Презареден инверторен климатик

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
todor73
Мнения: 1524
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 1:51 am
Местоположение: Квебек

Re: Презареден инверторен климатик

Мнение от todor73 »

Да дам малко отчет след 7 години, вече имам два инсталирани и съм много доволен, даже не ги спирам колкото и да пада температурата, а тук при мен си пада :D
Аватар
Kan_Tangra
Мнения: 5866
Регистриран на: Пет Апр 02, 2004 2:40 am
Местоположение: България

Re: Презареден инверторен климатик

Мнение от Kan_Tangra »

Аз за последните 2 години в БГ имам около 20ина инвертора инсталирани (разбира се, инсталацията е от фирма)
Основно Мидея 12ки, няколко Дайкина 12 и 18 (средния клас) и 3 Панасоника 12ки, модел CU-Z35TKE, които са А+++ и на приличната цена от 1700лв с монтажа, а са брутално ефективни.

Като гледам какви глупости съм писал в началото на темата, срам ме хваща. Рядко се случва да се налага да се отричам от мнение, колкото и старо да е. :D

Сега се сетих, инсталирахме и един Фуджи 12ка, също с много прилични коефиценти А++.

Мнението ми е, че климатиците са един от най-ефективните методи за отопление. До около -15гр външна температура.
pumpy написа:
В момента на стола имам пациент по джапанки - ако щеш....
Температурата навън е минус 12 и вали сняг


ми той на две линии местния нейтив и по шнорхел може да ти седне на стола
Powered by bateto
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11751
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Презареден инверторен климатик

Мнение от optics »

По-ефективно е с крадени дърва, крадена нафта, а най-ефективно с краден ток.
;)
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
Kpetrov
.
Мнения: 8444
Регистриран на: Чет Яну 15, 2004 4:31 am
Местоположение: KIRIBATI
Обратна връзка:

Re: Презареден инверторен климатик

Мнение от Kpetrov »

Kan_Tangra написа:Аз за последните 2 години в БГ имам около 20ина инвертора инсталирани (разбира се, инсталацията е от фирма)
Основно Мидея 12ки, няколко Дайкина 12 и 18 (средния клас) и 3 Панасоника 12ки, модел CU-Z35TKE, които са А+++ и на приличната цена от 1700лв с монтажа, а са брутално ефективни.

Като гледам какви глупости съм писал в началото на темата, срам ме хваща. Рядко се случва да се налага да се отричам от мнение, колкото и старо да е. :D

Сега се сетих, инсталирахме и един Фуджи 12ка, също с много прилични коефиценти А++.

Мнението ми е, че климатиците са един от най-ефективните методи за отопление. До около -15гр външна температура.
Панасоник 12ки, модел CU-Z35TKE, които са А+++
- агент R32
-EER:4.42
-COP:4.44
-SEER:8.5
-SCOP:5.10
-Енергиен клас: А+++/А+++
vs.
Model Number Seneville SENA-12HF-Z
Style Ductless Mini Split AC With Heat Pump
Compressor Toshiba (GMCC)
Refrigerant R410A (Pre-Charged)
SEER 22.5
EER 12.5
HSPF 12
Min Operating Temperature - 30 C / - 22 F
Не че ти се меся, но този панасоник е доста остаряла техника. Щом агента му е R32!
Коефициентите му sucks as well. ;)
Има доста по-съвременни (не знам как е в Бг-то). На пръв поглед гледай SEER, EER и HSPF.
Russophrenia - a condition where the sufferer believes Russia is both about to collapse, and take over the world.
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Презареден инверторен климатик

Мнение от ablood »

SEER:8.5 ?!?

В Америка от 2015 насам е ЗАБРАНЕНО да се продават климатици със SEER под 14. Още тогава имаше климатици със SEER над 30, а днес вече има и над 40.

SEER:8.5 e от 80-те години, ама за танграта е важно да се похвали с бройката - съответно благосъстоянието на родата си.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
Kan_Tangra
Мнения: 5866
Регистриран на: Пет Апр 02, 2004 2:40 am
Местоположение: България

Re: Презареден инверторен климатик

Мнение от Kan_Tangra »

Не знам откъде си го изфабрикува това с родата, и упорстваш на него много пъти вече.
Сам си купувам нещата. Родата ми живее в Канада, все още.
Що не си ... ****!?

В ЕС също има изисквания, които не са малки. И тези климатици отговарят на тях. И изобщо не са ниски.
Не знам как си мерите SEER-a в щатите. Това ми звучи някакви маркетингови фантасмагории.
Въпросния климатик Панасоник има подробна таблица, където мери SEER i COP (по-важния индекс) при гама от външни температури +10, +5, 0, -5, -10, -15.
Съответно остава високо ефективен с високи коефиценти и при -10 и -15 градуса. Това е, което го прави добър.
А тези 30 SEER е теоретична максимална стойност. Но няма нищо общо със средната и с действителната такава.


Конкретен модел климатик + магазин в Монреал + цена с монтаж ще дадете ли!?
Ти какъв климатик си сложи, дървен трол-философе?! Или пишеш в тая тема щото е бичи студ в Канада по това време на годината и е скучно!?
pumpy написа:
В момента на стола имам пациент по джапанки - ако щеш....
Температурата навън е минус 12 и вали сняг


ми той на две линии местния нейтив и по шнорхел може да ти седне на стола
Powered by bateto
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Презареден инверторен климатик

Мнение от ablood »

Kan_Tangra написа:Не знам откъде си го изфабрикува това с родата, и упорстваш на него много пъти вече.
Сам си купувам нещата. Родата ми живее в Канада, все още.
Що не си ... ****!?
Тангра,
И двамата с теб сме си чешити по свой начин. Ти не можеш да се въздържаш да послъгваш в старанието си да се изкараш голям ебач/бияч/баровец, а аз не мога да се въздържа да ти натрия носа. Слабости.

Няма нищо срамно в това, че се прибра заради наследство. Гадното е, че извърташ нещата колко ти било гадно в Канада и какъв си баровец в центъра на София с множество имоти.

Докато беше тук пееше обратната песен:

Уж се "срещаше" непрекъснато с красиви млади жени (това "срещане" би трябвало да намеква нещо, ама...). Сега в България се оказаха още по-красиви.

Уж работата ти беше "на 10 минути от врата до врата". Като се върна се присети, че било цял час.

Уж Королката ти загряваше "моментално" при -20 градуса. Незабравим бисер.

Уж щеше да си купуваш най-луксозното Ауди...

Брътвежите на Мухата и Стрина ги забравям почти веднага, но твоите бисери са съвсем различно ниво опити за плъзгане покрай истината, което ме забавлява.

Да подметна в твой стил, че в неделя имам среща с една впечатляваща красавица от богато семейство. Няма да споменавам, че и мъжът и ще е там. :lol:
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
Kpetrov
.
Мнения: 8444
Регистриран на: Чет Яну 15, 2004 4:31 am
Местоположение: KIRIBATI
Обратна връзка:

Re: Презареден инверторен климатик

Мнение от Kpetrov »

Kan_Tangra написа:В ЕС също има изисквания, които не са малки. И тези климатици отговарят на тях. И изобщо не са ниски.
Не знам как си мерите SEER-a в щатите. Това ми звучи някакви маркетингови фантасмагории.
Въпросния климатик Панасоник има подробна таблица, където мери SEER i COP (по-важния индекс) при гама от външни температури +10, +5, 0, -5, -10, -15.
Съответно остава високо ефективен с високи коефиценти и при -10 и -15 градуса. Това е, което го прави добър.
А тези 30 SEER е теоретична максимална стойност. Но няма нищо общо със средната и с действителната такава.


Конкретен модел климатик + магазин в Монреал + цена с монтаж ще дадете ли!?
Ти какъв климатик си сложи, дървен трол-философе?! Или пишеш в тая тема щото е бичи студ в Канада по това време на годината и е скучно!?
Това, къде и какви са изискванията не го коментирам.
Конкретен модел вече ти написах ето и от къде го взех: SENA12HF
За инсталацията тук ти режат главата. Аз го инсталирах сам.

Този е другия който исках да взема:
Gree 9,000 BTU 30 SEER Wall Mounted Ductless Mini Split Air Conditioner with Heat Pump 220V & 25' Line Set - CROWN09230-141225
или
Wall Mounted Heat Pump GWH12YD (Extreme)
но искаха 2.5 пъти повече за него.

Сега дали едните дават максимално теоретични показатели на работа, а панасоник средни не мога да знам, но не ми се вярва. Вече споменах, че от няколко дни съм на отопление предимно на инвертора при -15 външни температури. Ипробвано в продължение на месец вече, не прочетено.
Панасоника обаче съм сигурен ще работи по-дълго и безпроблемно.
Russophrenia - a condition where the sufferer believes Russia is both about to collapse, and take over the world.
Pavel M
батката - оригиналът
Мнения: 10043
Регистриран на: Нед Сеп 27, 2015 11:18 am

Re: Презареден инверторен климатик

Мнение от Pavel M »

ablood написа:
Kan_Tangra написа:Не знам откъде си го изфабрикува това с родата, и упорстваш на него много пъти вече.
Сам си купувам нещата. Родата ми живее в Канада, все още.
Що не си ... ****!?
Тангра,
И двамата с теб сме си чешити по свой начин. Ти не можеш да се въздържаш да послъгваш в старанието си да се изкараш голям ебач/бияч/баровец, а аз не мога да се въздържа да ти натрия носа. Слабости.

Няма нищо срамно в това, че се прибра заради наследство. Гадното е, че извърташ нещата колко ти било гадно в Канада и какъв си баровец в центъра на София с множество имоти.

Докато беше тук пееше обратната песен:

Уж се "срещаше" непрекъснато с красиви млади жени (това "срещане" би трябвало да намеква нещо, ама...). Сега в България се оказаха още по-красиви.

Уж работата ти беше "на 10 минути от врата до врата". Като се върна се присети, че било цял час.

Уж Королката ти загряваше "моментално" при -20 градуса. Незабравим бисер.

Уж щеше да си купуваш най-луксозното Ауди...

Брътвежите на Мухата и Стрина ги забравям почти веднага, но твоите бисери са съвсем различно ниво опити за плъзгане покрай истината, което ме забавлява.

Да подметна в твой стил, че в неделя имам среща с една впечатляваща красавица от богато семейство. Няма да споменавам, че и мъжът и ще е там. :lol:


комплексар.без коментар :lol:
По силен от СПИНА по страшен от РАКА сега за сега си остава ПРОСТАКА
Pavel M
батката - оригиналът
Мнения: 10043
Регистриран на: Нед Сеп 27, 2015 11:18 am

Re: Презареден инверторен климатик

Мнение от Pavel M »

Kpetrov написа:
Kan_Tangra написа:В ЕС също има изисквания, които не са малки. И тези климатици отговарят на тях. И изобщо не са ниски.
Не знам как си мерите SEER-a в щатите. Това ми звучи някакви маркетингови фантасмагории.
Въпросния климатик Панасоник има подробна таблица, където мери SEER i COP (по-важния индекс) при гама от външни температури +10, +5, 0, -5, -10, -15.
Съответно остава високо ефективен с високи коефиценти и при -10 и -15 градуса. Това е, което го прави добър.
А тези 30 SEER е теоретична максимална стойност. Но няма нищо общо със средната и с действителната такава.


Конкретен модел климатик + магазин в Монреал + цена с монтаж ще дадете ли!?
Ти какъв климатик си сложи, дървен трол-философе?! Или пишеш в тая тема щото е бичи студ в Канада по това време на годината и е скучно!?
Това, къде и какви са изискванията не го коментирам.
Конкретен модел вече ти написах ето и от къде го взех: SENA12HF
За инсталацията тук ти режат главата. Аз го инсталирах сам.

Този е другия който исках да взема:
Gree 9,000 BTU 30 SEER Wall Mounted Ductless Mini Split Air Conditioner with Heat Pump 220V & 25' Line Set - CROWN09230-141225
или
Wall Mounted Heat Pump GWH12YD (Extreme)
но искаха 2.5 пъти повече за него.

Сега дали едните дават максимално теоретични показатели на работа, а панасоник средни не мога да знам, но не ми се вярва. Вече споменах, че от няколко дни съм на отопление предимно на инвертора при -15 външни температури. Ипробвано в продължение на месец вече, не прочетено.
Панасоника обаче съм сигурен ще работи по-дълго и безпроблемно.

що бе .газовата криза и вас ли ви удари в канадско че минахте на инвентори
нали бяха боклук за 99% от пишещите тук когато Тангра се опитваше да защити тезата си че за сега те са най доброто решение за отопление на база к.п.д /цена
По силен от СПИНА по страшен от РАКА сега за сега си остава ПРОСТАКА
Аватар
Kpetrov
.
Мнения: 8444
Регистриран на: Чет Яну 15, 2004 4:31 am
Местоположение: KIRIBATI
Обратна връзка:

Re: Презареден инверторен климатик

Мнение от Kpetrov »

Pavel M написа:
Kpetrov написа:...
що бе .газовата криза и вас ли ви удари в канадско че минахте на инвентори
нали бяха боклук за 99% от пишещите тук когато Тангра се опитваше да защити тезата си че за сега те са най доброто решение за отопление на база к.п.д /цена
Ако погледнеш първа страница инверторен климатик имам от преди 7 години, оставен от предишните собственици и никога не съм го смятал за боклук.
Моят район не е газифициран, а и да беше без ток не можеш да минеш. Втора абонаментна такса да се ръся без да ползвам целогодишно, не виждам смисъл.
Иначе си прав. Газова криза има, но за производителите. За консуматорите едва ли е криза, но не вярвам и да им го доставят на близки до производствените цени.
Russophrenia - a condition where the sufferer believes Russia is both about to collapse, and take over the world.
Аватар
Kan_Tangra
Мнения: 5866
Регистриран на: Пет Апр 02, 2004 2:40 am
Местоположение: България

Re: Презареден инверторен климатик

Мнение от Kan_Tangra »

Kpetrov написа: Има доста по-съвременни (не знам как е в Бг-то). На пръв поглед гледай SEER, EER и HSPF.
EER и SEER и 2та са коефиценти при режим охлаждане.

А мен ме вълнува режим отопление, където е лъвския пай от изразходвана енергия през годината.
Съответно гледам COP и SCOP.

Охлаждането има-няма да ми хвърли 30-50лв на година.
От тази величина, % ефективност е сигурно 10-20 лв, и това с резерви.

Отделно, като продават китайците батерии (за телефони, например) ги слагат 5000ma, a една оригинална батерия 2300ма държи повече.
Като продават мемори карти, ги слагат 1000гб, а реално само първите 128 са използвами.
Така че, освен ако не го видя в брошура от производител, където се дава гаранция за замерването, тези индекси няма как да им се доверя.

Ето един произволен блог:
https://blog.klima85-klimatici.com/kakv ... seer-scop/"
Официалните европейски рейтинги за SEER i SCOP:



Тук се споменава, че има Американски SEER и Европейски SEER, които са различни.
https://en.wikipedia.org/wiki/Seasonal_ ... ency_ratio"
Seasonal energy efficiency ratio
From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation
Jump to search
This article is about the American definition of SEER. For the European definition, see European seasonal energy efficiency ratio.
"SEER" redirects here. For the cancer epidemiology database, see Surveillance, Epidemiology, and End Results.

The efficiency of air conditioners is often rated by the seasonal energy efficiency Ratio (SEER) which is defined by the Air Conditioning, Heating, and Refrigeration Institute in its 2008 standard AHRI 210/240, Performance Rating of Unitary Air-Conditioning and Air-Source Heat Pump Equipment.[1] A similar standard is the European seasonal energy efficiency ratio (ESEER).

The SEER rating of a unit is the cooling output during a typical cooling-season divided by the total electric energy input during the same period. The higher the unit's SEER rating the more energy efficient it is. In the U.S., the SEER is the ratio of cooling in British thermal unit (BTU) to the energy consumed in watt-hours. The coefficient of performance (COP), a more universal unit-less measure of efficiency, is discussed in the following section.

For example, consider a 5,000-British-thermal-unit-per-hour (1,500 W) air-conditioning unit, with a SEER of 10 BTU/W·h, operating for a total of 1000 hours during an annual cooling season (e.g., 8 hours per day for 125 days).

The annual total cooling output would be:

5000 BTU/h × 8 h/day × 125 days/year = 5,000,000 BTU/year

With a SEER of 10 BTU/W·h, the annual electrical energy usage would be about:

5,000,000 BTU/year / 10 BTU/(W·h) = 500,000 W·h/year

The average power usage may also be calculated more simply by:

Average power = (BTU/h) / (SEER) = 5000 / 10 = 500 W

If your electricity cost is 20¢/kW·h, then your cost per operating hour is:

0.5 kW * 20¢/kW·h = 10¢/h


https://en.wikipedia.org/wiki/European_ ... ency_ratio"
In Europe, the seasonal efficiency of refrigeration equipment, chillers and air conditioners is often rated by the European seasonal energy efficiency ratio (ESEER) which is defined by the Eurovent Certification Company.[1] A similar standard in the United States is the integrated energy efficiency ratio (IEER).

The ESEER is calculated by combining full and part load operating Energy Efficiency Ratios (EER), for different seasonal air or water temperatures, and including for appropriate weighting factors. These values are shown in the following table.

https://en.wikipedia.org/wiki/Seasonal_ ... ency_ratio"
A SEER of 13 is approximately equivalent to an EER of 11, and a COP of 3.2, which means that 3.2 units of heat are removed from indoors per unit of energy used to run the air conditioner.
В горния цитат е от уикито на американския стандарт EER/SEER.

В този цитат COP се тълкува като "коефицент на полезно действие при охлаждане". Който е точно равен на европейския EER.

T.e. американския SEER 13, се равнява на европейски EER 3.2.

Въпрос, а при европейски EER 8.5 на колко SEER американски се равнява!?


Европейските коефиценти са чисто и просто ПЪТИ ефективност.
Отопление COP 4 означава, гори 1 киловат, топли 4 киловата
Охлаждане EER 8.5 означава, гори 1 киловат, охлажда 8.5 киловата.

А американските са някакви формули, някакви BTU-та, някакви стотинки се спестяват
и накрая при EER 10 Имаш 10цента цена, вместо 20 цента цена (справка горния цитат с формулата). Т.е. ... се равнява на европейски коефицент 2.

Така че аблуда пак се включи да хейти максимално неподготвен. И да се присмива на европейски стандарт А+++ , колко бил изостанал от великите канадци.
Ама се оказа ... че се оака пак и се вижда кой е изостаналия.
pumpy написа:
В момента на стола имам пациент по джапанки - ако щеш....
Температурата навън е минус 12 и вали сняг


ми той на две линии местния нейтив и по шнорхел може да ти седне на стола
Powered by bateto
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Презареден инверторен климатик

Мнение от ablood »

Kan_Tangra написа: А американските са някакви формули, някакви BTU-та, някакви стотинки се спестяват
и накрая при EER 10 Имаш 10цента цена, вместо 20 цента цена (справка горния цитат с формулата). Т.е. ... се равнява на европейски коефицент 2.
Нали?
За това не сравняваме SEER със EER, а SEER със SEER за да не стават грешки.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
todor73
Мнения: 1524
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 1:51 am
Местоположение: Квебек

Re: Презареден инверторен климатик

Мнение от todor73 »

Kpetrov написа:
Kan_Tangra написа:Аз за последните 2 години в БГ имам около 20ина инвертора инсталирани (разбира се, инсталацията е от фирма)
Основно Мидея 12ки, няколко Дайкина 12 и 18 (средния клас) и 3 Панасоника 12ки, модел CU-Z35TKE, които са А+++ и на приличната цена от 1700лв с монтажа, а са брутално ефективни.

Като гледам какви глупости съм писал в началото на темата, срам ме хваща. Рядко се случва да се налага да се отричам от мнение, колкото и старо да е. :D

Сега се сетих, инсталирахме и един Фуджи 12ка, също с много прилични коефиценти А++.

Мнението ми е, че климатиците са един от най-ефективните методи за отопление. До около -15гр външна температура.
Панасоник 12ки, модел CU-Z35TKE, които са А+++
- агент R32
-EER:4.42
-COP:4.44
-SEER:8.5
-SCOP:5.10
-Енергиен клас: А+++/А+++
vs.
Model Number Seneville SENA-12HF-Z
Style Ductless Mini Split AC With Heat Pump
Compressor Toshiba (GMCC)
Refrigerant R410A (Pre-Charged)
SEER 22.5
EER 12.5
HSPF 12
Min Operating Temperature - 30 C / - 22 F
Не че ти се меся, но този панасоник е доста остаряла техника. Щом агента му е R32!
Коефициентите му sucks as well. ;)
Има доста по-съвременни (не знам как е в Бг-то). На пръв поглед гледай SEER, EER и HSPF.
Не че ми се спори много, но хубави са му климатиците на танграта. Това за р32 гоогълни р32 срещу р410 и ще разбереш за какво става дума, Японците са започнали първо да го изполват.

COP = 0.29 HSPF, така че СОР от 4,44 се равнява на 15 HSPF, но и 12 на Сенвила е много добро като цена/ефективност, от 3 дена при нас е -20-25 и си топлят без проблем, дори и на -35 не съм ги спирал да не замръзнат, по малко топлят, защото по-често са в цикъл на размразяване.

https://en.wikipedia.org/wiki/HSPF"
Аватар
Kpetrov
.
Мнения: 8444
Регистриран на: Чет Яну 15, 2004 4:31 am
Местоположение: KIRIBATI
Обратна връзка:

Re: Презареден инверторен климатик

Мнение от Kpetrov »

My bad. Изглежда това което ми е останало в главата от R22 автоматично съм го приел и за R32.

Има нещо гнило тук... панасоника гледам е с много добър СОР и HSPF, по-висок от този на Senville, но в същото време SEER коефициентите се разминават много.
Не може в режим отопление да е супер ефективен, а в охлаждане да се разминава в пъти с по-неефектовните Senville.
Да не би едното наистина да е SEER, а другото ЕSEER или някакъв друг кефициент. Това ме хвърли към прибързано заключение, панасоника наистина е perfect.
Russophrenia - a condition where the sufferer believes Russia is both about to collapse, and take over the world.
Публикувай отговор