За ИТ рекрутърите - размисли на глас

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
foxxbatter

Мнение от foxxbatter »

:) Мъхъм. И аз отсвирих скоро двама по същние начин. Днеска оферта, утре оферта, ама бюджета за позицията се свил, ама нали няма проблем с овъртайма. Хайдее да ми духнах на корн-шела с пърл скрипт...
Аватар
Joana
Мнения: 1434
Регистриран на: Вто Фев 14, 2006 10:00 pm

За ИТ рекрутърите - размисли на глас

Мнение от Joana »

...
Последно промяна от Joana на Вто Юни 13, 2006 12:25 am, променено общо 1 път.
foxxbatter

Мнение от foxxbatter »

:) Ей муми, сори че закъснях за наддаването, но се надявам че най-достойния те е спечелил. Аутсорснах се, аутрутнах се и други разни похвати приложих вече.
Godis
Мнения: 1661
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 2:22 am
Местоположение: Montreal, Pointe Claire

Мнение от Godis »

foxxbatter написа::) Ей муми, сори че закъснях за наддаването, но се надявам че най-достойния те е спечелил. Аутсорснах се, аутрутнах се и други разни похвати приложих вече.
Ейййй на какво е способен един мъж за да избяга от жена !! :P
Аватар
Joana
Мнения: 1434
Регистриран на: Вто Фев 14, 2006 10:00 pm

За ИТ рекрутърите - размисли на глас

Мнение от Joana »

...
Последно промяна от Joana на Вто Юни 13, 2006 12:25 am, променено общо 1 път.
Аватар
some
Мнения: 1380
Регистриран на: Пет Апр 23, 2004 7:33 am
Местоположение: Harmanli

Мнение от some »

Recruiters po princip ne sa za da svarshat rabota na tarsesthia rabota.
Te sa v usluga na RABOTODATELIA, ne na rabotnika. Ako se razmisli chovek, shte vidi zashto e taka.
Sstto pravilno e zabeliazal che za tiah e po dobre da ne drazniat lava.
Osven tova, niakoi ne sa na procent a na payment na parche ot rabotodatelite taka che gledat rabotnika da e kvalificiran i podhodiasht a ne skapo platen.
Tozi spomenatia recruiter e po skoro izkluchenie, masata im lichi che pet pari ne davat za teb. Ti si im prosto porednia.
Osven tova ne mislia che chovek triabva da im hodi na kraka i da im pravi metani.
Te tova im e rabotata, da tarsiat tarseshti rabota. Ako zemesh da im se predlagash mnogo ochevadno, ima risk da si pomisliat che si trudno plasiruem i zatova si na zor i hodish da im se molish. Togava she pochnat da te gledat pod lupa, she ti predlozat po niska zaplata i neizgodni uslovia za da namaliat riska za rabotodatelia.
Chesno kazano spored men sa izlishno zveno v procesa na tarsene na rabota, no obstoiatelstvata sa takiva che ima miasto pod slanceto i za tiah, zashtoto mnogo firmi niamat resursi za otdeliane za nabor na kandidati i predpochitat drug da im svarshi predvaritelnia podbor.
bgcanada
Мнения: 102
Регистриран на: Нед Мар 06, 2005 8:20 pm

Мнение от bgcanada »

sofia написа: Dosega nito edin pat recruiter ne mi e svarshval rabota, hem te mi se obajdat parvi,
gubiat mi vremeto s prazni prikazki i - nishto.. Iavno varshat rabota samo za lower
paying or executive type rabota...
V niakoi sluchai shte ti predlojat malko, za da se otkajesh; az lichno sam pravil tova..
Нямам опит с тях в смисъл че никога не съм стигал до работа благодарение на рекруитър, но няколко пъти са ми предлагали не лоши неща, но за съжаление не това което аз искам. Както вече казах браузването на фирми и хаотичното пускане на СВ-та без обяви винаги ми е помагало 100%. Даже скоро пуснах една обява че се търсят електроинженери дори и без канадски стаж, но само 1 човек ми отговори :nenam:
Явно някой е решил че съм рекруитър :P
Аватар
Mark
Мнения: 1258
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 12:25 am

Мнение от Mark »

ssttoo написа:edelwais, нищо не ти струва на теб. Рекрутъра си взима % от работодателя.
Rekrutera triabwa da wnimawa kolko iska ot rabotodatelia, i kolko predlaga na rabotnika, za da ne falira rabotodatelia, taka, 4e te sa winagi na dalawera da dawat na rabotnika po-malko, za da si zadarjat poziciata pri rabotodatelia.

Presen primer za towa e skoro6note prikliu4wane na rabotata mejdu BELL i ANJURA za call-centrowete na BELL.

Anjura dawala mnogo golemi zaplati na rabotnicite i nakraja BELL gi izriazwat nacialo, za6toto ikonomi4eski ne im e izgodno.

Abe, rabotnika za posrednik winagi e prekaran.
Zatowa e dobre da se tarsi rabota direktno. Po-wremeemko, no po-si struwa, kato 4e li.

ЗАВИСТTА "УБИВА" ТОЗИ КОЙТО Я ИЗПИТВА.
ЖИВОТЪТ Е ХУБАВ, НЕ СИ ГУБЕТЕ ВРЕМЕТО И НЕРВИТЕ А ПОТЪРСЕТЕ ХУБАВОТО И ЗА ВАС.
Аватар
Val
Мнения: 486
Регистриран на: Нед Авг 17, 2003 6:28 pm
Местоположение: Mississauga

Мнение от Val »

Здравейте.

Темата, която е отворил ssttoo ми се вижда много важна и би била полезна, особено за новодошли. Затова ето и моите 5 цента, базирани на богатия ми опит с рекрутъри (30 интервюта за 1 месец :wink: ) и наблюденията ми във фирмата, където работя.

Пъво, искам да кажа, че аз деля рекрутърите на 2 основни вида:
А. Рекрутъри, които са оторизирани от определени фирми да търсят хора, т.е. първоначалният подбор на хора се аутсорсва от фирмите към такива агенции. Агенциите получават списък от критерии, на които трябва да отговарят кандидатите.
Б. Рекрутъри, които не са оторизирани, а търсят работни места по обявите на работодателите и се стараят да намерят подходящи кандидати и да ги пласират, излизайки с едни гърди напред пред конкурентните такива.

Аз бих ви посъветвала категорично да отбягвате рекрутъри от тип Б.

Тип: Като ви се обади рекрутър, попитайте го за каква позиция става дума. Ако няма конкретна позиция, рекрутъра просто си запълва базата данни с повече бройки, така че не ви съветвам да си губите времето с него. Не че няма никакъв шанс някога в неопределеното бъдеще да ви се обади, но е доста малък и не мисля, че си струва. Особено ако трябва да си губите времето да ходите на интервю за тоя дето духа.

Второ, няма рекрутъри, които работят в полза на търсещите работа. Поне не в Онтарио. Както се вижда от горните определения, и двата вида рекрутъри се стараят да задоволят максимално интересите на работодателите, а не на кандидатите.
В интерес на агенциите е да подберат най-подходящите кандидати. Като имате пред вид, че на агенциите им плащат работодателите за добре свършена работа, до каква степен си мислите, че ще им пука за вашите интереси?

Тип: Когато контактувате с агенти, дръжте се така, както бихте се държали със съответния работодател, когото агентът представлява.

Ако рекрутъра се държи приятелски с вас и ви изглежда, че той е загрижен да ви намери работа, да знаете, че това е само привидно. Единственото, за което е загрижен, е дали имате потенциал, за да може да ви пласира успешно, но при това, действайки в най-добър интерес на работодателя.

Ако ви посъветва как най-добре да си направите резюмето или как да отговаряте на въпросите, то няма да е от грижа към вас, а защото, примерно, му се струва, че имате потенциал за дадена позиция (отлични знания и опит), но не можете да го изявите добре. И с малко побутване от негова страна ще ви пласира успешно, давайки на работодателя много добър специалист.

Трето, когато става въпрос за по-престижни позиции, а не за обща работа, и за постоянна работа, а не за временна, аз не знам за случаи, когато плащането на заплатата да става чрез рекрутъри. Камо ли рекрутъра да има влияние върху определянето на заплатата. Заплатата се определя твърдо от работодателя. Ако е negotiable, във всички случаи се договаря в преки преговори между вас и работодателя, чак след като работодателя ви одобри, т.е. минете техническите интервюта.

Специално в ИТ има и един трети вид агенции, които действат като посредници за работа по контракти, но това е друга история.

А, и последен тип: Ако искате да си смените работата за по-висока заплата, просто си кажете, че искате по-висока заплата, защото, например, нивото на заплатите във вашата фирма не ви удовлетворява. Работодателите и рекрутърите са нормални хора и знаят, че не бихте си направили труда да сменяте работата за същата заплата или за такава, само с 1,000 долара над сегашната. Освен ако нямате друга, много основателна причина, но ще трябва да го убедите, че тя не е защото не се разбирате с шефа си, или сте вечното мрънкало и т.н. :wink:

Успех! :D
If you take your eyes off your goals, all you see is obstacles.
Заключено