Писнало ли ви е от SFBG82, да го разкарат ли?

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината

Писнало ли ви е от снимките на SFBG82?

Анкетата свършва на Пет Мар 01, 2013 11:38 am

Да, искам да го баннат, не издържам повече.
7
18%
Не, досаден е, но не ми пречи.
19
49%
Не, много ми са интересни неговите снимки.
13
33%
 
Общо гласове: 39
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Писнало ли ви е от SFBG82, да го разкарат ли?

Мнение от Marto »

Bistra написа:
Marto написа: И преди съм казвал, че в Квебек дете на имигранти много трудно може да овладее английския език на нивото нужно да успее в днешния свят и че това граничи с child abuse. Извинявам се, ако съм обидил някого.
Марто, не взимай отношение по теми, които засягат Кебек, още повече имигрантските деца. Не ме обиждаш, обаче като живеещ в друга провинция нямаш реална представа за нещата. Аз пък твърдя, че нивото на английския, който в момента дъщеря ми изучава в училище ще е достатъчно да запише след секондера си английски колеж, респективно английски университет след това. Ограничението за основен език на обучение отпада след завършване на задължителното средно образование.
Каква е обективната база на мнението ти за нивото на английския й?
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Писнало ли ви е от SFBG82, да го разкарат ли?

Мнение от pumpy »

simeonovi написа:
pumpy написа:
Има свобода на избор:
- да живееш в англофонска Канада;
- да живееш в Монреал/Кебек, където закота е такъв. Ти си избрал сам да се заселиш в Монреал, съответно си приел всички законови положения в Провинцията;

И турците в България имаха свобода на избор.
Не всички в Кебек са имигранти
И закона изразява волята на мнозинстовото в Кебек, най-вероятно не имигрантите ;)
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Писнало ли ви е от SFBG82, да го разкарат ли?

Мнение от Bistra »

pumpy написа:И когато аз говорих за "Свобода" нямах предвид как един закон ни харесва или не. Имап предвид "свободата на духа" да правиш каквото искаш, стига с действията си да не пречиш на околните (младежите от примера с метрото не пречеха на никой да се качва или слиза"); Свободата да изкажеш мнението си без върху теб да се навхърли целия държавен репресивен апарат; Факт е, че в Канада/САЩ през последните 9 години нито веднъж не чух, че съм зле възпитан, докато същото ми се случва много често в България и в професионалния български форум, в който пиша.
Е, остава ти поне успокоението, че не те наричат с разни прякори или обиждат открито, както на мен ми се случи вчера например, защото дръзнах да се засмея посредством емотикон на репликата на съфорумник. :x
На някои хора не им понасят добре дори (какво дори? Поправка: особено) положителните емоции, които други хора изпитват.
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
simeonovi
Мнения: 214
Регистриран на: Съб Яну 12, 2013 5:57 pm
Местоположение: Muddy York

Re: Писнало ли ви е от SFBG82, да го разкарат ли?

Мнение от simeonovi »

pumpy написа:
simeonovi написа:
pumpy написа:
Има свобода на избор:
- да живееш в англофонска Канада;
- да живееш в Монреал/Кебек, където закота е такъв. Ти си избрал сам да се заселиш в Монреал, съответно си приел всички законови положения в Провинцията;

И турците в България имаха свобода на избор.
Не всички в Кебек са имигранти
И закона изразява волята на мнозинстовото в Кебек, най-вероятно не имигрантите ;)
The Canadian Charter of Rights and Freedoms came into force on April 17, 1982. Section 15 of the Charter (equality rights) came into effect three years after the rest of the Charter, on April 17, 1985, to give governments time to bring their laws into line with section 15.

The Charter is founded on the rule of law and entrenches in the Constitution of Canada the rights and freedoms Canadians believe are necessary in a free and democratic society. It recognizes primary fundamental freedoms (e.g. freedom of expression and of association), democratic rights (e.g. the right to vote), mobility rights (e.g. the right to live anywhere in Canada), legal rights (e.g. the right to life, liberty and security of the person) and equality rights, and recognizes the multicultural heritage of Canadians. It also protects official language and minority language education rights. In addition, the provisions of section 25 guarantee the rights of the Aboriginal peoples of Canada.
כלבת תחת קטנה וטפשה פאנק
apple
Мнения: 1460
Регистриран на: Чет Юни 28, 2007 2:41 pm

Re: Писнало ли ви е от SFBG82, да го разкарат ли?

Мнение от apple »

Факт е, че в Канада/САЩ през последните 9 години нито веднъж не чух, че съм зле възпитан, докато същото ми се случва много често в България и в професионалния български форум, в който пиша.
Е може би, защото местните са по-въздържани точно в това отношение. Но едва ли е до възпитание в твоя случай. По-скоро е въпрос на личен избор къде да си го вириш и къде не. ;) Повече от толерантен към местните социални негативи и повече от фанатично критичен към българските такива. Благоговеещ пред правила и стандарти ограничаващи човешките права и свободи тук и злобно плюеш по такива в "бившата" си родина. Величаещ щатския, канадския и в частност табарнашкия интелект и образование и отричащ и оплюващ образователната система и знанията, които си получил даром от БГ. Отричащ публично професионализма на българските си колеги и какво ли още не... Каква друга реакция очакваш от засегнатите? :?:

Aut Caesar, aut nihil ! or Aut Pumpy, aut nihil ! ;)
Последно промяна от apple на Чет Фев 14, 2013 9:52 pm, променено общо 1 път.
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Писнало ли ви е от SFBG82, да го разкарат ли?

Мнение от Bistra »

Marto написа:Каква е обективната база на мнението ти за нивото на английския й?
Знам, че за момента аз не мога да съм "обективна база" за оценка, тъй като не съм англофон. Единствено мога да съдя по часовете. Те са почти изравнени с часовете по френски език. Вярно, че тя е в паралелка с обогатено изучаване на английски. Чете свободно литература върху, която аз се затруднявам. Разговаря също свободно след 3 години учене. След още 2 ще мога да ти съобщя дали са я приели. Вярвам, че да. Не съм чула някой от завършилите точно това училище да е имал проблеми по-нагоре. :)
Преимуществото на Монреал е, че децата научават между другото 2 езика, което си е богатство.
Не съм чула някой в другите провинции да ми превключва на френски, ако ми избяга думата, докато тук го правят, само че обратно на английски.
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
c200
Мнения: 2095
Регистриран на: Сря Юли 30, 2003 8:35 am

Re: Писнало ли ви е от SFBG82, да го разкарат ли?

Мнение от c200 »

simeonovi, хубаво цитирате Хартата, но както обикновено Квебек е изключение от правилото и то напълно законно ;)

"Section 33 of the Canadian Charter of Rights and Freedoms is part of the Constitution of Canada. It is commonly known as the notwithstanding clause (or "la clause dérogatoire" in French), or as the override power, and it allows Parliament or provincial legislatures to override certain portions of the Charter."

... и малко по-нататък ...
"However, the most notable use of the notwithstanding clause came in the Quebec language law known as Bill 101". Дето се вика, ако трябва пак може да я използваме тая велика клауза.

..а, и да напомня, че в Квебек можем да бием децата си , също законно :)
«Хотели как лучше, а получилось как всегда» - Виктор Степанович Черномырдин
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Писнало ли ви е от SFBG82, да го разкарат ли?

Мнение от IRA »

Marto написа: Днес на обяд обсъждахме с колегите точно това. Не ми беше идвало на ума, че освен имигрантите този закон ущърбява и кебекуата, които искат децата им да научат английски като хората, но не могат да си позволят такси за частно училище. Иска ми се да кажа, че проблемът е Квебек, но пък канадския върховен съд реши, по чисто политически причини, че законът е валиден. Идиотщина отвсякъде, ако питаш мене. И преди съм казвал, че в Квебек дете на имигранти много трудно може да овладее английския език на нивото нужно да успее в днешния свят и че това граничи с child abuse. Извинявам се, ако съм обидил някого.
Голяма идиощина е, защото децата научават английски и без да ходят в английско училище. Те си мислят ,че английския ще замре с тия ограничения ,а на практика не е така и сега се чудят какво още ограничение да измислят .
Всъщност точно децата на имигрантите научават английски и продължават в английски университети. От ограничениети най вече страдат кебекарчетата.
На мен това с водата и прозорците ми се струва разумно решение.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
crusader
Мнения: 479
Регистриран на: Съб Сеп 26, 2009 11:11 pm

Re: Писнало ли ви е от SFBG82, да го разкарат ли?

Мнение от crusader »

pumpy написа:
В крайна сметка не може всички закони да ни изнасят. Те не се правят за индивида, а за обществото и кебекарското ще изчезне, ако имаме възможността да си записваме децата на английски училища.
Много витално общество няма що. За да се запази прибягва до принуда.
И въпреки принудата пак не може да удържи естествения ход на нещата.

Впрочем децата на същите тези политици (които проповядват франкофонията, прокарват и поддържат репресивни закони, езикова полиция и прочие) изучават усилено английски. Обикновените кебекуа със скромни доходи не могат да си го позволят.
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Писнало ли ви е от SFBG82, да го разкарат ли?

Мнение от miteto »

pumpy написа:А може би качеството на живот на деца с малоумни родители е малко по-ценен от личния ни егоизъм. Или пък деца с малоумни бейбиситъри - какво мислиш по този въпрос ? Отиваш някоя вечер на опера и като се върнеш децата целите ощавени ?
Гениално. Понеже горещата вода е единствения риск, който застрашава децата, ако са оставена с малоумна бейбиситърка. Тва ножове, печки, стълби, дребни играчки за гълтане и кво ли още не. Ама не, заради 150 идиота трябва да има закон за водата, понеже според Пупми аз като оставя децата с бейбиситърка, тя веднага ги вкарва под душа да ги къпе :rofl:
Виждам, че не схващаш главната идиотия на тази наредба. Помисли още малко и кажи дали се сещаш... ИРА също може да мисли. Подсказвам: не е факта, че причинява голямо и излишно неудобство на сингълс или семейства без деца.
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Писнало ли ви е от SFBG82, да го разкарат ли?

Мнение от Павел »

yahoo написа:
pumpy написа:Ето това за мен е свободна Канада
Говориш за Канада, а даваш примери от Монреал и сравняваш с България. В същата тази свободна Канада и в Монреал аз нямам свободата ограничена ми със закон да запиша детето си в държавно английско училище което е точно до нас, а трябва да бъде във френско достатъчно надалеч. Понеже си завършил езиково училище в България спомняш ли си да е имало там закон че ако родителите ти не са учили на този език и ти нямаш право да бъдеш записан? Иначе не пропускат да си взимат данък училище и да субсидират и английските и френски училища. Така свободата ми е докато задължително плащам за държавно да плащам и за частно ако искам да е английско.
Чудя се дали се оплакваше, когато плащаше в продължение на 6 години за градина по $7 на ден, вместо по 70, както аз? Ако го сметнеш, си спестил за частно училище и отгоре.
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Писнало ли ви е от SFBG82, да го разкарат ли?

Мнение от IRA »

Ти от къде знаеш колко е плащал той? Не всичко градини са по 7 долара, за това си трябват връзки. Голяма част о т познатите ми плашат по 50- 60 долара. А и градини те са максимално 4 години, на 5 на училище. А и не знаеш колко данъци плащаме тук. Доста повече от вас. Aз бих предпочела по ниско данъци и по скъпа градина, че тях ги плащам доста пове от 4 години.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Писнало ли ви е от SFBG82, да го разкарат ли?

Мнение от pumpy »

Живял някога човек. Когато бил още малък, баба му винаги му казвала: "Като пораснеш голям и ти стане кофти на душата, а мен вече няма да ме има - отиди в църквата… там винаги ще ти стане по-леко".

Така и станало. Пораснал той. Животът му се сторил непоносим - и той отишъл в църквата. И тук към него се приближил един човек и му казал: "Не си държиш правилно ръцете!". После дошла и една жена и заявила: "Стоиш на неподходящо място!". Трета изсумтяла: "Облечен си неуместно!". Отзад откоментирали: "Неправилно се кръстиш!"…

В края на краищата едната от жените му казала: "Знаете ли, най-добре излезте от църквата, купете си книга как човек трябва да се държи на такова място, пък чак след това влизайте!".

Излязъл човекът от църквата, седнал на пейка в съседната градинка и горчиво заплакал. И се приближил до него Христос: "Защо плачеш, чадо мое?". Обърнал човекът покритото си със сълзи лице и му отговорил: "Господи! Не ме пускат в църквата!". Седнал Господ до него, прегърнал го през рамо и тихо му казал: "Не плачи, те и Мен отдавна не ме пускат там…"
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Писнало ли ви е от SFBG82, да го разкарат ли?

Мнение от yahoo »

Павел написа:
yahoo написа:
pumpy написа:Ето това за мен е свободна Канада
Говориш за Канада, а даваш примери от Монреал и сравняваш с България. В същата тази свободна Канада и в Монреал аз нямам свободата ограничена ми със закон да запиша детето си в държавно английско училище което е точно до нас, а трябва да бъде във френско достатъчно надалеч. Понеже си завършил езиково училище в България спомняш ли си да е имало там закон че ако родителите ти не са учили на този език и ти нямаш право да бъдеш записан? Иначе не пропускат да си взимат данък училище и да субсидират и английските и френски училища. Така свободата ми е докато задължително плащам за държавно да плащам и за частно ако искам да е английско.
Чудя се дали се оплакваше, когато плащаше в продължение на 6 години за градина по $7 на ден, вместо по 70, както аз? Ако го сметнеш, си спестил за частно училище и отгоре.
Записахме се в 3 годишен списък на чакащите за държавна градина и както можеш да се сетиш още не ни е огряло в такава поради огромното количество родители готови да осакатят децата си само за да е евтино. Плащах и продължавам да плащам само за частна поради никакъв друг избор въпреки че с данъците си издържам и държавните. Избрах да не е само английска, а наполовина английски и френски. Така детето ще напредне малко по-бавно с езиците, но ще има ДВА добри езика без акцент още от детска възраст. Отделно изучават с външни специалисти карате, йога, хип-хоп, балет, гимнастика ... със съответната терминология и няма как да се равнява на "здравей-как си" в единичните часове английски в училище и никаквите такива в държавна детска градина. Сега правя грешка че я записах за предучилищна другата година в далечно френско държавно училище и сигурно ще съжалявам.
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Писнало ли ви е от SFBG82, да го разкарат ли?

Мнение от IRA »

И аз моя го пратих на предучилищна на 4, че ми трябваше мястото в градината за дъщеря ми. Да ти кажа стресиращо е за децата, спят по чиновете, поне учителката беше симпатична. Сега в матернела е една... заради която сменям училището. Дано имате късмет с даскалицата.
Aз сина ми го записах в списака когато бяхв седмия месец бременна, обадиха ми се една седмица преди да навърши 4 , той вече беше на училище.

Въобще тия приказки " ние ви плащаме детските градини " ги забравете.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Публикувай отговор