Deca?

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

Mark написа:Korena na tazi cennostna sistema e waw wazpitanieto ot w ka6ti.
според голяма част от психологическите изследвания домашното възпитание е 20 % от личностното изграждане, 70 % са самовъзпитание и 10 % среда

не разчитай, че ще дадеш такова възпитание и ценностна система, които ще останат "неуронени" от средата и самостоятелните избори на детето ти

помисли по въпроса, доколко носиш ценностната система на твоите родители и когато си бил тийнейджър дали не си имал "лидери", които си следвал и дали не си робувал на същия тип тирания, но в стил 80-те години
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Аватар
Mark
Мнения: 1258
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 12:25 am

Мнение от Mark »

krimon написа:...
помисли по въпроса, доколко носиш ценностната система на твоите родители и когато си бил тийнейджър дали не си имал "лидери", които си следвал и дали не си робувал на същия тип тирания, но в стил 80-те години
Cennostnata sistema si ja nosia, a lideri, na koito da podrajawam ne sam imal za6toto ne obi4am wazduh pod naliagane :beer:
krimon написа:
Mark написа:Korena na tazi cennostna sistema e waw wazpitanieto ot w ka6ti.
според голяма част от психологическите изследвания домашното възпитание е 20 % от личностното изграждане, 70 % са самовъзпитание и 10 % среда ...
Nali i az towa kazwam - kolkoto tezi 20 procenta sa po-naso4eni w humannata nasoka, tolkowa deteto ima 6ans da si izgradi po-humanna cennostna sistema.
Zdrawoto darwo (70%) se krepi na zdraw koren(30%).

A zakoni i prawila za wazpitanie niama - ima razli4ni gledni to4ki i wazmojnosti.

ЗАВИСТTА "УБИВА" ТОЗИ КОЙТО Я ИЗПИТВА.
ЖИВОТЪТ Е ХУБАВ, НЕ СИ ГУБЕТЕ ВРЕМЕТО И НЕРВИТЕ А ПОТЪРСЕТЕ ХУБАВОТО И ЗА ВАС.
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

Аз съм се водила до една определена възраст от ценностната система на родителите си, после съм оставила нещата, които съм възприела за "добри" за мен и съм ги оцветила в светлината на живота, който съм живяла ... а там не е била средата на моите родители и традиционните семейни ценности ... така вече повече от 20 години. На никой не съм подражавала, но дори да бъдеш "фен" на някоя поп-рок-група, да носиш модните едно време дънки, да пушиш някаква марка цигари и т.н. винаги е било признак на това дали си "кул", както го наричат децата тук. Пълен абсурд е да смяташ, че ще изпратиш детето си на училище тук /а в България е твърде-твърде по-трагично положението/ и няма да го гледат как е облечено и дали се "носи" по модата ... като не си кул си аут.

Не знам дали ме разбираш правилно, но на мен дискусията ми е по вкуса и съм готова да продължа безкрайно :wink: :oops:

Аз например не ходех в едновремешните "пушкоми" :lol:, защото ама никак не ме привличаше тютюневия дим и съответно имах рестриктивно изритване от страна на една компания. Същото ставаше ако не избягаш от час 8) - просто не си кул, "зубрач", "натегач" и т.н. И иницаторите бяха във всеки клас едни и същи. Не ме убеждавай, че си бил от групичката на зубрачите :twisted: Питам аз брат'чедите на дитето в България защо имат джи-ес-еми в 3 клас в училище - ами не си "кул" и всички деца носят, само на най-бедните родители децата не носят и никой не си говори с тях :shock: Знам къде са възпитавани и какво е мнението на родителите им за това. Средата също - съвсем "нормално" училище. Тук слава богу не са на мода точно джи-ес-емите, тук малко по-простички - два потника по-дълги и разноцветни тениски една върху друга. Ама ако си "по-самостоятелен" - ами не си интересен, аут от всеобщите интереси. Това обаче е само повърхността на по-съществените за мен неща. Модата е в мисленето. :( Модата да се чете например преди 1-2 г. Хари Потър и да не се чете нищо по-смислено, модата да се "забавляваме", вместо да правим нещо по-смислено ... Нищо, което не е забавление не е гот и т.н.

капиш :wink:
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Stoni

Мнение от Stoni »

Др.искам да се изкажа. :wave:
Признавам си, че не съм се подготвил но както виждам, няма голяма разлика с подготвилите изказване та вместо да си правите свободни съчинения, щракнете там на Фроид и подобни и прочетете и четейки мислете, щот това не е манджа и рецепта за боб та,след време пак така и може и да познаете нещо а може и да не познаете, :nenam: пример с мен, колкото повече се ровя там по мъгливо става, колкото по навъте толкова по тъмно, колкото по наляво, толкова повече острови надясно, като хана по тоя път, виждам оня.
Само едно за сега ми е по ясно, личен пример се казва и не на уста-бля-бля а на душата.
Виж ако не се харесвате а виждате, че децата Ви приличат, ако не харесвате майка им а те и приличат :nenam:
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

о, я не ми излизай с Фройд, със сигурност съм прочела доста повече от теб от него :wink: - за да бъда "кул" в университета :lol: :lol: :lol:

кажи къде се вписва Фройд в дискусията с две думи и ще те призная за гений :twisted:
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Stoni

Мнение от Stoni »

Кримон е права да, съгласен :beer:
Само искам малко да уточним, Кримон не се покрива с общия процент хора като цяло, Кримон си е Кримон и затова си си Кримон.Не те познавам но такива хора ги уважавам, с такива хора искам да напълня луната като я заселя, ма знам ли те дали няма да ходят на друга планета, бягайки от мен 8)
Stoni

Мнение от Stoni »

Аз не ги чета тези за кул на някого а за мои си кул и не винаги съм съгласен с това което чета но според мен там някъде е истината :idea:
А истината е винаги някъде там 8)
Аватар
Mark
Мнения: 1258
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 12:25 am

Мнение от Mark »

krimon написа:...Пълен абсурд е да смяташ, че ще изпратиш детето си на училище тук /а в България е твърде-твърде по-трагично положението/ и няма да го гледат как е облечено и дали се "носи" по модата ... като не си кул си аут.

Не знам дали ме разбираш правилно, но на мен дискусията ми е по вкуса и съм готова да продължа безкрайно :wink: :oops:
...
Mojata diskusia e za towa, 4e detenceto, otworilo tazi tema iska da izbiaga to4no ot tezi ne6ta, a w poso4enia forum twarde werojatno niama da nameri tazi sreda, za kojato me4tae ...

ЗАВИСТTА "УБИВА" ТОЗИ КОЙТО Я ИЗПИТВА.
ЖИВОТЪТ Е ХУБАВ, НЕ СИ ГУБЕТЕ ВРЕМЕТО И НЕРВИТЕ А ПОТЪРСЕТЕ ХУБАВОТО И ЗА ВАС.
Stoni

Мнение от Stoni »

Маркs,
да му направим една среда и не само на него ами на всички, те децата много обичат кат им направиш така :D
PAGAN
Мнения: 37
Регистриран на: Сря Дек 17, 2003 9:58 am
Местоположение: Canada,Hahahamilton

Мнение от PAGAN »

Здравейте,
редовно чета тук и сега попаднах на писмото написано от моят син. Проблемът е, че той много трудно успява да се адаптира към новото училище и децата. В България учеше в Руското в София. Със съучениците си там беше от 5 годишен ,още от забавачката към училището ,та чак до 7-ми клас. Израстнаха заедно, бяха неразделни, един чудесен клас от умни и одухотворени деца. То не бяха концерти,постановки и т.н. Учителите им бяха невероятни и много взискателни, успяха да изградят един чудесен колектив в който всеки помагаше на другия, проблемите се решаваха заедно, семейните драми (загуба на родител и прочие) бяха сякаш общи. Смяната на средата беше без да пресилвам и преувеличавам ,направо стресираща за него.Много му е мъчно за България.Липсват му приятелите, децата с които е сега в училище, вероятно му се струват много по-различни от децата с които е бил до сега. От отличник в България ,сега стигна до оценки с които едвам успява да си вземе необходимите кредити и едно огромно нежелание да ходи на училище.
Вече сериозно обмислям дали да не се преселим в град с по-голяма българска общност , въпреки че ще е много трудно при условие, че двамата със съпругът ми работим. Детето успя чрез форума който му беше даден, да намери деца в Монтреал и вече ме "ръчка" да се местим,което за мен е немислимо, при условие ,че никой от нас не говори френски :(.
Ако някой има идея как да се справим със ситуацията, нека пише . Благодаря ви .
MomoCa
Мнения: 2
Регистриран на: Съб Юли 29, 2006 9:56 am

Мнение от MomoCa »

Mark написа:
krimon написа:...Пълен абсурд е да смяташ, че ще изпратиш детето си на училище тук /а в България е твърде-твърде по-трагично положението/ и няма да го гледат как е облечено и дали се "носи" по модата ... като не си кул си аут.

Не знам дали ме разбираш правилно, но на мен дискусията ми е по вкуса и съм готова да продължа безкрайно :wink: :oops:
...
Mojata diskusia e za towa, 4e detenceto, otworilo tazi tema iska da izbiaga to4no ot tezi ne6ta, a w poso4enia forum twarde werojatno niama da nameri tazi sreda, za kojato me4tae ...

Здравейте и благодаря за всичките ви отговори!

Въпросният сайт е чудесен и много ми харесва, вече си намерих няколко приятели там и всичко изглежда добре.

А за правилата, според мен е добре да има правила стига да не са строги пък и предпочитам да си говоря на български, знам че това не е България но все пак предпочитам да говоря на майчиния си език.
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

В ТО българската общност е огромна - много по-голяма отколкото, в която й да е друга част от Канада. Това, което ви препоръчвам да направите е да намерите някое от българските неделни училища - аз знам поне 2 там и да отидете. Покрай църквата на Канев(ф) има и такова училище, както и нещо като кафетерия/ресторант в приземната му част. Там се събират огромни тълпи българи :lol: :lol:, които обикновено водят децата си на неделно училище. Доста са задружни и след службата/училището излизат да карат кънки, да гледат кино, да се разходят или да поплуват.

Интернет е доста "опасен" в много отношения, за да "правиш" приятелства. Аз намирам това за една от чумите на имиграцията в Канада. :roll:

Тъй като сестра ми живее в ТО с двете си тийнейджърки, знам че има голяма бг общност в Етобикок, но със сигурност има и на много други места. Ами да каже някой от ТО, де :wink: :wink:

Друга идея е, да ви се обадят тук от форума Коко или Снежи. Те организират почти всяка неделя в един парк, (леле забравих му името :oops:) срещи на българи и там съм виждала много деца. Или им пишете л.с. - много са отзивчиви и двамата :D

MomoCa, на мен лично ми е много приятно, че държиш на българския си език и искаш да общуваш със сънародници. Пожелавам ти само приятни изживявания, но не забравяй, че ако ще живееш в Канада трябва да се адаптираш максимално към тукашните нрави и хора. Това ще се окаже на този етап от живота ти доста по-важно. Успех!
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Joy
Мнения: 4013
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 11:30 pm

Мнение от Joy »

:D Марк, като порасне щерката ти и ще си говорим пак за възпитанието на ценностната система. Лидерството и групичките са абсолютно в реда на нещата- бих се притеснила ако ги нямаше или не беше успяла да се впише в такава групичка. Колкото до характеристиките, които си лепнал на децата, които си подбира дъщеря ми, недей така наизуст, моля! Децата далеч не са овчици, а тези, които я копират и се опитват да и подражават в облеклото, не са от нейните любимци. "-С нърдове не се занимавам"- и под "нърд" се разбират всички подлизурковци, подражатели, натискащи се, лигльовци и мамини синчета. :D
Не разбираш добре проблема Марк на детето, защото нямаш дете на такава възраст. Проблемът не е в наличието на такива групички, а в това, че той не е част от тях...Децата емигрирали в пубертетна възраст трудно се адаптират. Въпреки че пак е индивидуално. Аз също емигририх на 14 и...около 1-2 години ми бяха нужни, но това е по-скоро изключение, отколкото правило... :roll:
Форума, в който пише дъщеря ми е френски. Има една-единствена приятелка-българка (по-точно полубългарка), но тя много лошо говори и разбира български, така че пак си общуват на френски.

PAGAN, дъщеря ми също учи в руско в София. В кое по-точно училище вие бяхте?
PAGAN
Мнения: 37
Регистриран на: Сря Дек 17, 2003 9:58 am
Местоположение: Canada,Hahahamilton

Мнение от PAGAN »

Здравей,
синът ми учеше в 133 "А.С.Пушкин. Права си,че му е много трудно да се адаптира. Сега почти ми е поставил ултиматум ,че или се местим в град в който има българчета с които да излиза, или се връща в България :shock: . Опита се да завърже приятелства, но явно не се получи. От едно вечно усмихнато и лъчезарно дете ,се превърна в едно нещастно и все тъжно човече. Опитвам се да му намирам занимания и да го водя насам-натам,но... В общи линии, имаме проблем и се чудим как да го решим. Май ще събираме багажа за към Отава, Калгари или Ванкувър :wink: в търсене на групичка от български тинейджъри :D
Мислех, че е започнал да се примирява с положението,докато не прочетох случайно, написаното от него в този форум.
Благодаря на всички за отговорите !
Аватар
bbb
Мнения: 360
Регистриран на: Вто Мар 29, 2005 12:55 am

Мнение от bbb »

PAGAN написа:Детето успя чрез форума който му беше даден, да намери деца в Монтреал и вече ме "ръчка" да се местим,което за мен е немислимо, при условие ,че никой от нас не говори френски :(.
V Montreal moje da se jivee i bez frenski.
Стойте далече от прожекторите.После ще е късно. :) :) :)
Заключено