Къща в Торонто

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
speedy
Мнения: 4160
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:08 am
Местоположение: Ontario, Canada

Мнение от speedy »

За дървените конструкции има различни обяснения. Някои звучат логично, други са съмнителни.

Предимства:

- по-евтин материал и по-бързо се строи

- добра изолация - два шперплата и по средата стъклена вата бие всяка тухла. Тухлата по-скоро акумулира топлината, но не е добър изолатор.

- еластичност - за климата е ясно, че е с големи амплитуди на температурата. През зимата горният слой на земята замръзва, след това се разтопява. При това има истинско разместване от порадука на сантиметри, при което дървото с неговата еластичност се справя по-добре (това обаче не обяснява защо и в Аризона строят по този начин :)).

устойчивост - целулозата е доста здраво и устойчиво нещо. Дървена къща може да е здрава в продължение на стотици години, ако се пази от влага и термити. В Канада има малко места където термитите са напаст. Са да пази от влагата шперплът има външна облицовка от тухли, метал, PVC, боядисани чамови дъски или кедър, който е устоичив на влага и гниене.

Малките прозорци са заради намаляването на топлинните загуби. При новите видове прозорци, които отразяват енергията и са пълни с инертни газове вече има и по-големи.

Недостатъкът е че вътрешмната звукова изолация е по-слаба и шумовете в къщата се чуват. Но поне не е музиката на съседите.

Другото е проскърцването на подовете. С течение на времето, които държат талашита за гредите се разхлабват, затова е добре когато се сменя мокет или пренарежда паркета да се набият нови пирони. Скърцането има предимство за родители на тийнейджъри - чува се кога се прибират.

Общо мнение е, че по-добре изглеждат къщите с тухлена облицовка, отколкото с PVC. Интересното е, че в Онтарио, тухли има само в южната част. Нa север, изток и запад няма. Доколкото си спомням и в Албърта тухли няма. Един колега, бща му е в строителния бизнес, ми каза, че в Канада има много малко места където има глина подходяща за тухли и повечето са в югозападно Онтарио. Транспортирането на тухлите би ги оскъпило доста и затова липсват на много места.
За оплаквания: Armenian Holy Trinity Church - (416) 431-3001
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Мнение от IRA »

Торнадо някъде имах снимки на етапите на строеж,ако изкопам сайта ще ти го пратя да видиш.Уф хич не помня къде ги бях намерила,пращах на майка ми че тя се вълнуваше.Строи се малко като лего.Стените са кухи и ги пълнят с изолация като пяна.Предполагам че добре гори.Дори в бившият ми блок за мое голямо учудване плочките се оказаха не върху стената ,а част от нея и ваната също.Плочките бяха залепени с някакъв разтвор върху мрежа ,а тя пък беше закачена някак си (не ме питай как че не разбрах) за останалата дървения.Хубаво че ни правиха ремонт в банята че го видях на живо.

drifter и ти можеш да си изолираш панелката такаче да не ти е студено,всичко е въпрос на пари.Ето това е за мен разликата парите и преди всичко печалбата на строителя.
И пак казвам това е типовото стоителство,както вече си пролича аз лично към него имаm алергия.Индивидоалното е съвсем друга приказка ама е много скъпо.
Аватар
tornado
Мнения: 1774
Регистриран на: Чет Ное 04, 2004 3:56 am

Мнение от tornado »

Преди години гледах една нова технология - /не помня за Сащ или Канада беше/ - представляваше строеж на жилищна сграда, предварително кофрирана - строеше се с виброполагане на...пръст... :? През цялото време се опитваха да ни убедят - колко екологично чисто, здраво било и...бля-бля т.н....
Ира ще съм ти задължена - ще ми е необходимо да се запозная предварително!
speedy, с теб мога да поспоря малко...не с лоши чувства!
    • - добра изолация - два шперплата и по средата стъклена вата бие всяка тухла. Тухлата по-скоро акумулира топлината, но не е добър изолатор
    Ти добре си го казал - тухлата акумулира топлината...По БДС в момента се строи със задължителна външна изолация - за да "работи" сградата за теб - не е вярно, че шпертплата със ст. вата ще те изолира по-добре. Да не ти разправям за самата технология на вътрешна и вън. изолация...
    За еластичността - прав си дървото е сравнително еластичен материал/само напреко ориентацията на нишките/, но в никакъв случай не е от категорията на стоманата...А всяка монолитна сграда си има т.нар. шайби, колони и т.н.Това няма общо със замръзването на почвата,а със противоземетръсната устойчивост. За почвите е по-важен начинът на фундиране.
    А за дограмите по-добре да не почвам - със всичките му видове стъклопакети К-стъкла, тройни, четворни...всекви има в БГ.Така че по-добре да не е за сметка големината на отворите...аз например обичам огромни прозорци!
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Мнение от IRA »

И тука има всичко торнадо.Въпроса е колко струва .Като ти предлагат къща модел за 200 000 то тя винаги е най-икономичният вариант и вече ако имаш претенции става една мътна и кървава.... Нещо като с базовят модел на колите -хубаво че има седалки всичко друго е екстра :).
leaf
Мнения: 549
Регистриран на: Вто Ное 11, 2003 4:35 am
Местоположение: Toronto

Мнение от leaf »

leaf
Мнения: 549
Регистриран на: Вто Ное 11, 2003 4:35 am
Местоположение: Toronto

Мнение от leaf »

speedy
Мнения: 4160
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:08 am
Местоположение: Ontario, Canada

Мнение от speedy »

tornado написа:дървото е сравнително еластичен материал/само напреко ориентацията на нишките/, но в никакъв случай не е от категорията на стоманата...А всяка монолитна сграда си има т.нар. шайби, колони и т.н.Това няма общо със замръзването на почвата,а със противоземетръсната устойчивост. За почвите е по-важен начинът на фундиране.
А за дограмите по-добре да не почвам - със всичките му видове стъклопакети К-стъкла, тройни, четворни...всекви има в БГ.Така че по-добре да не е за сметка големината на отворите...аз например обичам огромни прозорци! [/list]
За замръзването на почвата и на мен ми се струва кьорфишек, затова съм споменал и Аризона. Изобщо това си е северноамериканска работа, независимо дали си в жегата или студа.

Че стоманата е по-така от дървото за конструкции спор няма. В канадската къща стомана има само като носещи греди или както там се казват под пода на осноовния етаж , които се подпират на стоманени колони забити в бетона на основата на мазето. Оттам нагоре единствените железа са пироните. Монолитно строителство има при блоковете. Там вече не жалят материала.

В изолацията, обаче, са царе.

А за прозорците последната дивотия, която ми предлагаха освен отразяването на лъчите и аргона беше такива дето се миели сами отвън. Покрити били с не знам си какви микро-нано-пико фантасмагории и като валял дъжд всичката мръсотия се отмивала. Обаче аз за какво съм се женил, че да харча допълнително пари за самомиещи се прозорци...

Ей тука има прости обяснения за къщите за хора като мен


http://www.howstuffworks.com/house.htm.
За оплаквания: Armenian Holy Trinity Church - (416) 431-3001
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Мнение от IRA »

Ей speedy страшен сайт мерси.Ще го пратя на колегите да поцъкат малко пред тази зашеметяващя технология :lol:
Аватар
tornado
Мнения: 1774
Регистриран на: Чет Ное 04, 2004 3:56 am

Мнение от tornado »

IRA написа:И тука има всичко торнадо.Въпроса е колко струва .:).
Оооо...нямах предвид, че го няма, а че е по-добро от гледна точка - качествено строителство! Извинявам се, ако криво съм го обяснила! :oops:
speedy :shock: :shock: Ей за таквоэ чудо: самомиещи се прозорци за пръв път чувам! Възбуди ми любопитството - днес смятам да го проуча тоз въпрос, ...че аз съм от ония мързеливки дето мразят да мият прозорци :oops:
Сега ще ви разкажа нещо, което звучи като виц...(във връзка с почвите)
Навремето, учителят ми по стр. конструк. разправяше следната история...Някакъв човек, на когото са проектирали къща, отишъл шокиран след време при тях (конструкторите) и БРЯХ!!...какво направихте вие?!? В къщата ми има духове...!Обаче от добрите...
Когато е горещо лятото - стената се отваря да проветрява...Дойде ли студ - обратно - затваря се да ни пази... :eek7:
Наште хора... :shock: :shock: :shock: ...и се грабнало цялото проектантско бюро да разледва на место случая...
Какво се оказало...човекът бил прав!!! Но не за духовете, а за стената...А причината била даже малко смешна...В основите на тази стена имало голям блок глина. Лятно време, когато изсъхнел - се свивал и стената поддавала (отваряла се) Зимата и в дъждове - обратното - глината се раздувала и прибирала стената навътре... :lol: :rotfl: :lol: :rotfl: :lol: :rotfl:
Когато ни го разказваше съм се смяля със сълзи и все още се усмихвам като се сетя...Дано ви е било забавно и на вас. :wink:
Аватар
tornado
Мнения: 1774
Регистриран на: Чет Ное 04, 2004 3:56 am

Мнение от tornado »

Останах малко по-свободна и реших да прегледам на спокойствие линковете ти... :cry:
Наистина се наслаждавах...Благодаря ти...Изображение

Speedy, току-що прегледах и твоя линк - супер е ...
Абе струва ми се, че малко плитко фундират...но технологията е много интересна.
Връщам си думите за дървесните отпадъци...Ако- както забелязах по снимките- плоскостите са т.нар. ОSB - то те не се правят от отпадъци, а от здрав материал и като краен резултат са с много висока степен еластичност поради технологията за направата им...но за съжаление пак не са с добра вертикална носимоспособност.
За външната изолация - тухлички...мисля, че има по-добри начини. След войната в Сърбия - всичкото сърбин тръгна да си облича /забележете!!!/ тухлените къщи с такива тухлички :? ...да им се чудиш защо...
Иначе вътрешната изолация си е супер ! И дограмата не е лоша...
Обаче...добре че няма Торнадата из Канада... :lol: :lol:
Само забравих да кажа...в БГ с OSB се правят само декорации и обзавеждания - за по-миналата година беше хитът на заведенията :wink: ...и май на никой още не му е хрумнало да го ползва като строителен материал...
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Мнение от IRA »

Облицовъчните тухлички ги слагат за красота :P
Аватар
VanBC
Модератор
Мнения: 2582
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 7:27 pm
Местоположение: Vancouver, BC

Мнение от VanBC »

tornado написа:... ОSB - то те не се правят от отпадъци, а от здрав материал и като краен резултат са с много висока степен еластичност поради технологията за направата им...но за съжаление пак не са с добра вертикална носимоспособност...

ОSB-то е евтин материал и се използува при масовото и евтино строителство. Про по-скъпите къщи се използува шперплат.
Вертикалната носимоспособност се осигурява от гредите (studs) от които е изградена рамката (frame) на къщата.
Ето още един сайт където се обяснява как се строи типична северно-американска къща: (корекция: сайта е същия който Speedy вече е дал)
Последно промяна от VanBC на Пет Мар 11, 2005 12:50 am, променено общо 1 път.
Obey gravity ... It's the law!
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Мнение от IRA »

VanBC това сайта на speedy-то бе. :lol:
Аватар
VanBC
Модератор
Мнения: 2582
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 7:27 pm
Местоположение: Vancouver, BC

Мнение от VanBC »

У-упс, убягнало ми е от погледа :oops: ...
Obey gravity ... It's the law!
Аватар
tornado
Мнения: 1774
Регистриран на: Чет Ное 04, 2004 3:56 am

Мнение от tornado »

VanBC, наистина ОSB-то е евтин материал, -имах предвид, че при производството му се работи със здрав дървен материал /макар и не 1-во качество/ но дървесните ивици в структурата му се създават от някакъв масивен елемент,който се изцепва...след което ивиците се спояват с някакви лепила /смоли?/ и се пресоват. Поради факта, че влакната се явяват естествена армировка на ОSB - то, още повече и - те вече не са ориентирани само в една посока както при нормалната дървесна структура - та - ОSB има много добра еластичност, но поради факта, че се работи на тънки плоскости - ~ 24 мм - няма добра вертикална носимоспособност - това имах предвид.
А иначе всички видове сгради си имат носеща конструкция - на която основно разчитат всъщност. :specs:
Нямам идея защо по-скъпите къщи се изработват от шпертплат, но сигурно си има обяснение...Може би защото шпертплатът се изработва от много по-финна дървесна фракция.../в БГ суровината е на 95 % от отпадъчен материал/...т.е. мели се, след което по същият начин със специални лепила...и се пресова...вероятно понася повече атмосфери преса при направата ? :nenam: и съответно става по-здрав /особено ако е и по-дебел/ и хомогенен като материал...с по-плътна структура...но по мое мнение и за него влагата е мор...просто си разсъждавам...
ИРкА светни ме моля те !!! :confused2:
Заключено