Toronto - the saddest place in Canada

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Публикувай отговор
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Toronto - the saddest place in Canada

Мнение от jovani »

anxeli написа:Това е много странно :^). И на нас ТД ни чарджи 230 за апрайзъл, но никой не е идвал в къщи. Какво значение има този апрайзъл, искат да дадат по-малък моргидж? Може би трябва да говорите с друга банка или независим оценител. Или доплати до 20% даун, тогава няма да се заяждат.Аз вчера научих нещо по-неприятно, но поне теб и мен няма скоро да засегне :D. Ако дообяд някой заспал торонтянец не изрине навалялия сняг около къщата си, някой съвестен общински служител може да мине и да му забие глоба от 250 до 350 долара. Които се включват към годишните такси :o, така че ако не се платят, направо се превръщаш в престъпник и това е.
Интересно някой ако иска да отиде на ваканция какво прави, плаща на комшиите, на компания, на роднини да изринат и се надява да не забравят? Ето това е крепостничество вече, повинност един вид :puke: ...
Ами че ние в момента сме с 20% даун, лошото е, че ако намалят оценката с $25К, ще трябва да се бръкна с още $25К на клоузинг дейта.
А клоузинг дейта идва след 10 дни - като знам през какви перипетии преминахме със сегашният моргидж брокер дали има смисъл да говорим с нова банка?
И пак да се мазним, да даваме обяснения за "сестра ми и личният и живот" и каква е гаранцията, че новата банка ще ни даде по-добри условия?
Ваканцията ми утече, да се надяваме че ще успея да взема ваканция поне през март.

Между другото в листа с оплакванията освен 2-те и половина години закъснение на конструкшъна, гаврата с 20 дни срок за приключване на моргиджа, намалената оценка от "апрейзъла", и изгубената ваканция ще добавя още един:

Икуифакс бяха направили грешка и в кредит рипорта на приятелката ми имаше един лайн ъф кредит за $80К (за щастие неизползван). Та ни помолиха да го закрием, което нямаше как да стане, защото не беше наш. В СиАйБиСи, където се водеше акаунта с 300 зора ни дадоха разпечатка на скрйн-шот, показваш, че приятелката ми няма акаунт и номерът мина пред ъндъррайтъра. Като се поуталожат нещата ще трябва да се разправяме с икуифакс, които не носят никаква отговорност за допуснати грешки - а могат да ти съсипят живота за отрицателно време, ако се случи някоя издънка.

Колкото до апрайзъла - той работи за банката и ако наемем друг това не означава, че банката ще приеме новият рипорт (питай Марто да ти обясни защо).

За щатие дори и в най-лошият случай ще се оправим с парите (освен ако не ни чака нова, по-голяма издънка в бъдеще) - моят въпрос беше каква е отговорността на апрайзъла - в смисъл какви рискове поема ако даде грешна цена? Ако не поема никакви рискове то да си апрайзъл в Онтарио е все едно да си митничар или катаджия в България, с тази разлика, че може да те върне назад 20 до 50 бона, а катаджията може да ти вземе 50-тина лева макс.

Та кой казваше, че в България покупката на имоти било по-рисковано и по-трудно?
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Toronto - the saddest place in Canada

Мнение от roumensp »

jovani написа:Та кой казваше, че в България покупката на имоти било по-рисковано и по-трудно?
Не знам дали някой го е казвал, но знам че ти правиш огромен проблем от всяко едно нещо. И ние сме минали по тоя път, но никой не е изписвал фермани по повода и създавал нови теории на конспирацията, търсещи теле под вола. Само ти можеш да направиш десетки изводи от простия факт, че апрайзъл на банката се различава с 1-2% от твоите очаквания.

Както и да е, ето ти един цитат:
After the appraisal is completed, it is submitted to the Client. The client can be a person or institution. By law, the appraiser can discuss the particulars and outcome of the appraisal with the client only. If the appraisal was ordered by your bank/mortgage company then they are the client and "own" the appraisal. (Your loan officer can inform you as to any specific requirements your bank/mortgage company may have about receiving a copy). Any questions you have regarding the appraisal itself may be directed to your loan officer who will, in turn, contact the appraiser if further clarification is required.
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Toronto - the saddest place in Canada

Мнение от jovani »

roumensp написа:Не знам дали някой го е казвал, но знам че ти правиш огромен проблем от всяко едно нещо. И ние сме минали по тоя път, но никой не е изписвал фермани по повода и създавал нови теории на конспирацията, търсещи теле под вола. Само ти можеш да направиш десетки изводи от простия факт, че апрайзъл на банката се различава с 1-2% от твоите очаквания.
25К разлика на 500К имот са 5%, не 1-2%.
Това не са моите очаквания, а цената, заявена от билдъра в нашият договор отпреди повече от 3 години - ако логиката е, че цените са нараствали в последните 3 години, то би следвало имотът да се оцени поне на цената, която билдърът е заявил

Аз имам сериозни проблеми с кредибилитито на апрейзъла и защо той не носи отговорност за оценката си.
Някой тук се беше оплакал от продавачките в България - нека да дойде в Канада, да се пребори с конкуренцията и накрая да види какво получава за парите си.
Сто пъти предпочитам да дийлвам с разбрани катаджии в България, пред това да давам тонове обяснения на разни служители в банката и да се разправям с корумпирани апрейзъли.
И това за да мога да плащам още пропърти такси и какво ли още не, за удоволствието да имам "собствен" дом в Канада.
Само мога да си представям един ден ако реша да развивам по-сериозен бизнес на какъв стрес ще бъда подложен.
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Omega3
Мнения: 1811
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 3:14 pm
Местоположение: Bois des Filion

Re: Toronto - the saddest place in Canada

Мнение от Omega3 »

Джовани, за пьрви пьт чувам, че банката се бьрка в оценяването на един имот, освен ако не забележи, че цената е далече от реалните цени на пазара, най вече ако е завишена.

А това сьс снегьт е интересно, но не ме учудва. Наскоро чух че в някакво градче около Торонто имало регуламент, който казвал на хората колко коли могат да паркират на драйва си. Предполагам, че сково ще следва регуламент какво да се яде и кога да се прави секс.
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Toronto - the saddest place in Canada

Мнение от jovani »

Omega3 написа:Джовани, за пьрви пьт чувам, че банката се бьрка в оценяването на един имот, освен ако не забележи, че цената е далече от реалните цени на пазара, най вече ако е завишена.
Там е работата, че това не е банката, а някакъв апрейзъл, който при това казва, че видите ли можел да си промени мнението при определени обстоятелства.
Както вече написах ние искаме да си платим цената, която ни е поискал билдъра на чисто ново кондо - не става дума за рисейл.
Други кондота, подобни на нашето, но без терасата от 1200 скуеър фийт, са обявени на цени минимум $45,000 и максимум $70,000 повече от цената, която ни е поискал нашият билдър.

При тези обстоятелства аз определено не мога да разбера логиката на така нареченият "апрейзъл" и допускам, че той търси подкуп, иска да ни изнудва (представете си, че нямахме излишни пари, какъвто е случаят с много новодомци) или просто го прави с цел да ни навреди.

Между другото служител на банката, която ще ни отпуска заема също каза, че за първи път чувал апрейзъл да намалява цената на ново строителство, но човекът от банката е просто един служител и не може да промени правилата, след като апрейзълът е дал подобна оценка.

Уелкъм то Канада където продавачките били гледали усмихнато, таксиджиите били честни, а банките и техните служители винаги се опитват да ти помогнат...
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Аватар
John Smith
Мнения: 911
Регистриран на: Съб Окт 16, 2010 9:19 am
Местоположение: GTA

Re: Toronto - the saddest place in Canada

Мнение от John Smith »

Omega3 написа:Наскоро чух че в някакво градче около Торонто имало регуламент, който казвал на хората колко коли могат да паркират на драйва си. Предполагам, че сково ще следва регуламент какво да се яде и кога да се прави секс.
Преди да коментираш какво си бил чул, вземи прочети за какво става дума.
А и развиването на теории на база "наскоро чух" е специалитет на jovani, остави го да се развива. :!:
Wise men don't need advice. Fools won't take it.
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Toronto - the saddest place in Canada

Мнение от jovani »

Никой до момента не е дал отговор на въпроса: Какви са рисковете на един апрейзъл ако даде неверна оценка и какви са последствията за него, ако бъде заловен на "местопрестъплението", че е допуснал грешка - да кажем повече от 15% разлика м/у оценката му и "реалната" цена?

Нещо не ги виждам моите редовни опоненти: Мр. Гийк, Митето, Пумпи - решиха да си затраят, наместо отново да ви лъжат колко справедлива била системата в Северна Америка.
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Toronto - the saddest place in Canada

Мнение от miteto »

jovani написа:Никой до момента не е дал отговор на въпроса: Какви са рисковете на един апрейзъл ако даде неверна оценка и какви са последствията за него, ако бъде заловен на "местопрестъплението", че е допуснал грешка - да кажем повече от 15% разлика м/у оценката му и "реалната" цена?

Нещо не ги виждам моите редовни опоненти: Мр. Гийк, Митето, Пумпи - решиха да си затраят, наместо отново да ви лъжат колко справедлива била системата в Северна Америка.
Първо, не съм убеден че това което пишеш е истина, като знам как преувеличаваш и украсяваш всяко нещо на ента степен. Най-вероятно преувеличаваш здраво. Сега, искаш да повярвам че моргиджа ти виси на косъм и ти вместо да потърсиш нов лендър, изписваш 8 страници в Интернет форум? Аха, добре ;) А на въпроса - нямам представа какви са последствията за апрейзър който дава невярна оценка и най-добре да попиташ тука http://www.aicanada.ca/" вместо да разпъваш локуми по форума. Не знам на кое викаш "системата в Северна Америка", последния път като проверих освен ТД имаше още 4 главни банки и 30-40 финансови институции, които дават моргиджи в Онтарио. Знам че е трудно за човек с комунистическо мислене да го проумее, но това е свободния пазар - една банка ти предлага условия каквито тя иска, а не каквито ти мислиш че ти се полагат - ако не ги харесваш имаш правото да потърсиш друга и да не правиш бизнес с първата банка. Загубата е за банката не за теб, щото някой друг ще получи твоите лихви. Ако за теб е по-лесно да прекараш 5 часа в писане по форуми, вместо да попълниш за 1-2 часа с нов моргидж брокер документи които вече си събрал - това не е проблем на "системата".
Omega3
Мнения: 1811
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 3:14 pm
Местоположение: Bois des Filion

Re: Toronto - the saddest place in Canada

Мнение от Omega3 »

John Smith написа:
Omega3 написа:Наскоро чух че в някакво градче около Торонто имало регуламент, който казвал на хората колко коли могат да паркират на драйва си. Предполагам, че сково ще следва регуламент какво да се яде и кога да се прави секс.
Преди да коментираш какво си бил чул, вземи прочети за какво става дума.
А и развиването на теории на база "наскоро чух" е специалитет на jovani, остави го да се развива. :!:
Така е, не сьм запознат с проблема. Гледах едно предаване с някакви истеризирани хора, жители на това градче, които недоумяваха този регуламент. Споредн мен трябва да имаш много сериозен мотив за да се стигне до там че да казваш на хората колко коли да си дьржар на драйва. То знаеш ли този мотив? Любопитен сьм...
Аватар
7George
Мнения: 9672
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Re: Toronto - the saddest place in Canada

Мнение от 7George »

Statistics Canada data shows Canada's population was 33,441,300 in October 2008 and 34,238,000 in October 2010 — a difference of 796,700."
Аз не виждам нищо странно в тия цифри. Населението на Канада застаряма, измира и има нисък, отрицателен по-скоро естествен прираст. Ако не беше имиграцията, щеше да е по-зле явно. Ти, че се усещаш клекнал, и защо, си е твой проблем.
Embrace your climate change!
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Toronto - the saddest place in Canada

Мнение от jovani »

miteto написа:
jovani написа:Никой до момента не е дал отговор на въпроса: Какви са рисковете на един апрейзъл ако даде неверна оценка и какви са последствията за него, ако бъде заловен на "местопрестъплението", че е допуснал грешка - да кажем повече от 15% разлика м/у оценката му и "реалната" цена?

Нещо не ги виждам моите редовни опоненти: Мр. Гийк, Митето, Пумпи - решиха да си затраят, наместо отново да ви лъжат колко справедлива била системата в Северна Америка.
Първо, не съм убеден че това което пишеш е истина, като знам как преувеличаваш и украсяваш всяко нещо на ента степен. Най-вероятно преувеличаваш здраво. Сега, искаш да повярвам че моргиджа ти виси на косъм и ти вместо да потърсиш нов лендър, изписваш 8 страници в Интернет форум? Аха, добре ;) А на въпроса - нямам представа какви са последствията за апрейзър който дава невярна оценка и най-добре да попиташ тука http://www.aicanada.ca/" вместо да разпъваш локуми по форума. Не знам на кое викаш "системата в Северна Америка", последния път като проверих освен ТД имаше още 4 главни банки и 30-40 финансови институции, които дават моргиджи в Онтарио. Знам че е трудно за човек с комунистическо мислене да го проумее, но това е свободния пазар - една банка ти предлага условия каквито тя иска, а не каквито ти мислиш че ти се полагат - ако не ги харесваш имаш правото да потърсиш друга и да не правиш бизнес с първата банка. Загубата е за банката не за теб, щото някой друг ще получи твоите лихви. Ако за теб е по-лесно да прекараш 5 часа в писане по форуми, вместо да попълниш за 1-2 часа с нов моргидж брокер документи които вече си събрал - това не е проблем на "системата".
Естествено, че съм взел мерки, включително поискал съм нова оценка от ТД Банк и обмисляме да подадем апликейшън при друг моргидж брокер. Лошото в случая, е че както вече написах ми дадоха 20 дни срок да си намеря моргидж и 10 от тях вече изтекоха, отделно нямам особенно желание да се разправям пак да подавам документи и да обяснявам че сестра ми не е *** и че акаунтът от $80К не е наш.
Добрата новина е, че имаме одобрение от нон-прайм моргидж лендър за цялата сума (на 4% лихва), а още по-добрата новина е, че ако трябва ще ги броя тия $25К кеш.
А какво щях да правя ако имах само една риза на гърба и се бях изчепил с 10% даунпеймънт с последните си събрани стотинки?
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Toronto - the saddest place in Canada

Мнение от miteto »

Нямаш желание да обясняваш за сестра ти пред банката, но имаш желание да се обясняваш надълго и нашироко по форумите. Е хубаво, аз пък нямам нито желание, нито повече време да споря с радиото :hai:
Аватар
John Smith
Мнения: 911
Регистриран на: Съб Окт 16, 2010 9:19 am
Местоположение: GTA

Re: Toronto - the saddest place in Canada

Мнение от John Smith »

Omega3 написа:То знаеш ли този мотив? Любопитен сьм...
Не знам ти за какво градче си чувал, но в Brampton (11-тия по големина град в Канада, част от GTA) или поне части от него нямаш право да разширяваш driveway-а повече от ширината на гаража, съответно да паркираш 2 коли пред 1 гараж. Можеш да паркираш 1 вътре и 1 отвън. На улицата кола не може да стои след 2AM през нощта. Официалната причина е натоварване на канализационната система при оттичане на дъждовната водата вместо в почвата в канализацията, в което има някаква логика. Неофициалната причина се споменава да е, че в района има много нерегистрирани наематели и пренаселени жилища. Лишаването от паркинг място потенциално намалява възможността да дадеш част от къщата си под наем, а и това е район с >30% индийско население, които се бутат по няколко семейства в single family къща, което освен всичко е и против действащия fire safety code. Общината, вместо да разглежда всеки един случай по отделно и да се съди с хората, създава условия, които косвено са насочени срещу проблема. Аз лично намирам решението за оригинално и работещо, в същото време по никакъв начин не пречещо на хората, които си ползват къщите като single family.

Между другото, подобна наредба е в сила и за City of Toronto от Oct 01, 2010 - http://toronto.ctv.ca/servlet/an/local/ ... ntoNewHome"
Това задължава и строителите да правят "правилните къщи", а не 1 гараж с място за 3 коли пред него. Ако ще има 4 коли в семейството, къщата трябва да има минимум 2 гаража + driveway за 2 коли отвън.
jovani написа:А какво щях да правя ако имах само една риза на гърба и се бях изчепил с 10% даунпеймънт с последните си събрани стотинки?
В такъв момент трябва да започнеш да си мислиш дали жилището, което си тръгнал да купуваш, отговаря на джоба ти.
Последно промяна от John Smith на Нед Фев 06, 2011 12:44 pm, променено общо 2 пъти.
Wise men don't need advice. Fools won't take it.
Аватар
7George
Мнения: 9672
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Re: Toronto - the saddest place in Canada

Мнение от 7George »

Винаги съм избягвал да купувам несъществуващи имоти, още "на зелено". Друго си е построеното и готовото - можеш да го огледаш, избираш и да се търгуваш. В центъра на Торонто, кондотата ще са надценени, то е ясно. И защо ти, джовани, с великата и добре платена работа, остави приятелкта да подписва и чете бумагите... Прекарване има навсякъде. Да се спечели в краткосрочен план в Канада е трудно и рисковано.
Embrace your climate change!
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Toronto - the saddest place in Canada

Мнение от jovani »

За да отговаря на предишните 2 мнения:

1. Когато се запознах с приятелката ми тя вече се беше подписала под документа.
2. "В такъв момент трябва да започнеш да си мислиш дали жилището, което си тръгнал да купуваш, отговаря на джоба ти" - на моят джоб отговаря, дали отговаря на джобовете на много Канадци, някои от които са купили по 2 кондота в нашият билдинг и карат нови Мерцедеси на лизинг е друг въпрос.

А ето ги и моите контравъпроси:
1. "Друго си е построеното и готовото - можеш да го огледаш, избираш и да се търгуваш" - в случаите с препродажба на жилища цената би следвало да е още по-субективна, в такъв случай "апрейзъла" би могъл да ви изненада още по-неприятно (и ако не го е направил - каква ти е гаранцията, че няма да го направи при следващият ренюъл?).
2. Много ми е интересно колко от вас (посочвам 7Джордж, Митето и с-ие) са сложили 20% даунпеймънт при покупката на имот?
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Публикувай отговор