Какво се случва в България?

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
Публикувай отговор
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Какво се случва в България?

Мнение от miteto »

SFBG82 написа:Сравнение между подобни по размер и население държави - едната е в ЕС, другата не е. :)
Е много ясно че ако си малка държава е по-добре да си част от съюз като ЕС, че да може да смучете пари от Германия и Франция за саниране, иначе панелките ще се разпаднат (буквално) до 15-20 години.
Аватар
SFBG82
Мнения: 2393
Регистриран на: Чет Май 03, 2012 10:00 am
Местоположение: Sofia, BG

Re: Какво се случва в България?

Мнение от SFBG82 »

miteto написа:
SFBG82 написа:Сравнение между подобни по размер и население държави - едната е в ЕС, другата не е. :)
Е много ясно че ако си малка държава е по-добре да си част от съюз като ЕС, че да може да смучете пари от Германия и Франция за саниране, иначе панелките ще се разпаднат (буквално) до 15-20 години.
Канада е голяма, но само на ледена площ.
Реално, населението ѝ е сходно на държава почти изцяло в Източна Европа - Полша. :lol:

Междувременно в България нямам време да прочета само хубавите новини, които излизат:
Португалска компания ще инвестира 300 млн. евро в производство у нас
Последно промяна от SFBG82 на Пон Фев 04, 2019 3:20 pm, променено общо 1 път.
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Какво се случва в България?

Мнение от miteto »

По брой население - да, сравнима с Полша. Като икономика, като стандарт на живот - Канада е много по-напред от Полша, а вие дори и Полша не можете да стигнете :lol:
Аватар
SFBG82
Мнения: 2393
Регистриран на: Чет Май 03, 2012 10:00 am
Местоположение: Sofia, BG

Re: Какво се случва в България?

Мнение от SFBG82 »

miteto написа:По брой население - да, сравнима с Полша. Като икономика, като стандарт на живот - Канада е много по-напред от Полша, а вие дори и Полша не можете да стигнете :lol:
Аз не съм казал, че не е напред Канада. Важна е обаче тенденцията.
България дърпа с много висока скорост напред.
3 години след влизането на България в еврозоната (еврото е 2-та най-силна валута в света), пак ще си приказваме за сравнение на заплатите. При 1200-1400 евро средна работна заплата в България не знам дали ще се дърви някой тук - т.е. след 5, 6 години от днес някъде със същите темпове ако се развиваме.
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Какво се случва в България?

Мнение от miteto »

SFBG82 написа:
miteto написа:По брой население - да, сравнима с Полша. Като икономика, като стандарт на живот - Канада е много по-напред от Полша, а вие дори и Полша не можете да стигнете :lol:
Аз не съм казал, че не е напред Канада. Важна е обаче тенденцията.
България дърпа с много висока скорост напред.
3 години след влизането на България в еврозоната (еврото е 2-та най-силна валута в света), пак ще си приказваме за сравнение на заплатите. При 1200-1400 евро средна работна заплата в България не знам дали ще се дърви някой тук - т.е. след 5, 6 години от днес някъде със същите темпове ако се развиваме.
:rofl:
Ами вие още в чакалнята на евро-зоната не сте влезли ти сънуваш вече какви ще са заплатите. И що само 1400 евро, като си измукваш от пръстите можеше да сложиш и 2500 евро средна заплата? Обаче после се събуждаш и се оказва че средната заплата няма дори и 700 евро :^)
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Какво се случва в България?

Мнение от pumpy »

SFBG82 написа: При 1200-1400 евро средна работна заплата в България не знам дали ще се дърви някой тук - т.е. след 5, 6 години от днес някъде със същите темпове ако се развиваме.
:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
Добре, че си сложил това "ако", че да си имаш извинението след 5-6 години, когато ти го напомним :rofl: :rofl: :rofl:
Аватар
SFBG82
Мнения: 2393
Регистриран на: Чет Май 03, 2012 10:00 am
Местоположение: Sofia, BG

Re: Какво се случва в България?

Мнение от SFBG82 »

pumpy написа:
SFBG82 написа: При 1200-1400 евро средна работна заплата в България не знам дали ще се дърви някой тук - т.е. след 5, 6 години от днес някъде със същите темпове ако се развиваме.
:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
Добре, че си сложил това "ако", че да си имаш извинението след 5-6 години, когато ти го напомним :rofl: :rofl: :rofl:
Тя в София заплатата при поколението родено след 1989 година си е толкова вече.
За още няколко години и страната ще догони сегашното положение в София.
Ясно е, че старото поколение което не знае масово западни езици и не е компютърно грамотно достатъчно, няма как да вземе повече от 500 евро масово към днешна дата.

Да не говорим пък за предимството да си в ЕС и да можеш да се разкарваш свободно и да работиш свободно на цял континент, при това богат и развит. Утре ако К(в)ебек се отдели и Канада ще стане нещо като Беларус, бидейки нещо като Полша преди това.
Последно промяна от SFBG82 на Пон Фев 04, 2019 4:07 pm, променено общо 1 път.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Какво се случва в България?

Мнение от pumpy »

SFBG82 написа:
pumpy написа:
SFBG82 написа: При 1200-1400 евро средна работна заплата в България не знам дали ще се дърви някой тук - т.е. след 5, 6 години от днес някъде със същите темпове ако се развиваме.
:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
Добре, че си сложил това "ако", че да си имаш извинението след 5-6 години, когато ти го напомним :rofl: :rofl: :rofl:
Тя в София заплатата при поколението родено след 1989 година си е толкова вече.
За още няколко години и страната ще догони сегашното положение в София.
Ясно е, че старото поколение което не знае масово западни езици и няе е компютърно грамотно достатъчно, няма как да вземе повече от 500 евро масово към днешна дата.
:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
Още повече: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
Майна, говоря френски и английски, и то не защото живея тук, а от 16 годишен (френска гимназия редовно, английска подготве като частен ученик). Роден съм преди 1989 и тези 1400 евро средно на месец ги разправяй на някой друг. Да не говорим, че за нищо не стигат, даже и да не плащаш наем/ипотека.
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Какво се случва в България?

Мнение от miteto »

SFBG82 написа:
pumpy написа:
SFBG82 написа: При 1200-1400 евро средна работна заплата в България не знам дали ще се дърви някой тук - т.е. след 5, 6 години от днес някъде със същите темпове ако се развиваме.
:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
Добре, че си сложил това "ако", че да си имаш извинението след 5-6 години, когато ти го напомним :rofl: :rofl: :rofl:
Тя в София заплатата при поколението родено след 1989 година си е толкова вече.
За още няколко години и страната ще догони сегашното положение в София.
Ясно е, че старото поколение което не знае масово западни езици и няе е компютърно грамотно достатъчно, няма как да вземе повече от 500 евро масово към днешна дата.
:rofl: :rofl: :rofl:
От "средна заплата в България" отидохме на "заплата на поколението след 1989-та, работещо в западни фирми в София". Е ако стесниш още малко критериите може и до 5000 евро да стигнеш, примерно "заплати на VP работещи в банките в София" - ама тва кво общо има със средната заплата?
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Какво се случва в България?

Мнение от miteto »

SFBG82 написа: Утре ако К(в)ебек се отдели и Канада ще стане нещо като Беларус, бидейки нещо като Полша преди това.
Утре ако ЕС се разпадне или големите играчи решат да изхвърлят паразитните членове и България ще стане нещо като Албания, бидейки нещо като Румъния преди това :D
Аватар
SFBG82
Мнения: 2393
Регистриран на: Чет Май 03, 2012 10:00 am
Местоположение: Sofia, BG

Re: Какво се случва в България?

Мнение от SFBG82 »

@ pumpy

Аз не съм казал, че няма интелигеннтни хора родени преди 89-та, а че нивото им на говорене свободно на западни езици е по-ниско от това на младежите днес.

Например младежите в България масово знаят по един западен език (обикновено английски), а доста често и по два (английски + немски/френски/испански/италиански).
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Какво се случва в България?

Мнение от pumpy »

SFBG82 написа:Аз не съм казал, че няма интелигеннтни хора родени преди 89-та, а че нивото им на говорене свободно на западни езици е по-ниско от това на младежите днес.

Например младежите в България масово знаят по един западен език (обикновено английски), а доста често и по два (английски + немски/френски/испански/италиански).
Майна, хайде да определним както точно значи "знаят масово", защото мученето на чужд език не се изразява в питането на Макрон, от бате ти Бойко "parlez vous francais ?" :lol:
Аватар
SFBG82
Мнения: 2393
Регистриран на: Чет Май 03, 2012 10:00 am
Местоположение: Sofia, BG

Re: Какво се случва в България?

Мнение от SFBG82 »

miteto написа:
SFBG82 написа: Утре ако К(в)ебек се отдели и Канада ще стане нещо като Беларус, бидейки нещо като Полша преди това.
Утре ако ЕС се разпадне или големите играчи решат да изхвърлят паразитните членове и България ще стане нещо като Албания, бидейки нещо като Румъния преди това :D
Вероятността Квебек да излезе е по-голяма отколкот ЕС да се разпадне.
Освен британците не виждам кой друг ще излезе.
Но пък Шотландците ще искат в ЕС после и англичаните ще захапят дървото.
Bladek
Мнения: 26
Регистриран на: Пон Яну 14, 2019 4:15 pm

Re: Какво се случва в България?

Мнение от Bladek »

И като знаят два западни езика, вместо да ходят да работят като сервитьори, бармани, спасители и прочие за по 700 - 800 лева чисти (студентите визирам тук), ходят да бачкат в кол центрове за 1500 лв чисти.
На една семейна приятелка от Мадан дъщеря, която е на 19 и нямаше намерение да учи, вместо да работи в Мадан за 500 лева чисто - отиде в Германия и без да знае език изкарва сега 2200 евро чисти като общ работник нощта смяна. Тъй че много сме близо по заплати до Запада, нЕма що...
Аватар
SFBG82
Мнения: 2393
Регистриран на: Чет Май 03, 2012 10:00 am
Местоположение: Sofia, BG

Re: Какво се случва в България?

Мнение от SFBG82 »

pumpy написа:
SFBG82 написа:Аз не съм казал, че няма интелигеннтни хора родени преди 89-та, а че нивото им на говорене свободно на западни езици е по-ниско от това на младежите днес.

Например младежите в България масово знаят по един западен език (обикновено английски), а доста често и по два (английски + немски/френски/испански/италиански).
Майна, хайде да определним както точно значи "знаят масово", защото мученето на чужд език не се изразява в питането на Макрон, от бате ти Бойко "parlez vous francais ?" :lol:
Бойко не е роден преди 89-та. :lol:

Междувременнно в България (тези май ще вдигат голям бизнес парк на мястото на комбината Кремиковци):
The Austrian Company, which Built the Sofia Megapark, Acquired 40% of Kremikovtzi
Публикувай отговор