Канадски простотии

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Заключено
grozdan
Мнения: 1324
Регистриран на: Пон Авг 01, 2011 10:58 am
Местоположение: Монреал

Re: Канадски простотии

Мнение от grozdan »

ablood написа:4%?
Това звучи добре, стига да не е само за някакъв промоционален период.
Аз трябва да си извадя нова карта, след като се нахендрих с Косковския си MasterCard. Поради коренно различната система в бързината съм платил по-малка сума, което е тъпо, защото в момента имах няколко хиляди свободни в чекинга. В резултат ми анулираха гратисния период със задна дата и ми шибнаха лихви за всички покупки миналия месец от момента на транзакцията. Докато се усетя беше минал още един месец (видях лихвата чак в следващото извлечение) и бях навътрял още няколко бона. Сега съм я покрил и замразил, но се оглеждам за друга cash back карта.
http://www.scotiabank.com/ca/en/0,,86,00.html"
http://www.ratehub.ca/credit-cards/card ... a-infinite"

Ето я.
Танграта рече и отсече: Един влог за 1% лихва вади повече дивиденти от префърцунените им инвестиции.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Канадски простотии

Мнение от roumensp »

grozdan написа:
ablood написа:4%?
Това звучи добре, стига да не е само за някакъв промоционален период.
Аз трябва да си извадя нова карта, след като се нахендрих с Косковския си MasterCard. Поради коренно различната система в бързината съм платил по-малка сума, което е тъпо, защото в момента имах няколко хиляди свободни в чекинга. В резултат ми анулираха гратисния период със задна дата и ми шибнаха лихви за всички покупки миналия месец от момента на транзакцията. Докато се усетя беше минал още един месец (видях лихвата чак в следващото извлечение) и бях навътрял още няколко бона. Сега съм я покрил и замразил, но се оглеждам за друга cash back карта.
http://www.scotiabank.com/ca/en/0,,86,00.html"
http://www.ratehub.ca/credit-cards/card ... a-infinite"

Ето я.
Т.е. 4-те процента са само за бензин и хранителни продукти (и 2% за лекарства), всичко друго е 1%. А карти с 1% cash back и без annual fee има доста ... единствената разлика е, че нямат гръмкото "Infinite" в името си. ;)
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11762
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Канадски простотии

Мнение от optics »

Не е промо!
Тази я ползвам активно от 3 години. 4-те процента са реални, но както виждате не се прилагат към всичко. Дали ще си на по-голяма далавера или на по-малка (спрямо 1% карта без годишна такса) зависи от това колко и какво купуваш.
Виза картите имат код за дискаунт при наемане на кола от AVIS, от което се възползвам редовно (не говоря за застраховката, тя е друга бира, говоря за самата цена за наемане на кола). Подобен дискаунт имат и други карти - например членската карта за костко (аз нямам но знам).
Добре е човек да има и мастъркард, щото например в нашия хол-сейл не приемат виза.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Канадски простотии

Мнение от miteto »

roumensp написа:Т.е. 4-те процента са само за бензин и хранителни продукти (и 2% за лекарства), всичко друго е 1%.
Трикът е, че не всеки магазин, който продава храна е класифициран като grocery store в системата на VISA. Т.е. може да купиш само хранителни продукти, но ще ти докара 1%, а не 4% ако магазина не е класифициран така. Примерно Walmart Supercentre както и Costco не са. Ето го пълния списък кой какъв е (според Scotiabank):
http://www.scotiabank.com/ca/common/pdf ... chants.pdf"
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Канадски простотии

Мнение от roumensp »

miteto написа:
roumensp написа:Т.е. 4-те процента са само за бензин и хранителни продукти (и 2% за лекарства), всичко друго е 1%.
Трика е, че не всеки магазин, който продава храна е класифициран като grocery store в системата на VISA. Т.е. може да купиш само хранителни продукти, но ще ти докара 1%, а не 4% ако магазина не е класифициран така. Примерно Walmart Supercentre не е.
Като се замисля, май е изгодно: аз например пълня бензин за 200/месец, което е 72 кинта/година повече cash back от карта с 1% и без annual fee. Като дадеш и няколкостотин долара на месец за храна и си избил 99-те annual fee.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11762
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Канадски простотии

Мнение от optics »

Що се отнася до гръмките имена на картите или дизайна най-общо, той няма никакво значение, разбира се.
Любимата ми кредитна карта преди години беше с моя снимка (не я слагаха по подразбиране, но ако пожелаеш - безплатно ти сменят картата да има снимка). Редовно продавачите се кефеха и ме питаха "ама как така???".
От друга страна е и някаква допълнителна защита. Чудя се защо всички не направят така.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11762
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Канадски простотии

Мнение от optics »

roumensp написа: Като се замисля, май е изгодно: аз например пълня бензин за 200/месец, което е 72 кинта/година повече cash back от карта с 1% и без annual fee. Като дадеш и няколкостотин долара на месец за храна и си избил 99-те annual fee.
Моя реален опит е, че има далавера, независимо че с бензина съм много по-назад от теб. Но всеки сам трябва да си сметне. Па ако е сбъркал сметките - нищо не пречи да се върне на другата схема.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Канадски простотии

Мнение от roumensp »

optics написа:
roumensp написа: Като се замисля, май е изгодно: аз например пълня бензин за 200/месец, което е 72 кинта/година повече cash back от карта с 1% и без annual fee. Като дадеш и няколкостотин долара на месец за храна и си избил 99-те annual fee.
Моя реален опит е, че има далавера, независимо че с бензина съм много по-назад от теб.
Миналата година CIBC убедиха жената да вземе някаква измислена rewards карта. Бях убеден, че е голяма минавка, но след като си плати 90% от цената на раунд-трип до Хавай с точките, спрях да съм толкова сигурен.
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: Канадски простотии

Мнение от klisurov »

optics написа:... Виза картите имат код за дискаунт при наемане на кола от AVIS ...
Подобен дискаунт имат и други карти - например членската карта за костко (аз нямам но знам)
Може ли по-подробно?
Питам, защото има VISA Gold от RBC и я държа само и единствено за застраховката при наемане на автомобил.
Имам и Costco Business Membership.
Как бих могъл да се сдобия с въпросния код?
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Канадски простотии

Мнение от miteto »

klisurov написа:
optics написа:... Виза картите имат код за дискаунт при наемане на кола от AVIS ...
Подобен дискаунт имат и други карти - например членската карта за костко (аз нямам но знам)
Може ли по-подробно?
Питам, защото има VISA Gold от RBC и я държа само и единствено за застраховката при наемане на автомобил.
Имам и Costco Business Membership.
Как бих могъл да се сдобия с въпросния код?
Щом имаш Costco Membership и се интересуваш от AVIS, пробвай с рентал програмата на Costco - http://www.carrentallocationdauto.ca/"
Почти съм убеден, че отстъпката им ще е по-голяма отколкото на VISA.
Аватар
kiro
Мнения: 877
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2012 7:27 pm
Местоположение: Торонто

Re: Канадски простотии

Мнение от kiro »

За да ви връща една карта 4%, то тя чарджва магазина/бензиностанцията с много повече от 4% за транзакция. Може да си мислите, че сте на далавера, но в дългосрочен план го поемате вие и всички останали. Спасение обаче няма, хората са овце:)
Bulgayrian
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Канадски простотии

Мнение от ablood »

Това щеше да звучи много мъдро, ако търговците даваха тези 4% отстъпка при плащане в кеш. Или, ако вместо бонус картите трупаха дългове.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
kiro
Мнения: 877
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2012 7:27 pm
Местоположение: Торонто

Re: Канадски простотии

Мнение от kiro »

Първо тези карти трупат дългове, ако забавиш вноската - за справка предишния ти пост и второ - много малки бизнеси чарджват за използването на кредитна карта. Много големите като Костко, просто отказват да плащат безумните такси на Виза и съответно не се "квалифицират" като grocery stores ;)
Bulgayrian
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Канадски простотии

Мнение от ablood »

kiro написа:Първо тези карти трупат дългове, ако забавиш вноската - за справка предишния ти пост
Едно забравяне за 11 години, което ми изяде двумесечния cash-back. Голям праз!
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Канадски простотии

Мнение от miteto »

kiro написа:Много големите като Костко, просто отказват да плащат безумните такси на Виза и съответно не се "квалифицират" като grocery stores ;)
Не знам доколко е вярно това, което казваш, защото Walmart приемат Visa, но пак не са в списъка. А Costco си плащат такси на MasterCard, които са много подобни на тези на Visa. Ако не се лъжа, отскоро и двете корпорации се съгласиха в Канада да взимат максимум 1.5% такса от търговците.
Заключено