Как се влиза в IT jobs без experience

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
asen
Мнения: 50
Регистриран на: Сря Ное 12, 2003 4:38 pm
Местоположение: Montreal

Re: Как се влиза в IT jobs без experience

Мнение от asen »

Kan_Tangra,

В един от постовете сложих цитат на Mr.D, но той не е оригиналния.
Mr.D беше писал на латиница и аз след като отговорих той вече беше изтрит.
Тогава неговия пост го конвертирах с някакъв online tool и го сложих като цитат. Нямах време и нерви да му правя spell check.

Точно за този негов пост ли се заяждаш?
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Как се влиза в IT jobs без experience

Мнение от roumensp »

Mr.D написа:План Б.Смятам да отворя business .Сега тьрся как се подава за това.Мисля сам да се наема. Слагам жена ми на HTML/CSS останалото за мен.Смятам да правя web, Iphone apps, android .
Ако не успеа отивам на план С.
Остава и да намериш някой да плаща ...

Защо първо не си направиш някои сметки: ако напишеш една наистина добра и оригинална Андроид или iPhone апликация (в което се съмнявам, защото всичко се учи от experience, не в училище), можеш да я пуснеш за 2-3 долара на маркета. Ако сме оптимистични и приемем, че се купят няколко хиляди копия от нея за няколко месеца, това колко прави ? И мислиш ли, че тия пари са достатъчни, за да живее семейството ти нормално ? Съвсем отделен въпрос е, че добра мобилна апликация не се пише за 2 дена, а пари ще ти трябват и по време на development-а.

Не ща да те разколебавам, но обикновено мобилните апликации са допълнителен, а не основен доход поради ниските им цени и бройки, които продават. За да плати някой за мобилно приложение, то трябва да е по-добро от всичките безплатни аналози, които вече ги има на маркета (освен ако не измислиш нещо наистина ново, дето няма free версия).

По-добре помисли за Web сайтове по предварителна поръчка, ако приемем че си способен да направиш нещо, за което да плащат прилично. Но ако се сещаш, повечето потенциални клиенти първо биха поискали да видят нещо, което вече си реализирал, преди да ти поверят нещо. Това може да се избегне, ако има кой да те препоръча (т.е. с "връзки"), ама ти сигурно не познаваш такива хора ...

А най-добре ще е, ако просто продължиш да си търсиш работа, има фирми с обяви за entry-level / new grads позиции. Вече ти го казаха, но и аз ще повторя, че търсенето на работа е full-time job. Хора с по над 15 години стаж се нуждаят от 1-2 месеца, за да си намерят нова работа, така че не очаквай да намериш нещо без да вложиш повечко усилия.
Mr.D написа:6 години не подьржах контакти с бьлгари и сега се сетих за какво.
Тука вече си прав, вместо да си губиш времето на БГ-форуми, налягай си парцалите и действай, независимо в каква насока. Никой не си е намерил квалифицирана работа чрез БГ-форуми, най-много да отнесеш подигравки (признавам си, че и аз щях да кажа нещо язвително, ама го изтрих навреме).


А на Малката мечка ще кажа, че тия номера с лъгането не са нищо ново под слънцето и са изобретени доста отдавна от индийците, които имат навика да подават такива резюмета, че се чудиш как още нямат Нобелова награда. Доста от тях преминават HR-пресяването, понеже имат приличен английски (учат го доста яко в училище), обаче като се стигне до интервю с потенциални колеги и мениджъри - почти всички се "насират" яко. За доста европейци индийците в IT са повод за присмех (руснаците много ги мразят) поради подобни "цигански прояви". :D
И на края ще добява, че доста канадски работодатели като поискат references - наистина ги проверяват като се обаждат по телефона и питат за теб (опитът ми с американци е, че обикновено ги мързи за това). Така че за experience малко трудно се лъже ... Хора с голям стаж по-може да посъчинят нещо в резюмето, понеже никой няма да тръгне да ти иска референции от работодатели отпреди 10-15 години, но такива с по няколко години стаж е по-добре да не пишат съчинения на свободна тема.
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16506
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

Re: Как се влиза в IT jobs без experience

Мнение от MrGeek »

С две ръце подкрепям абсолютно всичко, написано от roumensp! :y:
Теллъс -единственния доставчик на нет в Канада.
Казармата дава много и взима много,същото като имиграцията
богатите хора използват КЕШ или Дебит ,кредитните карти са за цървули

__ Powered by мухЪтЪ.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Колкото до науката, ми вярвам и даже прекалено и вярвам, но не вярвам толкова на хората.
__ Powered by Kpetrov
Mr.D
Баннат за 7 дни
Мнения: 747
Регистриран на: Пон Юни 20, 2011 12:54 am

Re: Как се влиза в IT jobs без experience

Мнение от Mr.D »

Мерси за отговора по roumensp. Аз имам работа да отцелея с жена ми.Работя по 40 ч. на седмица, което много по добре от Америка, там прасках по 70 часа + училище. сега ми трибват + 20-30 часа уеб на седмица да имам прелично портфолио.
Колкото до нормален живот никога сьм нямал.Нищо ново. Не сьм дошьл до тук за нищо.
План Б щте отворя ресторант. В това сьм експерт.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Как се влиза в IT jobs без experience

Мнение от roumensp »

Mr.D написа:План Б щте отворя ресторант. В това сьм експерт.
Това ми звучи по-добре. Предполагам, че ако аз бях на твое място, бих опитал точно това.
Проучи какви кредити можеш да изкопчиш от провинцията за започване на собствен бизнес ...
Аватар
Independent
Мнения: 1723
Регистриран на: Пет Сеп 24, 2004 8:03 am
Местоположение: Montreal, QC

Re: Как се влиза в IT jobs без experience

Мнение от Independent »

roumensp написа:
Mr.D написа:План Б щте отворя ресторант. В това сьм експерт.
Това ми звучи по-добре. Предполагам, че ако аз бях на твое място, бих опитал точно това.
Проучи какви кредити можеш да изкопчиш от провинцията за започване на собствен бизнес ...
Start-up costs за отваряне на ресторант са много по-големи от тези за започване на IT бизнес. Трябва да се наеме помещение, което да се реновира, да се инвестира в кухненски уреди, да се минат инспекции от сто различни институции (Health authorities, пожарна, какво ли не). Да се наеме персонал (щото само двамата с жената е невъзможно).

За започване на бизнес с уеб дизайн не се изисква нищо друго освен една-две машини, оборудвани със съответния софтуер. Visual Studio 2010 Ultimate е има-няма 10 хиляди, което е в пъти по-малко от разходите за ресторант, а има и други среди. Трябва един фирмен уебсайт, две тестета визитки и два смартфона. Като се разрастне бизнеса и се наложи наемането на допълнителни хора, тогава може да се мисли за наемане на помещение, инвестиране в техника и други.
I must not fear.
Fear is the mind-killer.
I will face my fear.
I will permit it to pass over me and through me.
And when it has gone past I will turn the inner eye to see its path.
Where the fear has gone there will be nothing.
Only I will remain.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Как се влиза в IT jobs без experience

Мнение от roumensp »

Independent написа:Трябва един фирмен уебсайт, две тестета визитки и два смартфона.
Пропусна да добавиш "и клиенти". :D

За ресторанта винаги ще се намерят клиенти, за новооткрита софтуерна фирма от 2-ма човека със собственик, за който никой не е чувал и няма никакъв практически опит - едва ли.

От собствен опит заявявам, че само по себе си притежаването на Visual Studio 2010 и уебсайт не гарантира никакви доходи. :D
Ако нещата наистина стояха така, както ти ги обясняваш, всички прясно-завършили IT студенти щяха да са със собствени фирми, а не да блъскат за някой друг за $20/час.
Mr.D
Баннат за 7 дни
Мнения: 747
Регистриран на: Пон Юни 20, 2011 12:54 am

Re: Как се влиза в IT jobs без experience

Мнение от Mr.D »

В този форум твьрде много чувам думите не може, не става и тн.
Ще ти дам един пример. Това е-commerce business http://www.pensandleather.com/" Познавам оунера лицно. website e направен от сина му които е на 20 гоdини без никакав опит.Уци го в последствие "on the fly". Бизнесс който се води от 20 годишен.Как ти се струва това? Това семейство прави 150К-200K на година after taxes.
Бизнесс се буилдва стьпка по стьпка. Не става за един ден.Някои хора го имат други не.
Ако от Америка малките бизнеси омрьт или спрат де се правят. Циалата ецономика ще умре. Което става сега,no credit= no business= no income= high unemployment.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Как се влиза в IT jobs без experience

Мнение от roumensp »

Щом си толкова убеден, в това което казваш, защо въобще пускаш тема, която се казва "Как се влиза в IT jobs без experience" ? Явно всичко вече ти е ясно, нищо че нямаш и грам experience.

Спирам да пиша по темата и ти пожелавам успех.
speedy
Мнения: 4160
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:08 am
Местоположение: Ontario, Canada

Re: Как се влиза в IT jobs без experience

Мнение от speedy »

Mr.D написа:В този форум твьрде много чувам думите не може, не става и тн..
Не ядосвай. И може, и става.

Просто примерът, който не си дал не е точно за IT, или по-скоро само синът е в IT. А клиентите му са били осигурени - бащата и майката.

Не виждам нищо лошо да опиташ със свой бизнес, но ще трябва да направиш няколко проекта на ниски цени, докато понапълниш портфолиото.
За оплаквания: Armenian Holy Trinity Church - (416) 431-3001
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16506
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

Re: Как се влиза в IT jobs без experience

Мнение от MrGeek »

Mr.D написа:Познавам оунера лицно. website e направен от сина му които е на 20 гоdини без никакав опит.Уци го в последствие "on the fly". Бизнесс който се води от 20 годишен.
Правиш ли разлика между "направил сайта" и "води бизнеса"? В успешния онлайн бизнес най-лесното нещо е направата на сайта. Има специализирани e-commerce хостинг компании, които за $25 на месец ще ти предоставят хостинг с десет страници e-commerce/пазарска-кошница функции плюс дизайнерски шаблони, с които да сглобиш сайта за нула време, дори и да нямаш никаква представа от уеб дизайн. Очевидно нямаш идея каква логистика се крие зад сайта, който си показал и какво е нужно, за да се поддържа не само асортимента, но най-вече маркетинга. Добре е да направиш един по-сериозен разговор със собственика на този бизнес по горните въпроси. ;)
Теллъс -единственния доставчик на нет в Канада.
Казармата дава много и взима много,същото като имиграцията
богатите хора използват КЕШ или Дебит ,кредитните карти са за цървули

__ Powered by мухЪтЪ.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Колкото до науката, ми вярвам и даже прекалено и вярвам, но не вярвам толкова на хората.
__ Powered by Kpetrov
Mr.D
Баннат за 7 дни
Мнения: 747
Регистриран на: Пон Юни 20, 2011 12:54 am

Re: Как се влиза в IT jobs без experience

Мнение от Mr.D »

XML database query mostly , Logos and pictures(Photoshop) CSS no back-end baskets , Моного работа е да получи сурова информация,да я ьплоадваш, да пишеш описание на всеки продукт. Контактс сьс цомпании за по добра цена.
Това имах предвид да движиш business.
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Как се влиза в IT jobs без experience

Мнение от ablood »

Mr.D написа:Това имах предвид да движиш business.
Мдааа
Познавам стотици хора, уверени, че знаят как се върти бизнес, десетки, които се мъчат да вътрят такъв и трима, които наистина успяха да направят състояние от това.

Един от тримата беше започнал от сгъваема масичка на тротоара, сергия на пазара, магазинче, магази, клиенти на едро...
В един момент някакъв отваря аналогичен магазин отсреща. Родителите му подарили помещенията и той решил да върти бизнес. Представя се той един ден на моя приятел и му предлага да работят заедно и да си договарят цените. Моят човек учтиво му отказал и си продължил както си може. Оня след една година затвори магазина и го направи на кафене. Моят приятел има вече няколко обекта с десетки служители и продължава напред.

Така, че едно е да знаеш как се прави бизнес, друго е да го можеш. И аз знам как се свири на китара, ама...
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
ZanzibarHero
Мнения: 819
Регистриран на: Съб Ное 17, 2007 8:55 pm

Re: Как се влиза в IT jobs без experience

Мнение от ZanzibarHero »

Independent написа:
roumensp написа:
Mr.D написа:План Б щте отворя ресторант. В това сьм експерт.
Това ми звучи по-добре. Предполагам, че ако аз бях на твое място, бих опитал точно това.
Start-up costs за отваряне на ресторант са много по-големи от тези за започване на IT бизнес. ...
За започване на бизнес с уеб дизайн не се изисква нищо друго освен една-две машини, оборудвани със съответния софтуер. ...
Това, че започването на ИТ бизнес е по-евтино, няма никакво значение, ако човекът не е експерт в този бизнес, май ...
Публикувай отговор