Бременност и раждане в Онтарио

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Аватар
milla
Модератор
Мнения: 1115
Регистриран на: Чет Фев 19, 2004 3:09 pm
Местоположение: BG, Пловдив, вече в Монреал

Мнение от milla »

Sneji, благодаря за труда и отделенето време!!!:thumbsup:
За нас бъдещите майка ще е от голяма полза! :beer: :beer: :beer:
Мечтите се постигат, когато се потрудиш за тях, така както вятърът гони облаците, докато се покаже слънцето!
Аватар
Sneji
Най-любезен форумец
Най-любезен форумец
Мнения: 1356
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 3:35 pm
Местоположение: Toronto

Мнение от Sneji »

Упойки и начини за намаляване на болката

1. The Birthing ball – Тази топка е доста голяма, мека и има дръжка за хващане. Начин на употреба – сядаш върху топката, държиш се здраво за дръжката и започваш да се друсаш или направо подкачаш с топката (ако имаш сили). Наложително е винаги да има някой около вас, поради опасност от падане от топката.
2. Massage chair – подходящ е за използване при силни болки в кръста.
3. Rocking chair ( люлеещ се стол) – ритмичното поклащане действа релаксиращо (отпускащо) при някои жени и спомага за по-лекто отминаване на контракциите.
4. Walking – спомага за по-бързото преминаване на бебето през шийката на матката в родовия канал.
5. Whirlpool (джакузи) – действа релаксиращо. Някои жени предпочитат и да родят във вана.
6. Analgesia – поставя се обезболяващ медикамент с инжекция в хълбока. Не премахва болката, само я намалява.
7. Diazepam – слага се мускулно. Не се използва често, тъй като майката се чувства като замяна (пияна), а бебето се ражда упоено.
8. Epidurals – поставя се само от анастезиолог и премахва болката. Използва се локална анастезия за вцепеняване (не мога да се сетя за по-подходяща дума) на нервите на матката и родилния канал. Епидуралът не действа упойващо на родилката и бебето. Обикновено отнема 20-30 мин. от момента на поставянето на епидурала до започването му да действа. Най-чести странични ефекти са главоболието – отшумява до 2-3 дни, болка в мястото на убождането и проблем при уриниране. В много редки случаи е възможно да се чувства болка и след поставяне на епидурал. Действа в продължение на 2 -3 часа, но винаги може да се подаде нова доза.
9. Spinal – упойка, подобна на епидуралната. Използва се по-рядко, защото ако действието й се прекрати, се налага да се сложи отново. Тази упойка е и с по-голям шанс от главоболие.
10. General anaesthetic – спите по време на раждането. Използва се рядко и главно когато се налага бързо раждане. При това обезболяване не се допуска присъствието на придружител.
Изображение
paraglider
Мнения: 254
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 1:52 am
Местоположение: Gusto maina, ama ve4e v Gatineau
Обратна връзка:

Мнение от paraglider »

Sneji, nikade pone do tozi moment ne sam kazala v temata, 4e sam imala problemi v Balgaria! Izkazah samo edno li4no mnenie!Ne sam si i pomislila, 4e tzelta ti s tazi tema e da pravi6 drugite 6tastlivi!Prosto iskah da kaja, 4e kakto 4esto se slu4va tuk vav foruma, temite zavar6vat s pluene i sravnyavane ked e po-dobre tuk ili v Bg! E, naistina sajalyavam, 4e stava taka!Kakto kazah po-gore infoto, koeto dava6 e mnogo tzenno i zanapred 6te se pridarjam da 4eta samo nego!Komentariite 6te gi propuskam!
Blagodarya :wink:
"Не се плаши, ако трябва да се сбогуваш.
За да срещнеш някого отново,
първо трябва да се сбогуваш с него.
А щом сте приятели,
непременно ще се срещнете, било след броени мигове или след няколко живота."
Аватар
Sneji
Най-любезен форумец
Най-любезен форумец
Мнения: 1356
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 3:35 pm
Местоположение: Toronto

Мнение от Sneji »

paraglider написа:Sneji, nikade pone do tozi moment ne sam kazala v temata, 4e sam imala problemi v Balgaria! Izkazah samo edno li4no mnenie!Ne sam si i pomislila, 4e tzelta ti s tazi tema e da pravi6 drugite 6tastlivi!Prosto iskah da kaja, 4e kakto 4esto se slu4va tuk vav foruma, temite zavar6vat s pluene i sravnyavane ked e po-dobre tuk ili v Bg! E, naistina sajalyavam, 4e stava taka!Kakto kazah po-gore infoto, koeto dava6 e mnogo tzenno i zanapred 6te se pridarjam da 4eta samo nego!Komentariite 6te gi propuskam!
Blagodarya :wink:
paraglider, недей да се обиждаш толкова лесно. Явно не ти харесва това, че сравнявам впечатления за бременност и раждане тук и там. Ами няма как, раждала съм и на двете места, не мога да не сравнявам. И както и ти, така и аз изказвам само едно лично мнение, но на базата на опита който имам и от двете места. Ще се радвам да коментираш. За това сме форум - всеки има право на мнение, пък макар и да е различно от това на другите.
Изображение
Аватар
Sneji
Най-любезен форумец
Най-любезен форумец
Мнения: 1356
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 3:35 pm
Местоположение: Toronto

Мнение от Sneji »

Раждането
Първата ми дъщеря е родена 2 седмици преди термин и според докторът ми вероятността и втората да се роди по-рано била много голяма. Но не би. Приближавайки термина поразпитах доктора какво правим, ако го подмина. И неговите думи бяха – “Изчаква се до 2 седмици след термин и тогава се предизвиква раждане. Според статистиката по-голяма част от преносените бебета се раждат до 9-я ден след термина.”
И така... Отидох в родилното с контракции на по през 3 минути. Казаха, че ще ме приемат ако имам най-малко 4-ри см. разкритие, нищо, че ми е второ раждане. За късмет бяха точно 4-ри. Дойде една акушерка, представи ни се (тя щяла да бъде моята акушерка) и ни настани (мен и мъжът ми) в стая за раждане (описала съм я в частта за обиколката на родилното), попита ме каква упойка искам (аз отказах) и си излезе. Половин час по-късно дойде за да ми измери кръвното, температурата (оказа се че имам над 38 градуса и ме накара да пия много вода, защото от дълбокото дишане при контракциите съм се обезводнявала) и за да чуе тоновете на бебето. Изобщо акушерката се появяваше на половин час за да види как съм, през останалото време бяхме сами. При едно от появяванията се оказа, че тоновете на бебето се губят, взе ми кръв и ме паркира на леглото с колан на корема (до този момент трамбовах из стаята и обяснявах на мъжът ми, че вече хич не съм сигурна, че искам трето) и пак си излезе. Тук е мястото да вметна, че с мъжът ми решихме да запазим стволови клетки и с нас в болницата носехме комплекта за съхранение на кръвта от пъпната връв – подробности ще дам по-долу. До този момент не бях виждала все още доктора. По едно време се появи (вече бях със 7 см. разкритие) за да ми спука водите и веднага си излезе. Сега ми е смешно като се сетя, но за малко да родя без доктор, наложи се мъжът ми да ходи и да търси акушерката. Какво е по-различното? В България около мен имаше цял екип и всички ми крещяха в хор какво да правя. Тук до мен беше само една акушерка, която стоеше отстрани до леглото, мълчеше си и наблюдаваше. И разбира се аз се бях запънала, защото не ми се казваше нищо. По едно време тя усети, че се стягам и ми каза “Слушай тялото си и прави каквото ти казва то.” Мъжът ми държеше в ръка звънеца, по даден знак от акушерката го натисна и докторът се появи точно на време, за да поеме дъщеря ни.
Изображение
survivor
Мнения: 2848
Регистриран на: Чет Окт 09, 2003 10:08 pm
Местоположение: Монреал

Мнение от survivor »

Снежи, поздравления за хубавото начинание!
Бих искала само да уточним - опитът ти с бременността и раждането в България се основава само на това, която всяка осигуряваща се българка ли има право да получи, или си плащала допълнително?
foxxbatter

Мнение от foxxbatter »

:D Снежи бих ти предложил да "компилираш" всичко което си написала и да го сложиш в един файл и да го дадеш на стоян да го сложи на сайта. Фор фючър реферънс така да се каже...

:P иначе уфффф добре, че няма да ставам родилка...не че и гледам и програмата за татковци не е уплътнена :D
Аватар
Mark
Мнения: 1258
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 12:25 am

Мнение от Mark »

Sneji написа:Часове за посещение (описаното важи за болницата, в която раждах аз. Предполагам, че в останалите болници е същото или подобно)
- Бащата на бебето – от 7:30 сутринта до 9:30 вечерта

Sramota - da ne pozwoliawat na ba6tata da e tam sled 9:30 :lol:

az biah tam prez cialoto wreme :")
Аватар
Mark
Мнения: 1258
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 12:25 am

Мнение от Mark »

Sneji написа:... Тук е мястото да вметна, че с мъжът ми решихме да запазим стволови клетки и с нас в болницата носехме комплекта за съхранение на кръвта от пъпната връв – подробности ще дам по-долу....
Kakwa e tazi procedura ?
Аватар
anxeli
Мнения: 3805
Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 1:36 pm
Местоположение: TO

Мнение от anxeli »

cord blood bank of Canada
Нали знаете как се познава българския баща в канадско родилно отделение? За разлика от другите, дето разтриват гърба на жена си или и помагат да се разхожда, да прави упражнения и т.н., нашия седи на диванчето блед и облян в студена пот, а жена му го гали по гърба успокоително и му говори "Ей сега ще свърши Пешо, още малко ..." :lol:
Циганите - на Сатурн !
Аватар
Sneji
Най-любезен форумец
Най-любезен форумец
Мнения: 1356
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 3:35 pm
Местоположение: Toronto

Мнение от Sneji »

survivor написа:Снежи, поздравления за хубавото начинание!
Бих искала само да уточним - опитът ти с бременността и раждането в България се основава само на това, която всяка осигуряваща се българка ли има право да получи, или си плащала допълнително?
survivor, когато раждах първата си дъщеря в България все още нямаше здравна каса. Всичките ми консултации се водеха в 3-та градска болница - по местоживеене. Правиха ми 5 видеозона и всякакви други изследвания без да са ми искали или да съм платила и една стотинка. Сега не знам как е, но тогава всяка бременна можеше да си избере болницата, в която да ражда, независимо от местоживеенето. Аз избрах Шейново. По настояване на свекърва ми се свързахме с една от лекарките в Шейново с идеята тя да ме изражда, пък аз да си платя за удоволствието. С нея се видяхме само веднъж (бях в 8-ми месец) - поговорихме и ми даде телефона си, за да и позвъня като тръгна да раждам. Така и стана - не беше на смяна, но дойде и остана с мен 6 часа. Екипът който си беше на смяна, беше постоянно около мен - на тях не съм плащала нищо. Лекарката, която бяхме ангажирали, идваше да ме вижда по 2 пъти на ден. Тя ми сложи и инжекцията, когато се разбра, че дъщеря ми е с положително RH.
Т.е. за следене на бременността не съм плащала нищо - дородилна помощ.
Изображение
Аватар
Sneji
Най-любезен форумец
Най-любезен форумец
Мнения: 1356
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 3:35 pm
Местоположение: Toronto

Мнение от Sneji »

foxxbatter написа::D Снежи бих ти предложил да "компилираш" всичко което си написала и да го сложиш в един файл и да го дадеш на стоян да го сложи на сайта. Фор фючър реферънс така да се каже...

:P иначе уфффф добре, че няма да ставам родилка...не че и гледам и програмата за татковци не е уплътнена :D
foxxbatter, още не съм свършила с писането. Когато съм готова, ще прегледам за грешки и ще бъде качено на сайта.
Изображение
Аватар
Sneji
Най-любезен форумец
Най-любезен форумец
Мнения: 1356
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 3:35 pm
Местоположение: Toronto

Мнение от Sneji »

Mark написа:
Sneji написа:... Тук е мястото да вметна, че с мъжът ми решихме да запазим стволови клетки и с нас в болницата носехме комплекта за съхранение на кръвта от пъпната връв – подробности ще дам по-долу....
Kakwa e tazi procedura ?
Запазване на стволови клетки
Стволовите клетки се използват за лечение на ракови заболявания (главно левкемия), сърдечни заболявания, инсулт, диабет и др.
От приятелка знаех, че като е раждала, са й поискали разрешение да запазят стволовите клетки от пъпната й връв за научни цели. С мъжът ми решихме, че искаме да си запазим за нас или по-точно за детето ни. Направихме проучване и се спряхме на www.cellsforlife.com
Свързахме се с тях, подписахме договор и ни изпратиха на домашния адрес комплекта за съхранение на кръвта от пъпната връв. По договор, им позвънихме по телефона веднага след като бях приета в болницата (ако е през нощта, се оставя съобщение на тел. секретар), после пак веднага щом родих. Докторът прехвърля в специален контейнер кръвта от пъпната връв, а на мен веднага след като родих ми взеха 2 епруветки кръв, за да я изследват за един куп болести. Запълненият комплект се праща по куриер във фирмата за обработка и замръзяване. Две седмици по-късно ми се обадиха, за да ми съобщят, че всички иследвания са наред и че разполагаме със стволовите клетки. Не помня вече каква първоначална сума заплатихме, но общата сума за 15 години беше около 3200$. Искрено се надявам никога да не ни се наложи да ги използваме.
Изображение
Аватар
Sneji
Най-любезен форумец
Най-любезен форумец
Мнения: 1356
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 3:35 pm
Местоположение: Toronto

Мнение от Sneji »

Mark написа: Sramota - da ne pozwoliawat na ba6tata da e tam sled 9:30 :lol:

az biah tam prez cialoto wreme :")
Марк, бащата може да остане при жена си, само в случай, че тя е в единична стая. Разбираемо е, че не е приятно да стои, когато стаята е за 4-ри родилки.
Изображение
survivor
Мнения: 2848
Регистриран на: Чет Окт 09, 2003 10:08 pm
Местоположение: Монреал

Мнение от survivor »

Снежи, чудесно е че си имала толкова положителен опит от предродилната и следродилната помощ в България. При мен, пък и при най-близките ми приятелки, за съжаление не беше както е било при теб (уточнявам, че не си бяхме плащали на ръка). Не искам да изпадам в подробности, просто искам жена, която също като мен не е имала много положителен опит от грижите България, да не се плаши че тук обезателно ще бъде още по-лошо.
Иначе и аз като много други следя с голям интерес твоята "поредица" :D и мисля че това е голям жест от твоя страна.
Заключено