Илюзии или реалност

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Заключено
Аватар
lz2arn
Мнения: 703
Регистриран на: Нед Авг 03, 2003 11:54 am
Местоположение: mtl.qc.ca
Обратна връзка:

Мнение от lz2arn »

Офтопик - брях, смениха батето. Говори разумно, аргументирано, чак да се зачете човек в него...
Благодаря на отговорилите. Дважди на премълчалите.
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от ablood »

Има 2 сигурни начина да постигнеш целите си:
1.Бачкаш, ровиш, учиш и не отлагаш за догодина.
2.Сядаш край пътя и почваш да викаш: "НЕВОЛЬОООО, НЕВОООЛОЬООООО."
Като станеш зъболекар, трупаш малко стаж, купуваш си последен модел Mercedes и се обаждаш на "кретена".
Аватар
sasho71
Зомби 2004
Зомби 2004
Мнения: 4882
Регистриран на: Пон Авг 18, 2003 8:28 am
Местоположение: отнороТ

Мнение от sasho71 »

ablood написа:."
Като станеш зъболекар, трупаш малко стаж, купуваш си последен модел Mercedes и се обаждаш на "кретена".
e що чак тогава, и сега може да земе един мерседес и да се снима с него, и да му се прати. :)
Кир по врат0 е стилът ми, брат0!
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

poumpy написа:Програмата от 5 години не съществува ИЗОБЩО днес.
Ако не съществува как се става зъболекар в Квебек ? Необходимо е какво, за да започнеш 1-ви курс в университета ?
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Мнение от pumpy »

krimon написа:
poumpy написа:Програмата от 5 години не съществува ИЗОБЩО днес.
Ако не съществува как се става зъболекар в Квебек ? Необходимо е какво, за да започнеш 1-ви курс в университета ?
И аз не знам защо то обяснявам, но ще го направя, дано е от полза на някой колега...
Днес в Кебек дипломиран в чужбина зъболекар, тоест от неакредитирана в северна Америка програма има две възможностти:

1. Да се яви на изпит през ODQ и след една дълга, скъпа и най-вече несигурна процедура, за около минимум 18 месеца или с едно скъсване поне за около 30 месеца да получи еквивалент на дипломата си и вписване на таблото на ODQ, с което може да практикува само в La Belle Province. Средно годишно се явяват 30 души, от които 15 минават, но почти винаги с поне едно скъсване. Имам такива 3 познати и един, който е минал от първи път, но преди това се е готвил 3 години за да започне процедурата.

2. Да се яви на изпит пред ACFD да го издържи с 87-92%, реално се получава поне след 2-3 явявания, тоест 12 до 18 месеца, и след това в следващите две години, докато този изпит е валиден да кандидатства в специална двегодишна програма за да завърши местен акредитиран университет. Това стана на Френски в UdeM или на английски в още 7 университета в Канада. С получената диплома за DDS или DMD може да се работи във всичките провинции и щати.

Редовна 4 или 5 годишна програма за хора със стоматологично образование, от чужбина не се предлага, тоест нямат право да кандидатстват както местните студенти. Може да го направят с лъжа, че никога не са били зъболекари, но при разкриване на този факт си губят дипломата, ако вече са я получили или биват изключвани от университета, в който учат и никога не я получават....

Дано са съм бил ясен....
survivor
Мнения: 2848
Регистриран на: Чет Окт 09, 2003 10:08 pm
Местоположение: Монреал

Мнение от survivor »

Пумпи, :beer: :beer: :beer:
anju
Мнения: 207
Регистриран на: Чет Сеп 21, 2006 3:41 pm

Re: Илюзии или реалност

Мнение от anju »

poumpy написа:
Жени написа:
poumpy написа: - 3 години след кацането ми си взех тапията за хигиенист и започнах работа, много близка до специалността ми.
Хигиенист и Зъболекар са толкова близки специалности, че съм сигурна, че ако някой беше изказал подобно мнение, докато си бил самоуважаващ се зъболекар в БГ много щеше да му се зарадваш! ММММ?
аха, "кретените" във форума взеха да се увеличават.
Аз и сега си се самоуважавам...а аз и сега съм си зъболекар в БГ, имам си регистрация в Перник и София и последно работих през октомври 2007. Много го обичам аз това минало време. Ще може да се използва тогава когато съм се отказал да приравнявам и си избера друга професия...И тогава самият аз ще спра да го употребявам и ще махна латинската част от подписа си ;)

Лицево-челюстния хирург е зъболекар по образование, а в Бг и лекар по образование и чак след това ЛЧХ. Може би си права, доколко е близка като подготовка и знания, но все едно работя в нечия уста, а не бера гъби в гората. Близки са защото в Бг тази работа я вършат квалифицирани зъболекари(което си е губене на време и на пари), а тук просто част от дейностите са делегирани, но ако хигиенистът го няма, пак го върши зъболекаря.
Poumpy, този път рекордно бързо ти развалиха темата, обикновено става поне на 2-ра страница.
Поздравления за постигнатото, явно много сте се трудили с жена ти. Няма значение Монреал, Торонто или Денвър - важното е, че си намерил начина.
peter_pan
Мнения: 883
Регистриран на: Нед Сеп 11, 2005 3:45 am
Местоположение: България/ Европа
Обратна връзка:

Мнение от peter_pan »

krimon написа:И аз съм любопитна да разбера как Юлиана, Радка и Димитър са станали зъболекари тук, т.е как са приравнили дипломите си и работят легално. Всъщност веднъж Ю. ми каза, че за това е било нужно да дадеш около 2000 долара за изпит (2 или 3 на брой изпита), да намериш човек, на който ще работиш (опитно зайче) и да се явиш пред Ордера. Другият вариант е отначало - 5 г. Не е ли по-лесно отколкото да минеш и през колеж и през преместване в друга държава ?
Приравняването и започването на работа са възможни, въпроса е колко ти струва това като средства и нерви - за справка - една БГ зъболекарка във Вердън, моя любим квартал в Мтл - тя ми каза че ще ми струва 1000 кад да лекува един мой зъб, след което си взех билет с Олимпик Еърлайнс за 600 кад през Атина и си оправих зъба за 10 лв в БГ. Нищо друго не искам да кажа освен че в каната всичко е възможно, въпрос е на време и желание да се постигне това; последните, обаче сред новоимигрантите са голям дефицит поради обясними причини обсъждани тук многократно.
точно така мисля по въпроса:)
Аватар
anxeli
Мнения: 3805
Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 1:36 pm
Местоположение: TO

Мнение от anxeli »

Е, все пак има разлика в леченията сигурно :), едно е да ти сложат корона за 1000 друго е да го измъкнат с козето краче за 10 :lol:. Поне си се разходил де, то и това къде го дават.
Цените на добри зъболекари в бг са съизмерими с Ка почти, на мен един важен-важен в стоматологиите в Пв ми направи почистване преди 8 г за 60 лв. Оттогава не съм ползвала в бг но не варвам да са поевтиняли.
Но все пак не разбирам защо мерин круши с ябълки, пумпи просто е искал друг живот другаде и го е намерил и е доволен :). Който му мери и смята постиженията не разбира и български явно.
Циганите - на Сатурн !
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

poumpy написа:не сигурно преди 2000 година, а точно през 1997. Д-р Петрова е имигрирала тогава, когато аз съм бил в 9 клас.
добре де, преди да дойдеш в Канада как успя да завършиш средно и висше образование, а и да натрупаш трудов стаж като зъболекар :roll:

а френската гимназия е и с "подготве", т.е. средно образование - 12 г.
Последно промяна от krimon на Пон Май 19, 2008 11:52 am, променено общо 1 път.
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от ablood »

Който има способности, има възможност за кариера навсякъде. Смотаняците и некадърниците се оплакват, че са прецакани от системата или обстоятелствата. Защо някои само се оплакват, докато други се напъват и постигат целите си?
Да сте видяли някога някой наистина умен, но беден човек?
Hullman
Мнения: 649
Регистриран на: Пет Мар 02, 2018 3:48 pm

Мнение от Hullman »

А такива въпроси Кримон не се задават.
Кой знае какви локуми е разтягал Пумпи по интервюта за Канада и какви измислени документи е показвал.
Същите локуми и при нас иска да минат ама форума не е интервю за 20 -30 минути като с имиграционите и после кой от къде е.
С годините тук хората си показват истинското лице качества и възможности.
През 1997 годнини Пумпи бил в 9 -ти клас или на 16 години. Месец Март 2004 само след по малко от 7 годнини Пумпи вече е в Канада заъвършил за зъболекар с диплома от БГ и натрупан стаж в лечебница в Радомирско село. :roll:

Хълман като ви говори че ги надушва разтегачите на локуми вие не вярвте, продължавайте да му ръкопляскате на Пумпи а новите имигранти да черпят важна за тях информация от съмнителен човек със много съмнителни качества.

П.С. Пумпи гледай сега да не изтриеш и този постинг в който пишеш кога си бил 9-ти клас.
Остави някой постинг за архивите на форума и за бъдещите поколения.
becks
Мнения: 2014
Регистриран на: Чет Окт 20, 2005 3:50 am
Местоположение: Toronto

Мнение от becks »

Аз не разбрах - в крайна сметка илюзия ли е или реалност цялата работа :lol: :lol:
ninka83
Мнения: 920
Регистриран на: Вто Яну 08, 2008 11:22 pm

Мнение от ninka83 »

реално илюзиите са ни разбити :wink:
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Мнение от pumpy »

....
Последно промяна от pumpy на Пон Май 19, 2008 10:45 pm, променено общо 1 път.
Заключено