Дребни инвестиции

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
Публикувай отговор
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Дребни инвестиции

Мнение от miteto »

roumensp написа:
Kpetrov написа:.... което ми затвърди мнението по-добре с електронно търгувани фондове отколкото да рискувам с няколко компании.
Аз стигнах до същия извод преди доста години и по настоящем нямам нито време, нито желание да се занимавам с нещо друго освен ETFs и mutual funds.
И аз така мисля, това дето yahoo го практикува си иска страшно много време и рисърч - почти си е full-time job. Ако се прави с "прочел-недочел" за половин-един час на ден, си е жив хазарт според мен.
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Дребни инвестиции

Мнение от yahoo »

Така е, изцежда ми цялото свободно време и вероятно и аз скоро ще се откажа въпреки нелошите резултати до момента. Скоро като вземат да падат основните индекси наистина ще започне да клони към хазарт и ще се наложи да се стои настрана докато пак потръгне.

PS: Резултатите от днес вече не изглеждат добри. За тези които търгуват на NYSE/NASDAQ/AMEX ситуацията на основните индекси е "uptrend under pressure", което за по-консервативните инвеститори трябва да означава търсене на възможности за затваряне на позициите. Повечето лидери днес отчетоха вече очаквания спад.
Аватар
Kpetrov
.
Мнения: 8444
Регистриран на: Чет Яну 15, 2004 4:31 am
Местоположение: KIRIBATI
Обратна връзка:

Re: Дребни инвестиции

Мнение от Kpetrov »

Какво мислите за REIT Real Estate Investment Fund, като дългосрочна инвестиция на основа дивиденти?
Като: New York Mortgage Trust NYMT 13.48%, Resource Capital Corp RSO 16.74% и канадските подобни, но с по-ниски дивиденти.
Russophrenia - a condition where the sufferer believes Russia is both about to collapse, and take over the world.
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Дребни инвестиции

Мнение от miteto »

Канадските май дават дивиденти между 3 и 5%, което не е нищо особено.
Освен това имай предвид, че за разлика от канадските, американските дивиденти нямат dividend tax credit, т.е. ако сравняваш процентите трябва да включиш и тази разлика.
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Дребни инвестиции

Мнение от Koko »

Kpetrov написа:Какво мислите за REIT Real Estate Investment Fund, като дългосрочна инвестиция на основа дивиденти?
Като: New York Mortgage Trust NYMT 13.48%, Resource Capital Corp RSO 16.74% и канадските подобни, но с по-ниски дивиденти.
Ако говорим за Mortgage Fund - това е все едно си дал пари на някой на заем да си купи недвижим имот и основния ти приход ще бъдат лихвите по заема. При положение че основния лихвен процент продължава да е на ниски нива, трудно можеш да очакваш висока лихва като възвращаемост от такава инвестиция.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Дребни инвестиции

Мнение от yahoo »

Внимавайте много с маркет ордърите и най-добре изобщо не ги ползвайте защото най-вероятно не виждате level 2 цените, а там дебнат всякакви опасности. Например ето това което виждам сега за Интел акциите:

Изображение

Ако продам повече от 400 акции следващите ще ми ги купят по 1 цент както и ако купя повече от 610 акции следващите ще ги купя по близо $200,000 всяка ако ползвам маркет ордър и акаунта ми има толкова налични пари. Ползват се всякакви гадни номера и трябва много да се внимава.
Аватар
c200
Мнения: 2095
Регистриран на: Сря Юли 30, 2003 8:35 am

Re: Дребни инвестиции

Мнение от c200 »

Философски си прав, но мисля че има грешка в тълкуването ти.
Level 2 quotes обикновено се дават на лотове от по 100 акции и за компания от калибъра на Интел вървят оферти по 5-10-20 000 акции наведнъж (size 50-100-200) и т.нар. level 2 book depth е от порядъка на 20-30-100 bid/ask. Търговията на INTC например се измерва в десетки милиони акции дневно. Не знам откъде и откога идва твоя пример.
За дребни инвестиции (да кажем до 10-20К на сделка) и компании с големи капитализации market order няма практически риск.
Но в името на спокойния сън нищо не пречи да се правят "marketable" limit orders, резултатът ще е същия.

P.S. jovani сигурно може по-добре да обясни, той се занимава с високочестотна търговия.
«Хотели как лучше, а получилось как всегда» - Виктор Степанович Черномырдин
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Дребни инвестиции

Мнение от yahoo »

Примера е от преди да започне деня когато още не са се натрупали ордъри и могат да се видят крайностите. Нормално се котират на лотове по 100 което всички виждаме без да имаме достъп до level 2, но точно в този пример за level 2 всичко е в точни числа акции. Когато аз поискам да купя 500 акции на 30.99 се появява точно позицията 500 х 30.99 която мога веднага да видя. Интел ми бяха от губещите акции, но все пак ги задържах защото вярвах че са подценени. В петък дръпнаха доста и ми върнаха загубата, а сега остава да видя колко още могат да направят. След големия срив миналата седмица сега е момента да се направят пари от най-пострадалите акции.
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Дребни инвестиции

Мнение от jovani »

Предпочитам да не се намесвам - като ви чета мненията се опасявам, че ако трябва да давам съвет няма да знам от къде да започна. ц200 като че ли има повече експириънс от останалите в темата (не съм чел всички мнения) и сравнително разумна стратегия.
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Дребни инвестиции

Мнение от jovani »

yahoo написа:Примера е от преди да започне деня когато още не са се натрупали ордъри и могат да се видят крайностите. Нормално се котират на лотове по 100 което всички виждаме без да имаме достъп до level 2, но точно в този пример за level 2 всичко е в точни числа акции. Когато аз поискам да купя 500 акции на 30.99 се появява точно позицията 500 х 30.99 която мога веднага да видя. Интел ми бяха от губещите акции, но все пак ги задържах защото вярвах че са подценени. В петък дръпнаха доста и ми върнаха загубата, а сега остава да видя колко още могат да направят. След големия срив миналата седмица сега е момента да се направят пари от най-пострадалите акции.
Имаше новина в петък, че Интел ще купуват Алтера - ако не се споразумеят или цената на сделката е много висока може пак да паднат акциите на Интел. Левъл 2 са обемите, предлагани на различни цени в ордер буука на една борса - това, което си дал за пример не е Левъл 2 а комбинираните топ ордери от няколко борси, ЕЦН-и и маркет мейкъри (псевдо левъл 2), всеки от които има ордер буук (левъл 2) със много по-голямо ликвидити от показаното. Не че съвета да не се пращат маркет ордъри е лош, просто примера е неудачен.

Да се търгува пре-опън или афтър ауърс (от примера е видно, че това е случая) не е добра идея за ритейл трейдъри (инвеститори), освен ако не знаят какво точно разчитат да постигнат.
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Дребни инвестиции

Мнение от yahoo »

jovani написа:Левъл 2 са обемите, предлагани на различни цени в ордер буука на една борса - това, което си дал за пример не е Левъл 2 а комбинираните топ ордери от няколко борси, ЕЦН-и и маркет мейкъри, всеки от които има ордер буук (левъл 2) със много по-голямо ликвидити от показаното. Не че съвета да не се пращат маркет ордъри е лош, просто примера е неудачен.
Това е точно което виждат всички клиенти в RBC Direct Investment когато "заслужат" достъп до така нареченото level 2 при тях. Точно това са до момента постъпилите заявки за транзакции и например при срив на пазара когато се оттеглят всички купувачи и всички почнат да продават вероятноста да се натъкнем на тези купувачи за по цент от дъното се увеличава. Естествено при нормална ситуация на пазара преди тях ще има достатъчно много други с реални цени и не можем да видим какво има накрая. Обикновените stop-loss ордъри които се препоръчват да ни пазят от такива аномалии на пазара реално при задействане се превръщат в маркет ордъри и тогава става неясно дали ни пазят или могат да ни продадат акциите на безценица. Ако ползваме пък стоп-лимит тогава може и изобщо да не се продадат, ако срива е с неочаквано голям гап при отваряне...
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Дребни инвестиции

Мнение от jovani »

yahoo написа:
jovani написа:Левъл 2 са обемите, предлагани на различни цени в ордер буука на една борса - това, което си дал за пример не е Левъл 2 а комбинираните топ ордери от няколко борси, ЕЦН-и и маркет мейкъри, всеки от които има ордер буук (левъл 2) със много по-голямо ликвидити от показаното. Не че съвета да не се пращат маркет ордъри е лош, просто примера е неудачен.
Това е точно което виждат всички клиенти в RBC Direct Investment когато "заслужат" достъп до така нареченото level 2 при тях. Точно това са до момента постъпилите заявки за транзакции и например при срив на пазара когато се оттеглят всички купувачи и всички почнат да продават вероятноста да се натъкнем на тези купувачи за по цент от дъното се увеличава. Естествено при нормална ситуация на пазара преди тях ще има достатъчно много други с реални цени и не можем да видим какво има накрая. Обикновените stop-loss ордъри които се препоръчват да ни пазят от такива аномалии на пазара реално при задействане се превръщат в маркет ордъри и тогава става неясно дали ни пазят или могат да ни продадат акциите на безценица. Ако ползваме пък стоп-лимит тогава може и изобщо да не се продадат, ако срива е с неочаквано голям гап при отваряне...
Тук си много прав - според мен сток маркета е една голяма измама (и да, аз съм професионалист) - освен "нормалните" измами дето ги има във всеки бизнес много често големите играчи играят срещу интересите на ритейл инвесторите - напр. ордер флоу-а от ритейл много често се продава на голям "ликуидити провайдър" като Ситадел, Кнайт или някой подобен, където професионалистите стават каунтер парти на дребните риби и впоследствие манипулират цените. Една финансова институция с големи средства (да кажем над 10% от маркет капитализейшъна на компаниите в които имат интерес) може да прави каквото си поиска с цените на тези компании, продавайки или купувайки в определени моменти, а когато същите притежават информацията в клиентските акаунти - стоп лос ордери, левъридж и пр. то ритейлърите са ситинг дъкс (по закон не би следвало проп трейдинга да има информация за ритейл акаунтите и предполагам в много случаи това се спазва, поне в институциите за които съм работил лично моята група не е имала достъп до подобна информация). Затова дребните инвеститори няма смисъл да играят шорт търм - купувайте след криза когато има "блъд он дъ стрийт" блу чипс и продавайте когато се вижда, че балона няма как да се надуе повече - няма да станете богати от това, но и няма да загубите много...
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Дребни инвестиции

Мнение от yahoo »

jovani написа:...купувайте след криза когато има "блъд он дъ стрийт" блу чипс и продавайте когато се вижда, че балона няма как да се надуе повече - няма да станете богати от това, но и няма да загубите много...
След вече 6 години бул-маркет мисля че не е невъзможно да се случи скоро подобен сценарий. Миналата седмица се видя колко е чувствителен пазара на всякакви новини и дори при липсата на такива всички масово тръгнаха да се изтеглят за един ден.
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Дребни инвестиции

Мнение от jovani »

yahoo написа:
jovani написа:...купувайте след криза когато има "блъд он дъ стрийт" блу чипс и продавайте когато се вижда, че балона няма как да се надуе повече - няма да станете богати от това, но и няма да загубите много...
След вече 6 години бул-маркет мисля че не е невъзможно да се случи скоро подобен сценарий. Миналата седмица се видя колко е чувствителен пазара на всякакви новини и дори при липсата на такива всички масово тръгнаха да се изтеглят за един ден.
Когато левериджа е на макс и валюейшън мултипълс са 2 сигми над авериджа и съвсем невинно събитие може да предизвика големи последствия, както е ставало в миналото. Аз лично предвиждам краша да се случи м/у сега и края на 2016, не мога да знам със сигурност кога големите играчи ще дръпнат килима, но ако се съди по обемите ликуидитито ще е проблем (преди 2010 дневните обеми нарастваха с около 20-30% на година, след 2010 намаляват, което е аномалия - може би заради промените в законодателството в САЩ по отношение на финансовите институции). Обикновенно преди това се забелязва период на консолидация - пазара флуктоира около високата си точка; според мен рисковете определено клонят към даунсайд - дори и да не съм прав колко може да нарастнат индексите? 10-15% макс и сел сайд аналистите бая трябва да се потрудят за това да обяснят защо валюейшъните заслужават по-високи мултипълс, при положение че в последните месеци макро изненадите са неизменно он дъ негатив (ако ми разбирате джибериша). Рисковете на тази прогноза са ако ФЕД обявят КюЕй 5 (КюЕй 4 в момента е реинвестирането на матюрнатите бондове - около 30-35 милиарда на месец, като се има в предвив че ФЕД баланс шийта е 4.5 трилиона със средно матюрити около 10-15 години).
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Дребни инвестиции

Мнение от yahoo »

Значи правилно съм се ориентирал към много къси ходове на пазара през последните месеци и най-често затварям позициите до няколко часа същия ден въпреки че по-дългото задържане би правило повече пари, но рисковете пък са много по-големи при реалната опасност от скорошен срив на пазара. Няма да имам търпението да стискам зъби няколко години с толкова много блокиран капитал докато акциите евентуално си върнат нивото след рецесията. Въпроса очевидно не е дали а кога ще стане това.
Публикувай отговор