Канадска шофьорска книжка

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Публикувай отговор
agent Ozo
Мнения: 9786
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: Канадска шофьорска книжка

Мнение от agent Ozo »

Аз определено по-малко разбирам френски от човек завършил френска езикова гимназия. Но знам, че конкретното значение на всеки глагол се определя в контекста на фразата. И в случая разбирам споменатия глагол като установяване т.е. престой в Квебек за повече от 6 м.

И пак повтарям, не ми е работа да определям вероятностите за сбъдване на едни или други събития. Всеки сам за себе си решава има ли смисъл да предприеме някакви стъпки, действия и т.н. или не. Тук си говорим за законови пречки т.е. забрани да се изкара шофьорска книжка в Канада и в частност Квебек от лице с разрешен временен престой по-дълъг от 6 м. Засега никой не е цитирал официален източник, в който се говори за изрична забрана. Ако някой намери подобен текст, то спорът приключва.
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12490
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Канадска шофьорска книжка

Мнение от Ivan1007 »

agent Ozo написа:. Само цитирам официални източници, от които се вижда, че няма законова пречка на лице, което не е с канадско гражданство или с постоянно жителство да му се издаде шофьорска книжка.
Това не е вярно.
Правата и задълженията на нерезиденти са изброени в Highway Safety Code.
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11764
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Канадска шофьорска книжка

Мнение от optics »

Sunny G. написа:
optics написа:
Sunny G. написа: ...
Сега пробвам по друга пътека, с познати, би трябвало да реагират по-спокойно. Искам просто да му дадат документ, че има книжка и ако властите ни позволят да се издаде международна книжка, за да управлява извън Бг, ок. Ясно е, че в България с международна книжка не може да кара.
...
Та така, Марто и Модератор. Понякога се случват много тъпи ситуации в нашата Родина. И ти взимат книжката за глупости. Не че ще ме разберете.
Да преведем:
Искаш с връзки да вземеш документ с нявярно съдържание въз основа на който някой да издаде международна книжка. Аргумента е - прави каквото е правилно, не каквото е законно. Срещу който не "скачам" да споря автоматично.
Доколкото си спомням международната се издава не от "властите" а от СБА. Греша ли? Ще трябва и там познати, бакшиш или просто късмет.
Що се отнася до тъпите ситуации - разбираме те прекрасно и затова сме тук. Предполагам, че не те разбира Танграта - един от успешните "завърнали се", според него в нашата Родина е цветя и рози.
Не съм се изразил правилно или не си ме разбрал.
По телефона служителката беше малко рязка и не искаше да се обяснява излишно. Потърсих наш човек, да, за да можем да се изясним детайлно.
И то не за да търсим вратичка или мошангийка, всъщност аз някъде намекнал ли съм в някое от мненията,че търся нещо подобно? Щото все натам биете. Какво аз искам от КАТ като отговор - може ли човек с наказание за България да управлява МПС в САЩ? Все пак той е наказан за територията на България. И ако не е непозволено да кара в САЩ, могат ли да ми дадат документ, че има издадена книжка в България? Това е всичко. Ако може, ок. Ако не стане, поне съм пробвал.
Сега би ли се извинил за нападките си?

Бат'Тангра, кое ти е определението за психопат? Чул си някъде някаква дума и давай и ти да я кажеш.
И какво съм виновен, че светът наистина лежи под краката ми? Като го погледна, там си е, не мога да го преместя.
Естествено че бих. Това е което ме отличава от болшинството форумци. Извинявам се.
Тука както виждаш гъмжи от специалисти - по книжки и по какво ли не. Според мен, от най-общи съображения - КАТ няма как да ти отговори. Юристите може да ми се смеят но по мойта логика, нямането на книжка не е наличие на наказание, а липса на привилегия. Човек който никога не е имал книжка и човек който е имал някога, но сега няма, пред закона са равни. Аз съм карал кола с цел да помогна на човек в беда (да не казвам силната дума - спася) около година преди да изкарам книжка, но това че съм можел да карам нищо не означава, както и за случая на твоя човек нищо не означава. Няма книжка и толкоз. Твоята логика я разбирам, от твоя гледна точка. Но обективно не я виждам да върви. Ай да речем че ти дадат документ наште. Ми погледни от гледната точка на американския чиновник. Той има някакво ръководство което следва - клиента да представи това, това и това. Представяш му документ (образец на който, той надали има как да намери и види), а самата книжка я няма. Какво да направи? Да си рискува собствената кариера за да може някъв "тъмен балкански субект" да му каже тенкю???
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
Pyrelight
Напуснал форума
Мнения: 8662
Регистриран на: Нед Май 07, 2017 10:52 am
Местоположение: Out of dumbassworld

Re: Канадска шофьорска книжка

Мнение от Pyrelight »

pumpy написа:Поредната манипулация, какво обикновенно с "дела и документи" :lol:
Maни остави се! Той цял канадски брак разтрогна по българските закони...Сега гледай само, как ще уреди и турист с канадска книжка! :rofl:
''Между другото това ми е помогнало по мoй си начин: няма нещо на този свят, което да ме мотивира повече от твърдението " няма да стане", ай сиктер.''
powered by pumpy
Pavel M
батката - оригиналът
Мнения: 10122
Регистриран на: Нед Сеп 27, 2015 11:18 am

Re: Канадска шофьорска книжка

Мнение от Pavel M »

Kpetrov написа:
Pyrelight написа:
Kan_Tangra написа: В Квебек (а мисля и Канада) съществува следната простотия.
Изтича ти книжката. Ако не си в страната като мен и не си я подновил, след изтичането на някакъв срок, май 2-3 години беше, дори и да се върнеш не можеш да подновиш книжката.
Трябвало наново да държиш теория и практика, все едно не съм карал 25 години кола и не съм имал българска книжка за 25 години и канадска 10 години.
Идиоти! :facepalm: :rofl:
Теб специално трябва да те пратят на проверовъчен за пешеходец...от мен ако зависеше.
Да проверят дали си се научил да ходиш по тротоара. |(
Tangra, нали трябва да капе в държавната хазна. Тук дори един обикновен документ за самоличност няма за да се налага да цакаш всяка година.

От мен ако зависеше, такива които са тоталвали автомобил по тяхна вина - на проверочен и само с придружител поне още година. При второ тоталване бан до живот.
или две в години в колата с каска
другите шофьори да виждат отдалеч,че автомобила се управлява от тотален самоубиец и да се пазят от него :D
По силен от СПИНА по страшен от РАКА сега за сега си остава ПРОСТАКА
agent Ozo
Мнения: 9786
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: Канадска шофьорска книжка

Мнение от agent Ozo »

Ivan1007 написа:
agent Ozo написа:. Само цитирам официални източници, от които се вижда, че няма законова пречка на лице, което не е с канадско гражданство или с постоянно жителство да му се издаде шофьорска книжка.
Това не е вярно.
Правата и задълженията на нерезиденти са изброени в Highway Safety Code.
Изброени са, вярно е. Но защо не посочиш конкретния текст или текстове от въпросния правилник, които противоречат на изнесените от мен цитати.

Ако толкова добре го познаваше този правилник, щеше да знаеш, че оторозираният орган може да издава книжка и без снимка и подпис върху нея. Това относно довода ти, че книжката била документ за самоличност и затова не можело да се издава такава на лице без канадско гражданство или със статут на постоянно пребиваващ.
Вярно е, че шофьорската книжка се приема за документ за самоличност. Но не е вярно, че това е причина да не може да се издава такава на чужди граждани. Тъй като данните върху нея изобщо не касаят статута на притежателя ѝ в Канада.
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Канадска шофьорска книжка

Мнение от pumpy »

agent Ozo написа:А Засега никой не е цитирал официален източник, в който се говори за изрична забрана. Ако някой намери подобен текст, то спорът приключва.
Цитирането, селективно обаче, на официални източници, които не твърдят, че е възможно е заблуда и манипулация. Нека погледнем отдолу цитирания източник:
Non-résident (visiteur, touriste ou autre)

Si vous êtes de passage au Québec, vous pouvez conduire avec votre permis de conduire étranger pendant 6 mois consécutif

Ако преминавате през Кебек, може да си карате с чуждестранната си книжка през 6 последователни месеца.

SI VOTRE SÉJOUR AU QUÉBEC DURE PLUS DE 6 MOIS
Vous devez avoir un permis de conduire international valide afin de pouvoir circuler sur les routes du Québec.

Il faudra toujours conduire avec vos 2 permis : votre permis de conduire étranger et votre permis international. Vous pourrez conduire au Québec aussi longtemps que votre permis international sera valide.

Ако пребивавате в Кебек за повече от 6 месеца, трабва да имате междунардна книжка, която работи само в комплект с вашата оригинална книжка

SI VOUS VOUS ÉTABLISSEZ AU QUÉBEC
Si votre permis d'origine vous y autorise, vous aurez le droit de conduire une automobile, une moto ou un cyclomoteurCliquer pour ouvrir la boîte d'information supplémentaire, et cela, pendant un maximum de 6 mois.

Après quoi, vous devrez obligatoirement avoir un permis du Québec. Vous pouvez le demander dès votre arrivée. La procédure pour l'obtenir varie selon le pays qui vous a délivré votre permis.

Ако се установявате в Кебек, първите 6 месеца можете да карате с вашата си чуждестранна книжка, стига тя да ви го позволява, след което трябва ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да си извадите кебекарска такава. Това можете да направите още в момента на пристигането си в Кебек
От последния абзац е видимо, че изваждането на кебекарска книжка, още от момента на пристигането е свързано единствено и само с хипотезата на установяване в Кебек. Можете да го направите или веднага или през първите 6 месеца.
Човек идващ като турист от България, определено не е "друго", а е ясно посетител и/или турист.

Аз самия се преместих от Калгари в Монтреал през март тази година и имам, точно 6 месеца да се явя в СААК за да си сменя книжката. Не мога да го направя веднага, защото ми трябва час и ще си взема такъв на 12 август, понеделник. Междувременно мога да си карам с албъртската книжка, защото ми го позволява.
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Канадска шофьорска книжка

Мнение от Marto »

По логиката на някои хора едва ли не излиза, че квебекар, на когото са му взели книжката в Квебек, може да иде като турист в Онтарио и да кандидаства за книжка все че едно никога е нямал такава.

На мен ми става все по-любопитно какво е станало с нашия лиричен герой. ОП ни разправи някаква история, където почти са му взели книжката, обаче нещо си трае за случая дето на неговия човек фактически са му я взели.

Вадил съм книжки в 2 провинции, първо като временен посетител (студент), после като ПР. И на двете места трябваше да доказвам, че съм се установил там.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Канадска шофьорска книжка

Мнение от pumpy »

Marto написа: Вадил съм книжки в 2 провинции, първо като временен посетител (студент), после като ПР. И на двете места трябваше да доказвам, че съм се установил там.
Същото в два щата и три провинции и като студент и като НАФТА работник и като резидент. Винаги започват с документите за "жителство" на определеното място, защото книжката играе роля на документ за самоличност. Затова и не можеш да имаш издадена такава от повече от една jurisdiction.
Аватар
Pyrelight
Напуснал форума
Мнения: 8662
Регистриран на: Нед Май 07, 2017 10:52 am
Местоположение: Out of dumbassworld

Re: Канадска шофьорска книжка

Мнение от Pyrelight »

А на мен ми е интересно, какво стана с лирическата героиня, дето се беше женила в Канада по канадските закони, а искаше да се разведе в България по българските? :D
Заводолази се нещо. Що така, бе Озо? :lol:
П.П. Веднага ми идва наум, как навремето учеше новите имигранти, идвайки в Канада да се чучнат на социал...
Колко време загубено само заради тази "полезна" информация!...
Колко провалени животи! :sweat:
''Между другото това ми е помогнало по мoй си начин: няма нещо на този свят, което да ме мотивира повече от твърдението " няма да стане", ай сиктер.''
powered by pumpy
agent Ozo
Мнения: 9786
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: Канадска шофьорска книжка

Мнение от agent Ozo »

Така и не ми стана ясно защо я свързваш с чен тази твоя героиня, Бистре. Колкото ти я познаваш, нолкова и аз.
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
Аватар
Pyrelight
Напуснал форума
Мнения: 8662
Регистриран на: Нед Май 07, 2017 10:52 am
Местоположение: Out of dumbassworld

Re: Канадска шофьорска книжка

Мнение от Pyrelight »

agent Ozo написа:Така и не ми стана ясно защо я свързваш с чен тази твоя героиня, Бистре. Колкото ти я познаваш, нолкова и аз.
Хъм, такова зверско борене да се заобиколи системата за някой, който не познаваш...
Звучеше ми като режисирана фейк-тема, както и споменах в тази по-горе. |(
''Между другото това ми е помогнало по мoй си начин: няма нещо на този свят, което да ме мотивира повече от твърдението " няма да стане", ай сиктер.''
powered by pumpy
agent Ozo
Мнения: 9786
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: Канадска шофьорска книжка

Мнение от agent Ozo »

Нямам нищо общо с твоите усещания и представи, Бистре. И не ме интересуват.
Не си спомням изобщо да съм се борил с когото и да било по поставения от въпросната потребителка въпрос. Още по-малкото пък "зверски". Беше си един спор както всеки един друг, включително и настоящия.
Ти утре и този Sunny G. ще започнеш да го изкарваш мой човек и да ме питаш какво е станало, само защото аз единствен не му скочих да му се карам и да го питам къде е ръгнал.
Така беше и в случая с мотористката. :)
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
Sunny G.
Мнения: 14
Регистриран на: Пон Апр 29, 2019 2:11 am

Re: Канадска шофьорска книжка

Мнение от Sunny G. »

Доста напрежение се е събрало в този форум, съжалявам, че го казвам.
Очаквах като хора, напуснали България в правилната посока, да сте сменили и голяма част от матрицата си, а вие се карате повече, отколкото в Бг форумите.
Пак казвам, съжалявам, че го казвам, не ви познавам и нямам право да ви определям кой какъв е. Но ми е учудващо...

Марто, нищо специално не крия, пич. Ако си пич де. Става въпрос за сина ми, който заради наивната си възраст и неопитността си с разговори с полицаите е позволил да го изиграят добре. Те трупат актив за пред началници и общественост (глоби, актове), а той ....напуска държавата, в търсене на по-добро място. Щото тука е мърша и гнилоч всичко. Подкрепям го - нека още един данъкоплатец да не си плаща тук данъците, а някъде другаде. Така няма да има пари и за тия селски полицаи и въобще всякакви идиоти на държавна служба.

Можех спокойно да споделя “тайната” си супер секретна, ама след като влезе с рогата напред още с първото си мнение, не желая, не заслужаваш, не се постъпва така с новодошъл. Сега поне дано си доволен и спокойно можеш да хвърлиш един пердах на жената, ей така, по български.

В България членувам в 3 форума, никъде не са ме посрещали с такъв негатевизъм след само няколко мнения. Ако (както казва Ivan 1007) бях написал просто, че турист иска книжка, какво толкова щеше да промени това?

Благодаря за смислените отговори на тези, които са ги дали.
Благодаря и на тези, които ме посрещнаха радушно.
Темата ми се изясни почти нацяло, нямам повече въпроси.
agent Ozo
Мнения: 9786
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: Канадска шофьорска книжка

Мнение от agent Ozo »

Не се впрягай чак толкоз Sunny G. Просто редовните потребители тук се знаем от минимум 15-на години и до тама сме си омръзнали, толкоз много негативизъм сме натрупали един срещу друг, че той няма как да не засегне и всеки новодошъл във форума.
Хапейки се един друг, няма как някой да не захапе и новодошлия. Дето се вика, нищо лично.;) :)
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
Публикувай отговор