безработица

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Интервю за работа - какво да и какво да не правим

Мнение от jovani »

roumensp написа:
jovani написа:
roumensp написа:Разликата между Европа и Северна Америка е, че ако си тук, дори и като имигрант (но законен), и ако не си мързелив - винаги можеш да успееш, независимо какво работиш. В Seattle познавах една сервитьорка, дето като си сметнеше и бакшишите и излизаше че изкарва $70-80,000/година. Кога една БГ сервитьорка ще изкара и 1/10 от това ? Да не говорим за сравнения м/у някои професии като лекарската например - мой познат българин, доктор в Сиатъл, взима поне $150,000/година, колко взимат докторите в БГ ме е срам дори да споменавам.
Ами докторите в България и те взимат 2 пъти колкото една сервитьорка, ако не и повече...
Съотношението не ме интересува, напиши числата за БГ ако обичаш.

И въпреки тотално демагогския ти отговор, хората разбират какво искам да кажа с горното.
А докторите в България трябва ли да си "смятат и бакшишите" или не?

Важна е относителната стойност на парите, а не абЦолютната - щото в България цените на имотите, данъците и разходите не са като в Сиатъл, нали?
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Интервю за работа - какво да и какво да не правим

Мнение от roumensp »

miteto написа:
cocose написа:Според онова любопитно филмче "Who Gets In Canada", около 20% от имигрантите идват от Китай, друга една голяма част от африканските, карибските и кой знае какви 3-4 свят държавици.....което в превод значи че една голяма част са или бизнес имигранти (за тях няма изисквания за диплома, нал туй?), или политичиески, и или икономически (съгласни да работят на мижава ставка), и една много много малка част влизат по по трудният път, като "skilled"..... Да не говориме че покрай един имигрант, влизат още 10 с него (мама тате деца братя сестри и тем подобни.....). Аве йованееееее, йваннеее, why dont you kill me....... както се пееше в една детска песничка :lol:
Няма такава категория "икономически". Дори и да са съгласни да работят под минималната заплата, пак трябва да кандидатстват като "skilled workers".
Освен ако "икономически" = незаконни. Не че аз познавам такива, все пак Канада не е САЩ дето има над 11 млн. незаконни имигранти.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Интервю за работа - какво да и какво да не правим

Мнение от roumensp »

jovani написа:А докторите в България трябва ли да си "смятат и бакшишите" или не?

Важна е относителната стойност на парите, а не абЦолютната - щото в България цените на имотите, данъците и разходите не са като в Сиатъл, нали?
Ами цените (абсолютните) в БГ са близки до тукашните, ама заплатите са балкански. Ако потърсиш, тука можеш да намериш и по-евтина храна, и дрехи, и детски играчки отколкото в БГ. Бензинът и токът са по-евтини в пъти, докато парно в София е повече от една пенсия. Единствено жилищата са няколко пъти по-скъпи, другите цени не са много различни. Стандартът на живот в 2-те страни е добре известен на всички и има достатъчно данни в Internet.

Ти може би ще кажеш, че трябва да смятаме и "бакшишите" на корумпираните полицаи, митничари, и други държавни служители в БГ като изчисляваме доходите им ?
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Интервю за работа - какво да и какво да не правим

Мнение от jovani »

roumensp написа:
jovani написа:А докторите в България трябва ли да си "смятат и бакшишите" или не?

Важна е относителната стойност на парите, а не абЦолютната - щото в България цените на имотите, данъците и разходите не са като в Сиатъл, нали?
Ами цените (абсолютните) в БГ са близки до тукашните, ама заплатите са балкански. Ако потърсиш, тука можеш да намериш и по-евтина храна, и дрехи, и детски играчки отколкото в БГ. Бензинът и токът са по-евтини в пъти, докато парно в София е повече от една пенсия. Единствено жилищата са няколко пъти по-скъпи, другите цени не са много различни. Стандартът на живот в 2-те страни е добре известен на всички и има достатъчно данни в Internet.

Ти може би ще кажеш, че трябва да смятаме и "бакшишите" на корумпираните полицаи, митничари, и други държавни служители в БГ като изчисляваме доходите им ?
С това твърдение не съм съгласен - проблемът за разходите сме го дъвкали много пъти и не сме достигали до консенсус.

Най-добре да кажат новите имигранти дали разходите им са същите, като в България - ако имат силици да си дадат мнението, разбира се (при тази зверска опозиция).

Освен това не коментираш данъците - някой преди това спомена, че бил платил 10% данък, което е нормално при положение, че приходите са му малки, не стоят така нещата при по-високите доходи, да не говорим за такси за прехвърляне на имот, пропърти такси и застраховки.

Моето мнение е, че при еднакви вложени усилия в България получаваш повече "банг фор дъ бък" ако мога така да се изразя... не случайно една голяма част от имигрантите се завръщат. Ако не се връщаха безработицата на имигрантите-висшисти щеше да е много над 14%.
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Интервю за работа - какво да и какво да не правим

Мнение от Koko »

jovani написа: .....
Моето мнение е, че при еднакви вложени усилия в България получаваш повече "банг фор дъ бък" ако мога така да се изразя... не случайно една голяма част от имигрантите се завръщат. Ако не се връщаха безработицата на имигрантите-висшисти щеше да е много над 14%.
:D :D :D :D

Джовани, ти самият кога точно ще се наредиш сред тези завърналите се? След това с нетърпение ще чакам да споделяш с нас преките си впечатления от живота в България.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Интервю за работа - какво да и какво да не правим

Мнение от roumensp »

jovani написа:Най-добре да кажат новите имигранти дали разходите им са същите, като в България - ако имат силици да си дадат мнението, разбира се (при тази зверска опозиция).
Това не е честно - през първите няколко години те са в доста неблагоприятно финансово положение и е естествено да се оплакват. Нещата се оправят след първите 5 години.
jovani написа:Освен това не коментираш данъците - някой преди това спомена, че бил платил 10% данък, което е нормално при положение, че приходите са му малки, не стоят така нещата при по-високите доходи, да не говорим за такси за прехвърляне на имот, пропърти такси и застраховки.
Да, в Канада има високи данъци дето не ми харесват, ама затова има и други неща, направени с парите от тия данъци. А БГ е "опоскана" и няма нищо защото има "плосък" данък от 10% и той е 10% дори и за най-богатите (ако въобще си декларират всички доходи). Е как после ще има пари за пенсии, благоустройство и т.н. ?
jovani написа:... не случайно една голяма част от имигрантите се завръщат ...
А ти що не дадеш линк да го докажеш това ?
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Интервю за работа - какво да и какво да не правим

Мнение от miteto »

jovani написа:Най-добре да кажат новите имигранти дали разходите им са същите, като в България - ако имат силици да си дадат мнението, разбира се (при тази зверска опозиция
Зверска опозиция има, когато някой се опитва да лъже, все едно сме пионерчета на посещение на партийно събрание ;) Няма случай досега някой пресен имигрант да е опитал да напише конкретни цифри и да има опозиция. Ето примерно kill_u е сравнително нов (няма и 2 години ако не се лъжа), така че ако иска той може да напише. За съжаление обаче ако цифрите и фактите не ти харесат ти ще се направиш че не си ги прочел, както обикновено.
jovani написа:Освен това не коментираш данъците - някой преди това спомена, че бил платил 10% данък, което е нормално при положение, че приходите са му малки, не стоят така нещата при по-високите доходи, да не говорим за такси за прехвърляне на имот, пропърти такси и застраховки.

Моето мнение е, че при еднакви вложени усилия в България получаваш повече "банг фор дъ бък" ако мога така да се изразя... не случайно една голяма част от имигрантите се завръщат. Ако не се връщаха безработицата на имигрантите-висшисти щеше да е много над 14%.
Данъците Джовани правят нещата като пътища, паркове, болници, библиотеки и т.н. Всичките тия неща са в плачевно състояние в БГ. Очаквам от интелигентен човек като тебе да вижда по-далече от носа си. Голям "банг фор дъ бък" можеш да получаваш и в Албания, ако си местния дерибей, ама не виждам хората да са се засилили натам. Голяма част от "имигрантите" дето са се завърнали в БГ са всъщност гурбетчиите от Италия, Гърция и Испания, след като икономиките им отидоха в канавките и няма работа за местните, какво остава за гурбетчии.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Интервю за работа - какво да и какво да не правим

Мнение от pumpy »

jovani написа: Освен това не коментираш данъците - някой преди това спомена, че бил платил 10% данък, което е нормално при положение, че приходите са му малки, не стоят така нещата при по-високите доходи, да не говорим за такси за прехвърляне на имот, пропърти такси и застраховки.
Аз не определям кое е високи и/или ниски доходи. Но реално излезли от джоба ми 10% от 50к годишен доход на домакинството ми, за мен не е висок данък. Тази годиан очаквам при 90к доход да не излязат никакви пари, но това е заради студентски такси платени в миналото. Другата година очаквам да е същото, след това ще видим. Но ако погледнем реално докато се "оправя" в Канада държавата или ми е взимала много малко или даже ми е додавала в края на годината.
Това в България, легално, не помня да ми се е случвало.....
А и нищо не ми каза за имота и колата в Бг от къде са се взели. По този повед мога да ти кажа, че за прехвърляне на апартамент в София, миналата година са платени лично пред мен 9000 лева за данъци и такси - това на коя заплата е съотносимо ????
Pepon
Мнения: 841
Регистриран на: Пет Авг 08, 2003 10:06 am
Местоположение: Somewhere Out There

Re: безработица

Мнение от Pepon »

БГ-то има най-ниските данъци в Европа и със сигурност по-ниски данъци от канадските. Тука е данъчен Рай, поне засега. И въпреки всичко има някои хора, които правят по 10-20 бона на месец и не искат да плащат нищо от това на държавата, щото така са свикнали, а и номера минава.
"You can always count on Americans to do the right thing. After they've tried everything else."

Winston Churchill
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: безработица

Мнение от pumpy »

Pepon написа:БГ-то има най-ниските данъци в Европа и със сигурност по-ниски данъци от канадските. Тука е данъчен Рай, поне засега. И въпреки всичко има някои хора, които правят по 10-20 бона на месец и не искат да плащат нищо от това на държавата, щото така са свикнали, а и номера минава.
Явно на някои не им е ясно. Не е важно каква е данъчната ставка, важното е колко ти в "баланса" във финансовите отношения с държавата. В България на ниска заплата(350 лева) плащаш 10% данък и получаваш един цървул, или в най-добрия случай детски от 18 лева. В Канада на ниска заплата(2500, ако това е ниска заплата) плащаш 20% данък, но получаваш около 500 долара на месец детски, TVQ, GST. Ако сметнеш накрая на месеца, са ти взели 20% и са то дали 560 под някаква форма......
kill_u
Напуснал форума
Мнения: 1513
Регистриран на: Пон Мар 06, 2006 1:22 am
Местоположение: Канадистан...
Обратна връзка:

Re: безработица

Мнение от kill_u »

Pepon написа:БГ-то има най-ниските данъци в Европа и със сигурност по-ниски данъци от канадските. Тука е данъчен Рай, поне засега. И въпреки всичко има някои хора, които правят по 10-20 бона на месец и не искат да плащат нищо от това на държавата, щото така са свикнали, а и номера минава.
Това е защото не казваш, колко е тъй наречения данък ДДС, който ти се слага на ВСИЧКО. Когато почнат в България да освобождават селскостопанската продукция от данък можем да си говорим за нормална данъчна политика. Но да изплющяваш и собствените си производители с 20%, докато не можеш да се справиш с македонската контрабанда на зеленчуци.......

Да данъчен рай но за кой?
kill_u
Напуснал форума
Мнения: 1513
Регистриран на: Пон Мар 06, 2006 1:22 am
Местоположение: Канадистан...
Обратна връзка:

Re: безработица

Мнение от kill_u »

А чак сега видях за приходите че сте питали. Аз смятах да пусна отделна тема за да има ориентировка за новодошлите ама да кажа сега.

Значи в България преди да замина заплатата ми чисто отиваше към 1500 - 1700 лева месечно. С ръка на сърцето казвам че тези пари ми стигаха, но живеех без да мога да ходя по ресторанти или пък кръчми и такива неща. Общо взето от работа в къщи и това е. Все пак съм семеен човек. :rofl: Истината е че и с този доход се притеснявах как ще плащам три месеца сметки от 140 - 210 лева за отопление през зимата. Плодове и зеленчуци не купувах защото имаше село от къде да ги взимам.

Сега за Канада. В момента работя като чистач и чистия ми доход е 1616 долара. Тези пари пак ми стигат като не ходя отново на ресторанти и тем подобни неща. Истината е че и сега се притеснявам как ще си платя парното и детската градина на малката. Лошото е че всичко се купува от магазина тука, а плодове и зеленчуци не са малко скъпи и те. Лошото е работата, която работя че не ми харесва и малко по малко намразвам положението си тука. Но това е друг въпрос.

Общо взето понеже винаги гледам да съм обективен мога да кажа, че това което в България съм го имал и тук го имам, с тази разлика че просто тука е по спокойно от България.
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: безработица

Мнение от jovani »

pumpy написа:
Pepon написа:БГ-то има най-ниските данъци в Европа и със сигурност по-ниски данъци от канадските. Тука е данъчен Рай, поне засега. И въпреки всичко има някои хора, които правят по 10-20 бона на месец и не искат да плащат нищо от това на държавата, щото така са свикнали, а и номера минава.
Явно на някои не им е ясно. Не е важно каква е данъчната ставка, важното е колко ти в "баланса" във финансовите отношения с държавата. В България на ниска заплата(350 лева) плащаш 10% данък и получаваш един цървул, или в най-добрия случай детски от 18 лева. В Канада на ниска заплата(2500, ако това е ниска заплата) плащаш 20% данък, но получаваш около 500 долара на месец детски, TVQ, GST. Ако сметнеш накрая на месеца, са ти взели 20% и са то дали 560 под някаква форма......
Е, ако има все още хора с 350 лева заплата в България то горещо им препоръчвам да идват към Канада (или да потърсят начин да се преквалифицират, така или иначе в Канада вероятно ще им се наложи).

Не че тук няма хора, живеещи на социална помощ от 540 долара на месец (при наеми за ГТА стартиращи от $400 за стая) и просещи по улиците - знам, че сега ще кажете, че те са си виновни сами (както и тези в България дето работят за 350 лева, според мен).

Едно възможно обяснение за хората с ниски доходи в България е че не са на зор да изкарват повече пари и следователно могат да си позволят да работят за по-малко - имат собствено жилище по наседство, роднини, които им помагат и т.н.

В Онтарио минималната ставка е 9 долара на час и много хора работят парт-тайм за подобни пари и изкарват под $1000 на месец. Когато промениха минималната ставка си спомням, че много работодатели се оплакаха, че няма да могат да плащат тези пари и направиха много съращения.

Има я и другата страна на медала - възможно е някой с подходящите качества и упорит труд да изкарват добри пари от бакшиши дори в професия, в която основната заплата е ниска - например сервитьорка, както бе даден един пример по-горе, но това важи навсякъде по света. Аз съм 100% убеден, че печените сервитьорки в луксозните заведения в България могат да изкарват по 2000 евро на месец, че и отгоре (и в интерес на истината познавам такъв случай). Еле пък ако работят парт-тайм нещо друго или продават различни субстанции под масата (да не ми се засегне някой - това и в Канада го има). Затова е неправилно да се дават частни примери на едното място и да се сравняват с обобщени примери в другото (както и обратното :D ).

Пумпи, ти говориш за Квебек, където е друга системата - моля те не обобщавай за цяла Канада, детските не са толкова високи в Онтарио, а детските градини не са толкова евтини. Аз не бих се изсилвал да давам примери с "ниската" заплата от $2500 на месец, защото съм сигурен, че дори в този форум има хора, които не успяват да си докарат тези пари...
Последно промяна от jovani на Чет Окт 07, 2010 10:10 am, променено общо 1 път.
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
pamelaa
Мнения: 248
Регистриран на: Сря Ное 23, 2005 8:25 pm

Re: Интервю за работа - какво да и какво да не правим

Мнение от pamelaa »

pumpy написа: ...
Не е задължително да си купиш жилището - можеш винаги да си живееш под наем. До сега не съм платил повече от 10% реални данъци,тук съм от 6 години и имам някакъв опит. Не само това, живея от 3 години извън Канада и продължавам да получавам федерални и провинциални детски

...
Това с детските как става. И законно ли е ?
kill_u
Напуснал форума
Мнения: 1513
Регистриран на: Пон Мар 06, 2006 1:22 am
Местоположение: Канадистан...
Обратна връзка:

Re: Интервю за работа - какво да и какво да не правим

Мнение от kill_u »

pamelaa написа:
pumpy написа: ...
Не е задължително да си купиш жилището - можеш винаги да си живееш под наем. До сега не съм платил повече от 10% реални данъци,тук съм от 6 години и имам някакъв опит. Не само това, живея от 3 години извън Канада и продължавам да получавам федерални и провинциални детски

...
Това с детските как става. И законно ли е ?
Не не е незаконно. Моя позната се върна в европа, като също мислеше че е незаконно и се обадила в канадския офис да и спрат детските. Те и казали, че понеже детето е канадски гражданин то ще си ги взема даже и на луната да се премести(това последното аз си го измислих)...
Заключено