Северномакедонски страсти по трасето Торонто-Мадрид

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
Canuck
Непукист
Мнения: 1836
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:36 pm
Местоположение: Мадрид

Северномакедонски страсти по трасето Торонто-Мадрид

Мнение от Canuck »

Здравейте съфорумци,

Отдавна не съм се появявал тук, но се надявам всички да сте добре.
Появи се при мен интересен казус.
Значи малко предистория. През 2009 г. защитих докторска дисертация в Отавския университет за имигрантите от географска Македония в Канада в периода 1940-1996 г. А, през 2010 г, публикувах и книга като разширих периода до 1900/1996 с академичното издателство Peter Lang под заглавие Contested Ethnic Identity: The Case of Macedonian Immigrants in Toronto, 1900–1996.
Най-интересното ми откритие беше, че дори и в Торонто ентусиазирани скопски фалшификатори са започнали да манипулират исторически документи. Българската колекция на архивите в Торонто MHSO, се състои само от ТРИ документа, а македонската секция на стр. 34 е много богата. Българо-американският писмовник под документ номер 329 продължава да виси в македонската колекция като Macedonian Book and Letter Writter, написан на македонски език! Дори първата българска катедрала Св. Св. Кирил и Методий в Торонто с пълно име Българо-македонска православна катедрала Св. Св. Кирил И Методий, защото е построена от българи от Македония продължава да се представя като Saints Cyril and Mеthody Macedonian Orthodox Church и всичките исторически снимки с български знамена вкл. по тях са в македонската колекция, както и цялата документация на МПО - Македонската политическа, по-късно патриотчна организация - отвъдокеанско крило на ВМРО. Документи на МПО, написани на български език за българския характер на Македония, всичко е в македонската колекция и кодифицирано като македонски документи, написани на македонски език.
Aко един канадски или който и да е чужд историк иде в архивите, на кого ще повярва, на документите пред него, описани като македонски документи на македонски език или на нашия вицепремиер, който кресливо обяснява, че нема такова нещо?!
Ето линк към архивната колекция, върху която съм работил.
https://www.mhso.ca/docs/microfilm_col.pdf

Във връзка с моята дисертация и книга за македонската eмиграция в Канада, нa 20.05.2021, университетът, в който работя в Мадрид, Schiller International University е получил обаждане и донос срещу мен от Драги Стойковски, президент на организацията United Macedonians в Торонто. Той настоява, че аз трябва да бъда уволнен, защото съм български националист и шовинист и отричам съществуването на етническите македонци, а това според него било равностойно на отричането на Холокоста. Аз, разбира се, не твърдя, че в момента има македонци и македонски език, а твърдя, че съществуват след 1944 г. като съм изобличил редица фалшификации на исторически документи.
Разбирам, че на македонците не е приятно, че моята книга са цитира от около 60 статии в Wikipedia, за да се докаже българската идентичност на редица исторически фигури.
https://en.wikipedia.org/wiki/Special:S ... o=Go&ns0=1

Още по-неприятно явно е и това, че книгата ми се намира в 87 университетски и национални библиотеки по света, но това не е причина да ми се иска уволнението.
https://www.worldcat.org/title/conteste ... ef_results

Реших да не предприемам по-сериозни мерки, само направих едно кратко интервю с Милена Милотинова по тв канала Bulgaria ONAIR. Но, Драги Стойковски отново се е обаждал днес в университета и продължава с обидите.

Цитирам какво ми написа току-що колежката от отдел прием:

We just received another call from Dragi as he has not received a response. His exact words were: ¨it´s a shame that there was no response regarding employing a Нazi professor. I tried to resolve this internally but received no response and it would be a shame to have to bring this to the media¨.

Мисля, че този започва да прекалява. Какво мислите вие? Трябва ли да се свържа с някой адвокат в Торонто и да се консултирам за завеждане на дело за defamation speech и уронване на академичната ми репутация?
Per aspera ad astra!
Горд канадски гражданин в Мадрид :)
Аватар
c200
Мнения: 2095
Регистриран на: Сря Юли 30, 2003 8:35 am

Re: Северномакедонски страсти по трасето Торонто-Мадрид

Мнение от c200 »

Обади му се и го питай какво го тревожи. Или още по-добре му пиши, за да останат следи. Университетът ти е частен американски, не се знае кой поръчва музиката. Не мога да си представя канадски адвокат, а още по-малко и съдия, който изобщо да разбере за какво се карате. Аз също не разбирам и мисля, че 99 % от българите и македонците са като мен :)

Може и друг подход - запитай се какво мислиш по каталунския въпрос? По аналогия с твоя случай, как биха интерпретирали общата история испански и каталунски историци след евентуално отделяне на Каталуния.

Welcome back!
«Хотели как лучше, а получилось как всегда» - Виктор Степанович Черномырдин
Canuck
Непукист
Мнения: 1836
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:36 pm
Местоположение: Мадрид

Re: Северномакедонски страсти по трасето Торонто-Мадрид

Мнение от Canuck »

с200, благодаря ти за отговора. Най-добре да му пиша и то чрез адвокат реших аз. Не за друго ами почва да ми писва от този. И да ти кажа честно и аз не разбирам за какво ми е обявил вендета този. То даже не е въпрос на интерпретация. Дали 9 септемви е преврат или велико народно въстание, ето това са интепретации, но в случая аз просто описам документи написани на български, като българо-английски речник, българо-руски речник, архивите на първия български адвокат в Торонто, Иван Грудев от с. Граматиково, Ямболско, личните мемоари и архиви на първия български доктор в Торонто, д-р Димитър Малинчев, от Ботевград, документи на първите три български църкви, спомагателни дружества и т.н. и как те са представени като написани на македонски език от македонци. Не може болгаро-русский словарь да се представи като македонско-руски речник. Това не е интерпретация, а си е жива фалшификация и аз точно това казвам и пиша. До 1981 г. на канадските преброявания няма графа македонец, проверявал съм. А, този Драги съм го споменал като представител на югомакедонците след Втората световна война, които вече не се считат за българи като старите имигранти, а за македонци. Затова не разбирам какъв му е проблемът. Вместо да приеме фактите, той твърди, че аз съм обръщал мъртви и живи македонци в българи, вкл. и него живият македонец съм го бил нарекъл българин и че македонци имало на канадското преброяване още през 1911 г, което просто не е вярно и куп подобни нелепици. Затова че аз съм отричал съществуването на неговата древна нация трябвало да бъда уволнен, а книгата ми забранена и изгорена, цитирам. Е, кажи ми ти, този нормален ли е? Университетската администрация не му обръща внимание, но на мен не ми харесва този натиск.
Per aspera ad astra!
Горд канадски гражданин в Мадрид :)
Аватар
c200
Мнения: 2095
Регистриран на: Сря Юли 30, 2003 8:35 am

Re: Северномакедонски страсти по трасето Торонто-Мадрид

Мнение от c200 »

Затова че аз съм отричал съществуването на неговата древна нация трябвало да бъда уволнен, а книгата ми забранена и изгорена, цитирам. Е, кажи ми ти, този нормален ли е? Университетската администрация не му обръща внимание, но на мен не ми харесва този натиск.
Цитираното е в графа "свобода на словото". Щом началството ти не обръща внимание, значи всъщност натиск няма. Извод - не си губи времето :D
«Хотели как лучше, а получилось как всегда» - Виктор Степанович Черномырдин
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11748
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Северномакедонски страсти по трасето Торонто-Мадрид

Мнение от optics »

Не мисля че трябва да се свързваш с човек който не е пожелал да се свърже с теб а е писал на работодателя да те уволни. Все едно да подаваш ръка да се здрависаш с тигър, който е дал да се разбере че иска да те изяде целият. Не че тоя урунгел ще те изяде и не че е страшен, но е безмислено.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Canuck
Непукист
Мнения: 1836
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:36 pm
Местоположение: Мадрид

Re: Северномакедонски страсти по трасето Торонто-Мадрид

Мнение от Canuck »

optics, съгласен съм, затова се консултирах с адвокат, най-вече защото тои продължава да се обажда и заплашва, че ще стигне и до медиите. Между другото, този Стойковски яко послъгва, защото се подписва като президент на United Macedonian Organization of Canada, но според сайта на организацията, президент от 2015 насам е Мендо Бакаловски, а Стойковски е бил президент през 1999-2003 и 2007-09.
И аз мисля, че не си струва да говоря директно с него. Вместо това що получи от моя адвокат cease and desist letter с предупреждение да прекрати офанзивата си по мой адрес. Ако продължи, тогава вече може и в съда да се видим. Мисля, че така е най-разумно да процедирам след като обмислих всички варианти. Не че е много страшен, но не искам постоянно да пуска доноси по мой адрес.

c200 и optics, благодаря ви за отговорите и съветите.
Per aspera ad astra!
Горд канадски гражданин в Мадрид :)
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11748
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Северномакедонски страсти по трасето Торонто-Мадрид

Мнение от optics »

Не на последно място - може и да му се е разхлопала дъската вече. Ако беше честен активист, можеше да говори с реалния председател - брато дай да подпишем заедно, да направим нещо за каузата .. Щом лъже, значи не е толкова за каузата колкото за себе си.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
Kpetrov
.
Мнения: 8444
Регистриран на: Чет Яну 15, 2004 4:31 am
Местоположение: KIRIBATI
Обратна връзка:

Re: Северномакедонски страсти по трасето Торонто-Мадрид

Мнение от Kpetrov »

Просто му кажи - гръцкия пълководец Александър Македонски... и можеш да не продължаваш. Онзи ще експлоадира. :D
Russophrenia - a condition where the sufferer believes Russia is both about to collapse, and take over the world.
Pavel M
батката - оригиналът
Мнения: 10036
Регистриран на: Нед Сеп 27, 2015 11:18 am

Re: Северномакедонски страсти по трасето Торонто-Мадрид

Мнение от Pavel M »

абе не знам вие какво знаете,ама аз знам каквото знам.
корена на моя род по бащина линия произхожда от югозападна българия там някъде от областа около гр.Сандански ,от тия места които ние в нашето съвремие наричаме Пиринска Македония.
от там в началото на 20 век когато тая област е била все още под османско управление по какви причини аз не знам и защо се е случило,дали някой ги е гонил,притеснявал или нещо друго част от родата се вдига и се заселва първоначално на черноморието около Бяла Варненско за кратко и след това в Русе и се разпръсват из областа.

ама си спомням един лаф от прадядо ми и дядо ми:
-що е маке всу е лайно
По силен от СПИНА по страшен от РАКА сега за сега си остава ПРОСТАКА
Публикувай отговор