Какво се случва в България?

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
Публикувай отговор
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Какво се случва в България?

Мнение от pumpy »

КНСБ и статистиката ЛЪЖАТ. Танграта у прасето казват истината. Всички останали под ножа.....
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Какво се случва в България?

Мнение от ablood »

Малко съм скаран с българските разбирания за "средна заплата".

Ако в една фирма която печели чисто 10'000 месечно (тоест 10К за президента) и има 9 служителя които печелят чисто заедно 10'000, това значи ли, че десетимата (работниците + президентът) получават средно по 2000 лв на месец?
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
speedy
Мнения: 4160
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:08 am
Местоположение: Ontario, Canada

Re: Какво се случва в България?

Мнение от speedy »

ablood написа:Малко съм скаран с българските разбирания за "средна заплата".

Ако в една фирма която печели чисто 10'000 месечно (тоест 10К за президента) и има 9 служителя които печелят чисто заедно 10'000, това значи ли, че десетимата (работниците + президентът) получават средно по 2000 лв на месец?

Да, средната ще е 2000. Медианната ще е много по-близко до 1000.

Това не е само българско разбиране. Викат му математика.
За оплаквания: Armenian Holy Trinity Church - (416) 431-3001
joro
Мнения: 6456
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 11:04 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Какво се случва в България?

Мнение от joro »

Marto написа:Жорко, помниш ли като говорихме за разликата между средната заплата и медианата?

Неудобната истина за доходите в България
Извън тези градове и отрасли заплатите рязко намаляват. А трудовите доходи на около милион българи са близки до минималната работна заплата от 460 лв.

По данни на КНСБ около 70 на сто от трудещите се в България вземат под средната за страната заплата.
На КНСБ това им е работата, да врънкат постоянно колко са бедни хората и да искат повишение на заплати и пенсии.
Когато средната заплата расте, расте и медианната.
И в Канада 70% от трудещите се вземат под средната заплата, а от българските емигранти вероятно към 90%.
Хората с университетско образование и добри професии взимат заплати много над средната. Заплати близки до минималната взимат неграмотните циганки, дето метат улиците.
Ако в София не взимаш поне 1500 лева на месец няма начин в Канада да взимаш повече от 2000 долара, което си е пак като 1500 лева в България..
"Което не става с кубатура, става с обороти"- девиз на японската фирма Кавазаки
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11755
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Какво се случва в България?

Мнение от optics »

joro написа:Когато средната заплата расте, расте и медианната.
:rtfm:
Грешно!
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16502
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

Re: Какво се случва в България?

Мнение от MrGeek »

optics написа:Грешно!
Ти нищо не знаеш, в паралелната вселена на Йорко действа друга математика. :D
Теллъс -единственния доставчик на нет в Канада.
Казармата дава много и взима много,същото като имиграцията
богатите хора използват КЕШ или Дебит ,кредитните карти са за цървули

__ Powered by мухЪтЪ.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Колкото до науката, ми вярвам и даже прекалено и вярвам, но не вярвам толкова на хората.
__ Powered by Kpetrov
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11755
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Какво се случва в България?

Мнение от optics »

Обяснение за Жорето. Примера е с 3-ма човека, но логиката е същата и за 3 мильона и 3-ма.
Само се чудя като става дума за спечелени пари дали да използвам красивия български глагол "вадя" ползван в България или не-по-малко красивия "правя" - ползван в Канада. Тъй като примера е за България, ще избера вариант 1.

Пример:
В България работят трима човека - Тангра, прасе и Жоре (а.к.а. Йоре)
На месес Танграта вади 3000 лева, Прасето вади 300 лева, а Жорето вади 900 лева.
Медианната заплата в България в 900 лева. Средната е (3000+900+300)/3 = 1400 лева

Месец по-късно в България нещата много се подобрили (Танграта го направили малък шеф и му дигнали заплатата).
Сега вече статистиката е следната:
Танграта вади 4000 лева, Жорето и прасето пак си вадят техните 900 лева и 300 лева.
Защо казвам че се подобрили нещата - ми защото средната заплата в страната се дигнала (4000+900+300)/3 = 1733 лева и 33 стинки което си е солиден процент.

Хубаво, но медианната заплата си е пак същата - 900 лева. -
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16502
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

Re: Какво се случва в България?

Мнение от MrGeek »

optics написа:Пример
Примера може да се поукраси и още по-драстично, като за Йорко. От същата изходна позиция, но освен, че на Танграта му вдигат заплатата, на Йорко взели, че му я смъкнали от 900 на 600. Така средната отново скача на 1,633.33 (или с 17%), докато медианната вече е спаднала на 600 или с цели 33%. :)
Теллъс -единственния доставчик на нет в Канада.
Казармата дава много и взима много,същото като имиграцията
богатите хора използват КЕШ или Дебит ,кредитните карти са за цървули

__ Powered by мухЪтЪ.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Колкото до науката, ми вярвам и даже прекалено и вярвам, но не вярвам толкова на хората.
__ Powered by Kpetrov
Странджата
Мнения: 3606
Регистриран на: Вто Дек 12, 2006 10:00 pm
Местоположение: Хъшия

Re: Какво се случва в България?

Мнение от Странджата »

А,черешите?
agent Ozo
Мнения: 9777
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: Какво се случва в България?

Мнение от agent Ozo »

Жорката има предвид реалния живот, а не теоретизира, затова по принцип е прав. С уточнението, че ако има ръст само на най-ниските заплати, то медианната стойност може и да не се промени.

Не знам дали теоретиците-умници имат познати, които са останали на същата работна позиция след значително намаляване на полагащото се за нея заплащане, но аз такива не познавам. :)
А ако Иван и Драган са започнали да вземат по-малки заплати, то значи са сменили позицията си, но предните им работни места си стоят. И заплащането за тях също.
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Какво се случва в България?

Мнение от roumensp »

agent Ozo написа:Жорката има предвид реалния живот, а не теоретизира, затова по принцип е прав. С уточнението, че ако има ръст само на най-ниските заплати, то медианната стойност може и да не се промени.

Не знам дали теоретиците-умници имат познати, които са останали на същата работна позиция след значително намаляване на полагащото се за нея заплащане, но аз такива не познавам. :)
А ако Иван и Драган са започнали да вземат по-малки заплати, то значи са сменили позицията си, но предните им работни места си стоят. И заплащането за тях също.
В "реалния живот" и аз не съм чул на някой да намалят заплатата, защото когато една фирма се "реструктурира" и иска да намали разходите, не го прави чрез намаляване на заплащането за някои позиции, а чрез отрязване на самите позиции ... т.е. заплатите на Иван и Драган стават 0, докато не си намерят нова работа.
Само средно аритметично или само медиана не са достатъчни да опишат ситуацията, затова при пропъртитата винаги се дават 3 стойности - средна, медиана и бенчмарк ("типична" стойност).

Нещо друго ме стъписа в тая статия: "Най-упражняваната професия в България е търговията и ремонтът на автомобили и мотоциклети, като в този сектор са заети близо 400 хил. души. ". Аре стига бе, всеки пети или шести работещ българин е автотенекеджия или кар-дилър ... тия гоУфове много обслужващ персонал изискват. :D
Аватар
ZanzibarHero
Мнения: 819
Регистриран на: Съб Ное 17, 2007 8:55 pm

Re: Какво се случва в България?

Мнение от ZanzibarHero »

optics написа:... Танграта вади 3000 лева, Прасето вади 300 лева, а Жорето вади 900 лева.
Медианната заплата в България в 900 лева. Средната е (3000+900+300)/3 = 1400 лева

Месец по-късно в България нещата много се подобрили (Танграта го направили малък шеф и му дигнали заплатата).
Сега вече статистиката е следната:
Танграта вади 4000 лева, Жорето и прасето пак си вадят техните 900 лева и 300 лева.
Защо казвам че се подобрили нещата - ми защото средната заплата в страната се дигнала (4000+900+300)/3 = 1733 лева и 33 стинки което си е солиден процент.

Хубаво, но медианната заплата си е пак същата - 900 лева. -
С медианата май мериш нещо друго...
Аватар
7George
Мнения: 9660
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Re: Какво се случва в България?

Мнение от 7George »

Защо казвам че се подобрили нещата - ми защото средната заплата в страната се дигнала
Ето как нещата се подобряват: управниците си вдигат заплатите, оттам и средните доходи за страната. :y:

А за термините, аз обичам да казвам "дават ми" и "взимам" еди-кви си пари. "Правя" ми звучи като за фалшиви банкноти, а "вадя" - като за пачки кеш, като пред хора дето се впечатляват от такива... ;)
Embrace your climate change!
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Какво се случва в България?

Мнение от roumensp »

ZanzibarHero написа:
optics написа:... Танграта вади 3000 лева, Прасето вади 300 лева, а Жорето вади 900 лева.
Медианната заплата в България в 900 лева. Средната е (3000+900+300)/3 = 1400 лева

Месец по-късно в България нещата много се подобрили (Танграта го направили малък шеф и му дигнали заплатата).
Сега вече статистиката е следната:
Танграта вади 4000 лева, Жорето и прасето пак си вадят техните 900 лева и 300 лева.
Защо казвам че се подобрили нещата - ми защото средната заплата в страната се дигнала (4000+900+300)/3 = 1733 лева и 33 стинки което си е солиден процент.

Хубаво, но медианната заплата си е пак същата - 900 лева. -
С медианата май мериш нещо друго...
Какво "мериш" не знам, но това й е дефиницията: The middle number in a sorted list of numbers.
joro
Мнения: 6456
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 11:04 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Какво се случва в България?

Мнение от joro »

ablood написа:Малко съм скаран с българските разбирания за "средна заплата".

Ако в една фирма която печели чисто 10'000 месечно (тоест 10К за президента) и има 9 служителя които печелят чисто заедно 10'000, това значи ли, че десетимата (работниците + президентът) получават средно по 2000 лв на месец?
Има и други варианти, например увеличаването на минималната заплата от 420 лева миналата година на 460 лева през тази също води до увеличаването на средната. Директорът взима същата заплата, както преди, а чистачката с 40 лева повече. В живота има милиони варианти, един пример не може да обясни всичко.
"Което не става с кубатура, става с обороти"- девиз на японската фирма Кавазаки
Публикувай отговор