРИ дни, а моята майка е "лежала" ДВА дни.
Разбираш ли кражбата или да нарисувам и картинка.
И не забравяй - аз съм работил с тази Каса в продължение на 3 години - знам МНОГО ДОБРЕ как се източва. Ти защо мислиш съм имигрирал в Канада ?

Едно е аз да давам по-ниска цена на тези, които не могат да си платят, съвсем друго е да карам пациентите ми да плащат за процедури/престой, които НЕ СА ПОЛУЧИЛИ.
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: От Канада в България

Мнение от Павел »

optics написа:Постъпил е доклад от Танграта за обиден език срещу него.
Припомням на всички (в случая Павел), че несъгласието с нечии писания не дава право за персонални квалификации и груб език.
Най-малкото пък Танграта, който постоянно се присмива и обижда, трябва да се прави на засегнат.

Днес една тукашна санитарка ми каза, че само африкански уичдоктор и български шарлатан може да баламосват неграмотни пациенти с инжекции за подхранване на хрущяла. Танграта, като твърди че никога не лъже и преувеличава, да ни каже името на лекарството да му проверим ефективността. Бас държа, че ще си затрае.

Аз най-малкото бих искал да критикувам бг лекари, защото дядо ми и майка ми бяха лекари, едната ми племенница и двамата ми най-добри приятели в бг са също лекари. Обаче всеки знае, че предвид мизерните лекарски заплати в Бг, там ще ти обърнат внимание само с връзки или рушвет. Мен нито в САЩ, нито в Канада са ме притупвали. Някой друг тук да е изхвърлян от лекарски кабинет като мръсно куче?
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
tonny
Мнения: 1268
Регистриран на: Нед Апр 14, 2013 4:40 am
Местоположение: Vancouver, BC

Re: От Канада в България

Мнение от tonny »

optics написа:Постъпил е доклад от Танграта за обиден език срещу него.
Припомням на всички (в случая Павел), че несъгласието с нечии писания не дава право за персонални квалификации и груб език.
:rofl: :rofl: :rofl:

Лекарите в БГ не са първа прелест, но с шуробаджанащина всичко се постига. :D
Днес имах интересен случай. Обадиха ми се от детската градина на детето, че е много зле и да ида да си го прибера, отидох взех го и го заведох в уолкинг клиниката до нас, където сме ходили вече 2-3 пъти. За наше съжаление беше 4 и нещо и те бяха приключили. Тръгнахме към следващата най-близка и на кръстовището срещнахме лекаря и го спрях и заговорих да се върне само да го прегледа, че не се чувства добре детето. Човека си остави кафето, обади се по телефона да каже, че ще закъснее за срещата си 15-на мин. и каза елате да го прегледам. Набичи му антибиотика, защото нашия наистина е зле...Та това ако не е обръщане на внимание, здраве му кажи.
tonny
Мнения: 1268
Регистриран на: Нед Апр 14, 2013 4:40 am
Местоположение: Vancouver, BC

Re: От Канада в България

Мнение от tonny »

optics, имам въпрос към вас. Когато въпросния господин се подигра брутално с расата на половинката на друг съфорумник заедно с още 2-ма, вие какво направихте? Забележка нямаше, в последствие и цели страници изчезнаха.
Не случайно Танграта е коронясан с прякора расиста...
Pavel M
батката - оригиналът
Мнения: 10111
Регистриран на: Нед Сеп 27, 2015 11:18 am

Re: От Канада в България

Мнение от Pavel M »

Panem et Circenses написа:
optics написа:
dimana написа:Panem et Circenses , не е етично това, което пишеш.
Не е, но болшинството форумци добре се ориентират кого да слушат и кого не.
Ами многоуважаеми господин модераторе, защо не пуснете една статистика кои са тези форумци и кои четат и пишат тук???

Защото по мое лично мнение тук са модераторитe които плюват България под път и над път, 3-4 човека които ви бъзикат оттам и няколко обикновени човека които пишем оттук (като оттук слагам Kiribati, Saudi Arabia... ). Много други нещо не виждам ???
и отношението на модраторите към редовите потребители е като на генерал губернатори към крепостни селяни
и на всичко отгоре няма на кого да се жалваш щото всяко едно обжалване минава през съответния генерал губернатор и накрая файда от жалбата ти никаква

карат си все още по стария кодекс:
-точка 6-модератора винаги е прав
-точка6,1-ако не е прав виж точка 6
По силен от СПИНА по страшен от РАКА сега за сега си остава ПРОСТАКА
Аватар
myhata II
Мнения: 15705
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: От Канада в България

Мнение от myhata II »

Pavel M написа:
Panem et Circenses написа:
optics написа:
dimana написа:Panem et Circenses , не е етично това, което пишеш.
Не е, но болшинството форумци добре се ориентират кого да слушат и кого не.
Ами многоуважаеми господин модераторе, защо не пуснете една статистика кои са тези форумци и кои четат и пишат тук???

Защото по мое лично мнение тук са модераторитe които плюват България под път и над път, 3-4 човека които ви бъзикат оттам и няколко обикновени човека които пишем оттук (като оттук слагам Kiribati, Saudi Arabia... ). Много други нещо не виждам ???
и отношението на модраторите към редовите потребители е като на генерал губернатори към крепостни селяни
и на всичко отгоре няма на кого да се жалваш щото всяко едно обжалване минава през съответния генерал губернатор и накрая файда от жалбата ти никаква

карат си все още по стария кодекс:
-точка 6-модератора винаги е прав
-точка6,1-ако не е прав виж точка 6
избиването на комплекси по форумите е най често от хора, които в реалния живот са пълна нула !
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: От Канада в България

Мнение от pumpy »

myhata II написа: избиването на комплекси по форумите е най често от хора, които в реалния живот са пълна нула !
Муха, четем те от години, това го знаем ;)
Публикувай отговор