Insurance

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Аватар
iliana
Мнения: 1714
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 5:21 am
Местоположение: Ottawa
Обратна връзка:

Мнение от iliana »

Мечка, и аз не правя икономия със здравето си.
Просто ти си в Щатите, аз в Канада
Системите на здравеопазване са коренно различни.
Като стана на 60 и почнат да ме боят кокалите и да ми падат зъбите и да имам нужда от ченета и аз ще си направя застраховка.
Засега просто нямам нужда и за мен са пари хвърлени на вятъра
30 години *350$ (колкото ми е загубата) = 10500 $
Определено мога да ги използвам за нещо по-добро.
Защо предпочитат Квебек?
Защото ги е страх от Алберта.
Kоя е Aлберта?
Жената, дето ги пресява на интервюто за Монреал и Торонто
Аватар
hullboy
Изгонен от форума
Мнения: 3315
Регистриран на: Сря Окт 29, 2003 4:17 pm
Местоположение: Ottawa, Canada

Zastrahovka

Мнение от hullboy »

Zdraveite

Dosta se otklonihme ot zdravnite zastrahovki, minahme prez zastrahovki zivot, dori I zastrahovka pogrebenie razgledahme
Ste si kaza mnenieto i za tjah.

Pokrai drugoto se razbra che dohoda na Hullboy bil malak i njamal 50 $ na mesets za zdravna zastrahovka.
Sasto Goljama mechka ima samnenija che Hullboy ne e nared.
Или ви занася,или ви взема ненасериозно,или той нещо не е добре
V nikakav sluchai ne se dopuska obache che Hullboy e uchil zastrahovane, che misli logichno i che smjata pravilno.

Spora tragna ot tam che Bat Niki pita kakva zdravna zastrahovka da si napravja.
Ne znaem dali bat Niki e na zaplataa ili selfemployed. Az si kazah mnenieto ako e selfemloyed zastoto pitase kak se registrira GST v druga tema pusnata usporedno s tazi.
Mnenieto mi vazi sasto ako e na zaplata no njama zastrahovka. Ako ima neka si ja polzva ( tuk obache povtarjam tja ne e bez pari. Toi ili vseki drug si ja e izkaral s truda koito plaga vav firmata. Polzavite si gi no ne tvardete che sa bez pari. Tova e gresno tvardenie i koito razbira kak raboti edna firma ot gledna tochka na rabotodatelja ste vi se smee. Ako rabotodatelja ne bese napravil tozi razhod za zastarahovki mozese da go razdade kato zaplati i profita mu pak stese da e sastia. No vie stjahte da imate poveche pari v djoba. S tjah si pravete kakvoto iskate. Koito iska da se zastrahova, koito iska da si gi harchi za vakantsii. Ne obicham drug da vzima resenie vmesto men. Bezplaten objad njama. )

Ste vi dam oste po frapirast primer.
V Skandinavia kadeto sam bil student ima nesto koeto se kazva ( Ferie Penger ) na Bg ezik oznachava “pari za vakantsia”
Vseki mesets rabotodatelja odarza pari ot zaplatata opredelen % i taka za 12 mesetsa se sabirat oklo 2000 CAD da kazem. Kolkoto struva edna sredna vakantsi do Greece, Spain, Portugal.
Kazvas na rabotodatelja koga ste pochivas da kazem prez avgust i togava ti davat tezi 2000 CAD na kup za vakantsia. Ako iskas hodi na vakantsia ako iskas ne hodi, te sa si tvoi.
Mestnite hora sa mngo dovolni i stastlivi ot tova i s udovolstvie pozvoljavat tova da stava savsem zakonno.

Tova oznachava samo edno. Povecheto hora njamat finansova distsiplina i ako gi ostavis bez nadzor moze i da ne saberat tezi 2000 $ za vakantsia zastoto sa gi poharchili za drugo.
Te pak mogat da ne idaat na vakantsia i da gi poharchat za drugo kato im dadat 2000 $ na kup. No taka izliza che rabotodatelja e mnogo zagrizen.
Men takiva nesta me obizdat. Vse edno njakoi ti kazva “ Ti si idiot i se samnjavam che ste gi spoestis tezi pari zatova az ste ti gi sabiram tezi pari za vakantsia”
Pochti sastoto e i s zdravnite zastrahovki. “Nie ( rabotodatelite ) ste ti napravim zastrahovka zastoto ti si idiot i ste gi poharchis za drugo. Nie obache iskame da si zdrav za da moze da te eksplotirame maksimalno a ne da ti plastame “ bolnichni ‘ dokato ti se opitvas da se izlekuvas s kompres na cheloto zastoto njamas pari za lekarstva.

Ama che edinija pusi, pie i posle se sbil pred bara v weekenda, drug se zanimava s boks kadeto sansa da mu strosat zabite e 100 pati po goljam njamna znacenie. Ste vi zstrahovame vsichki zaedno.
Az moze pak tochno tazi zastrahovatelna kompanja da ja mrazja i da ne iskam da i chuvam imeto zstoto ne platila nesto na zena mi predi 3 godini. Tova njama znachenie s neja ste stois. Tova e resil rabotodatelja. Mislja che tova sa dostatachno argumenti da ne iskam drug da me zastrahova.

Koga bih se zastrahoval az?.
Ne dnes, ne utre dokato se chuvstvam zdrav. Prosto ne mi e nuzno. Ste se zastrahovam togava kogato pretsenja che e dosal momenta.
Po sastia nachin kakto resavate koga da si nosite chadara s vas. Ne si nosite chadara s vas vseki den, pri 40 gradusa zega bez prognoza da vali.
Vzimate go togava kogato e likely ( possible, probable, expected to rain ) da vali.
Drug primer ako tozi ne vi stiga.
Povecheto kanadtisi sa members na CAA ( Canadian automobile association)
Koito predlagat strestu pari zastrahovka :
da te darpat do 50 km, da ti donesat benzin ako ti svarsi, da ti dadat tok za akumolatora, da ti smenjat gumata ako ti se spuka.

Ako si noramlen chovek ne si ostavjats kolata da sveti lampichkata na benizna (da ja karas s 2 litra benzin) ako mozes da si smenis gumata za 5 min. vmesto da chakas 1 chas, karas chisto nova kola ( ravno na zdravo tjalo ) trjabva li ti takava zastrahovka?
Kak az ne ostanah vednaz bez benzin za 15 godini sofjor?
Akumolatora e nov i v garantsia, gumata ste si ja smenja za 5 min.
Trjbva li mi takava zastrahovka?
Ako karas stara kola ( ravno na star chovek ) e drugo.

Sastata rabota e sas zdravnite zsstrahovki.

Kolko chesto vi se nalaga da vikate lineika? Na men, na maika mi, na basta mi nikoga dosega. Ako ni se nalozi ste si platja tezi 100-300$. Tova e
vednaz na 165 godini ( oste ne se e nalagalo na naseteto semeistvo 65 god. maika, + 65 god. basata + 35 Hullboy )
Lekarstva ste si kupja ot spestjavanjata koito imam, sastoto i za zabite mi )


Za zastrahovka smart spetsialno za Goljama mechka.

Parvo ne iskam mahagonov kovcheg, ne iskam hor ot 12 choveka da mi pejat, edin pop mi stiga. Ne iskam venets ot havaiski tsvetja.

Ako umra utre imam spestjavanja koito ste stignat za moeto, i na oste 10 choveka pogrebenja.
Nali detsata sa naslednitsi. Kato naslediat 50 000 $ da kazem ne zasluzavam li edno pogrebenie ta bilo to 7000 $ ?
Imam imot tuk i v Bg. Tozi imot sasto ostava za tjah.
Taka kakto az sam nasledil i s pochit ste se pogriza za moite roditeli.
Ti spestjavanja ot 7000 $ njamas li ?
Ako imate spestjavanja za kakvo vi e takava zastrahovka?

Pozdravi

Hullboy
Аватар
bat Nicky
Мнения: 116
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 1:08 pm
Местоположение: Canada

Мнение от bat Nicky »

Момчета и момичета, не повярвах на очите си когато видях колко се е изписало по мойта тема :shock: За съжаление с нищо не сте ми помогнали :cry: С исключение на един линк, където можеш да си направиш застраховка, но не става ясно какъв процент от разходите по лечение се покрива, а дали са коректни пък изобщо не е ясно :wink: другото са предимно размишления и опити да се наругае някого - не знам защо, но Хълбоя го замерят най-много. Моята молба беше да споделите дали имате опит с някой застрахователни компании и евентуално да ми препоръчате такива за да мога да си избера. Но явно тук пишат само здрави хора, а то няма как да не е така с тия хиляди медицински прегледи дето ни накараха да правим по време на процедурата за кандидатстване. И аз досега не съм си правил здравни застраховки, но това в общи линии си е рисковано и сега реших да се застраховам. Всеки има право да решава сам за себе си какво да прави и никой не трябва да се опитва да му пречи по какъвто и да е начин, дори с ненужни съвети. Моето желание на тоя етап е да имам здравна застраховка. Здравна, а не за живот ! Не нося очила, зъбите ми са в отлично състояние, в болница съм влизал само веднаж за апандисит, но имам известни съображения и затова сега искам да се застраховам, още повече че в момента мога да си го позволя. Подсетиха ме от АМЕХ като ми предложиха такава застраховка и искам да видя дали е наистина изгодна или има и по-добри. Това е.
Животът е болест, предавана по полов път и със 100% смъртоносен изход. Лекарство все още няма открито !!!
Аватар
VanBC
Модератор
Мнения: 2582
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 7:27 pm
Местоположение: Vancouver, BC

Мнение от VanBC »

iliana написа: ... В болница не съм влизала от 8 годишна, когато ми извадиха сливиците...
Което не е гаранция, че утре няма (примерно) да катастрофираш и да ти се наложи да лежиш 1-2 месеца в болница и после 1-2 години да ходиш на процедури и физиотерапии. Застраховката затова се нарича "застраховка" защото е за случаи които не могат да се предвидят. Иначе щяха да му викат "сметка" или "абонамент". Когато се окаже, че имаш нужда от застраховка, първо - вече може е твърде късно, второ - никой няма да ти направи застраховка за вече съществуващо състояние. Все едно, след като блъснеш колата да искаш да си направиш застраховка която да ти плати за ремонта на вече блъснатата кола ...
Obey gravity ... It's the law!
survivor
Мнения: 2848
Регистриран на: Чет Окт 09, 2003 10:08 pm
Местоположение: Монреал

Мнение от survivor »

KolioBalkanski написа:сърви, забравяш лекарствата, факта че ще се буташ с още3 кой знае к'ви паплачи в една стая, това че много от уредите и допълнителните неща не се покриват...
и аз така си мислех като вас ама сега препоръчвам здравни застраховки в повечето случаи.
Кольо, какви лекарства бе човек, като настина си взимам капки пчелен клей купен от България.
В болница от ранното ми детство досега ми се е налагало да лежа само покрай бременност и раждане, а засега други такива не предвиждам. Какво ми пука колко легла има в стаята в болницата, в която така или иначе няма да отида. Ако случайно ми се наложи да отида, вероятно ще е нещо много лошо и тогава броят на леглата в стаята ще ми е най-малкият проблем. С очите съм добре и очила не нося. Изследванията ми ги правят безплатно, досега веднъж само на щерката се наложи за едно по-специално да платим, ама това е изключение. Само масажите могат да ме привлекат, ама ме мързи честно казано. Засега си карам само със зъбна застраховка, а със спестените от здравната пари - да се харчат на ресторант. Ето това поне знам - като си дам парите, ще си ги консумирам аз :D
BabaPena
Мнения: 976
Регистриран на: Съб Мар 06, 2004 12:20 pm
Местоположение: Winnipeg, MB

Мнение от BabaPena »

Kato cheta niakoi pisania po temata stigam do izvoda, che foruma e palen ne samo sas zdravi hora, ami i s takiva koito sa 'psoliutno ubedeni che niama da se razboleiat i niama da im se sluchi nishto losho predi da stanat na po 70...

Na tFa miasto moga samo blagorodno da Vi zavijdam na optimizma i ot vse sartse da Vi pojelaia da prodaljavate da ste vse taka zdravi i vedro nastroeni...

:beer: :beer: :beer:
Аватар
hullboy
Изгонен от форума
Мнения: 3315
Регистриран на: Сря Окт 29, 2003 4:17 pm
Местоположение: Ottawa, Canada

Zastrahovka

Мнение от hullboy »

Zdraveite

Kam VanBC

Което не е гаранция, че утре няма (примерно) да катастрофираш и да ти се наложи да лежиш 1-2 месеца в болница и после 1-2 години да ходиш на процедури и физиотерапии

Zadava se vaprosa za kogo stava duma i kolko e verojatno da stane tova, i dali zastrahovkata pokriva tova za koeto govoris.

Ako e sofjor na taksi koito e tsjal den na patja e edno. Ako choveka ne kara, kola, zivee v blizost do rabotata si. Patja mu minava prez gradinka do rabotata, trjbva li da ima zastrahovka kato sofjora na taksi?

Na tova mu se kazva nadzastrahovane ( zapomnete dumata NAD ) Ot vsichko zastrahovatelite nai obichat horata da sa nadzastrahovani. Da njamat nuzda ot nesto no da sa se zastrahovali za nego. Ili to da se pokriva ot druga veche sastestvuvasta zastrahovka. Davam ti vednaga priemr.

V Qubec plastas vsjaka godina za registratsia na kolata okolo 200 CAD da kazem i za tova che imas knizka ot Quebec okolo 70-90 $ na vsjaka ili vsjaka vtora godina . (Mojata e ot Ontario za tova ne sam siguren. Na Iliana e ot Quebec)
Dalech po skapo ot Ontario kadeto e 75 CAD samo za registratsia na kolata. Za knizka struva 40 za 5 godini no ti ja izdavat 10 pati bezplatno ako si smenis adresa.
Davat edna malka brosurka kato platis , v kojato pise che sled kato platis tezi 200 CAD ili tezi 70-90 za knizkata si zastrahvoan pri transportna zlopoluka dori kato peshohodets ne samo kato sofjor. Vkluchitelno i ako si v chuzbina za kratko vreme kato turist pri zlopoluka na patja.

Ako si napravis vtora podobna zastrahovka na praktika se nadzastrahovas. Ne ti tjabvat dve zastrahovki za edno i sasto nesto.

Hullboy
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12490
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Insurance

Мнение от Ivan1007 »

hullboy написа:Zdraveite

Kam BG MOntreal
Имам все пак graduate degree in taxation и ми е прозрачно.

Ne se napavai tolkova, za danatsite znaeme che s tova si vadis hljaba, az i bez tova ne se natiskam za klienti s danachni problemii i gi prastam kam teb ako ima vaprosi vav foruma dokato te njama.;)

Temata bese dali chovek naistina ima nuzda ot dopalnitelna zdravna zastrahovka a ne kakav e dohoda na Hullboy

Ne vsichki finansisti iskat da sa eksperti po danatsi.
Ima takiva koito rabotjat sas sluchili se veche nesta, kato schetovoditeli i danachni i takiva koito vzimat resenja za badesti sabitja kato poemat po goljam risk. Az sam ot vtorite ti ot parvite taka che spoko;)

Hullboy
Темата беше че ти дрънкаш глупости щото се опитваш да докажеш че си прав не само за себе си ами и за другите. Я си хвани данъчната декларация и прочети какъв процент от парите дето декларираш като медицински разходи ти се връщат като данъчен кредит. Ако не можеш да четеш обади се на бгмонтреал той на драго сърце ще ти вземе парите, за да ти го обясни.
Мога и аз, но ако декларираш че няма да се изказваш по данъчни въпроси тук.
Аватар
hullboy
Изгонен от форума
Мнения: 3315
Регистриран на: Сря Окт 29, 2003 4:17 pm
Местоположение: Ottawa, Canada

Zastrahovka

Мнение от hullboy »

Zdraveite

Osnovnata razlika mezdu men i BgMontrel e che az pari ne vzimam, ne organiziram publichni konsultatsii s tsel na nabirane na klienti po kasno.
Dori i da ima njakakva netochnost tolkova za bez pari.
Temata e zdravna zastrahovka. Nali tuk vsichki imate takava ne vizdam kakvo ste mahate ot danachnata deklaratsia. Ostavete me men da si maham kakvoto spored vas njamam pravo. Nali si e v mojata deklaratsia. Az ste bera jadove posle.

Koito iska da me chete.

Ei oste eksperti se pojaviha tuk. Te daze sa v Alberta ama znajat kak stavat nestata v Quebec.
Dali sa napravili edna deklaratsia za Quebec ne e jasno. Vaznoto e che znajat.

Koito ima PC programa za danachna deklaratsia da si napravi eksperiment.

Da ide na box 452 Refundable medical expense.
Da npise 200 $ da kazem i da vidi kakvo ste se poluchi v box 485 Balance owing.

Sled tova da gi mahne tezi 200 $ ot box 452 i pak da vidi kakvo ste stane v box 485

Poveche ot tova ne e nuzno da napisa

Hullboy
Последно промяна от hullboy на Чет Юни 29, 2006 6:08 pm, променено общо 1 път.
survivor
Мнения: 2848
Регистриран на: Чет Окт 09, 2003 10:08 pm
Местоположение: Монреал

Мнение от survivor »

Сега се сетих че с допълнителната здравна застраховка може да се ходи и на хомеопат. Ама навремето като ми предлагаха една такава, явно не е била добра, защото ми предлагаха на всеки преглед да ми покриват по 20 долара. А прегледът е към 100. Та реших че не ми е изгодно. Сега всеки си прави сметка от какво има нужда и решава дали му е изгодно. На мен със зъболекарската ми е на ръба, аз тези пари които ми дават не мога да ги изконсумирам, а като имам нужда от нещо сериозно не ми го покриват, но реших че с почистването на зъбния камък 2 пъти в годината вече горе-долу не съм на загуба. Ако носех очила вече със сигурност щях да имам сметка и от здравна застраховка. Мисълта ми е че няма за какво да спорим и да се караме, всеки си има индивидуални потребности.
Аватар
VanBC
Модератор
Мнения: 2582
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 7:27 pm
Местоположение: Vancouver, BC

Re: Zastrahovka

Мнение от VanBC »

hullboy написа: Kam VanBC

Което не е гаранция, че утре няма (примерно) да катастрофираш и да ти се наложи да лежиш 1-2 месеца в болница и после 1-2 години да ходиш на процедури и физиотерапии

Zadava se vaprosa za kogo stava duma i kolko e verojatno da stane tova, i dali zastrahovkata pokriva tova za koeto govoris.

Ako e sofjor na taksi koito e tsjal den na patja e edno. Ako choveka ne kara, kola, zivee v blizost do rabotata si. Patja mu minava prez gradinka do rabotata, trjbva li da ima zastrahovka kato sofjora na taksi?
Тук направо ме хвърли в оркестъра :shock:! :D ... Не знам ти за какви застраховки говориш и какво общо имат шофьорите на такси, аз говоря за Extended Medical Insurance! Това е застраховката която ти покрива лекарства предписани с рецепта, физиотерапевтични процедури, всякакъв вид спешен транспорт (включително и хеликоптер), спешни медицински разходи и транспорт до Канада ако ти се случи нещо в чужбина, и т.н., и т.н. Това са все неща които могат да потрябват и на човек с най-желязното здраве! Ти може и да пресичаш само една градинка отивайки на работа, но много хора пътуват десетки километри. Като ходиш всеки 2 месеца на някой остров на почивка, какво ще стане ако ти се случи нещо там и трябва спешно да те транспортират в Канада? Ами ако паднеш и си счупиш крак докато караш ски и трябва да дойдат да те вдигнат с хеликоптер? ... Това, че ти си преценил, че ЗА ТЕБ пари дадени за Extended Medical застраховка, са пари хвърлени на вятъра, не означава, че можеш да ОБОБЩАВАШ, че всички които са си преценили, че ЗА ТЯХ има смисъл да плащат за такава застраховка, са будали и са се прекарали да пълнят гушите на застрахователите!! Както вече няколко човека казаха - всекиму според камбанарията :D! Всеки си има неговата истина и ничия истина не е абсолютна :D :beer: !
Последно промяна от VanBC на Чет Юни 29, 2006 6:50 pm, променено общо 1 път.
Obey gravity ... It's the law!
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12490
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Zastrahovka

Мнение от Ivan1007 »

hullboy написа:Zdraveite

Tova e gresno tvardenie i koito razbira kak raboti edna firma ot gledna tochka na rabotodatelja ste vi se smee. Ako rabotodatelja ne bese napravil tozi razhod za zastarahovki mozese da go razdade kato zaplati i profita mu pak stese da e sastia.
Hullboy
Е това е грешно твърдение от страна на работодател! Я си задай въпроса защо големите фирми предпочитат да дават пари за застраховки, а не да ги дават за заплати.
Да ти подскажа - профита му няма да е същия!
:D
Аватар
hullboy
Изгонен от форума
Мнения: 3315
Регистриран на: Сря Окт 29, 2003 4:17 pm
Местоположение: Ottawa, Canada

Zastrahovka

Мнение от hullboy »

Zdraveite

kato ida v chuzbina i si kupuvam bileta online me pitat iskas li zastrahovka za tazi vakantsia za 50 CAD ekstra, ako iskam si ja kupuvam.

Kato karam ski karam vnimatelno i moga da karam dobre, ako stane rabotata da se vika helikoptera te pitat ste platite li za helikoptera, ako kazda DA idva i si go plastam ot spestjavanjata.

Primer s taxi dadoh v otgovor na tvoja primer deto stjalo da stane katastrofa i da se nuzdaes ot lechenie sled tova. Ako ne si na patja kakto sofjora na taxi sansa e dosta po malak.
Nikade ne sam kazal na vsichki tuk
"ne si pravete zastrahovki, inache ste budali". Vseki da si pretsenjava za sebe si.

Az za men si znam kakvo mi trjbva

Hullboy
Последно промяна от hullboy на Чет Юни 29, 2006 6:22 pm, променено общо 1 път.
Аватар
hullboy
Изгонен от форума
Мнения: 3315
Регистриран на: Сря Окт 29, 2003 4:17 pm
Местоположение: Ottawa, Canada

Мнение от hullboy »

Kam Ivan 1007
Е това е грешно твърдение от страна на работодател! Я си задай въпроса защо големите фирми предпочитат да дават пари за застраховки, а не да ги дават за заплати.
Да ти подскажа - профита му няма да е същия!
Razbira se che njama da e sastia kato horata otsastvat povehe i plasta bolnichni poveche. Zastoto ne znae kak i kade se lekuvat. Ne e vse edno s limonov sok i antibiotik. A toi na sila ne moze da gi nakara da si kupjat antibiotik zastoto struva pari a rabotnika moze i da gi njama zastoto e prahosnik i njama spestjavanja.
Dosta hora imat spestjavanja za mnogo povehe ot njakakvi lekarstva. Te ne popadat v tazi kategoria da imat nuzda ot takava zastrahovka.
Az moze da sam edin ot tjah primerno. Oste poveche che ne sam i rabotnik na zaplata.
Ako bat Niki koito pita sasto e selfemplyed kakvo ste mu kazes.
" Ne otvarjai firma stoto njama zdravna zastrahovka bez pari i si budala da ja izpusnes tazi zastrahovka"

Hullboy
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12490
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Мнение от Ivan1007 »

hullboy написа:Kam Ivan 1007
Е това е грешно твърдение от страна на работодател! Я си задай въпроса защо големите фирми предпочитат да дават пари за застраховки, а не да ги дават за заплати.
Да ти подскажа - профита му няма да е същия!
Razbira se che njama da e sastia kato horata otsastvat povehe i plasta bolnichni poveche.

....

Ako bat Niki koito pita sasto e selfemplyed kakvo ste mu kazes.
" Ne otvarjai firma stoto njama zdravna zastrahovka bez pari i si budala da ja izpusnes tazi zastrahovka"

Hullboy
Това за болничните е само част от това което би му намалило профита. Три минус дотук!

....

На батНики щиях да му кажа къде да се застрахова ако беше в мойта провинция, но определено нямаше да дрънкам напред назад че в Canada е излишно да се прави застраховка за лекарства и зaболечение за която той пита, щото нито му знам семейното положение нито здравословното състояние.
Заключено