Toronto - the saddest place in Canada

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Публикувай отговор
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Toronto - the saddest place in Canada

Мнение от ablood »

Интересно. Според мен щастието се гради от:

1. Постигане на зададените цели
2. Комфортен живот
3. Партньори за споделяне

Кое от тези неща го има повече в джунглата, отколкото в Торонто? Освен заблудата, че диваците всъщност не знаят колко са зле спрямо другите? Ами дай да почнем да се напушваме и друсаме 24/7 за да сме си перманентно щастливи, въпреки, че ще сме окаяни мизерници.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
Rall
Мнения: 2239
Регистриран на: Чет Авг 10, 2006 8:16 am
Местоположение: Raccoon City

Re: Toronto - the saddest place in Canada

Мнение от Rall »

Е незнам тва с удоволствията и минималните усилия извиква в мислите ми образа на гаден белезникав плужек дето само рупа едно листо по цел ден и отделя слуз... не мерси предпочитам да съм нещо друго... no pain - no gain дето се вика.
И с Блъди не съм съгласен на тия от джунглата най вероятно и ти им изглеждаш като пълен нещастник дето една колиба от палмови листа не знае как да направи , едно прасе не може да утрепа и вечер си ляга само с една жена... Хората така си живеят и нищо чудно да са по щастливи от нас.
Dead Eyes See No Future
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Toronto - the saddest place in Canada

Мнение от jovani »

optics написа:Ето, оказва се, че канадците са самокритични...
:-)
Сега Джовани ще бъде доволен, че не пускаме само хвалби.

http://www.torontolife.com/daily/inform ... sls-study/"

Този абстракт, доколкото разбрах е изваден от едно по-обширно изследване, публикувано тук: http://csls.ca/reports/csls2010-09.pdf

Според резултатите от "проучването" Канадците имат относително високо ниво на "щастливост". Което никак не се връзва с моите прости наблюдения - много рядко съм чувал хора да се смеят или виждал да се усмихват, моето субективно усещане за това колко щастливи изглеждат хората около мен не говори в полза на Канада, когато го сравнявам с експириънса ми в Италия, че дори и България (но също така тогава бях по-млад и е възможно моите критерии за оценка да са се променили с времето)...

Та реших да хвърля око на това изследване, за да открия доколко методологията на проучването е добра - за съжаление още на първите няколко страници открих някои сериозни недостатъци в "изводите", вярвам Оптикс като човек, занимаващ се с наука ще се съгласи с мен (или ще напише своето мнение по въпроса):

Между страница 5 и 6:
The following variables were found to be the most economically and statistically significant determinants
of individual happiness in Canada:
• An individual’s perceived mental health was measured on a scale from 1 (poor mental health) to 5
(excellent mental health). A one-unit increase from the average of perceived mental health for the
Canadian population increases the proportion of individuals that are very satisfied with life by
17.0 percentage points. Said another way, for the average person the effect of a one-unit increase
in mental health on happiness is equivalent to the effect of a 309 per cent increase in household
income
. Thus, perceived mental health has a very significant effect on individual happiness
• Perceived health status was also an economically significant determinant of happiness. A one-unit
increase in health status (measured on a 5-point scale) increases the proportion of individuals that
are very satisfied with life by 8.8 percentage points. Alternatively, a one-unit increase in health
status is equivalent to a 157 per cent increase in household income for the average person on
happiness.
...
Веднага се вижда, че който е генерирал тези "статистически значими" изводи не разбира много от психология, социология и иконимика, защото е допуснал, че "щастието" е линейно зависимо от параметри като психическо или физическо здраве, както и че тези показатели могат да се сравняват линейно.
Запознатите с икономическата парадигма за "намаляващата пределна склонност към потребление" и нейните следствия веднага ще забележат, че не е възможно да се определи в пари (или в друго "качество") всяко възможно увеличение на качеството "физическо здраве" например.

Или казано по друг начин ако човек е много болен, то за него увеличение на здравето от ниво 1 до ниво 2 (по петобална скала) ще е много по-ценно от увеличението от ниво 4 до ниво 5 (за друг, относително по-здрав човек). Първият би следвало да е готов да даде по-голяма част от доходите си за да постигне това увеличение, докато за вторият увеличението ще е отностително по-малко и следователно не би го оценил на същата "цена" (въпреки, че абсолютното увеличение за двамата ще е едно: 1-ца). Да не говорим, че неща като физическо, психическо здраве и доходи са свързани в смисъл, че физически здрав човек средно статистически ще има по-високи доходи от, да кажем, инвалид и затова според мен изводите, цитирани по-горе са невярни - или за да бъда по-точен - несъвместими, неуместни.

Някой може да посочи като защита на изследването това, че в тези "изводи" се използва сравнението с "average person", но подобно сравнение е меко казано неуместно или казано по друг начин според мен този "доклад" не си струва хартията (или байтовете) на които е публикуван, но пък е добър повод за спорове на лаици, приемащи всеки "по-така" научно написан текст за чиста монета.

И ето и моето мнение по въпроса за цитираното изследване: от време на време правителствени организации решават да похарчат пари за да генерират предварително уговорен резултат и това е един отличен пример в това отношение. С което не казвам, че голяма част от Канадците, са видите ли, нещастни, а че изводите, методологията на проучването и числовите методи и резултати не са коректни. Ето ги и моите доводи за това ми мнение:

С помощта на валидни статистически методи като регресионен анализ могат да бъдат генерирани изключително странни изводи, ако не се следи за действителните връзки между изследваните характеристики.

Във всяко социологическо проучване изключително значение има валидността на първичните данни - например проучване, направено по телефона не може да бъде считано за репрезентативно, защото автоматично игнорира определена група хора, които нямат шанс да попаднат в извадката - а именно хората, които нямат телефон. Как бихте оценили проучване за щастието на индивидите в една държава, в което бездомниците няма как да бъдат включени в извадката?

Въпростите трябва да бъдат внимателно подбрани, така че да се избегнат методологични грешки, произхождащи от това, че индивидите могат да бъдат подведени с насочеността на въпросите - например много по-правилно е да се оцени дали един човек е щастлив ако му задаваме въпроси за това от какво има нужда или по друг индиректен начин, наместо да формулираме въпроса като: "Чувствате ли се щастлив? 1.Да 2.Не 3.Не мога да отговоря" - повечето хора биха отговорили с "Да" на така поставен въпрос, без това да означава, че наистина са щастливи (дреме ми за това изследване; стига сте ми губили времето; много искате да знаете; срам ме е да си призная и т.н.). По подобен начин ако се зададе петобална скала много често отговорите ще бъдат на нива 4 (ако скалата е нарастваща) - нещо като "бива", ама не "отлично", отговор на по-ниски нива изискват по-голяма концентрация от страна на индивида за да може той да "отсече" "точното" ниво - например колебаейки се м/у 3 и 2.

Общо взето някои от изводите които са изложени в документа (от страница 70 надолу) изглежда да са верни, или поне звучат логично; но когато опираме до някакви числови резултати като например средно ниво на удоволетвореност от живота = 4.25 или средно ниво на стрес = 2.68 тук според мен "науката" се превръща в "спекулация" и започва да се усеща каква е "целта" на документа. Да не говорим, че запознатите със статистиката ще бъдат учудени от следните цифри (страница 76):
Education Mean Std. Dev.
Less than Secondary 0.20 0.40
Secondary School Graduate 0.16 0.36
Some Post-Secondary 0.07 0.25
Post-Secondary 0.54 0.50
от което излиза, че между 54% и 61% от анкетираните са имали висше образование или колеж ("някакво" над-средно или над-средно) - дали това отразява реалната статистическата дистрибуция на населението в Канада?

Изобщо Оптикс - ти четеш ли ги тези "изследвания" преди да ги пейстнеш във форума?
Така ли правиш и когато работиш (професионалист ли си)?
Последното изречение се надявам, да бъде разбрано като майтап (каквато е и целта му)...
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11764
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Toronto - the saddest place in Canada

Мнение от optics »

Съгласен с критиките за методологията.

Във връзка с това и една истинска история - по-долу.

Несъгласен че хората не се усмихвали.
Абсолютно всеки, повтарям - абсолютно всеки, който е идвал от България като турист и/или за кратък престой при роднини - едно от първите неща които забелязва и коментира е колко по-усмихнати и приветливи са хората в Канада.
Джовани, твоите роднини (ако са идвали) - какво коментират ?


Истинската история - вече ми се губи кой от двамата велики професори математици я беше разказал - Тагамлицки или Брадистилов. То даже и не е история, ами класификация на науките.

- Естествени - Физика, Химия ...
- Неестествени - Филологии, Психология, Финанси...
- Противоестествени - Политикономия, Научен комунизъм...
- Свръхестествени (с един представител) - Математика.

IMHO, всички тия сметки за измерване на щастието са неестествени науки с бих казал лек уклон към противоестественост.
;)

Дали ги чета преди да пусна - ПДФ-а не бях го чел. Ти си задълбал повече по собствена инициатива ;-)
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
ivanko13
Модератор
Мнения: 3602
Регистриран на: Сря Юни 29, 2005 5:02 pm
Местоположение: Toronto

Re: Toronto - the saddest place in Canada

Мнение от ivanko13 »

Rall написа: и вечер си ляга само с една жена... Хората така си живеят и нищо чудно да са по щастливи от нас.

Това е истински удар по щастието.... Както казват поетите - Лесно е да намериш жената на живота си... Трудното е да я укриеш от жена си... :D
"Нищо велико на този свят не е постигнато без страст"
Георг Вилхелм Фридрих Хегел
Аватар
aligator
Мнения: 550
Регистриран на: Пон Апр 03, 2006 7:44 am
Местоположение: NDG/Montreal/ХАСКОВО

Re: Toronto - the saddest place in Canada

Мнение от aligator »

Някой тук спомена за бедните държави и живота там и между другото спомена и Монголия,която държава ми е любима,интересна и завладяваща,като интереса ми навремето беше възбуден от това,че за тази територия,район се твърди на места че била люлка и на нашето българско племе.Оттогава насам откривам много завладяващи неща от това място и се радвам,че се намира на границата между Русия и Китай,та е успяло по някакъв начин да се запази автентично - донякъде.С глобализацията и налагането на водещите култури,все по-малко ще можем да виждаме нещо различно.Та аз си слушам от време на време музика от този край на света и се удивлявам на различността от това ,което сме свикнали да попиваме от модерния свят.Най ме впечатлява традиционните фолклорни изпълнения,но от по-модерните ,по-лесно възприемчиви и близки до съременото звучене фолк-рок групи мога да посоча Алтан Ураг

http://www.youtube.com/watch?v=YGj7YpzJ ... r_embedded#" !

http://www.youtube.com/watch?v=CdkqVK0A ... r_embedded"

http://www.youtube.com/watch?v=Rnp8iQaW ... r_embedded"

http://www.youtube.com/watch?v=0SQ9bp09 ... r_embedded"

http://www.youtube.com/watch?v=WCkgASuV ... r_embedded"

http://www.youtube.com/watch?v=cYzf6BqE ... r_embedded"

Като филми ,които са свързани с темата мога да посоча

История за плачещата камила
http://www.youtube.com/watch?v=LpYXK-7szd8" -има го целия в Ютуб

Пещерата на жълтото куче
http://www.youtube.com/watch?v=Xlan8eCU-sE"

http://www.youtube.com/watch?v=vqBLYdUh ... re=related"

Сина на ловеца с орел
http://www.youtube.com/watch?v=UWAywcgw ... re=related"

И накрая една молба -ако някой може да намери поне английски субтитри на последния филм бих му благодарил много.
Документи Виена 07.05.2007
Интервю 27.05.2008
Документи Букурещ 29.05.2008
Покана Визи 02.10.2008
Визи 24.10.2008
Пътуване 31.10.2008
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Toronto - the saddest place in Canada

Мнение от ablood »

Ако искате да видите каво е наистина зверски забутана държава, напишете в google image "mongolia", или "mongilian".

Сигурен съм, че има обаче наоколо някой-друг монголски емигрант, чиито подпис в mog-canada.com е "Аз съм горд, че съм монголец"
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
anxeli
Мнения: 3805
Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 1:36 pm
Местоположение: TO

Re: Toronto - the saddest place in Canada

Мнение от anxeli »

http://ca.finance.yahoo.com/personal-fi ... hbourhoods"

Нещастните торонтяни в нещастните си имения :lol: ...
Циганите - на Сатурн !
Аватар
John Smith
Мнения: 911
Регистриран на: Съб Окт 16, 2010 9:19 am
Местоположение: GTA

Re: Toronto - the saddest place in Canada

Мнение от John Smith »

Това "Торонто" само за града ли се отнася, или за GTA? Защото на север и на запад има доста нещастни хора също. :wasntme:
Wise men don't need advice. Fools won't take it.
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Toronto - the saddest place in Canada

Мнение от jovani »

optics написа:Несъгласен че хората не се усмихвали.
Абсолютно всеки, повтарям - абсолютно всеки, който е идвал от България като турист и/или за кратък престой при роднини - едно от първите неща които забелязва и коментира е колко по-усмихнати и приветливи са хората в Канада.
Джовани, твоите роднини (ако са идвали) - какво коментират ?
Моите родители до момента не са идвали в Канада, но по едно или друго стечение на обстоятелствата са обиколили Европа, а баща ми е работил над 20 години в различни страни, между които и Франция.
В Торонто много рядко виждам по улиците усмихнати хора (не че ходя по улиците, но ако си спомняш ползвах метрото за няколко дни наскоро)... може би защото са средно статистически с 3-4% по-нещастни от средното ниво за Канада (според документа, който си постнал)...
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Toronto - the saddest place in Canada

Мнение от miteto »

jovani написа:В Торонто много рядко виждам по улиците усмихнати хора (не че ходя по улиците, но ако си спомняш ползвах метрото за няколко дни наскоро
:rofl: :rofl: :rofl:
Аватар
anxeli
Мнения: 3805
Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 1:36 pm
Местоположение: TO

Re: Toronto - the saddest place in Canada

Мнение от anxeli »

:^) :( ;( |( :?: :doh: :yawn: :worried:
Така изглеждаше перона в метрото тази сутрин :lol:.
Трябва да се работи, какво очакваш ...
То Торонто си е почти като Ню Йорк, в смисъл всеки е нервен и бърза за някъде, какви усмивки, дори грийтърите в Уолмарт там вместо "уелкъм" казвали "Ти кво гледаш бе! :^) " :rofl: ...
Циганите - на Сатурн !
apple
Мнения: 1460
Регистриран на: Чет Юни 28, 2007 2:41 pm

Re: Toronto - the saddest place in Canada

Мнение от apple »

И в БГ е така, какви усмивки, какво жизнерадостно настроение когато си се упътил за към местоработата си? А пък в София е направо ужас - толкова кисели физиономии и агресия сутрин другаде едва ли ще видиш. Да си признаем, че живота ни всъщност преминава на работното място. Прекарваме доста по-малко часове вкъщи с хората, които обичаме отколкото с колегите и шефовете, които не бихме определили като особено приятни за минимум 8 часова компания. Та мисълта ми е, че по сутрешните настроения на хората не е редно да си вадим изводи за нивото на удовлетвореност от живота им, та чак пък и за щастието :?: !
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16508
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

Re: Toronto - the saddest place in Canada

Мнение от MrGeek »

jovani написа:Според резултатите от "проучването" Канадците имат относително високо ниво на "щастливост". Което никак не се връзва с моите прости наблюдения - много рядко съм чувал хора да се смеят или виждал да се усмихват, моето субективно усещане за това колко щастливи изглеждат хората около мен не говори в полза на Канада, когато го сравнявам с експириънса ми в Италия, че дори и България (но също така тогава бях по-млад и е възможно моите критерии за оценка да са се променили с времето)...
С това горното все едно се опитваш да ни убедиш, че в Сахара има повече сняг от Гренландия. :D
jovani написа:С помощта на валидни статистически методи като регресионен анализ могат да бъдат генерирани изключително странни изводи, ако не се следи за действителните връзки между изследваните характеристики.
Аха, само дето регресионния анализ няма нищо общо с подобен вид проучвания, да не говорим пък какво става когато се бълва откровена демагогия. :D
Теллъс -единственния доставчик на нет в Канада.
Казармата дава много и взима много,същото като имиграцията
богатите хора използват КЕШ или Дебит ,кредитните карти са за цървули

__ Powered by мухЪтЪ.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Колкото до науката, ми вярвам и даже прекалено и вярвам, но не вярвам толкова на хората.
__ Powered by Kpetrov
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Toronto - the saddest place in Canada

Мнение от ablood »

Синтетичните усмивки на обслужващия персонал, както и забързаните уморени хова в метрото не са никакъв критерий за щастие.

Ако обаче излезеш в неделя предиобед и половината от семействата които срещнеш не се усмихват, значи наистина мястото е нещастно.
Изображение
Последно промяна от ablood на Пет Дек 03, 2010 4:35 pm, променено общо 1 път.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Публикувай отговор