Емиграция на програмист в Канада

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Публикувай отговор
tanyatais
Мнения: 1349
Регистриран на: Пон Ное 28, 2011 5:29 pm

Re: Емиграция на програмист в Канада

Мнение от tanyatais »

roumensp написа: Сря Сеп 30, 2020 2:55 pm
tanyatais написа: Сря Сеп 30, 2020 2:07 pm Имам малък частен бизнес от 5 години, а преди това работех същото другаде.
Можеш да имаш малък частен бизнес като чистачка, градинар, риъл естейт агент, financial adviser и т.н. И преди това било същото другаде ... :D
Пишете ме чистачка в графата работа и толкова.
Няма отношение към темата моята работа, професия и образование.
Последно промяна от tanyatais на Сря Сеп 30, 2020 4:34 pm, променено общо 1 път.
"Защо пък не? – В мечтите няма цензура,
мечтите греят с синкава прозрачност.
А по-добре е да подгониш вятъра,
отколкото да седнеш и да плачеш."

Никола Вапцаров
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Емиграция на програмист в Канада

Мнение от roumensp »

jovani написа: Сря Сеп 30, 2020 3:43 pm Успели хора разбира се има и в Канада. Проблемът е такъв: според мен има смисъл човек да имигрира, когато отношението риск/печалба е значително по-високо. Риск има навсякъде, но ако очакваната печалба е няколко пъти по-висока и рискът е на приемливо ниво (например подобен на риска да не си намериш работа в България), може би си струва. Но ако отношението риск/печалба е близко, например очакваният риск е еднакъв на двете места, а очакваната нетна печалба е само 20-30% повече, то цялата тази операция не си струва усилията (защото си е разправия и допълнителни проблеми от гледна точка на приравнявания, търсене на връзки, на работа, документи, опознаване на разликите в системите, устройване в личният живот и пр.).
Ако обаче очакваната печалба е 2-3 пъти по-висока (или повече) при близък риск, тогава може би си струва.
В случая определено не виждам как 4 до 6 хиляди лева в България чисто след данъци и осигуровки може да се превърнат в 10 до 15 хиляди долара бруто на месец в Канада, за да компенсират разликата в стандарта (която идва главно от цените на имотите) и данъците. Ако има успешен бизнес - да, това може да стане, може и повече, но като служител не мога да се сетя как ще стане, поне в Торонто, тук най-добрата "фул тайм работа", която са ми предлагали в последните 1-2 години е за 130,000 на година преди данъци + бонус + бенефити (а аз съм си изградил някакво име и имам добро резюме след близо 18 години тук). За това и си позволих да си дам мнението.

(не че си търся работа, просто имам сравнително голям набор от рекрутъри, които познавам, а те разчитат, че мога да им препоръчам някого)
Ти пак си говориш твоите измишльотини, човека изрично ти казва "ако го направя, няма да е заради пари", ама чичо Скрудж е писател, не читател. :D
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Емиграция на програмист в Канада

Мнение от roumensp »

tanyatais написа: Сря Сеп 30, 2020 4:25 pm
roumensp написа: Сря Сеп 30, 2020 2:55 pm
tanyatais написа: Сря Сеп 30, 2020 2:07 pm Имам малък частен бизнес от 5 години, а преди това работех същото другаде.
Можеш да имаш малък частен бизнес като чистачка, градинар, риъл естейт агент, financial adviser и т.н. И преди това било същото другаде ... :D
Пишете ме чистачка в графата работа и толкова.
Нама отношение към темата моята работа, професия и образование.
Ами и ти нямаш отношение към темата, защото нито си програмист, нито си живяла в САЩ, ама ние не се засягаме.
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Емиграция на програмист в Канада

Мнение от jovani »

roumensp написа: Сря Сеп 30, 2020 4:29 pm
jovani написа: Сря Сеп 30, 2020 3:43 pm Успели хора разбира се има и в Канада. Проблемът е такъв: според мен има смисъл човек да имигрира, когато отношението риск/печалба е значително по-високо. Риск има навсякъде, но ако очакваната печалба е няколко пъти по-висока и рискът е на приемливо ниво (например подобен на риска да не си намериш работа в България), може би си струва. Но ако отношението риск/печалба е близко, например очакваният риск е еднакъв на двете места, а очакваната нетна печалба е само 20-30% повече, то цялата тази операция не си струва усилията (защото си е разправия и допълнителни проблеми от гледна точка на приравнявания, търсене на връзки, на работа, документи, опознаване на разликите в системите, устройване в личният живот и пр.).
Ако обаче очакваната печалба е 2-3 пъти по-висока (или повече) при близък риск, тогава може би си струва.
В случая определено не виждам как 4 до 6 хиляди лева в България чисто след данъци и осигуровки може да се превърнат в 10 до 15 хиляди долара бруто на месец в Канада, за да компенсират разликата в стандарта (която идва главно от цените на имотите) и данъците. Ако има успешен бизнес - да, това може да стане, може и повече, но като служител не мога да се сетя как ще стане, поне в Торонто, тук най-добрата "фул тайм работа", която са ми предлагали в последните 1-2 години е за 130,000 на година преди данъци + бонус + бенефити (а аз съм си изградил някакво име и имам добро резюме след близо 18 години тук). За това и си позволих да си дам мнението.

(не че си търся работа, просто имам сравнително голям набор от рекрутъри, които познавам, а те разчитат, че мога да им препоръчам някого)
Ти пак си говориш твоите измишльотини, човека изрично ти казва "ако го направя, няма да е заради пари", ама чичо Скрудж е писател, не читател. :D
Ок, ако е решил да се мести заради глобалното затопляне, световната политика, миграциите на хората и разни други странни прични, тогава не ме търсете за съвет - всеки си има глава на раменете да мисли.
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Емиграция на програмист в Канада

Мнение от roumensp »

Ние го направихме заради простотията, корупцията и шуробаджанащината. За съжаление и тук се срещат. Но поне държавата е по-уредена.
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Емиграция на програмист в Канада

Мнение от jovani »

roumensp написа: Сря Сеп 30, 2020 4:37 pm Ние го направихме заради простотията, корупцията и шуробаджанащината. За съжаление и тук се срещат. Но поне държавата е по-уредена.
Това беше през коя година? Защото, както ви казах преди повече от 10 години стандартите на живот вървят към изравняване, а с тях и уредеността в държавите и всички останали фактори.
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Емиграция на програмист в Канада

Мнение от roumensp »

jovani написа: Сря Сеп 30, 2020 4:40 pm
roumensp написа: Сря Сеп 30, 2020 4:37 pm Ние го направихме заради простотията, корупцията и шуробаджанащината. За съжаление и тук се срещат. Но поне държавата е по-уредена.
Това беше през коя година? Защото, както ви казах преди повече от 10 години стандартите на живот вървят към изравняване, а с тях и уредеността в държавите и всички останали фактори.

2000.

Но времето когато България и Канада ще се изравнят няма да го доживея.
Ако се върна в БГ няма да е за да изкарвам пари, а да ги харча. :D
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Емиграция на програмист в Канада

Мнение от jovani »

roumensp написа: Сря Сеп 30, 2020 4:45 pm
jovani написа: Сря Сеп 30, 2020 4:40 pm
roumensp написа: Сря Сеп 30, 2020 4:37 pm Ние го направихме заради простотията, корупцията и шуробаджанащината. За съжаление и тук се срещат. Но поне държавата е по-уредена.
Това беше през коя година? Защото, както ви казах преди повече от 10 години стандартите на живот вървят към изравняване, а с тях и уредеността в държавите и всички останали фактори.

2000.

Но времето когато България и Канада ще се изравнят няма да го доживея.
Ако се върна в БГ няма да е за да изкарвам пари, а да ги харча. :D
Съгласен съм. Също така вероятно няма да има пълно изравяване скоро, просто разликите ще стават все по-малки (а скоростта на изравняване вероятно ще намалява, ако мога така да се изразя).
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Емиграция на програмист в Канада

Мнение от roumensp »

jovani написа: Сря Сеп 30, 2020 4:50 pm Съгласен съм. Също така вероятно няма да има пълно изравяване скоро, просто разликите ще стават все по-малки (а скоростта на изравняване вероятно ще намалява, ако мога така да се изразя).
Да, разликите намаляват, миналата година бях в БГ и като цяло страната върви в правилната посока, но има още какво да се желае.
Трябва да се имам впредвид, че аз съм бил там като турист и естествено, че съм търсил само хубавото, за ежедневните проблеми няма как да знам.
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Емиграция на програмист в Канада

Мнение от miteto »

roumensp написа: Сря Сеп 30, 2020 4:57 pm
jovani написа: Сря Сеп 30, 2020 4:50 pm Съгласен съм. Също така вероятно няма да има пълно изравяване скоро, просто разликите ще стават все по-малки (а скоростта на изравняване вероятно ще намалява, ако мога така да се изразя).
Да, разликите намаляват, миналата година бях в БГ и като цяло страната върви в правилната посока, но има още какво да се желае.
Трябва да се имам впредвид, че аз съм бил там като турист и естествено, че съм търсил само хубавото, за ежедневните проблеми няма как да знам.
И аз така. И трябва да се има предвид че "страната" всъщност е София и може би още 2-3 от най-големите градове. По малките си е същата скръб, но то и в Канада малките градчета не са пълни с работа за по 100-150 хиляди...
Аватар
snakeplissken
.
Мнения: 4087
Регистриран на: Пон Яну 06, 2020 5:14 am

Re: Емиграция на програмист в Канада

Мнение от snakeplissken »

Аз винаги ходя в България когато мога, като турист се чувствам ок.
Но за да живея там ще е нужно бая да се абстрахирам от много неща.
Ако се върна там за постоянно, няма да е за да работя :)

Джованката живее в някаква друга реалност.....
My name's Plissken......
tonny
Мнения: 1268
Регистриран на: Нед Апр 14, 2013 4:40 am
Местоположение: Vancouver, BC

Re: Емиграция на програмист в Канада

Мнение от tonny »

miteto написа: Сря Сеп 30, 2020 5:37 pm По малките си е същата скръб, но то и в Канада малките градчета не са пълни с работа за по 100-150 хиляди...
Щото в големите градове те бият по главата с пачките. :D
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Емиграция на програмист в Канада

Мнение от miteto »

tonny написа: Чет Окт 01, 2020 12:37 am
miteto написа: Сря Сеп 30, 2020 5:37 pm По малките си е същата скръб, но то и в Канада малките градчета не са пълни с работа за по 100-150 хиляди...
Щото в големите градове те бият по главата с пачките. :D
Абе то никъде не те замерят с пачки :D но статистически в най-големите градове има повече на брой и по-високо заплатени работи.
Аватар
domino
Мнения: 1148
Регистриран на: Пон Яну 03, 2011 1:27 pm
Местоположение: Toronto

Re: Емиграция на програмист в Канада

Мнение от domino »

miteto написа: Чет Окт 01, 2020 1:19 am
tonny написа: Чет Окт 01, 2020 12:37 am
miteto написа: Сря Сеп 30, 2020 5:37 pm По малките си е същата скръб, но то и в Канада малките градчета не са пълни с работа за по 100-150 хиляди...
Щото в големите градове те бият по главата с пачките. :D
Абе то никъде не те замерят с пачки :D но статистически в най-големите градове има повече на брой и по-високо заплатени работи.
В същото време ако се сравни отнощението заплата/цена на имот в малките градове и в Торонто примерно, не излиза ли, че човек идвайки в Торонто за по-голяма заплата, реално обеднява?
”Do not be wise in your own ieyes”
Solomon the son of David, king of Israel
и кинг на пра, пра,...пра дядото на Пумпи,
внук на Леон
tanyatais
Мнения: 1349
Регистриран на: Пон Ное 28, 2011 5:29 pm

Re: Емиграция на програмист в Канада

Мнение от tanyatais »

domino написа: Чет Окт 01, 2020 11:36 am
miteto написа: Чет Окт 01, 2020 1:19 am
tonny написа: Чет Окт 01, 2020 12:37 am
miteto написа: Сря Сеп 30, 2020 5:37 pm По малките си е същата скръб, но то и в Канада малките градчета не са пълни с работа за по 100-150 хиляди...
Щото в големите градове те бият по главата с пачките. :D
Абе то никъде не те замерят с пачки :D но статистически в най-големите градове има повече на брой и по-високо заплатени работи.
В същото време ако се сравни отнощението заплата/цена на имот в малките градове и в Торонто примерно, не излиза ли, че човек идвайки в Торонто за по-голяма заплата, реално обеднява?
Определено.

Заплатите да са с 4-5долара повече на час, а къщите, услугите и застраховки са 3ройно по- скъпи.
"Защо пък не? – В мечтите няма цензура,
мечтите греят с синкава прозрачност.
А по-добре е да подгониш вятъра,
отколкото да седнеш и да плачеш."

Никола Вапцаров
Публикувай отговор