Имате ли RRSP?

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Публикувай отговор
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Имате ли RRSP?

Мнение от Koko »

yahoo написа:Не е 10%, а зависи от сумата която искаш да изтеглиш. Например ot RRSP в ING проверявам в момента и ми казва следното:
- ако изтегля $100 ще получа чисто в момента $79 (21% удържани)
- ако изтегля $1000 ще получа чисто в момента $790 (21% удържани)
- ако изтегля $10000 ще получа чисто в момента $7400 (26% удържани)
- ако изтегля $100000 ще получа чисто в момента $69000 (31% удържани)
Естествено с годишната декларация ще се изравни спрямо реалния доход и данъчна ставка.
Интересно, в началото на тази година точно ING ми удържажа $500 върху $5000 изтеглени, но явно след това нещата са се променили.
Мисля обаче че идеята е ясна и това колко реално ще бъде данъка върху изтеглените от РРСП пари става ясно едва при подаване на годишната декларация.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
Аватар
Kpetrov
.
Мнения: 8444
Регистриран на: Чет Яну 15, 2004 4:31 am
Местоположение: KIRIBATI
Обратна връзка:

Re: Имате ли RRSP?

Мнение от Kpetrov »

Значи е полезно за трупане на малко средства в години с високи доходи и тегленето в години с по-ниски доходи.
Или са ми грешни сметките?
umeiko
Мнения: 466
Регистриран на: Чет Авг 09, 2012 8:52 pm

Re: Имате ли RRSP?

Мнение от umeiko »

pumpy написа:
bucca написа:
pumpy написа: Миналата година изтеглих всичко, платих си данъците и приключих със заниманието.
Ако и когато един ден ще си кyпувам къща в Канада ще внеса пак максималната сума и след 90 дни ще ги изтегля за down payment.

Пумпи, стана ми интересно, защо си изтеглил парите и си приключил със заниманието?
И защо ще внасяш пак максималната сума и след това ще теглиш? Има ли някаква причина за това.

1. Заради вълшебната бележка, на която пише "non-resident for tax purposes" - това ми спестява плащане на данък на световния ми доход в Канада, където както е известно скалата е доста стръмна и безкрайна;

2. Защото си решил да си купиш къща и ще платиш да кажем 50к даун. Ако ги вкараш в РРСП за 90 дни и след това ги изтеглиш да си платиш ПЪРВАТА къща, реално пак си ползваш твоите пари, но от съответната година ти се намалява облагаемия доход с 50к, внесени в РРСП. Всичко това разбира се ако имаш разрешение да внесеш толкова РРСП, но понеже пък това се акумулира през годините, все да си го събрал докато стигне момента да си купуваш къща. Ако едно семейство прави средно 70/80к годишно, то лимита им е 18% или 12/14 хилки на година. Ако нямаш разрешен лимит то цялото упражнение е безполезно, защото не спестява нищо. Освен това след като ги изтеглиш трябва да ги възстановиш на РРСП-то за следващите 10 години, ако не се лъжа или да добавяш 1/10 всякак година към дохода си и да си им плащаш данъците като поп.

Не че ще ми се случи, но специалистите да кажат, ако работодателя ти "мачва" РРСП-то можеш ли да теглиш и от неговите пари за даун или там ина някакви други ограничения ?
Не можеш, то ако става дума даже и не влизат в твоята сметка а в тази на работодателя ти. Единственият вариант да прехвърлиш тези пари към твойта сметка е да напуснеш работа. Или фирмата да фалира, след което вкараните пари в пенсионният фонд на фирмата заминават в канала също......
Та това е риска за тебе, да връщаш 5% от дохода си на фирмата ти, и ако фирмата фалира духаш супата.
umeiko
Мнения: 466
Регистриран на: Чет Авг 09, 2012 8:52 pm

Re: Имате ли RRSP?

Мнение от umeiko »

Bistra написа:
Koko написа: С малко желание и ровене из нета може да се намери доста информация по отношение пенсионирането в Канада - защо не вземеш да прочетеш повече преди да пишеш? Пенсията не е социална помощ - да сравняваш двете и да правиш аналогии между две различни неща е малко изкривена логика.
Защото не ми е почукало все още на вратата за да се задълбочавам чак толкова, а от четенето не получавам еднозначен отговор.Освен това законите се променят всеки ден.
Не ми е изкривена логиката.Пенсията също е инструмент за социално подпомагане.
Пенисията всъщност бива два вида, по възраст и по бедност. Ако си възрастен и беден взимаш и двете. Ако си възрастен само и си си плащал осигуровките, взимаш само едната.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Имате ли RRSP?

Мнение от pumpy »

Kpetrov написа:Значи е полезно за трупане на малко средства в години с високи доходи и тегленето в години с по-ниски доходи.
Или са ми грешни сметките?
:y:
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Имате ли RRSP?

Мнение от roumensp »

umeiko написа:
pumpy написа:
bucca написа:
pumpy написа: Миналата година изтеглих всичко, платих си данъците и приключих със заниманието.
Ако и когато един ден ще си кyпувам къща в Канада ще внеса пак максималната сума и след 90 дни ще ги изтегля за down payment.

Пумпи, стана ми интересно, защо си изтеглил парите и си приключил със заниманието?
И защо ще внасяш пак максималната сума и след това ще теглиш? Има ли някаква причина за това.

1. Заради вълшебната бележка, на която пише "non-resident for tax purposes" - това ми спестява плащане на данък на световния ми доход в Канада, където както е известно скалата е доста стръмна и безкрайна;

2. Защото си решил да си купиш къща и ще платиш да кажем 50к даун. Ако ги вкараш в РРСП за 90 дни и след това ги изтеглиш да си платиш ПЪРВАТА къща, реално пак си ползваш твоите пари, но от съответната година ти се намалява облагаемия доход с 50к, внесени в РРСП. Всичко това разбира се ако имаш разрешение да внесеш толкова РРСП, но понеже пък това се акумулира през годините, все да си го събрал докато стигне момента да си купуваш къща. Ако едно семейство прави средно 70/80к годишно, то лимита им е 18% или 12/14 хилки на година. Ако нямаш разрешен лимит то цялото упражнение е безполезно, защото не спестява нищо. Освен това след като ги изтеглиш трябва да ги възстановиш на РРСП-то за следващите 10 години, ако не се лъжа или да добавяш 1/10 всякак година към дохода си и да си им плащаш данъците като поп.

Не че ще ми се случи, но специалистите да кажат, ако работодателя ти "мачва" РРСП-то можеш ли да теглиш и от неговите пари за даун или там ина някакви други ограничения ?
Не можеш, то ако става дума даже и не влизат в твоята сметка а в тази на работодателя ти. Единственият вариант да прехвърлиш тези пари към твойта сметка е да напуснеш работа. Или фирмата да фалира, след което вкараните пари в пенсионният фонд на фирмата заминават в канала също......
Та това е риска за тебе, да връщаш 5% от дохода си на фирмата ти, и ако фирмата фалира духаш супата.
Абсолютно невярно. Всичко зависи от конкретната фирма, при мен няма никакви ограничения.
umeiko
Мнения: 466
Регистриран на: Чет Авг 09, 2012 8:52 pm

Re: Имате ли RRSP?

Мнение от umeiko »

Е значи има разлика, човек просто трябва да си чете много внимателно договора :)
То затова и хората ти дават 3 дена, а в повечето случаи в самата оферта си пише докога е валидна, за си прочетеш договора, да се консултираш с адвокат, и чак тогава да заробиш.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Имате ли RRSP?

Мнение от roumensp »

umeiko написа:Е значи има разлика, човек просто трябва да си чете много внимателно договора :)
То затова и хората ти дават 3 дена, а в повечето случаи в самата оферта си пише докога е валидна, за си прочетеш договора, да се консултираш с адвокат, и чак тогава да заробиш.
Ама ти вярно се излагаш като кифладжия. Кога си ми чел договора? :D
Както и за пенсията ... да, вярно е 2 вида, но не за възраст и по бедност, а е OAS и CPP. Това по бедност е добавка към OAS.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Имате ли RRSP?

Мнение от roumensp »

Kpetrov написа:Значи е полезно за трупане на малко средства в години с високи доходи и тегленето в години с по-ниски доходи.
Или са ми грешни сметките?
Точни са ти.
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Имате ли RRSP?

Мнение от IRA »

Kpetrov написа:Значи е полезно за трупане на малко средства в години с високи доходи и тегленето в години с по-ниски доходи.
Или са ми грешни сметките?
Това е идеята.

p.s Ето ТУК(това за Квебек), може да проверитекакви спестяваниа ви трявябват, за да имате имате сравнително спокоен живот на пенсия. То е малко дрън, дрън, но горе долу може да видите каква пенсия бихте получавали.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Omega3
Мнения: 1811
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 3:14 pm
Местоположение: Bois des Filion

Re: Имате ли RRSP?

Мнение от Omega3 »

Освен парите които се трупат за пенсия, има и един друг важен фактор който трябва да се вземе под внимание : как ще изглежда светьт в момента в който ще спра да работя.

Аз например, ако се запасят днешните бареми за вьзраст (нещо което ме сьмнява много), ще сьм годен за пенсия между 2045 и 2050. Трудно е да се предвиди каквото и да е било, но ако разликата между светьт през 70 години когато баба ми е излезнала в пенсия и 2012 и между 2012 и 2050 е подобно голяма, то би било най малкото полезно човек да се замисли и поне да се подготви за идеята че плановете направени днес има голяма вероятност да се променят сьвсем сериозно. Медицина, технологии и социална система ще са доста различни според мен през 2050.

Нещото което смятам за капитална инвестиция за подьржане на добьр стандарт е периодичното отделяне на време за да се модернизираш и да си в крак с новите методи на работа и да инвестираш непрестанно в ноухау, савоар фер на френски. Имам колеги които работят от 30 години в моят офис и понякога ми е малко жалко като гледам как трудно се приспособяват кьм новите софтуери, приграми и методи за работа които се менят от чêсто по често.

Питам се дали аз ще сьм така през 2035? Надявам се че не.

От друга страна като видях някои колега през 2008 как бяха на рьба на огромни депресии като следяха на бурсата как инвестициите им отиват на вятьра, искам ли да изживявам това????

Който рисува пчели (рискува печели)...се кавза де.

Аз инвестирам в мене си най вече и слагам редовно нормални суми в разни програми които за момента поне ги кфалифицират като 100% сигурно. Не че аз решавам де, никой не ме е питьл дали сьм сьгласен.
Аватар
Kpetrov
.
Мнения: 8444
Регистриран на: Чет Яну 15, 2004 4:31 am
Местоположение: KIRIBATI
Обратна връзка:

Re: Имате ли RRSP?

Мнение от Kpetrov »

Малко се съмнявам колко ще са ценни спестяванията ни след еди колко си години и за това се чудя в една друга насока и ще попитам тук, щото тея в банката имам чуството, че нищо не разбират или аз лошо ги питам.
Та въпроса ми е когато имаш възможност по договор да вкарваш 15% от главницата по моргиджа на година и ги вкараш, кога ще се отрази това на вноските ти след, като имаш 5 годишен договор с фиксирана лихва и установени месечни вноски?
Ясно ми е че трябва самата банка да ми потвърди предположенията по въпроса ми, но ако има запознати ще ми е интересно да чуя от патило.
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Имате ли RRSP?

Мнение от Bistra »

Абсолютно не го прави! Аз го направих веднъж и чак след това осъзнах каква голяма грешка съм направила. Отразява ти се на плащанията едва след като ти изтече 5 годишния договор, а през останалия период банката оперира с парите ти без да ти начислява лихва. Ако искаш да внасяш тези 15% го прави, когато си подновяваш ипотечния заем - не по-рано!
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
nini
Мнения: 215
Регистриран на: Сря Сеп 17, 2003 12:07 pm
Местоположение: Longueuil

Re: Имате ли RRSP?

Мнение от nini »

Бистра, не съм съгласна с теб. Надвнасянето не се отразява на месечните вноски, но като цяло ти намалява периода на изплащане на къщата и съответно лихвите, които даваш на банката. На преподписването на лихвата можеш да внесеш сумата само за текущата година, но не и за миналите години-така мисля, не съм сигурна.
Ние внасяхме всяка година по 15% и изплатихме къщата за 8 вместо за 25, сметни колко лихви сме си спестили.
Докато се усетихме обаче, бяхме изпуснали няколко години в началото и съжалявахме, че сме внасяли в РЕЕР-и, а не в имоти.
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Имате ли RRSP?

Мнение от Bistra »

nini написа:Бистра, не съм съгласна с теб. Надвнасянето не се отразява на месечните вноски, но като цяло ти намалява периода на изплащане на къщата и съответно лихвите, които даваш на банката. На преподписването на лихвата можеш да внесеш сумата само за текущата година, но не и за миналите години-така мисля, не съм сигурна.
Ние внасяхме всяка година по 15% и изплатихме къщата за 8 вместо за 25, сметни колко лихви сме си спестили.
Докато се усетихме обаче, бяхме изпуснали няколко години в началото и съжалявахме, че сме внасяли в РЕЕР-и, а не в имоти.
Ако сте внасяли всяка година сте направили същата грешка като мен, защото аз точно това направих от голям ентусиазъм, а може би и страх да не изхарча парите.Парите за 5-те години могат да се внесат накуп при предоговаряне на заема и пак си намалявате годините за изплащане. По-ефективно е мен, ако ме питаш да изплащаш ипотека вместо на 4 седмици на 2, но това трябва предварително да ти е заложено в договора. Тогава плащанията се отразяват директно на лихвата.
Колкото до другото...Не съм изобщо убедена, че бързото изплащане на къщата е най-добрата алтернатива, ако трябва да се подлагаш на лишения за това. Един път сте млади!
Както в момента си отчитам също като грешка закупуването на кола 100 % кеш. Това също не го правете никога!
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Публикувай отговор