Съвет за имиграция

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
pval
Мнения: 2
Регистриран на: Пон Авг 17, 2020 2:25 am

Съвет за имиграция

Мнение от pval »

Здравейте на всички.

Бих искал да помоля за съвет относно най-добрия път към Канада в моя случай

Аз съм на 24 години. Скоро се дипломирах – BA in Advertising (United Kingdom) и MA in Marketing and Communications of the Future (Spain). В момента съм във България докато намеря най-подходящия начин за легална имиграция, за постоянно, в Канада (докато работя по специалността си в голяма немска компания). Имам (скромните) малко над 2 години професионален опит в B2B и B2C маркетинг сектора. За съжаление, нямам достатъчно точки за Express Entry. За това упорито кандидатствам в различни Канадски компании но, с оглед на COVID-19 ситуацията и все още началния кариерен етап, в който се намирам, за сега нямам успех. За това обмислям записването на втора магистратура в колеж в Торонто. Това ми дава право на 20 часа работа на седмица, както и на кандидатстване за PGWP след завършване на курса.
*От към езици – перфектен английски/немски, добър испански

Въпросите ми за сега са следните:
  • Може би някой от Вас също е във сферата на маркетинга. Бих се радвал да споделите опит и всякакви съвети, които биха ми помогнали да се реализирам в тази сфера в Канада.
  • Насочил съм се към Торонто – а за колеж, за сега съм набелязал Centennial College. Случайно някой от Вас да има наблюдения върху тази институция?
  • След завършване на колеж и придобиването на работен стаж в Канада (макар и на половин работно време) и последвало получаване на PGWP, шансовете за получаване на спонсорирана от работодател работна VISA неимоверно се увеличават, нали?
Може би пропускам нещо очевидно или има по-подходящ начин за мен да постигна Канадската мечта. За това бих се радвал на всякакви съвети от Вас – хората, които вече успешно са преминали по този път.

Благодаря Ви предварително за отделеното време :)
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Съвет за имиграция

Мнение от miteto »

pval написа: Сря Авг 19, 2020 2:53 am
  • Може би някой от Вас също е във сферата на маркетинга. Бих се радвал да споделите опит и всякакви съвети, които биха ми помогнали да се реализирам в тази сфера в Канада.
  • Насочил съм се към Торонто – а за колеж, за сега съм набелязал Centennial College. Случайно някой от Вас да има наблюдения върху тази институция?
  • След завършване на колеж и придобиването на работен стаж в Канада (макар и на половин работно време) и последвало получаване на PGWP, шансовете за получаване на спонсорирана от работодател работна VISA неимоверно се увеличават, нали?
Може би пропускам нещо очевидно или има по-подходящ начин за мен да постигна Канадската мечта. За това бих се радвал на всякакви съвети от Вас – хората, които вече успешно са преминали по този път.

Благодаря Ви предварително за отделеното време :)
Не съм в сферата на маркетинга, но:
- Centennial College е добър, заедно с George Brown, Humber, Seneca, Sheridan бих го сложил в "Топ 5" в Торонто.
- Идеята на PGWP е да го използваш евентуално да получиш Permanent Residence: https://www.canada.ca/en/immigration-re ... ation.html
Сума ти и индийци използват точно този механизъм - идват като international students в някой колеж и се борят после за PR. Единственият детайл е, че трябва да приготвиш около $15,000-$18,000 такса обучение на година и отделно да имаш за други разходи като наем и храна (а Торонто си е скъп град).

Между другото, по въпроса "За това обмислям записването на втора магистратура в колеж в Торонто" - доколкото знам, в Онтарио не се предлага магистратура (Master's degree) в колежи, а само в университетите. От колеж ще получиш нещо от сорта на "Advanced Diploma", което на сълбицата стои по-ниско дори от бакалавър (Bachelor's degree).

Между другото, колко години стаж ти липсват за да се класираш по Express Entry? Няма ли да е по-изгодно (финансово) да си вдигнеш точките за език на макс и да натрупаш още няколко години стаж за Express Entry? Вместо да прекараш 2 години учене в колеж за диплома която е безсмислена за теб (вече имаш магистратура) харчейки по около $30,000 на година, за да стигнеш в крайна сметка пак до Express Entry?
pval
Мнения: 2
Регистриран на: Пон Авг 17, 2020 2:25 am

Re: Съвет за имиграция

Мнение от pval »

Здравейте, miteto!

След като разгледах по-внимателно, прав сте, че всъщност колежите предлагат по-скоро едногодишен Postgraduate Certificate от колкото магистратура.

Относо Express Entry, проиграх няколко сценария с калкулатора, като получих следните точки:
  • IELTS нямам активен, а за Англия кандидатствах с TOEFL – да речем, ще изкарам максимални точки по всички критерии. Ако отбележа максимален резултат по всичко на IELTS – 456 точки
  • Ако изчакам и пиша, че имам 3+ години опит (този опит нали може да не е в една и съща компания и да не е 3 години последователно, понеже едната ми година опит беше по време на следването ми – но беше на пълно работно време и на пълна заплата) – 481.
  • Ако пиша, че имам 1 година work experience в Канада – 521 точки. Но, единственият начин, които виждам, за да получа този experience, е да се запиша в колеж. Въпреки цената и по-ниския от магистратура статут на обучението, според мен отново ще придобия нови знания и умения, които най-вероятно ще са и по-локално насочени. Другият плюс, който виждам от колежа е, че мога да се възползвам от връзките на преподавателите там, career services и това, да си сложа името на този колеж на CV-то, което евентуално да ми помогне да намеря постоянна работа.
  • Aко ме номинират от провинция – 1121 (ИДЕАЛНО). За съжаление, обаче, Masters Stream е затворен за момента в Онтарио. Има ли някакъв друг вариант за номиниране от провинция?
Като разглеждам последните изпратени 600 покани, активните профили със 601-1200 точки са 462, а тези с 501-600 точки са 284. Тоест, резултат под 550 реално погледнато няма да ме доведе до Express Entry.

Имам още няколко въпроса.
  • От какво зависи дали ще признаят дадено образование? Има ли официален списък с акредитирани институции?
  • Някъде чух, че има списък с работодатели, които са отворени към спонсориране на имигранти за работна VISA, но не намирам нищо подобно на официалната страница на Канада. Има ли наистина такъв списък?
  • Подобен Postgraduate Certificate, който е с продължителност от една година, дава ли право на PGWP?
Поздрави!
Аватар
Kan_Tangra
Мнения: 5866
Регистриран на: Пет Апр 02, 2004 2:40 am
Местоположение: България

Re: Съвет за имиграция

Мнение от Kan_Tangra »

Въпреки, че се изкушавам много да вляза в дискусия "за и против", ще си замълча по този въпрос, единствено с препоръката добре да проверите къде искате да емигрирате, данъци, разходи и тн. На "картинка" заплащането изглежда едно. Реално, като теглиш чертата е друго.

Но не за това тръгнах да пиша.
Основното е, че в Канада, финансово тежките инвестиции не вървят много добре. Отчасти заради написаното по-горе. Дадеш ли едни пари, те са пари, които са спестени, след данъци, след режийни, след някакво пропиляно време. Говоря, разбира се, принципно. Може парите да са дошли от имот, родители и тн. Но това не променя принципа. Защото е напълно в сила принципът за алтернативните ползи, или пък загуби.

Та, като ще емигрирате в Канада, гледайте да го направите с МИНИМАЛЕН разход на време, пари, нерви, труд.
Защото ако е голяма инвестицията, после може и да съжалявате, а и тя няма да бъде възвърната.
Начинът по който е организиран трудовият пазар и данъци в Канада е "социален". Т.е., на принципа на "оцеляването". Никой не те пита колко инвестиция си вложил в образование или пристигане. Никой не очаква да си "възвръщаш инвестиции". Сметката е направена, като си платиш данъците, да можеш да си платиш пържолите и подслона. И дотам.

Та, интересно какво конкретно означава "канадската мечта"? Хората все по-рядко си позволяват да мечтаят. Включително и в Северна Америка.
pumpy написа:
В момента на стола имам пациент по джапанки - ако щеш....
Температурата навън е минус 12 и вали сняг


ми той на две линии местния нейтив и по шнорхел може да ти седне на стола
Powered by bateto
ivannklv
Мнения: 98
Регистриран на: Съб Апр 25, 2009 4:10 pm

Re: Съвет за имиграция

Мнение от ivannklv »

Kan_Tangra написа: Пет Авг 21, 2020 1:19 am
Начинът по който е организиран трудовият пазар и данъци в Канада е "социален". Т.е., на принципа на "оцеляването". Никой не те пита колко инвестиция си вложил в образование или пристигане. Никой не очаква да си "възвръщаш инвестиции". Сметката е направена, като си платиш данъците, да можеш да си платиш пържолите и подслона. И дотам.

Та, интересно какво конкретно означава "канадската мечта"? Хората все по-рядко си позволяват да мечтаят. Включително и в Северна Америка.


:y: :handshake:
tonny
Мнения: 1268
Регистриран на: Нед Апр 14, 2013 4:40 am
Местоположение: Vancouver, BC

Re: Съвет за имиграция

Мнение от tonny »

Остави последните два коментара отгоре и коментарите отдолу дето ще получиш.
Търси варианти, нещата ще се получат рано или късно.
Varda
Мнения: 9
Регистриран на: Вто Юли 19, 2016 9:53 am

Re: Съвет за имиграция

Мнение от Varda »

Съвет за имиграция няма да давам, макар да имам мнение, след 4 години проучване и една година в Торонто (и още се борим за този заветен ПР). Скъпо е определено, трябва да прецени човек дали му е по силите и какво точно иска. Сентениъл е в топ 5 на колежите в Онтарио, добър е. Бизнес школата е в Скарбъро.
Основен момент при работния опит за емиграция е, че не се брои работата по време на учене, т.е. ако човек няма работно разрешително, а е учебно. Вижте внимателно на сайта на канадското правителство, всичко си е описано.
460+ точки не са малко, макар и сега балът да е над 470. Има шанс.
Една година учене в акредитиран колеж дава възможност за 1 година PGWP. Две години и повече дават 2 или 3 години PGWP, според преценката на служителя разглеждащ молбата.
Другото е, че каквото пишете, след това при подаване на документите (реалното кандидатстване) трябва да се потвърди. Не може да се пише в профила нещо, за което няма документ. Не може да се отвори профил без валиден ИЕЛТС, а максимален резултат не е гарантиран, дори и след учене в англоезична страна. Дипломи, издадени от институции извън Канада трябва да минат приравняване в Канада (отнема между 3-8 месеца). ВЕС имат списък с признати учебни заведения, но не знам къде може да се види. За СУ например, казват: признат. :)
Стига да има желание и сили, всичко се постига. :y:
Успех!
tonny
Мнения: 1268
Регистриран на: Нед Апр 14, 2013 4:40 am
Местоположение: Vancouver, BC

Re: Съвет за имиграция

Мнение от tonny »

Varda написа: Сря Сеп 09, 2020 11:56 am ВЕС имат списък с признати учебни заведения, но не знам къде може да се види. За СУ например, казват: признат. :)
Стига да има желание и сили, всичко се постига. :y:
Успех!
WES също така приравняват бакалавър и магистър като еквивалент на Канадско образование от ТУ- Варна и ИУ Варна.
tanyatais
Мнения: 1349
Регистриран на: Пон Ное 28, 2011 5:29 pm

Re: Съвет за имиграция

Мнение от tanyatais »

Някои провинции като СК и АБ номинират кандидати в определени търсени професии и се идва с работна виза в тях. С рекрютърска компания идването отнема 6-7 месеца.

Работи се 2 години в тази компания, кандидатстване за ПР с номинцията от провинцията и за 5 години сте с канадско гражданство и канадски опит 5 години, вместо чакане 4 години федерална програма извън страната.

WES приравнява английски дипломи за 2 седмици като тамошният бакалавър за 3 години го признават за 4те годишния канадски бакалавър.

Опитът в Англия се доказва лесно също
"Защо пък не? – В мечтите няма цензура,
мечтите греят с синкава прозрачност.
А по-добре е да подгониш вятъра,
отколкото да седнеш и да плачеш."

Никола Вапцаров
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Съвет за имиграция

Мнение от roumensp »

tanyatais написа: Чет Окт 01, 2020 1:49 pm ... вместо чакане 4 години федерална програма извън страната.
Сайта на CIC твърди, че Express Entry отнема 6 месеца ... ако изобщо се класираш, разбира се.
tanyatais
Мнения: 1349
Регистриран на: Пон Ное 28, 2011 5:29 pm

Re: Съвет за имиграция

Мнение от tanyatais »

roumensp написа: Чет Окт 01, 2020 2:40 pm
tanyatais написа: Чет Окт 01, 2020 1:49 pm ... вместо чакане 4 години федерална програма извън страната.
Сайта на CIC твърди, че Express Entry отнема 6 месеца ... ако изобщо се класираш, разбира се.
Провинциалните програми бяха различни и отново ако не можеш да събереш точките, няма да заминеш.
"Защо пък не? – В мечтите няма цензура,
мечтите греят с синкава прозрачност.
А по-добре е да подгониш вятъра,
отколкото да седнеш и да плачеш."

Никола Вапцаров
tonny
Мнения: 1268
Регистриран на: Нед Апр 14, 2013 4:40 am
Местоположение: Vancouver, BC

Re: Съвет за имиграция

Мнение от tonny »

tanyatais написа: Чет Окт 01, 2020 2:54 pm
roumensp написа: Чет Окт 01, 2020 2:40 pm
tanyatais написа: Чет Окт 01, 2020 1:49 pm ... вместо чакане 4 години федерална програма извън страната.
Сайта на CIC твърди, че Express Entry отнема 6 месеца ... ако изобщо се класираш, разбира се.
Провинциалните програми бяха различни и отново ако не можеш да събереш точките, няма да заминеш.
tanyatais, ако се опитваш да заблудиш себе си добре, но не забравяй, че има хора дошли по федералната програма точно по твоето време.
10м от подаване на документи до Визата в паспорта.
tanyatais
Мнения: 1349
Регистриран на: Пон Ное 28, 2011 5:29 pm

Re: Съвет за имиграция

Мнение от tanyatais »

tonny написа: Пет Окт 02, 2020 3:59 am
tanyatais написа: Чет Окт 01, 2020 2:54 pm
roumensp написа: Чет Окт 01, 2020 2:40 pm
tanyatais написа: Чет Окт 01, 2020 1:49 pm ... вместо чакане 4 години федерална програма извън страната.
Сайта на CIC твърди, че Express Entry отнема 6 месеца ... ако изобщо се класираш, разбира се.
Провинциалните програми бяха различни и отново ако не можеш да събереш точките, няма да заминеш.
tanyatais, ако се опитваш да заблудиш себе си добре, но не забравяй, че има хора дошли по федералната програма точно по твоето време.
10м от подаване на документи до Визата в паспорта.
Мх, явно сте изключение.
Достатъчно хора познавам чакали доста време и заминали и по двата начина за да се позовавам на единични случаи като ориентир.
"Защо пък не? – В мечтите няма цензура,
мечтите греят с синкава прозрачност.
А по-добре е да подгониш вятъра,
отколкото да седнеш и да плачеш."

Никола Вапцаров
tonny
Мнения: 1268
Регистриран на: Нед Апр 14, 2013 4:40 am
Местоположение: Vancouver, BC

Re: Съвет за имиграция

Мнение от tonny »

tanyatais написа: Пет Окт 02, 2020 10:07 am
tonny написа: Пет Окт 02, 2020 3:59 am
tanyatais написа: Чет Окт 01, 2020 2:54 pm
roumensp написа: Чет Окт 01, 2020 2:40 pm
tanyatais написа: Чет Окт 01, 2020 1:49 pm ... вместо чакане 4 години федерална програма извън страната.
Сайта на CIC твърди, че Express Entry отнема 6 месеца ... ако изобщо се класираш, разбира се.
Провинциалните програми бяха различни и отново ако не можеш да събереш точките, няма да заминеш.
tanyatais, ако се опитваш да заблудиш себе си добре, но не забравяй, че има хора дошли по федералната програма точно по твоето време.
10м от подаване на документи до Визата в паспорта.
Мх, явно сте изключение.
Достатъчно хора познавам чакали доста време и заминали и по двата начина за да се позовавам на единични случаи като ориентир.
Аз също...

Бях зает през деня... та да продължа.
tanyatais, лично съм се запознал с 2 семейства дошли тук по същата процедура в същата 2014 година когато кандидатствахме, в една среда движим, отделно съм работил с хора по професията ми от всички краища на света дошли по идентичен за мен начин. Таимлаина е същия 8-9-10м.
Отделно имаше световен тракинг шиит, където всички stages се записваха и още помня емоциите. Беше с ХИЛЯДИ хора от цял свят. Бас държа, че има и други хора, които си го спомнят. Имаше и хора преди мен заминали за под година от този форум дори, но спряха да пишат отдавна, "випуск" 2013.
На теб колко месеца ти отне от момента на подаване на документи до визата?
tonny
Мнения: 1268
Регистриран на: Нед Апр 14, 2013 4:40 am
Местоположение: Vancouver, BC

Re: Съвет за имиграция

Мнение от tonny »

tonny написа: Пет Окт 02, 2020 11:41 am
tanyatais написа: Пет Окт 02, 2020 10:07 am
tonny написа: Пет Окт 02, 2020 3:59 am
tanyatais написа: Чет Окт 01, 2020 2:54 pm
roumensp написа: Чет Окт 01, 2020 2:40 pm

Сайта на CIC твърди, че Express Entry отнема 6 месеца ... ако изобщо се класираш, разбира се.
Провинциалните програми бяха различни и отново ако не можеш да събереш точките, няма да заминеш.
tanyatais, ако се опитваш да заблудиш себе си добре, но не забравяй, че има хора дошли по федералната програма точно по твоето време.
10м от подаване на документи до Визата в паспорта.
Мх, явно сте изключение.
Достатъчно хора познавам чакали доста време и заминали и по двата начина за да се позовавам на единични случаи като ориентир.
Аз също...

Бях зает през деня... та да продължа.
tanyatais, лично съм се запознал с 2 семейства дошли тук по същата процедура в същата 2014 година когато кандидатствахме, в една среда движим, отделно съм работил с хора по професията ми от всички краища на света дошли по идентичен за мен начин. Таимлаина е същия 8-9-10м.
Отделно имаше световен тракинг шиит, където всички stages се записваха и още помня емоциите. Беше с ХИЛЯДИ хора от цял свят. Бас държа, че има и други хора, които си го спомнят. Имаше и хора преди мен заминали за под година от този форум дори, но спряха да пишат отдавна, "випуск" 2013.
На теб колко месеца ти отне от момента на подаване на документи до визата?
И последен въпрос, всички тези "Достатъчно хора познавам чакали доста време и заминали и по двата начина" все в прерията ли срещна?
Публикувай отговор