Дребни инвестиции

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
Публикувай отговор
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Дребни инвестиции

Мнение от roumensp »

c200 написа: Сря Апр 28, 2021 4:19 pm Правилно ли разбирам, че ако купя американски акции, продам ги и купя веднага други американски акции ще да платя три пъти по 1.5 % от сумата на транзакцията, защото няма USD и всичко се конвертира в CAD? Не одобрявам.
Именно така се получава, освен ако не направят в бъдеще да можеш държиш кеш в USD. Но едва ли ще стане, иначе от какво ще печелят.
Аватар
Stoynev
Мнения: 309
Регистриран на: Чет Авг 26, 2004 8:39 am
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Дребни инвестиции

Мнение от Stoynev »

c200 написа: Пет Апр 23, 2021 2:13 pm Възкресявам стара тема за да си ги мерим в контекста на международното положение и пандемичните мерки

Cumulative Q1 2016 - Q1 2021
Аз:
RESP +32%
TFSA1 +176%
TFSA2 +123%
RRSP1 (-83%)
RRSP2 +436%

Те:
NASDAQ +164%
S&P/TSX COMPOSITE INDEX (C$) +68%
S&P 500 (U$) +115%

Коментар:
Избрах за начало Q1 2016, защото повечето акаунти създадени в този период. РРСП1 е най-старият акаунт (от 2012), който по едно време се беше утроил преди алчността да ме закопае с Petroleum Helicopters Inc (PHIIQ). Те фалираха, приватизираха се и сега остатъците се продават за жълти стотинки. За него -83% не е много представително, по-скоро е -30%, но ще го оставя така да ми е обица на ухото. РРСП2 го компенсира обаче, не съм съвсем валат :D
В доходността на РЕСП не са включени 30% правителствени субсидии

Материал за размисъл:
NYSE: KR, IBM,GLV, HP, AFL, MCK, PLTR, VZ
TSE: BNS, ITP, MFC, NWC, SJ,ADN, BCE, CAS, FFH, T, ALC, CHR, CU, H, TD, WPK, VFV (туй е индекс SP500 в канадски долари)








Коментар:
Аз мисля идва времето на ОИЛ компаниите като SU, IMO. Наскоро купих доста от тях. О4аквам 20% мин. профит до септември. Мисля 4е вятьр/сльнце ток е "вятър" работа, няма да е скоро. Направих добри пари от банките (над 50%), ама ги продадох март защото мисля стигнаха пик и не о4аквам да ско4ат много оттук натам. Сега сам 50% ин оил 50% ин реитс. Не купувам ЕТФс АЗ го правя и като хоби (фор фан).
"Най-добрият сред хората е оня, който е най-полезен" - А. ДЖАМИ
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Дребни инвестиции

Мнение от roumensp »

След Wealthsimple, още едни спряха да взимат трейдинг комисионни - National Bank Direct Brokerage.

https://nbdb.ca/pricing.html
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Дребни инвестиции

Мнение от roumensp »

.
Публикувай отговор