Здравей,Монреал или два месеца след "Чао,България"

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
Заключено
Аватар
avve
Мнения: 155
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 6:51 am
Местоположение: Montréal
Обратна връзка:

Мнение от avve »

аз единствено имах предвид да се дадат конкретни примери, защото от философии никой няма полза! точно щях да кажа, че никъде не намирам статии, в които мога да добия реална оценка за нещата и сигурно няма и да намеря!
Не мога да отворя линка на Джой! Както и да е - човек никога не може напълно да се подготви за това, което го очаква в бъдеще, но пък истината се ражда в спора - за това СПОРЕТЕ! :D
Savoir c'est pouvoir!
Аватар
Krassima
Мнения: 132
Регистриран на: Пон Ное 21, 2005 10:08 am
Местоположение: Montreal

Мнение от Krassima »

Няколко думи от бъдещ емигрант- така както вървят нещата към края на м. юли ще бъда в Монреал. Благодаря за информацията на всички, които са писали до тук. Всеки човек има своя истина и разбирания. Не ми звучат стряскащо първите мрачните впечатления написани тук за Канада- просто си спомних началото на студенсткия си живот в София - 1990г. Не ми звучат и страшно всички други обяснения за грозни сгради, дупки по улиците и т.н.- преживяно е. Мисля, че мога да се впечатля само от нещо хубаво. И ако не го намеря в началото, ще продължа нататък. За всяко място могат да се напишат един куп хубави и лоши неща. Сега в България имам добра работа, добре платена за средния стандарт (ако има такова ниво :? ) на живот, имам малко, но добри приятели и гледам положително на живота тук. Знаете ли защо? Защото смятам, както вече казах - да емигрирам. Моя съвет към всички бъдещи емигранти, казвам го преди още да имам този статут - помислете си какви са вашите приоритети и какво искате да направите като емигрирате, трябва да имате план в главата си, защото само с емоции, мечти и разочарования, въпреки че без тях не може, нещата не биха поели добра посока. Мислете какво сте постигнали до тук и дали може да направите нещо повече там и не се сравнявайте, а изисквайте повече от себе си и тогава ще бъдете доволни. Pas de pas - това е промяната - и е абсолютно forcément, за всеки който я желае :wink:
QUI VIVRA, VERRA
Angie
Мнения: 211
Регистриран на: Нед Авг 24, 2003 5:02 am

Мнение от Angie »

Аз още не съм в Канада, но от всичко, което чета и чувам мисля, че основният проблем на имигранта skilled worker е игнорирането на неговите skills и потъпкване на самочувствието му. Той се спасява от материалните проблеми в България, но пада болезнено в професионален план. Хубавата част от пая (тук разбирам основно достъп до хубава работа еквивалентна на това, което е работил в БГ) е недостижима за новодшлия почти в 90% от случаите. Както и да го погледне човек, местното образование има повече тежест от чуждотото, native speaker-a повече се харесва от чужденеца с акцент, човекът израстнал и възпитан на място повече от човек, който не познава средата и няма връзки. Старите имигранти и бейби бумърите като знаят каква цена са платили на младини за да бъдат сега децата им по-добре и колко хиляди са вложили в образованието им, ревностно ще се опитват да запазят хубавите работни места за тях. Отделно всички официални изисквания за приравняване и т.н., свързани с финансовото доизцеждане и допълнителното натоварване на бедния български имигрант предполагам действат доста стресиращо. Поради разликата в стандарта човек трябва да е готов да стъпче самочувствието си и да започне каква да е работа и в същото време да не се отчайва, да се образова и харчи пари гонейки местните, които поради горните фактори са винаги с едни гърди напред. Най-накря се примирява и си казва, аз ще съм никой, но децата ми ще са някой тук. Всичко това на фона на емоционалната нестабилност свързана с културния шок и липсата на близки и приятели. Не е лека съдбата имигрантска :? Ще се радвам да чуя мненията на хората вече в Канада как се справят с тези или други проблеми, за които не подозирам :(
Ivailo K
Мнения: 115
Регистриран на: Пон Сеп 26, 2005 1:49 pm
Местоположение: София / Канада

Мнение от Ivailo K »

Дори и в България са много редки случаите да започнеш отначало на най-хубавата длъжност във фирма / освен ако е на баща ти/.
Хората заминали за Канада търсят по-спокоен и уреден живот , ако някой е отдаден само на кариера и работа , то по-добре да е в БГ и да се издига в службата си , но да забрави за личен живот.
Според мен един кадърен човек се нуждае от 3-4 или 5 или дори10 год. но все някога се доказва и в друга държава. Освен това на канадците им трябват бачкатори а не професори и всеки е наясно с това когато си подава документите до Виена.
Аватар
KolioBalkanski
Marquis de Suhindol
Мнения: 9069
Регистриран на: Пет Авг 29, 2003 8:40 am
Местоположение: j-cowboyland, Toronto
Обратна връзка:

Мнение от KolioBalkanski »

те имигрантите са повече от местните в големите градове...който не му изнася да работи каквото и да е докато се оправи, да си донесе повечко пари за чакането
аз твърдя че хора с добър език, изглеждащи прилично които не се отчайват лесно притежаващи какво и да е визше образование няма от какво да се притесняват
Помогнаха на бай Ганя да смъкне от плещите си агарянския ямурлук, наметна си той една белгийска мантия - и всички рекоха, че бай Ганьо е вече цял европеец.
engi
Мнения: 86
Регистриран на: Пон Фев 20, 2006 5:29 am

Мнение от engi »

Аз следя форума от доста време и страшно се зарадвах на темата. И скам да споделя и моето скромно мнение. БРАВО!!! точно такива разкази се нужни, който се интересува от правописи, възпитание на пишещите, начини на изказване пак да продължава с интересите си.
Благодаря на всички живеещи там за мненията
Големи надежди...
vnenovbg
Мнения: 170
Регистриран на: Нед Сеп 05, 2004 2:17 am
Местоположение: Montreal , Qc
Обратна връзка:

Мнение от vnenovbg »

Направо нямам думи ! Какви коментари ...., какво търсене на причини извън себе си :shock: ! Ей... направо ми писна да чувам простотии и хленчещи бабички .... На който не му изнася да си трае и да се прибира тука при нас ( все още ) и да се бори на местна родна почва с живота и да си трайка ...защото според любимата ми родна поговорка : ПРЕКЛОНЕНА ГЛАВИЦА САБЯ нЕ Я СЕЧЕ !!! :evil: :evil: :evil:
А на всички мъжки момчета и момичета :beer: :beer: :beer: и да сте живи и здрави , пък всичко друго ще дойде само !!!
Всеки прави , каквото може !
Аватар
filipne
Изгонен от форума
Мнения: 3360
Регистриран на: Съб Яну 31, 2004 12:10 am
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от filipne »

vnenovbg написа:Направо нямам думи ! Какви коментари ...., какво търсене на причини извън себе си :shock: ! Ей... направо ми писна да чувам простотии и хленчещи бабички .... На който не му изнася да си трае и да се прибира тука при нас ( все още ) и да се бори на местна родна почва с живота и да си трайка ...защото според любимата ми родна поговорка : ПРЕКЛОНЕНА ГЛАВИЦА САБЯ нЕ Я СЕЧЕ !!! :evil: :evil: :evil:
А на всички мъжки момчета и момичета :beer: :beer: :beer: и да сте живи и здрави , пък всичко друго ще дойде само !!!
Още един антиплачковец :)

Като дойдеш в Канада (пожелавам ти да е по-скоро) да не си смениш мнението на 180 градуса както става с много от пишещите тук :)

Cheers !
AlexAA
Мнения: 431
Регистриран на: Пет Сеп 05, 2003 2:41 pm

Мнение от AlexAA »

Ей, направо се чудя от къде ги измисляте тези бисери, мамка му и прасе..
Абе Анджи, ти как разбра, че 90% от Бг имигрантите не работят по специалността? На теб кой ти каза, че местен кандидат за работа има предимство пред имигрант, САМО защото говори английски без акцент...
ИЗУМЯВАМ се, че изобщо някой би си позволил да направи такива обобщаващи изказвания, които са меко казано НЕВЕРНИ и подвеждащи. Бих се съгласил ако някой напише (Анджи включително) нещо от рода - " Явих се на интервю и според мен бях най-добрият, обаче те взеха един табарнак, щото познава секретарката на шефа."
И друго. Абе защо си мислят някои хора, че като дойдат в Канада и трябва НЕПРЕМЕННО да работят по специалността си от България? Да не би всички вишисти в Бг да започват работа по специалността си .....
Аз завърших МГИ-то през 1997 и бях ЕДИНСТВЕНИЯТ от випуска, който започна като геолог. После се закачиха още 1-2ма.
Ще ми се да разкажа есна историйка накратко.
Отивам на интервю за работа, Април 2002. Позицията е работа за лятото за студент геолог. Даунтаун Калгари, Кантера Тауър. Почвам да си говоря с един старши геолог и една дунда от човешки ресурси. След 40 минути си стискаме ръцете и аз си отивам в къщи. След 2 дни получих оферта за работа. 2 години по-късно, вече като геолог в същата фирма забрах същия старши геолог, дето ме беше интервюирал, и отидохме в една кръчма. След 2 часа пиене набрах смелост да го питам "Абе ти защо ме взе на работа, нямаше ли други кандидати". Той ми отговори така - " "Имаше още 4-ма (местни канадци), но аз избрах теб, защото беше нервен, личеше ти, че искаш тази работа, и най-важното, ти беше най-добрият кандидат".
Сега пак съм си в същата фирма и като говоря ме слушат една камара "местни" канадци...
Една препоръка към новобранците в България на които им предстои имиграция в Канада - БЯГАЙТЕ КАТО ДЯВОЛ ОТ ТАМЯН от мнения, които обобщават ситуацията в Канада, а не споделят ЛИЧНИ впечатления!!
Понякога съм благодарен на съдбата, че нямаше форум когато аз тръгвах за Канада, щото сигурно щях да се гръмна.
Успех на всички
Наздраве
Angie
Мнения: 211
Регистриран на: Нед Авг 24, 2003 5:02 am

Мнение от Angie »

Alex AA радвам се, че се включи :D Първо да напомня, че уточних още в началото на предния си постинг, че "още не съм в Канада, но от всичко, което чета и чувам мисля .....". Написах своята интерпретация на "л..та", с които всички ни плашат точно за да се опитам да разбера дали това имат предвид. Надявах да бъда оборена - от колкото повече съфорумци, толкова по-добре :beer:
comptable
Мнения: 177
Регистриран на: Вто Апр 11, 2006 10:06 am
Местоположение: Варна

Мнение от comptable »

Пази, Боже , сляпо да прогледа, Българин в странство да отиде, и аз банкер да стана / щото това ми е специалността :wink: / ! Един познат , който работи нейде из централната част на Канада, забравих къде, ми разказва наскоро : "Работих в град, в края на който имаше също така надпис - ВНИМАНИЕ, може да срещнете МЕЧКИ ! А като се прибирам в къщи- имам в предвид наистина КЪЩА, вярно под наем, пред вратата стои един скункс. Със съквартиранта не смеем да го изгоним ,хем за да не ядосаме природозащитниците, хем да не го ядосаме и него, че ще стане мноого смрадливо. Добре, че къщите си имат и заден вход- прибрахме се през него. "и т.н. и т.н. И да ви кажа, това не го притеснява- той си е вече гражданин на Канада, има правото и да гласува, ако пожелае, камо ли да смени града, в който да живее. Но не го сменя, защото както там има природозащитници, така има и хора, които пазят неговите права. И защото се е борил със зъби и нокти за тези права.

Та не мога да разбера защо хора, които са си платили за разглеждане на документи, ходили са по курсове/евентуално/, плащали са за какво ли още не , само и само да заминат в Канада или Квебек, след това се жалват от живота си. В края на краищата, те сами решават какво да правят с него. Имам роднини, които ми казаха направо - може би направихме голяма грешка, като дойдохме в Квебек............на по 40 и отгоре. На теб ти гарантираме, че ще псуваш мноооого дълго, но не прекалено, щото още си на 30+.

ДРАГИ МИ СЪФОРУМЦИ, бахмааму, с извинение, на моменти си умирам от страх, какво ще правя, като / и ако / пристигна. Ама те хората са казали - КОЙТО ГО Е СТРАХ ОТ МЕЧКИ, ДА НЕ ХОДИ В ГОРАТА ! И зарад туй, аз като патил ловец, мисля да си приготвя за неофициални случаи, повече кафяви гащи. Обаче стига съм се лигавил, нека да мина по същество! Това, което ние си правим сами със живота, никой друг не може да го направи!


Vouloir c'est pouvoir!

Със здраве, и късмет на всички ни - ще ни трябва!
flyfish
Мнения: 348
Регистриран на: Вто Яну 27, 2004 11:36 am

Мнение от flyfish »

KolioBalkanski написа: ...хора с добър език, изглеждащи прилично които не се отчайват лесно притежаващи какво и да е визше образование няма от какво да се притесняват
Eх,че хубаво си го казал Бате Кольо :lol: .И аз отдавна си го мисля и все си викам:"Така ще е,не може да е иначе".И като ми казват близки и познати:"Абе,хубаво.Отидете,вижте,пък като не ви харесва се върнете",бързам да им кажа,че такъв вариант за мен просто няма.Трудно,лесно,хубаво,лошо-аз искам да съм там,при нормалните хора............
AlexAA
Мнения: 431
Регистриран на: Пет Сеп 05, 2003 2:41 pm

Мнение от AlexAA »

Здрасти Анджи,
Нема се пуашиш копеуе.
Горе главата и напред с рогите.
В края на краищата, всички идваме в Канада да търсим по-добър живот, демек сме опортюнисти.
Някои форумци викат в "в Бг-то е жестоко", други викат "Canada Forever". Дай боже всекиму да живее там където иска.
Колкото за Квон До и неговите преживелици, се сещам какво казвам на всеки новопристигнал Бг имигрант - "Помни, че това, което ще ти се случи в първите месеци в Канада, се е случило на ВСЕКИ Бг-имигрант преди теб. Ти не си карък".
Когато си ходих до България преди 6 месеца, хората ме питаха "Е как е в Канадата? По-добре ли е там?". В началото се опитвах да сравнявам моя живот в Калгари с това на което му викат живот в България. След 2 седмици спрях да се мъча да сравнявам, защото двете неща не могат да бъдат сравнявани. Просто е нелепо да сравнявам стандарта на живот в Калгари с безумието наречено живот в България.
Както и да е, Канада не рай (както много пъти съм писал), но все пак е горе долу добре управлявана държава. България си един малък УЖАС.
Всеки си има неговите приоритети и би трябвало да има право да избира къде да живее. Всички хора сме уникални - колкото хора, толкова правилни решения, which is OK.
НАзраве
Аватар
hullboy
Изгонен от форума
Мнения: 3315
Регистриран на: Сря Окт 29, 2003 4:17 pm
Местоположение: Ottawa, Canada

Canada

Мнение от hullboy »

Zdraveite

Az pak razbrah ot razkaza na novopristignalia sanarodnik che povecheto mu oplakvanja sa ot apartamenta. . Koito se namira v nesto kato Obelja 2 v Sofia da kazem.

Razbira se che ste e takav ap. za 800 CAD moze i po malko da e v tozi raion neznam.
Tam ima i edin shoping tsentar pak na Cote de Nege.
V nego sam bil njakolko pati i vse edno che sam v Sri Lanka ili India, a ne v Canada.

Drugoto ot koeto se oplakva sanarodnika e tova che se stopjavali barzo parite i go hvastalo strah.

Vsichki tezi problemi sa svarzani s negovia izbor da mu namerjat ziliste ama da ne e skapo. Kogato e evtino obiknovenno taka stava.

Ako bese otdelil poveche pari za ziliste i kvartala stese da bade drug i sgradite po hubavi , moze i portier da imase da ti otvori vratata i da ti kachi bagaza. Ima i takiva sgradi v Montreal.

Togava tsjalata istoria stese da zvuchi po drug nachin.

Horata ne sluchaino iskat po 10 000 CAD na chovek v Federalna Canada.
Za dvama stavat 20 000. S tolkova pari ili poveche v djoba ima apartamenti s baseini, s portieri i oste kup ekstri. Na aerogarata ima edna opaska limuzini osven taksitata. Ne sa uzasno po skapi.
Dosta hora I tjah polzvat zaradi bagaza zastoto sap o goljami.
S tezi sredstva ot 20 000 moze da pozivee v snosen ap. chovek Moze da se ogleda, rabota da si nameri sled 4 - 5 mesets I pak ste stignat. Taka che prichinata za negativnata emotsia az ne ja namiram v Montreal.

Sega e vreme da razkaza mojata istoria kogato pristignah.

Pristigam az v Canada. Horata koito trjbvase da me posrestnat bjaha zaminali na vakantsia. Ei taka v posledja moment resili I zaminali. Moja pak billet bese kupen dosta po rano.
Domakina ima brat I toi doide da me vzeme ot letisteto. Razbira se az znaeh che gi njama domakinite. Che ste trjbva da ziveja sam v tehnia ap. edna sedmitsa dokato se varnat.

Vsichko bese super. Patuvane, aerogara, momecheto doide s njakakva goljama pochti chisto nova kola.
Navan edno hubavo vreme, hubavi kasti, vsichko podredeno v dvora kato v prikazkite.
Gledam i ne vjarvam. Okoto mi ne moze da svikne s gledkata.
Zakara me v njakava hubava sgrada, vsichko lasti v neja.
Kachihme se v apartamenta, dade mi kluch, pi edna bira, ostavi si nomera na mobilnia tel. i kaza da zvanna ako ima nesto.
V apartamenta sasto prekrasno. Edna hubava gledka ot balkona da iska da spi tam chovek.

Pochinah si malko. Pogledah televizja, i resih da izljaza da vidja novoto mjasto, novata rodina.

Bese stanalo kasno moze bi kam 23 casa. Motah se 2 -3 chasa po ulitsite , gledah magazinte. Kam 02 resih da se pribiram.
Vlizam v sgradata kachvam se na asansjora i se okazva che ot valneneie, razgovori s brata na domakina ne sam vidjal koi etaz e natisnal v asansjora.. Ap. pomnja bese v danoto na koridora ste go poznaja. No na koi etaz e toi?.
Njmam oste cell phone, otdelno e 2 chasa prez nosta.
Sestam se che i tel. na brata ostana na mastata v ap.
Kakvo da pravja sega?

Resavam da opitam s klucha na njakolko ap. pak toi ste stane na mojata vrata.
Znaeh che e njakade na 5- 6- 7 eta, pone tolkova visoko mi se vidja ot balkona.
Pochavam ot 5 –ti etaz.
Sartseto mi ste se prasne ot strah i sram. Ami ako me chujat horata i otvorjat vratata. Kakvo ste kaza?
Oste po loso ako izvikat politsia bez da ja otvarjat vaobste.
Kakvo izliza ?
Pristignal sam v 18 chasa v 02 veche obiram na horata apartamentite. Uzas.

Probam na 5 ne stava. Probam na 6 pak ne stava. Veche pot teche ot men, i rakata mi treperi.
Za moi kismet na 7 stana i mi olekna na svilata mi se dusa..

Kato se varnaha moite hora si namerih sobstven ap. V hubav kvartal i za moment ne sam izivjal tova koeto e opisal sanarodnika v nachaloto na temata

Tova iskah da spodelja s vas che i takiva nesta stavat v Canada ot mnogo pozitivni emotsii.

Pozdravi

Hullboy
Аватар
VanBC
Модератор
Мнения: 2582
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 7:27 pm
Местоположение: Vancouver, BC

Мнение от VanBC »

JOY написа:Позволих си да цитирам човека от дир-а, защото обикновенно тези хора нямат смелост да излязат "неанонимно" и да разкажат какво всъщност мислят по този повод и как виждат нещата.
...
Много добре че се е осмелил Kwon Do да сподели негативните си впечатления...
JOY, наистина ли не виждаш разликата между писмата на Kwon Do и на онзи "веселяк" от ДИР-а дето си го цитирала :shock:? Разликата въобще не е в езика, цинизмите и грамотността, а в отношението на автора към живота и имиграцията!! Ето ти избрани откъси:
Kwon-Do написа: ... Разбира се ,уточнявам ,че моя случай си е лично мой,другите си имат техни преживявания.Моя случай е на човек тръгнал с малко пари и никакъв опит във премествания на ново място ...
веселяка от ДИР-а написа: Ще ви кажа истината.
....
Истина Номер 1: ВСЕКИ НОВОДОШъЛ, АМА АААБСОЛЮТНО ВСЕКИ СИ ИЗЯЖДА КОФАТА С ЛАЙНАТА, КОЯТО Е ПРИГОТВЕНА ЗА НОВИТЕ ЕМИГРАНТИ ....
Схващаш ли разликата между "моя случай си е лично мой" и "ВСЕКИ НОВОДОШъЛ, АМА АААБСОЛЮТНО ВСЕКИ ... "? ... Много обичам когато някой, който никога не ми е виждал очите, вземе да ми обяснява какво и от къде съм бил ял :lol: !

Запитай се какво всъщност се крие зад обобщенията на "веселяка" от ДИР-а? Не е ли мисъл от рода на "Щом аз, най-великият и най-способният, дето пия само вино от $60 нагоре, не мога да науча английски и съм сърбал лайната от кофата с черпака, значи няма начин и всички други, които по подразбиране са по-низши и по-неспособни от мен, да не ги чака същото, че и по лошо!". Ти с такива хора ли се асоциираш и мненията на такива хора ли ще ни цитираш :roll:?!?
Obey gravity ... It's the law!
Заключено