„Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Заключено
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от Marto »

krimon написа:Не съм точно аз тази, която бърка кебапчета (а.к.а. култура според вас) и вяра. Вярата е спасила българите, обаче като е имало турско робство.
Абсолютно. Някой по-горе беше писал, че ролята на църквата за запазването на българщината, което за мен е пълна глупост. Да перефразирам някой, дето не му помня името: българският православен християнин е на първо място българин, на второ православен и чак на последно християнин (ако въобще).

И да, не е новост...
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от Bistra »

ninja написа:Бистра, никои не знае кои, защо и откъде гони.
Това е иронията на тази тема.
Аз също се опитах да го кажа.Виж заглавието, после призива за събиране на средства.Звучи ми като изнудване :"Ако не дадете, ще сменим попа!"
И пак е много неясно дипломатично.Да няма обидени!
После изведнъж всички са обидени.
Сега пък се оказа, че всичко е наред и пари имало, ама попа не бил все пак удобен.Не знам защо съм с чувството, че някой се опитва да ме манипулира, ама това хич не ми харесва!
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от krimon »

ninja написа:
Доказателство е, че много българи ходят на църква само за да пийнат в мазето с познати и даже не уважават неделните литургии ...
Това не са вярващи хора.
Работа на свещенника е да им помогне да станат вярващи.
Не да превръща Църквата в кръчма!
:rofl: :rofl: :rofl:

Свещеник се пише с едно н.

Свещениците не са тези, които могат да накарат хората да станат вярващи. Това е личен избор - съвременият човек не принадлежи към групата, а е индивид със самостоятелно мислене. Още повече пък имигрантът.

Функциите и ролята на свещениците отдавна се различава от средновековните такива. Поколенията се сменят, обстоятелствата и обществата се променят, не можеш да очакваш, че съвременният свещеник ще остане в положението на средновековния - пастирът на стадото, който ще те нахока ако си отишъл да спиш със съседката и ще ти опрости после греховете :)
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
ninja
Мнения: 18
Регистриран на: Чет Дек 11, 2008 2:24 pm

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от ninja »

x
Последно промяна от ninja на Сря Фев 23, 2011 7:55 pm, променено общо 1 път.
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от krimon »

На такива като теб нямам какво да обяснявам - вие сте правоъгълни в най-добрият случай, в повечето случаи - квадратни ...

но в случай, че си многоъгълна, ще добавя, че за мен и за хора като мен, бг имигранти в Канада, бг църквата е кауза свързана със запазването на традициите и препредаването им на поколенията, които ще растат в имиграция ... Ако ми беше до вярата, нямаше да има значение в коя православна, протестантска или католическа църква ще отида да се моля. И йеховистите даже вършат същата работа.
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Аватар
emilcho
Мнения: 613
Регистриран на: Вто Авг 07, 2007 2:56 pm
Местоположение: Montreal

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от emilcho »

krimon написа:... ще добавя, че за мен и за хора като мен, бг имигранти в Канада, бг църквата е кауза свързана със запазването на традициите и препредаването им на поколенията, които ще растат в имиграция ... Ако ми беше до вярата, нямаше да има значение в коя православна, протестантска или католическа църква ще отида да се моля. И йеховистите даже вършат същата работа.
много точно казано :y:
"I am a very stable genius " - Powered by Donald Trump
"Donald Trump is a fucking moron " - Powered by Rex Tillerson
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от Bistra »

Аз се боря още от началото за яснота, защото по начина, по който е пусната темата не е ясно за какво става въпрос:
- Информирате ни, че сменяте Отец Димитър?
- Той си прави самоотвод?
- Hова кaмпания за набиране на средства за да не си отиде Отец Димитър?
- Първoтo или второто, но въпреки това дайте да дадеме?

Българщината ще я спасим смятам първо като почнем да говорим всички на един и същи език.
Сега уж пак говорим, обаче един разбира едно, а друг друго. Чудя се защо също като има спор около личността на някой се започват призиви за неговото включване в "конфликта"?
Не смятам, че е уместно Отчето да взима отношение, да участвува в събрания и тем подобни.Неговата работа се изчерпва в църквата.Който и да е на негово място не може да промени факта, че българите не са религиозни.Тук идва ролята на църковното настоятелство, което трябва да работи за събиране на средсва чрез допълнителни дейности - с крайна цел финансирането на църквата, защото е видно, че само от членски внос не се получава!
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
ninja
Мнения: 18
Регистриран на: Чет Дек 11, 2008 2:24 pm

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от ninja »

x
Аватар
bgmontreal
Мнения: 5866
Регистриран на: Пон Фев 02, 2004 5:55 pm
Местоположение: blog.danielkatev.com
Обратна връзка:

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от bgmontreal »

Bistra отговаря вместо ninja, ninja си трие постингите, изчезват други постинги, Бил пише с два (минимум) ника (pointzero?) регистрирани преди 2 дни, от google групата на църквата ни пращат писма в подкрепата на настоятелството (за справка едното писмо удобно подписано САМО с Мая е защото въпросната Мая е ... съпруга/спътница на ... преседателя на настоятелството :o :o )

Неочакваното искане за "НАЛОЖИТЕЛНА" смяна на отец Димитър ТОЧНО на малка задушница, ПРЕДИ Великден, взето ПРОТИВ волята на ОГРОМНА част от миряните, ПРОТИВ писмото и последната дума на Владиката е меко казано съмнително, особено като решението е взето секретно - в сайта няма нищо, писма няма (не се изпращат), протокол няма, достъпа до googlegroup e спрян.
Като прибавим и примитивните методи на пускане на писма от близки и познати на настоятелството без те да се лигитимират като такива + жалките опити да се пише от няколко ника за да има уж много хора в подкрепа на освобождаването на отеца, вече съвсем ме озадъчават.
Чашата прелива когато се иска от отец Димитър да разясни защо сестра му е еди-каква си, като той няма сестра (ако в действителност има, надявам се да разберете какво имам предвид), а няма никой от настоятелството да напише един адрес към миряните или каквото и да е друго обяснение.
Озадачително е и ограничението да гласуват само членове платили вноската за ... 2010 които са общо 56.
http://www.facebook.com/dkatev" onclick="window.open(this.href);return false;
http://blog.danielkatev.com" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.bgmontreal.biz" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
NavinBG
Мнения: 64
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 6:28 pm
Местоположение: Монреал

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от NavinBG »

bgmontreal,

Ами това много напомня,за ерата на социализамЪ и комунизамЪ!
Тогава , "духовните" работници ги "спускаха" от Комитета на веро-
изповеданията.Сега,уж енориашите,конгригейшъна...
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от ablood »

Аз, който първи се запънах, на БГМонреал, че публикува искане за подкрепа на отеца, без да упомене противната гледна точка сега вече съм твърдо убеден, че няма адекватна такава.

Агресивнито/вежливите присмехулни подхвърляния на няколкото (или един/мултиплициран) противници на свещенника ме увериха, че на неговите плещи се стоварва тежестта от чужди грешки.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
c200
Мнения: 2095
Регистриран на: Сря Юли 30, 2003 8:35 am

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от c200 »

Моля ако някой има връзка с администратора на bg-church-montreal@googlegroups.com да го предупреди да не слага адресния си списък в CC: , защото разни индивидууми си чатят с Reply To All и заливат случайните граждани с нежелани съобщения.
Благодаря
«Хотели как лучше, а получилось как всегда» - Виктор Степанович Черномырдин
Pointzero
Мнения: 520
Регистриран на: Сря Фев 10, 2010 9:19 pm
Местоположение: Montreal

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от Pointzero »

Censored!
Последно промяна от Pointzero на Сря Юни 01, 2011 8:53 pm, променено общо 1 път.
Когато печелиш, не знаеш какво губиш & vice-versa!
Experience не можеш да си купиш, но винаги си го ПЛАЩАШ!
Pointzero
Мнения: 520
Регистриран на: Сря Фев 10, 2010 9:19 pm
Местоположение: Montreal

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от Pointzero »

Censored!
Последно промяна от Pointzero на Сря Юни 01, 2011 8:53 pm, променено общо 1 път.
Когато печелиш, не знаеш какво губиш & vice-versa!
Experience не можеш да си купиш, но винаги си го ПЛАЩАШ!
Pointzero
Мнения: 520
Регистриран на: Сря Фев 10, 2010 9:19 pm
Местоположение: Montreal

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от Pointzero »

Censored!
Последно промяна от Pointzero на Сря Юни 01, 2011 8:53 pm, променено общо 1 път.
Когато печелиш, не знаеш какво губиш & vice-versa!
Experience не можеш да си купиш, но винаги си го ПЛАЩАШ!
Заключено