Canadian Dream

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
Заключено
eva-vet-eva
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Ное 01, 2004 4:19 pm
Местоположение: Пловдив,от 29.03.05-Монреал

Re: Canadian Dream

Мнение от eva-vet-eva »

Bistra написа:Свекърва ми едно време като ни идваше на гости носеше редовно супичка в буркани. Изтъркаха ми се предните зъбки от стискане. :D Сега обаче не може. Канадците не разрешават. :rock:
Уф,прати ми я тая твоя свекърва, много мразим да готвим, ама как обичаме да ядеееееемм. И все лами сме у нас, писна ми само по ресторанти и бюфети, или ли пък скара гадна.
Те това ми го взе Канадата-мама и свеки да минават да посготвят 1-2 пъти в седмицата, а пък ние само да лапаме.
Аватар
simeonovi
Мнения: 214
Регистриран на: Съб Яну 12, 2013 5:57 pm
Местоположение: Muddy York

Re: Canadian Dream

Мнение от simeonovi »

Канада ми даде свободата да имам къща с мазе че като дойде тъщата директно я засилвам натам. :D
כלבת תחת קטנה וטפשה פאנק
crusader
Мнения: 479
Регистриран на: Съб Сеп 26, 2009 11:11 pm

Re: Canadian Dream

Мнение от crusader »

roumensp написа:
Според мен най-търсените професии са бачкаторските, ама повечето българи дето идват тук все искат бюро. :D
Повечето българи както и повечето имигранти въобще са избирани по образование и квалификация и затова е нормално да не искат да са бачкатори.
Една от големите недомислици на канадската имиграционна политика.
crusader
Мнения: 479
Регистриран на: Съб Сеп 26, 2009 11:11 pm

Re: Canadian Dream

Мнение от crusader »

ablood написа:На нас ни отне около година и половина докато се ориентираме, свикнем с местните навици и езици, купим къща далеч от подтискащото гето, намерим приятни и спокойни работи...
Евала. За година и половина освен да усвоите езиците ( то само за тях си е рекорд ) сте имали и сериозни доходи за да ви дадат моргич. Рекорд от където и да го погледнеш.
seeker
Мнения: 304
Регистриран на: Вто Юли 27, 2010 8:37 am

Re: Canadian Dream

Мнение от seeker »

Много си ми интересна, ябълке. Стоиш си на дървото и по някое време вземеш, че се изплющиш на земята. Случва се понякога и да удариш някой по главата (мен, например :) и несмалко щях да открия нов закон за гравитацията). В този случай, обаче успя да удариш половината форум и като се започна едно писане и брисане на мечти... е-ех. Сичко ша си кажат. :lol: Да ти кажа, ябълке, може да ми се върне вярата, че има файда от този форум. Можели хората, значи, да споделят и да не се карат. Ама, чакай да видим.

Малко преди да дойда в Канада една умна жена ме научи на нещо от индианците. Каза ми: не живей с очаквания, така няма да си разочарован. Е, спазвам урока. Просто приемам нещата каквито са. Канада е такава каквато е и хората са такива каквито са. Същото е и за България. За съжаление българите като дойдат от България в Канада не се променят много. Който е ставал там, става и тук. Обаче обратното е по-страшно.

Канада взима, но и дава. В една друга тема някой беше написал нещо интересно - Канада дава много, но накрая взима всичко. Аз още не мога да открия смисъла, но съм сигурен, че има такъв. Просто още не съм стигнал до това ниво. На мен Канада още не ми е дала почти нищо и ми взе някои неща, но аз не я обвинявам. В моя случай така се стекоха обстоятелствата. Просто продължавам нататък. Когато му дойде времето сам ще си взема това, което искам.

За мечтите. Мисля, че Бърнард Шоу беше казал, че в живота на човека има две големи трагедии - неосъществяването на мечтите му и осъществяването им, а между тях стои надеждата.

Замисляли ли сте се, че се казва „американската мечта“, а не „американската реалност“? Знаете ли, че в град Детройт вече може да се купи апартамент за един долар? Прочетох за мечтите на калифорниеца за къщите, живота и всичко останало и ми се прииска бързо да му извикам линейка. Човече, казаха ти други съфорумци - слагай летвата на достижима височина. Не ти говоря наставнически, просто искам да ти помогна. Американската мечта е най-голямата нова измама след комунизма. Помислете през цялата човешка история колко хора са били много богати. 1%? Защо си мислите, че сега ще е различно? Който иска може да намери в youtube един анимационен филм, който се казва по същия начин - американската мечта. Има го и със субтитри на български за тези, които не разбират английски. Попаднах на него преди няколко дена. Канадската мечта, поне, е по-реалистична - спокоен не много ухолен живот, но и без лишения. Достатъчно!

За тези, които четат от България и искат да знаят истината. Четете внимателно и между редовете. Тук има много мнения, някой от които си противоречат, но и в едните и в другите има по нещо вярно. Също така може да приложите принципът на съдийството - най-ниската и най-високата оценки се елиминират. Препоръчвам ви мнението на Ева - то е най-близо до общия случай на българите тук. Нищо не става бързо и без да си платите. Оставям настрана онези, които за година и половина си купуват къща. Такива може да не срещнете извън форума. Не, че не съществуват, но както намекнаха други хора нещата са по-сложни. Да видим какво казва Ева. 1 година в университет ознавава приблизително 10 000 $ дълг. Ева е ветиринар, а това е особена професия, заедно е програмирамистите. При тях нещата, пък, са най-лесни. Могат да започнат веднага, стига да говорят поне английски на добро ниво. За другите професии не е така. Искат местна диплома, а твърде често и членство в ордер. Та за ветиринарите мога да кажа, че като си вземат местната диплома и започват добре платена работа, което означава бързо да си върнат дълга. Ама не всички професии са така. Представете си сега - една година подготовка - учене на френски, например. Може и с английски. Ако знаете един език ще спестите време. После учене по професионални училища или университети - 1 или 1,5 години. После почти същото време за връщане на дълговете. Понякога и доста по-дълго. Докарахме ги до около 5 години. След това трябва да имате някой заделен долар за покупка на къща. Мисля, че сега са 20% от стойността на къщата. Стават 6-7 години. Това са реалните срокове за повечето хора. Да ме извинят тези, който са по-бързи. После почва плащането на останалата сума, защото къщата все още не е ваша, ама вие си го знаете.

Някой хора си мислят, че България ще се оправи, но истината е че богатите страни са тръгнали към нейното ниво. Дали ще го стигнат и кога? Аз мисля, че стандартът на живота пада постепенно навсякъде. Тук е мястото да кажем, че в Канада нещата стават много бавно и падането е плавно, затова тук още дълго ще е поносимо. И затова си струва Канада.

Извинявам, се че писах толкова. Надявам се да не е било напразно.

Ей, ябълке! Пусна темата и замълча. Представям си те как стоиш сега с пакет пуканки, четеш и се кискаш. Добре ли се отчетох в твойта тема?
apple
Мнения: 1460
Регистриран на: Чет Юни 28, 2007 2:41 pm

Re: Canadian Dream

Мнение от apple »

IRA написа:
Californian написа:
ablood написа:Не
Просто работим по 30-38 часа на седмица макс и имаме време за дома и децата.

Мен ми звучи като научна фантастика 3 деца и мъжа и жената да работят без никаква помощ, става ясно от думите ти.
Евала тогава и на теб, в този форум сте се събрали звезда до звезда. :D 8)
Аз няма три имам две, и двамата работим, те си ходят на училище и градина, въобще не виждам за какво ти е да ти помага някой дори и да са 3 децата.

Аз исках да отида някъде където ще се отърва от някоi досадни роднини и други подобни. Канада навремето беше най лесното място за имиграция, пък хем е далече, хем не е прекалено далече. Сега ми е супер, вдигам телефона само като съм на кеф :rofl:
Щото човека ти обясни какви са цените на детските градини, по-скоро забавачници в Тексас и не само! Не е все едно да плащаш 7 долара на ден и 1300 долара на дете месечно, нали? Евтинджоса е 800 ако изобщо намериш и не е за цял ден докато бачкаш. Потвърждавам, че и тук цените са същите. А сме в Канада! Така, че по-леко с изцепките щото има и друга Канада. Една провинция държава не прави! Помисли и не генерализирай така смело... :?:
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Canadian Dream

Мнение от Павел »

roumensp написа:
Californian написа:Ама не си прав, че е просто държава Канада - аз съм с други впечатления от нея за 2-3 месеца там - впечатленията са ми, че е като Европа(работил съм в Австрия, Унгария, Франция и Германия) демек... консервативна.
Ми като ти се събират 2-3 месеца, от какъв зор си изпляскал 5-6 отговора в тема, наречена "Canadian Dream" ? :D
Ако някой пусне тема, наречена "American Dream", нямам нищо против да се включиш активно. ;)
Аз имам - той за САЩ знае дори още по-малко :D
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
tanyatais
Мнения: 1349
Регистриран на: Пон Ное 28, 2011 5:29 pm

Re: Canadian Dream

Мнение от tanyatais »

Ябълке, не разбрах кой може само да пише в темата ? Дали само живели с години там, бъдещи имигранти или нови имигранти само? Не е ли за мечтите и очакванията ,както и за реалността от по "старите кучета"?
"Защо пък не? – В мечтите няма цензура,
мечтите греят с синкава прозрачност.
А по-добре е да подгониш вятъра,
отколкото да седнеш и да плачеш."

Никола Вапцаров
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Canadian Dream

Мнение от IRA »

apple написа:
IRA написа: Щото човека ти обясни какви са цените на детските градини, по-скоро забавачници в Тексас и не само! Не е все едно да плащаш 7 долара на ден и 1300 долара на дете месечно, нали? Евтинджоса е 800 ако изобщо намериш и не е за цял ден докато бачкаш. Потвърждавам, че и тук цените са същите. А сме в Канада! Така, че по-леко с изцепките щото има и друга Канада. Една провинция държава не прави! Помисли и не генерализирай така смело... :?:
Аз тоя спор няма да го почвам наново, ама в моя случай разликата в данъците би ми позволило да плащам толкова. В щатите заплатите са по високи, данъците по ниски. В Канада тия пари се приспадат от данъците, на федерално ниво със сигурност, което намалява допълнително данъците, в крайна сметка не плашаш 1300 на месец.А и две -три деца не са много . Виж ако има човек 5-6 е д руга работа.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
analgin
.
Мнения: 2162
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 7:25 am

Re: Canadian Dream

Мнение от analgin »

ablood написа:Аха
Аналгине, когато ти купуваш е къща. Когато другите купуват е барака.
Да прав си беше барака защото там къщите оригинално нямат стъклена дограма, а само мухарници и кепенци, та се наложи допълнително да поръчвам дограма и климатик.
ablood написа:Когато ти купуваш си баровец. Когато другите купуват, го правят (изцяло) със спестяванията на родителите си.
Нещо ми кофтееш
Ти си бил чуствителен като клитор на вдовица ..... никъде не съм казал, че е изцяло със спестяванията на родителите, но явно съм уцелил обстоятелствата.
Рално в периода 2000 -2008 къщите по южния бряг и Лавал струваха в порядъка 100 - 150К така, че при продажаба на панелно жилище в България ти усигуряват в средства да платиш повече от 60-70% даунпеимент, всяка банка ще ти отпусне заем, дори и да не работиш. Та това обяснява фактите които изнасяш за 6 години - 90% изплатена "къща"
Не си ли се замислял, че в тези райони не е най-доброто място отглежадне на деца, поради обкръжението в което ще живеят .... аз лично не бих го направил.
За детските градини от 7$ моето мнение е като на ИРА, аз също не бих си пратил децата в тях защото разликата която ще плащам ако те са в нормална детска градина ще ми бъде поета от федералните данъци ....
Живота си е твой живей го по начна по който ти си избрал и извинявай ако съм те засегнал.
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Canadian Dream

Мнение от ablood »

crusader написа:
ablood написа:На нас ни отне около година и половина докато се ориентираме, свикнем с местните навици и езици, купим къща далеч от подтискащото гето, намерим приятни и спокойни работи...
Евала. За година и половина освен да усвоите езиците ( то само за тях си е рекорд ) сте имали и сериозни доходи за да ви дадат моргич. Рекорд от където и да го погледнеш.
Нито се е налагало тепърва да усвояваме езици, нито сме имали "сериозни" доходи.

С английски си дойдохме, но трябва време да ти се развърже езика като излезеш на улицата. Аз френски и до ден днешен говоря ужасно.

В Квебек определено излиза по-евтино да изплащаш собствен моргидж, отколкото моргиджа на наемодателя си (при съпоставими имоти!!!). В нашия случай имахме доста скромни, но стабилни доходи, добро кредитно досие, никакъв социал, сносен даунпеймънт и си избрахме скромна къща, изискваща само модернизация (не реновация). Отпускането на моргидж беше абсолютно безпроблемно.

Всъщност сделката стана на 18-тия месец. Пренесохме се на 20-тия.

В този развой на събитията няма нищо фантастично, сложно, или трудно. Скромна, постижима цел.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Canadian Dream

Мнение от ablood »

analgin написа:
Не си ли се замислял, че в тези райони не е най-доброто място отглежадне на деца, поради обкръжението в което ще живеят .... аз лично не бих го направил.
Викаш друго си е квартал с кооперации, подходящи за емигранти.

Майната им на спокойните предградия. ;-)

А за оценката ти на пазара.... :fubar:
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Canadian Dream

Мнение от yahoo »

analgin написа:За детските градини от 7$ моето мнение е като на ИРА, аз също не бих си пратил децата в тях защото разликата която ще плащам ако те са в нормална детска градина ще ми бъде поета от федералните данъци ....
Вече с няколко години опит в нормална градина аз също не бих препоръчал тези от $7, но изказвания че разликата ще бъде поета от данъците са доста пресилени. Ако съм на $7 за 22 дена минус $100 федерални излиза по $54 на месец разход. Аз съм на $40 по 22 дена минус $199 върнати и федералните $100 ми остава чисто да платя $580 на месец. Ако над 10 пъти разлика в чистите пари които трябва да изкараш от джоба всеки месец се води вече същото значи приеми че аз съм в грешка.
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Canadian Dream

Мнение от ablood »

yahoo написа: Вече с няколко години опит в нормална градина аз също не бих препоръчал тези от $7.
Това е вярно, ако разчиташ само на късмет. Сменихме 4 градини (2 големи, едната скъпа) преди да попаднем на тази лелка, която се грижи за децата като за свои и непрекъснато прави жестове и компромиси за наше удобство.

Незаинтересованите служителки на заплата в големите градини се сменяха непрекъснато и само си гледаха часовника да се разкарат.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
seeker
Мнения: 304
Регистриран на: Вто Юли 27, 2010 8:37 am

Re: Canadian Dream

Мнение от seeker »

Здравейте,

Аз ablood мога само да го поздравя.

Първо за куража за има три деца. Жалко, че като порастнат ще разберат, че татко им е малко странен. (Това беше шега, ablood, ама ти си знаеш.)

Второ за решителните действия да купи къща, независимо дали е ползвал малко готови пари или не. Важното е, че е на място, което му харесва. Пожелавам му скоро да е негова.

Трето за куража да бъде откровен в този зверилник. :lol:

И на четвъртно, но не последно място, за това, че успява да работи, да гледа 3 деца и да пише най-много коментарии в този форум.

:y:
Заключено