интервю Март 2011

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
Публикувай отговор
Аватар
emili_vn
Мнения: 1241
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 4:21 am
Местоположение: Montréal

Re: интервю Март 2011

Мнение от emili_vn »

И така - да разкажа как мина при нас. Влязохме и след предисловието последва първия въпрос: Откъде чухте за Квебек? Отговорих, че имаме приятели и че сме разговаряли с тях, като са били в Бг. Попита къде живеят и какво работят. Остана доволна, че работят в сферата на недвижимите имоти. Казах, че са си купили жилище. Тя попита какво точно и къде. Обясних.
Започнахме с документите. Паспорти, актове за раждане. Попита мъжа ми за датата на раждане на сина ни. Мен попита за датата ми на раждане. Попита ме какво ще работя - казах и и също, че професията е регулирана и какви стъпки трябва да предприема. Тя каза, че мога да работя и без да съм член на ордера. Казах, че знам и че в по-голямата част от обявите за работа няма такова изискване, но аз имам намерение да стана член на въпросния ордер.
Стигнахме до атестации от ТСФ - бях изпратила една с В1/В1 и диплома ДЕЛФ В1/В1, но направих грешка като и дадох последната с А2/В2 - хич не и хареса резултата, каза че е странно това А2 и имам ли обяснение за това - отговорих, че в деня на изпита не съм се чувствала добре, което не и хареса.
Продължихме нататък - диплома за средно, след това за полувисше. Попитах я какъв е еквивалента на моята специалност в Квебек, тъй като не съм успяла да намеря точен еквивалент. Тя каза, че не е университет, но в крайна сметка ми обясни, че еквивалента е Финанси. И дотук беше горе долу добре. Като стигна до дипломата за висше я гледа доста време с лупа и сверяваше нещо в компютъра, като мълчеше и аз почнах да се чудя какво не и харесва, при положение, че дипломата ми е напълно редовна. Почнах да се притеснявам и то най-вече, защото това продължи дълго, а и тя мълчеше през цялото време (иначе докато гледа документите говори с преводачката или си ги прочита на глас и казва кое как го оценява). Накрая каза, че дипломата не е редовна и че не може да съм учила 5 години и да съм завършила през 1999-та, а в същото време да имам друга диплома, в която да пише, че съм учила 3 години и съм завършила през 1996-та. Успях да и обясня, че Полувисшия институт е към Висшия и там са ми признали предметите, които съм учила и съм учила още 2 години за магистър, като в дипломата ми за висше образование са включени и предметите от полувисшия, защото са ми ги признали и поради тази причина в дипломата пише 5-годишен срок на обучение. Накара ме да кажа какви предмети съм учила и ме прекъсна чак след 10-я - явно защото все още се съмняваше в истинността на документа. Накрая каза, че ми дава 10 точки за образование, въпреки, че съм учила 5 години една и съща специалност. Бях изпратила уверение, че съм записала 2-ра магистратура. Попита ме дали съм я завършила - казах да, но че още нямам диплома. Попита дали имам документ, че съм завършила. Дадох и Академична справка и удостоверение, че предстои връчване на диплома. Призна ми 2-та магистратура и ми даде 6 точки за търсена специалност, обясни набързо коя професия по класификатора е това.
Продължихме със стажа. Поиска ми Служебна бележка по единия трудов договор за управител на 4 часа и трудовите книжки (тях не ги бях пращала, само удостоверение от НОИ и носех и преводи). Попитаха ме защо не нося актуално удостоверение от НОИ - казах, че нямам промяна в местоработата от миналата година и нося само служебни бележки и че не са изискали ново удостоверение в поканата. И тук започна голямото объркване - защо имам 2 трудови книжки за последните 5 години. Казах, че едната е продължение на другата и че съм работила на няколко места. По-късно пак ме попита същото - казах, че няма празни страници в старата. Имах и осигурителна книжка. Преводачката на 2 пъти се обърка в периодите и фирмите и какво да гледа в трудовата книжка и още толкова в осигурителната. Извинява се и се поправя. Аз се намесих няколко пъти в техния разговор, защото като ги слушах, разбрах, че се оплитат и не могат да се ориентират. Мадам Ут смята на 3 пъти стажа и всеки път различно, като и 3-те пъти не беше вярно. Щеше да ми намали точките за стаж, ако не ги бях прекъсвала да обяснявам (което обаче хич не и хареса и 3 пъти ми направи забележка да мълча - но кой е този дето ще мълчи, при положение, че вижда, че хората отсреща не могат да разберат кое какво е и почват да те ощетяват). Обясних им, че това, което гледат е собствена фирма, поискаха ми удостоверение, показах Булстат и обясних, че имаме публичен регистър и може да се провери. В крайна сметка ми призна стажа само като самоосигуряващо се лице и не ми призна трудовия договор, защото е със собствена фирма (друг е въпроса, че не еднолична, а ООД с друга фирма и няма нищо ненормално в това, обясних и какви са законите в Бг, тя каза, че не я интересува). Така и не видя, че имам основен трудов договор на 8 часа в друга фирма. С риск много да я ядосам и казах за това и тя най-накрая разбра, че всъщност това, което е гледала е допълнителен договор и работя едновременно по два. В крайна сметка ми даде максимума за стаж. Но аз вече си мислех, че ще ни скъса, защото след тези перипетии с дипломата и стажа и притеснението от това, френския ми съвсем замина в канала, а за граматиката - да не говорим.
След това продължи с мъжа ми - пита го дали е несемеен, той отговори. Пита го какво ще работи - той отговори и тя започна да му обяснява за професията. Той каза, че знае какво трябва да прави и тя потвърди, че е така. Даде и описанието на длъжността и тя остана доволна.
Каза, че имаме 2 деца и попита запознали ли сме с обраователната им система. Потвърдих и казах, че дори сме намерили 2 музикални училища и и показах разпечатки от сайтовете им - остана много доволна и попита дали сина ни свири на нещо - казах на 4 инструмента и това много я впечатли.
После попита къде сме чели, кои сайтове сме посещавали за информация. Изброихме 2-3 и в този момента видя папката с Апрандр льо Кебек и попита това гид ли е, казах да. Искаше да го види. Дадох и го (вътре си бях подчертала разни важни неща и си бях водила записки на френски). Отвори го, каза отлично. Накрая ни каза,че много добре сме си подготвили проекта, но трябва да си подобрим френския (смъкна ни нивата - на мен от 7/7 на 7/6, а на мъжа ми от 5/5 на 4/4 и моя английски от 5/5 на 4/4). Съгласих се и започна да печата сертификатите.
Интервюто продължи час и половина, като тя по едно време измърмори, че документите са много и че това щяло да бъде най-дългото интервю. В крайна сметка събрахме 70 точки и като ги смятам с намалените нива не езиците ни е дала 4 точки за адаптивност.
Дамата говори много отчетливо и дори когато говори бързо всичко и се разбира.
Последно промяна от emili_vn на Пет Мар 18, 2011 4:49 pm, променено общо 3 пъти.
DSC - 01.03.2010
Визи - 03.12.2011
Полет - 25.03.2012
Аватар
emili_vn
Мнения: 1241
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 4:21 am
Местоположение: Montréal

Re: интервю Март 2011

Мнение от emili_vn »

Искам да честитя на всички, получили сертификати и да им пожелая успешна процедура по-нататък. Също така желая успех на останалите, които тръпнат в очакване на интервюто. Сигурна съм, че ще успеете. Интервюто е по-скоро документална проверка и раговор. Въпросите, които задава (те не са повече от 3-4) са свързани с това занаете ли къде отивате, какво ще работите там, регулация ако има такава и евентуално какви са ценностите на Квебекското общество.
DSC - 01.03.2010
Визи - 03.12.2011
Полет - 25.03.2012
Аватар
azzura
Мнения: 799
Регистриран на: Нед Май 23, 2010 1:43 am

Re: интервю Март 2011

Мнение от azzura »

Емили, поздравявам ви за успешно взетите сертификати, въпреки, че мадам доста ви е изпотила.Страхотна си, само така! :party:
http://www.youtube.com/watch?v=3moLkjvhEu0" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
emili_vn
Мнения: 1241
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 4:21 am
Местоположение: Montréal

Re: интервю Март 2011

Мнение от emili_vn »

Мерси, azzura. Проблема беше, че досието ни беше доста тлъсто и моите документи относно образование и работа са много оплетени. Но нали израстнахме по време на прехода, когато законите се сменяха едва ли не всеки ден. То на български е трудно да се обяснят, та камо ли на френски. Извадих си генерален извод - ако имаш много документи, никога не показвай всичко - само най-важното, което ще ти донесе успех. С показването на всички дипломи, сертификати, трудови книжки и т.н. само си създадох проблеми. Но от тук нататък ще знам.
DSC - 01.03.2010
Визи - 03.12.2011
Полет - 25.03.2012
Аватар
martatabs
Модератор
Мнения: 1385
Регистриран на: Вто Мар 02, 2010 5:51 pm
Местоположение: Бургас

Re: интервю Март 2011

Мнение от martatabs »

Емили, радвам се за вас. Така трябваше да стане след всичкото това внимание, което ни отделяше. Заслужи си сертификата ;) !
Ще споделиш ли, какво е това "Апрандр льо Кебек"-сайт, учебник, или....???
Аватар
sourisGBG
Мнения: 51
Регистриран на: Нед Яну 23, 2011 9:05 am
Местоположение: Gatineau/Ottawa

що е то: Apprendre le Québec

Мнение от sourisGBG »

Мартине,
"Apprendre le Québec" е библията на емигранта в квебек, или по-точно "Un guide essentiel pour vous!"
може да се намери на следния адрес:
http://www.immigration-quebec.gouv.qc.c ... uebec.html"
ако ти е по-лесно на друг език - горе в дясно на страницата може да избереш английски или испански.
Документи до Виена - 22.03.2010
Accusé de réception - 04.01.2011
Интервю - 02.03.2011
DRP-Букурещ-02.04.2011
Баркодове - 27.05.2011
Получени мед. формуляри - 09.09.2011
Покани - 27.01.2012
Визи - 01.03.2012
Полет - 9 юни 2012
Пристигане в Gatineau
Аватар
martatabs
Модератор
Мнения: 1385
Регистриран на: Вто Мар 02, 2010 5:51 pm
Местоположение: Бургас

Re: интервю Март 2011

Мнение от martatabs »

Мерси sourisGBG. Някой още не си е научил урока :lol: .....
Аватар
sudju4e
Мнения: 376
Регистриран на: Чет Юни 10, 2010 3:59 pm
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: интервю Март 2011

Мнение от sudju4e »

За съжаление и аз научих за него едва на 01.03 :$ но все пак успях да го прочета един два пъти и да се надяваме съм успяла да отсея и запематя по-важните моменти 8)
DSC - 30.04.2010
Entervue - 08.03.2011 - успешно
DRP - Букурещ -23.03.2011
Медицински - 22.08.2011 (направени - 23.08.2011)
Покани - 24.01.2012
Визи - 23.02.2012
Полет - 25.03.2012
petya_staykova
Мнения: 5
Регистриран на: Сря Дек 30, 2009 2:14 pm

Re: интервю Март 2011

Мнение от petya_staykova »

Здравейте и от нас! Да се похвалим и ние със сертификати! За да не се повтаряме въпросите са абсолютно същите както до момента! Мадам държи много на предложения за работа, за жилище и регионите в Квебек! Наистина е мила и добронамерена! От сърце пожелаваме успех на всички! И бъдете спокойни!
Аватар
sudju4e
Мнения: 376
Регистриран на: Чет Юни 10, 2010 3:59 pm
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: интервю Март 2011

Мнение от sudju4e »

Позволих си да сложа няколко "ДА" в статистиката - дано някой не ми се разсърди, но много ми харесва как започва да позеленява :wasntme:
DSC - 30.04.2010
Entervue - 08.03.2011 - успешно
DRP - Букурещ -23.03.2011
Медицински - 22.08.2011 (направени - 23.08.2011)
Покани - 24.01.2012
Визи - 23.02.2012
Полет - 25.03.2012
pavelyankov
Напуснал форума
Мнения: 903
Регистриран на: Пет Авг 14, 2009 8:29 am
Местоположение: varna

Re: интервю Март 2011

Мнение от pavelyankov »

Суджуче, благодаря за табличката :)
Аз така и не разбрах как се пише в нея :$
Успех на интервюто ! :y:
Изхарчих много пари по жени. Изхарчих много пари за алкохол. Изхарчих много пари за хазарт. Но изхарчих много пари и за глупости.
Вини Джоунс
zjumbjula
Мнения: 89
Регистриран на: Съб Яну 01, 2011 11:55 am

Re: интервю Март 2011

Мнение от zjumbjula »

Честито на всички и стискам палци...;-)
You're responsible for your actions, not for your intentions.


07.2010 - Док. Виена
31.03.2011 - Интервю Виена
29.04.2011 - Док. Букурещ
28.05.2011 - Баркодове
30.01.2012 - Мед. формуляри
02.03.2012 - Мед. преглед
03.08.2012 - Виза
Аватар
loginn
Мнения: 430
Регистриран на: Нед Дек 20, 2009 5:46 am

Re: интервю Март 2011

Мнение от loginn »

Здравейте
Минахме и ние днес. Очаквах да сме първите скъсани.
Нищо подобно! Раздават се сертификати на общо основание :o .
Не че е лошо, ама малко се чудя какво става. На фона на клането през Май миналата година това което се случва е просто изумително. Задавам си въпроса дали няма някаква генерална промяна в имиграционната политика на Квебек или просто интервюиращата е ангел...
Иначе, нищо ново не мога да кажа, на някои им набляга на едно, на други на друго. На нас например не ни поиска обяви за квартири, нито се намръщи за това че смятаме да се установим в Монреал. Не зная защо реши да провери и нивото ми по английски език (на мен, придружаващия кандидат).
Ако някой има конкретни въпроси, да пита, тук или на лични. Ако аз се сетя какво друго да добавя, ще го направя.
Успех на всички следващи! Както е тръгнало тази сесия ще може да се запише като рекорд на Гинес :y:
Аватар
tinval
Мнения: 68
Регистриран на: Чет Юли 01, 2010 5:49 pm
Местоположение: Варна

Re: интервю Март 2011

Мнение от tinval »

Честито loginn, както и на всички останали :party:

Интересно ми е какви нива сте писали за Английския, ти и основния кандитат ?
DCS изпратени 27.08.2011
DCS пристигнали 31.08.2011
Accusé 15.03.2012
Мейл за изчакване на интервю 02.10.2012.
Интервю на 19.09.13
Медицински 20.01.14
Доп. док. до Букурещ 10.03.14 - копия на университетските дипломи
Аватар
loginn
Мнения: 430
Регистриран на: Нед Дек 20, 2009 5:46 am

Re: интервю Март 2011

Мнение от loginn »

tinval написа:Честито loginn, както и на всички останали :party:

Интересно ми е какви нива сте писали за Английския, ти и основния кандитат ?
Мерси
За мен писах 9/10, а за основен кандидат 4/5.
Публикувай отговор