Здравей,Монреал или два месеца след "Чао,България"

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
Заключено
Аватар
Jeeves
Мнения: 1025
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 9:39 am
Местоположение: Wild West

Мнение от Jeeves »

AlexAA ме изпревари. Ето пък как той вижда нещата. Благодаря ти Алекс :lol:
Ivailo K
Мнения: 115
Регистриран на: Пон Сеп 26, 2005 1:49 pm
Местоположение: София / Канада

Мнение от Ivailo K »

Приветствам Kwon Do за написаното , защото ще помогне на новопристигащи да се подготвят какво евентуално биха прежиляли през първите седмици. Разбира се , че всичко е индивидуално и няма рецепти за имиграция . Очаквам да напише и продължението.
Joy
Мнения: 4013
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 11:30 pm

Мнение от Joy »

Позволих си да цитирам човека от дир-а, защото обикновенно тези хора нямат смелост да излязат "неанонимно" и да разкажат какво всъщност мислят по този повод и как виждат нещата. Вероятно той има ник и тук. Предполагам. Но за да се кажат подобни неща с постоянният си ник не е лесно. Може да е прост, неграмотен, но със сигурност е на нивото на половината поне от този форум. Така както той вижда нещата, ги виждат по-голямата част от имигрантите. На който не му се вярва, да почете дир-а- там подобни излияния- бол!
Зад цинични, неграмотни и просташки донякъде изказвания, прозират доста истини- това беше втората причина да го цитирам.
Да се живее с надеждата, че времето ще подреди нещата може да е по-добре за психиката, но е добре реално да се знае, че по-често времето няма власт над чувствата на хората.
Имах наскоро разговор с един дядо- имигрант в Монреал от 15 год. Доста успял по негови думи-самите те със съпругата му на престижна работа, изучили децата си добре и децата със завидни кариери и т.н.
Та...какво ми каза той...Може да се стори странно, но той на практика каза същото като онзи момък от дир-а. "Да, аз съм успял, но какво ми е коствало- само аз си знам. Минах през ада и на никого не го пожелавам." Доколко този човек само е "минал" през ада и не живее ли в него все още, не се знае. За 15 год. той за пръв път си е ходил в България миналата година. Той е чужд там и той е все още чужд тук.
За какво са му парите, къщите и тук и в България, като го няма щастието? Ей това е тя, кофата с лайната за всеки приготвена и надали някой ще се размине с нея.
Много добре че се е осмелил Kwon Do да сподели негативните си впечатления. Дали това е истинско писмо или разказът стилистично е оформен като такъв, не е важно. Важно е, обаче, да се свалят розовите очила на хората тръгващи от България, които явно имат очакванията да пристигнат в страната на неограничените възможности, което далеч не е така.
Тук е пълно с неща на светлинни години изостанали от българските и преди да е стъпил тук човек, е добре да си дава ясна сметка за това, защото болката от откритията е огромна.
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

JOY написа:Много добре че се е осмелил Kwon Do да сподели негативните си впечатления.
Аре бе ! Кому е нужно ??? На теб, може би, за да си подхранваш негативните емоции в момента ! От какъв зор ... Изобщо не се е осмелил, а просто си е изтърсил душевните отпадъци във форума ... нещо, което постоянно се прави, за съжаление ...

Страшно лицемерие е да се мисли, че помагат на някого или че бъдещите кандидат-имигранти правилно ще разберат усещанията им и тревогите им. Не просто е лицемерие, наглост е да ограбваш чуждите чувства и мечти. Това няма нищо общо с обстановката в Канада и твоите лични възприятия. Ако го правиш, прави го от дистанция и се съобразявай с публичността на интернет пространството. Аман от комплексари, нравоучители и новооткриватели !
В-Ъ-З-П-И-Т-А-Н-И-Е му е майката !
Eagle
Напуснал форума
Мнения: 305
Регистриран на: Съб Мар 18, 2006 4:41 pm
Местоположение: Montreal

Мнение от Eagle »

krimon написа: Не просто е лицемерие, наглост е да ограбваш чуждите чувства и мечти.
В-Ъ-З-П-И-Т-А-Н-И-Е му е майката !
За тази мисъл само аплодисменти. Това, което не искам да приема като на4ин на мислене и ама вярвайте ми полудявам, е когато някой запо4не да ми обяснявя, 4е аз няма на4ин да не се 4увствам като него или пък "нормалното е" да мисля като него.

За споделеното от Know Do...защо не? Нали затова е и форума! Стига да не абсолютизира и да говори само за себе си! Но забележете, какво се слу4ва след това! Ами JOY обобщи, 4е вси4ки, които се 4увстват добре в Канада....ЛЪЖАТ!!! :shock:
Последно промяна от Eagle на Нед Май 07, 2006 8:38 pm, променено общо 1 път.
Аватар
Mark
Мнения: 1258
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 12:25 am

Мнение от Mark »

Eagle написа:... JOY обобщи, 4е вси4ки, които се 4увстват добре в Канада....ЛЪЖАТ!!! :shock:
he he
az sam dobre w Kanada i ne laja - 4estna Pionerska !

ЗАВИСТTА "УБИВА" ТОЗИ КОЙТО Я ИЗПИТВА.
ЖИВОТЪТ Е ХУБАВ, НЕ СИ ГУБЕТЕ ВРЕМЕТО И НЕРВИТЕ А ПОТЪРСЕТЕ ХУБАВОТО И ЗА ВАС.
potrebitel
Мнения: 471
Регистриран на: Съб Апр 23, 2005 9:14 pm
Местоположение: Торонто
Обратна връзка:

Мнение от potrebitel »

Mnogo ja davchete tazi glupava nenuzhna tema!Nosete si novite drehi i zivejte dodre che nikoj ama nikoj ne znae kakvo shte e UTRE...... :D :D :D
kakвото потърсило,такова намерило
Аватар
Valdi
Мнения: 569
Регистриран на: Съб Фев 07, 2004 7:48 am
Местоположение: Montreal - Laval

Мнение от Valdi »

Mark написа:
Eagle написа:... JOY обобщи, 4е вси4ки, които се 4увстват добре в Канада....ЛЪЖАТ!!! :shock:
he he
az sam dobre w Kanada i ne laja - 4estna Pionerska !
Хе-Хе :lol: Като не се използва кирилица, така се получава!
Та това "laja" как се транскрибира, като Лъжа или като Лая!? Щото и двете са възможни с тоя аватар! :D :dogrun: Бау!
Аватар
Kwon-Do
Мнения: 391
Регистриран на: Съб Юни 18, 2005 4:31 am

Мнение от Kwon-Do »

:beer: Брат ми,здрасти отново! :D
Продължавам си писмото към тебе,макар и някои да се чудят защо го правя.Ами правя го защото ,смятам ,че тези които ще заминават скоро от България,а те ще стават все повече,наистина имат нужда от това да четат колкото се може повече информация за Монреал.Разбира се ,уточнявам ,че моя случай си е лично мой,другите си имат техни преживявания.Моя случай е на човек тръгнал с малко пари и никакъв опит във премествания на ново място.
Но да продължа....Бързам да ти споделя,брато,че още от първия си ден тук съм свидетел на това колко подреден може да бъде животът в една държава!След излизането ни от аерогарата,един полицай спря движението ,за да можем ние с куфарите да минем през пътното платно!!!Такова нещо скоро не ми се беше случвало.По същият начин,съм очарован как на кръстовищата автомобилите ВИНАГИ,ама винаги дават предимство на пешеходеца,и не те карат да подтичкваш за да преминеш,за разлика от милата ни Родина,където могат и да те сгазят на зебрата!Същия ред има във абсолютно всичко,например на спирките на автобусите-когато идва бус,всички се нареждат на опашка за предната врата и чинно без да се блъскат чакат да влезнат,като на вратата си показват картата или билета на шофиора!И няма контролиори които да те третират като престъпник подлежащ на проверка.Та въвъ връзка с това се питам"Абе ,мама му стара,толкова ли е трудно така да е и в България,толкова ли е трудно ,рейсовете да идват навреме,по разписание ,така както е тука в Монреал???!!!"Тук на почти всяка спирка има закачено разписанието на рейсовете,да не говорим за това ,че в нета можеш да си провериш кога рейса ще дойде на твоята спирка и да си направиш сметка кога точно да излезеш!!!Този ред в Канада,е навсякъде,в библиотеките,университетите,държавните институции.Когато чакахме за здравна карта(carte maladie),влизаш,чакаш на опашка за да получиш номерче,после сядаш и гледаш на един екран кога ще светне твоя номер за да влезеш на еди-кое си гише и всичко това е изписанио на екрана.Абе като за идиоти,а а ко все пак си много заблеян,те и викат по високоговорителя.Примери за този ,понякога дори вбесяващ канадски ред има колкото щеш.Ние успяхме да подадеме молби за всички необходими документи в рамките на три -четири дена и към края на първия ни месец вече имахме всичките(без здравната карта,която идва някъде след втория месец).Разбира се това че се справихме сравнително бързо и лесно пак го дължим на poumpi,който ни води за ръчичка навсякъде и на първо време докато свикнем с езика ни беше преводач.Помогна ни да си откриеме банкова сметка,което също е много необходимо!Много,много е важно да имате добър приятел който да те посрещне и както се вика да те поеме!Poumpi-благодаря!
Сега,идва един мнооого интересен момент братле!Значи какво става когато си платиме първия наем,първите разходи за храна,първите необходими такси(в нашия случай-преводи на дипломи,плащане на такса за евалюация на диплома и т.н),първите необходими в домакинството неща.....дааа,прав си,малкото пари с които си дошъл започват драстично да малееят,започва да те обзема едно чуство на несигурност и ,няма да преувелича ако кажа -паникааааа!!!Започва се трескаво търсене на работа. :idea:
Малко ще се отплесна от темата,като казах разходи за храна,се сетих как още в първия ден след пристигането си,излязохме да потърсим магазин за храна.Е,да бързо намерихме кварталния депаньор(демек-бакалия)....мале-мале,каква мизерия ,какъв ти избор на стоки,какво ти качество на обслужването?!Имаше точно един вид-два вида опакован хляб,два вида оцет ,едно олио(не слънчогледово),няколко консерви,сплескани марулки и зелени домати и всичко това подредено на някакви дървени стелажи от времето на баба ни ,братле!Ужааас!Както и да е ,купихме си каквото ни трябваше,между другото продавачата не разбираше френски!
Обаче на следващият ден още,poumpi и жена му ни закараха до Wallmart-един голям магазин о ттипа на нашата Билла и Фантастико.И докато нашите квартални магазинчета определено бият по точки тукашните депаниори,то Билла и Фантастико са като малки дечица по сравнение със тукашните големи вериги супермаркети!!!Там ИМА всичко-храни,дрехи,техника,кухненски прибори,дреболии,фитнес уреди,ВСИЧКО!!!!Определено това ни повдигна духа с около 100 % ,и да ти кажа оттогава винаги когато ни докривее,отиваме на шопинг терапия!Да ти кажа тук има т.нар плаци-места където в една зона са събрани много търговски центрове,клиники,кина,ресторанти,кафенета.На една такава плаца можеш да си изгубиш целия ден и пак няма да си разгледал всичко!!!Но това си е нещо което не мога да опиша-трябва да се види!само ще ти кажа,че на една такава плаца си избирахме дъска за рязане измежду 30 вида дъски-дървени,пластмасови,с рисунка,без рисунка,кръгли,продълговати и т.нПредставяш ли си?
:D Но да се върна на търсенето на работа-един мнооого важен и отговорен момент в живота на всяко едно емигрантско семейство!Особено когато парите почват да се топят,а няма приходи,а знаеш че ако не си плащаш навреме наема,сметките за всичко-ще имаш лоша кредитна история,а това повярвай ми е мноого лошо за теб,защото както вече разбрах,тук за да си щастлив по-нататъка ще взимаш кредити с които ще си постигаш висок стандарт на живот-нищо ,че трябва мноого да бачкаш за да си плащаш вноските към банките!Но ,аз лично до там не съм стигнал още-който е стигнал да пише! :lol:
Ок,брат ми,спирам за днес,тъй като за работата е дълга и широка тема и ми се ще да й посветя отделно писмо.Остани със здраве и ...учи английски и френски здраво(по възможност американски английски и квебекски френски).
Драсни някой ред как е сега в България?както казва един приятел тука-"кажи нещо,че да ме хване носталгията!"
Чао ,засега и чакай да ти пиша пак,мили ми Смехурко! :P
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Мнение от pumpy »

абе може ли старшата да си събере кофите с ................ и да си ги ползва за лична употреба - кой и къде е очаквал да му е лесно и защо ако му е трудно това трябва да го учудва и прави нещастен ????
ако исках да чета дира щях да го правя без да има нужда някой да ми снася бисери оттам.....

а за автора - защо да не пише момчето, то и на мен ми беше кофти в началото, но с времето човек се намества и всичко сие О.К. сега и не искам и да чувам за връщане, освен ако не стане номера с приравняването, но и тогава не ми се вярва избора ми да е БГ, а и не ми се вярва изобщо да трябва да правя този избор.....

ей ще ми излезе име с този Walmart...аз онзи ден за GAP говоря в друга тема, а то какво излиза - признавам си и от walmart съм си купил някои неща :lol: :lol: :lol:
Аватар
Jeeves
Мнения: 1025
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 9:39 am
Местоположение: Wild West

Мнение от Jeeves »

Да ти кажа тук има т.нар плаци-места където в една зона са събрани много търговски центрове,клиники,кина,ресторанти,кафенета.На една такава плаца можеш да си изгубиш целия ден и пак няма да си разгледал всичко!!!
На това му се вика "mall" или "shopping mall". Първият такъв в Бг заедно с първото 3D кино трябваше да отвори в Сф /на опълченска/ април месец тази година. Вече и в други градове на милата ни родина /Пловдив, Бургас, Варна/ има проекти за mall-ове, но те са си още на фаза preliminary design.
Поздрави на всички
Аватар
some
Мнения: 1380
Регистриран на: Пет Апр 23, 2004 7:33 am
Местоположение: Harmanli

Мнение от some »

JOY, toz tip ot dira deto si go citirala, se e ponaakal manichko.
Razbiram da kaze che tuka ne sa pecheliat lesno pari (mnogo) osobeno ot novodoshli emigranti. Ama da kaze che e po lesno v BG da se pecheliat ....
E pa mnoo bedna taa Kanada be, mnogo bedni hora, a bogatia balgarski narod she se spuka da se tatri nasam. Do sega ne sam chul kanadec da emigirira v Bogatata darzava Bulgaria.
Аватар
goliama mechka
Син на Великата Мечка
Мнения: 2082
Регистриран на: Нед Окт 05, 2003 4:20 am

Мнение от goliama mechka »

JOY написа: Всеки по различен начин и в различно време си "изяжда кофата с лайната", както се е изразил един пич в дира, който искам да цитирам:

:
абе празнен глинен съд,защо не спреш за цитираш глупаци от дир-а и от руските форуми,който иска,ще скача там да ги чете,ти като нямаш мнение,изпозлваш другите ли? :idea:


П.С абе няма ли кой да напълни това гърне с нещо бе,ХЕЛП :?: :?: :?:
Мечката се мие, чисти
в потоците сребристи.
Има ли за тебе пречка
да постъпваш като мечка.
Аватар
goliama mechka
Син на Великата Мечка
Мнения: 2082
Регистриран на: Нед Окт 05, 2003 4:20 am

Мнение от goliama mechka »

JOY написа:Имах наскоро разговор с един дядо- имигрант в Монреал от 15 год. .
Ти на колко години си?емигрант от 15 години и дядо,ако е емигрирал на 60 няма чудно че еминал през всички къгове на ада,ние тук повечето от пищещите сме на над 10 години в странтсво,а сме още младежи,нещо не ти се връзват нещата,преразгледай си творенията




П.С. абе няма кой да напълни това гърне с нещо ве :?: :?: :?:
Мечката се мие, чисти
в потоците сребристи.
Има ли за тебе пречка
да постъпваш като мечка.
nikito
Мнения: 689
Регистриран на: Пет Фев 03, 2006 2:56 am

Мнение от nikito »

от септември следя форума и забелязах почти веднага, че определени личности имат за цел да посочват само негативни неща свързани с канада. без значение дали са истина или не, тяхната задача е да пишат: "черно, кално, скапано, боклук, мизерия" ей с това са им пълни описанията на канада. и това нещо е постоянно перманентно явление. едни и същи, впрочем единия даже си направи собствено сайтче, даже двечки за да си пише сам там и да се възхищава на собствените си гениални умотворения.
първоначално се притеснявах от горните автори , защото това не е единственото инфо, което получавам за канада, което пък противоречи на отрицателните краски нарисувани тук..
Заключено