ЗA или ПРОТИВ местната диплома

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
dea
Мнения: 360
Регистриран на: Пет Фев 08, 2008 12:21 pm
Местоположение: Montreal

Re: ЗA или ПРОТИВ местната диплома

Мнение от dea »

Преди няколко дни бяха публикували във вестник 24 heures списък на 10-те най-бързо развиващи се професии в Канада: учители, инженери, специалисти по информатика, камионаджии, адвокати, мед.сестри и др. Критерият: броя на новосъздадените работни места. Ако нямам връзки, бих заложила на специалност, по която ще имам по-голям шанс за реализация въз основа на данните за търсене и предлагане. Taкива данни изкарват и на регионален принцип.
Според мен най-сериозната пречка за реализацията на българите в Канада е езикът, а не образованието. Не във всяка обява за работа изискват диплома, но отличното владеене на френски (английски) е задължително. От моите наблюдения, българите дошли с добра езикова база се реализират по-бързо и успешно на трудовия пазар.
‘You can’t control what happens in life, but you can control the way you respond’
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: ЗA или ПРОТИВ местната диплома

Мнение от pumpy »

crusader написа:
ablood написа: Продуктът образование е евтин и достъпен, в следствие на което се продава добре. Инвестиралите в него обаче впоследствие се оказват на един пренаситен пазар, който може да поеме едва 2/3 от този продукт.
С други думи се произвежат повече кадри от необходимите. Който си е прахосал парите, времето и усилията си е за негова сметка. Много важен извод относно местното образование.

Като втори извод: След като местните университети прозвеждат повече кадри от необходимите, какво остава за тези с не-местно образование, с не-местен опит и не-местни връзки ? Всеки да си направи сметката.
I в двете няма нищо лошо. Ако има повече производство, съответно има повече конкуренция, което автоматично намалява влиянието на втория ти извод. Аз не виждам защо конкуренцията трябва да ни притеснява ? Всеки сам избира дали и какво да учи. Ако е направил грешен избор, това е негов проблем, не на обществото. В крайна сметка "от всяко дърво свирка не става", а и не се налага да става.....
Личен опит по темата: аз без "местно" образование нямах почти никакъв шанс за работа на това, което обичам да правя. А от днешния си опит мога да кажа "Baruch HaShem" че учих и не се подведох по разни изпити за лиценз. "загубеното време и пари" са си стрували всяка секунда и цент.
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: ЗA или ПРОТИВ местната диплома

Мнение от ablood »

crusader написа:Много важен извод относно местното образование.
Добре де. Не ни дразни!
Кажи какъв е този толкова важен извод, до който си стигнал!
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
simeonovi
Мнения: 214
Регистриран на: Съб Яну 12, 2013 5:57 pm
Местоположение: Muddy York

Re: ЗA или ПРОТИВ местната диплома

Мнение от simeonovi »

Аз съм против, но ако нямаш избор и ти трябва за да работиш отиваш и учиш без много да му мислиш.
Аз имам 1.5 образования. Първото е някакво general и взимах класове каквито ми паднат стигаше ми само да са рано сутрин.
Накрая ме заплашиха че трябва да имам мейджър. История, бизнес закон, политика ,счетоводство пълна анархия. :D

За второто не ми остана време понеже имах вече виза. На интервюто Кебекара ме попита какво ми е образованието и аз му казах бакалавър в general бизнес . Принтирах му само класовете. Така и не разбрах какво говори само клатих глава цял час. :D

До сега никой не ми го е искал а и не съм го и споменавал. Седи си тая 40-50К хартия в една папка.

Ако един доктор за да практикува му искат само изпит не виждам защо да си харчи парите тук докато в БГ му е без пари.
Но за адвокати, счетоводители едва ли ще мине номера само с тестове.
В САЩ преди време зъболекари и мед сестри ходиха да учат в Латино Американски страни защото е много по-евтино и приемат лесно. Така че какво му лошото на българското.
כלבת תחת קטנה וטפשה פאנק
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: ЗA или ПРОТИВ местната диплома

Мнение от Bistra »

Kaкво му е лошо на българското вярно в Канада, особено ако си завършил една от следните професии: журналистика, българска филология, културология, актьорско майсторство, всякакви физкултурни специалности и не на последно място култовото кукловодство? :party: ...
Има и други. То една ли е, две ли са? :D
От изброените по-горе, май физкултурниците имат най-голям шанс, ама пак не става без език. :(
Затова пък другите имат право да се оплакват колко са артистични, културни и добре образовани, а не ги канят за директори на изгорялата опера. :tmi:
Kaто си помисля такава е съдбата на повечето хуманитарни специалности от едно от най-престижните учебни заведения в България. Какво остава за множеството второстепенни университети, които се пръкнаха навсякъде? Значи изводът, който автоматично се налага е, че не си заслужава да учите, ако сте решили да емигрирате. От друга страна пък без диплома доскоро не се набираха необходимите точки, та не знам. Излиза, че изборът на професия трябва да е съобразен с нуждите на пазара, ама пък на вас може да не ви харесва. Следователно е сложно. Свърши времето на подсигурената работа. Неслучайно тук хората са гъвкави и са готови да работят при нужда повече от една и то различни работи.
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
balbi
Мнения: 2847
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 6:32 am
Местоположение: Sibir

Re: ЗA или ПРОТИВ местната диплома

Мнение от balbi »

dea написа:Преди няколко дни бяха публикували във вестник 24 heures списък на 10-те най-бързо развиващи се професии в Канада: учители, инженери, специалисти по информатика, камионаджии, адвокати, мед.сестри и др. Критерият: броя на новосъздадените работни места. Ако нямам връзки, бих заложила на специалност, по която ще имам по-голям шанс за реализация въз основа на данните за търсене и предлагане. Taкива данни изкарват и на регионален принцип.
Според мен най-сериозната пречка за реализацията на българите в Канада е езикът, а не образованието. Не във всяка обява за работа изискват диплома, но отличното владеене на френски (английски) е задължително. От моите наблюдения, българите дошли с добра езикова база се реализират по-бързо и успешно на трудовия пазар.
Първото добро попадение, което засичам в темата, макар че и останалите са добре обосновани!
crusader
Мнения: 479
Регистриран на: Съб Сеп 26, 2009 11:11 pm

Re: ЗA или ПРОТИВ местната диплома

Мнение от crusader »

ablood написа:
crusader написа:Много важен извод относно местното образование.
Добре де. Не ни дразни!
Кажи какъв е този толкова важен извод, до който си стигнал!
Още един, който се обръща към себе си в множествено число, вероятно е заразно.

Изводът го написах още тогава, но явно има недовиждащи затова го подчертавам и обяснявам:
crusader написа: Който си е прахосал парите, времето и усилията си е за негова сметка. Много важен извод относно местното образование.
Или казано по друг начин, вероятността да си загубиш времето и усилята е най-малко 30% . След това идват другите фактори: липса на местен опит, връзки и тн., които увеличават още този процент.

Най-печеливши са университетите. Те си прибират парите от студентите и от държавата (които са пари на данъкоплатеца ).

Но вероятно аблъд с неговия богат опит от няколко канадски и още толкова български университетски и други образования все пак е прав.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11764
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: ЗA или ПРОТИВ местната диплома

Мнение от optics »

crusader написа:
Изводът го написах още тогава, но явно има недовиждащи затова го подчертавам и обяснявам:

Който си е прахосал парите, времето и усилията си е за негова сметка. Много важен извод относно местното образование.
Много съжалявам, но това не е извод относно местното образование. Не си посочил никаква характеристика на въпросното. Това е извод относно "който си е прахосал парите".
Все едно някой да каже:
- Който е сметнал две и две, той го е сметнал. Много важен извод за тукашното начално училище.
:o
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Joya
Мнения: 474
Регистриран на: Чет Апр 20, 2006 3:49 am

Re: ЗA или ПРОТИВ местната диплома

Мнение от Joya »

Здравей Ани,
ще ти напиша и моето мнение на новопристигнала от има няма една година.
Започнах работа края на вторият месец, по специалността ми от Бг, ИТ съм, само че друга насока, програмиране . Никой не ми е искал диплома и френски. Казах ми че и английски е ок, макар че офиса е само френски. Много съм доволна и от работата и от хората. Но това което определям за минус е липсата ми на качествен френски. Ако не бях започнала веднага работа, щях да се отдам на учене на френски, но не на това ниво където ходи масата емигранти, а на малко по-високо. В момента водя нормален разговор, но за презентация или нещо подобно ми трябват доста усилия. Слава богу не се налага, но няма как да избягам от френския.
Ученето - независимо в коя сфера си, за мен ученето винаги е плюс, било в България или Канада. Но наистина е много важно да харесваш това което ще правиш, тогава, ще се реализираш, а и да има переспектива. В момента обмислям покриването на два сертификата, които изискват доста учене, но е важно ако искам да вървя на горе. Така че няма как човек да избяга от ученето, и то никога не е недостатък. Дали е език, университет, сертификат, все е полезно.
"Повечето истински провали се дължат на ограничения, които хората си поставят сами, в собствените си умове." Н.Х.
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Re: ЗA или ПРОТИВ местната диплома

Мнение от krimon »

ммм, като виждам културтрегерката Бистра пак се е изказала компетентно :P

Ако искаш да принадлежиш поне към средната класа тук ще ти трябва тукашна диплома. Въпреки че и с диплома за културология от България ще те наемат на работа по специалността, но може би няма да си директор, както отбеляза видната културтрегерка по-горе :y:

от друга страна, не трябва да се подценява мнението на другия виден културтрегер тук - crusader. Той очевидно е затънал до гуша след като не е избрал правилната тактика за придобиване на местна квалификация.

В заключение да обобщя за ученето в Канада: правилна тактика и усилия съчетани с подходяща интелигентност биха ви осигурили жизнен стандарт поне на средната класа в Канада.

Бистре, бай дъ уей, както обичаш да пишеш, "физкултурниците" от България се реализират тук без никакво учене и почти без никакъв език. Мхм. Случаи с познати от бившия ВИФ/сегашната НСА - бол. Защото са интелигентни хора 8)
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: ЗA или ПРОТИВ местната диплома

Мнение от Bistra »

krimon написа:Бистре, бай дъ уей, както обичаш да пишеш, "физкултурниците" от България се реализират тук без никакво учене и почти без никакъв език. Мхм. Случаи с познати от бившия ВИФ/сегашната НСА - бол. Защото са интелигентни хора 8)
Mхм, случаи бол и аз това казах. Стоят на социал (или работят нещо друго - не по специалността) и тренират за собствена сметка. Ако спечелят медал или награда от състезание - берекет версим, ако ли не - пак постарому! :rock:
Това за култоролозите беше с намигване точно към теб. Ти си по "културните" проекти. :y:
Аз си имам занаят (благодарение на нашите, които ме ориентираха на времето какво да уча), който се котира доста добре тук. Не мога да се оплача. 8)
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: ЗA или ПРОТИВ местната диплома

Мнение от ablood »

krimon написа:Ако искаш да принадлежиш поне към средната класа тук ще ти трябва тукашна диплома.
Поредният кримонстърски постулат.
Ходи си троши главата, давайки примери (не изключения) за добре-платени без дипломи, и зле платени с дипломи.
Тя рече и отсече.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Re: ЗA или ПРОТИВ местната диплома

Мнение от krimon »

ма моля ти се, естествено че беше към мен - едната ми магистърска степен от България е от ФФ - Културология 8) И да, тук много я ценят и нямах проблеми да си намеря работа с нея ;)

Моите познати "физкултурници" не само че не са на социал, но и никога не са били, ами взимат сериозни заплати и то без кой знае какви усилия за приравняване на дипломата им. Да не говорим за нивото им на френски език :P

Занаят не е знание, Бистре 8) за съжаление не става от всяко дърво свирка: ти си типичният случай на хванал Господ за шлифера с елементарни познания по Аутокад и правейки се на голяма работа. Всеки имигрант в Амплоа Кебек ще му предложат кратък курс и може да върши същата работа, която ти вършиш.
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Re: ЗA или ПРОТИВ местната диплома

Мнение от krimon »

ablood написа:
krimon написа:Ако искаш да принадлежиш поне към средната класа тук ще ти трябва тукашна диплома.
Поредният кримонстърски постулат.
Ходи си троши главата, давайки примери (не изключения) за добре-платени без дипломи, и зле платени с дипломи.
Тя рече и отсече.
говорим за хора, които имат акъл в главата си и работят по специалността си, а не искат да са прости бачкатори 8)
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: ЗA или ПРОТИВ местната диплома

Мнение от roumensp »

krimon написа:
ablood написа:
krimon написа:Ако искаш да принадлежиш поне към средната класа тук ще ти трябва тукашна диплома.
Поредният кримонстърски постулат.
Ходи си троши главата, давайки примери (не изключения) за добре-платени без дипломи, и зле платени с дипломи.
Тя рече и отсече.
говорим за хора, които имат акъл в главата си и работят по специалността си, а не искат да са прости бачкатори 8)
В крайна сметка не разбрах, твърдиш ли че за това ти трябва тукашна диплома ?
Публикувай отговор