Имам нужда от помощта Ви!!!

Федералната процедура за имиграция, спонсориране, студентски, работни и посетителски визи, програмите за имиграция на останалите провинции.
Jordan98
Мнения: 6
Регистриран на: Сря Апр 19, 2017 11:34 am

Имам нужда от помощта Ви!!!

Мнение от Jordan98 »

Здравейте! :) Извинявам се, ако темата Ви се стори дълга.
От месеци следя форума и чета Вашите мнения - било то за плюсовете и/или минусите на Канада и/или България, разликите в културата и атмосферата тук и там или пък състоянието на двете държави като развитие, видяни през Вашата призма. Съвсем скоро реших да се регистрирам тук, за да мога да ви задам своите въпроси, тъй като считам, че вие сте по-възрастни и по опитни от мен и има какво да науча от Вас и ще ми бъде полезно да разбера какво вие мислите по следния казус.
Тази година завършвам средно образование и съм на кръстопът. Имам колебания какво да запиша да следвам във ВУЗ. Тук е момента да отбележа, че завършвам елитна гимназия, владея и два чужди езика (английският ми е на С1 ниво, а немският на около Б1 като сметям да го донауча до Б2), но нямам никакво кой знае какво влечение към която и да било сфера.
Имайки предвид това - единствената отправна точка, по която ще избера своето образование и кариера занапред, ще е дали с нея ще мога да емигрирам в чужбина и да водя един по- "добър" живот. Вие знаете защо сте напуснали България затова ми се струва безсмислено да казвам своите мотиви, но все пак ще го направя. Това, което наистина ме дразни тук в нашата страна, е шуробаджанащината. Знам, че и на Запад я има, но тук е в особено големи размери, искам да ме оценяват според качествата ми, а не на кого съм син, зет, племенник и т.н. Искам да мога да изградя една кариера и да знам, че усилията, които влагам в учене било то по професията ми или пък на езици, ще си струват. Имам още два мотива, които по- скоро са второстепенни - да имам финансовите средства да обиколя света, докато съм млад и да живея по американския начин (ако приемем, че канадския е близък до него). Няма да засягам болните теми като ниво на здравеопазване, сигурност и т.н в страната ни - смятам, че всеки критично мислещ човек си дава сметка ние къде сме в тези сфери и останалия тсвят къде е.
Та на въпроса... Какво според Вас ще си струва да запиша - право или електроинженерство? Приет съм право в Софийския университет (нямам никакви връзки в тази сфера, а както предполагам знаете - това е важно). Така, както аз ги виждам нещата, това е една специалност, която може да се работи само в България, пазарът е наводнен с юристи и реализацията след завършването е доста спорна. Повечето мои приятели и познати са се насочили към нея. Влечение към правото не знам дали имам все още, но знам каква е реалността.
Предвид факта, че вече е април и е късно да се подготвям да кандидатствам други специалностти (понеже нямам време за подготовка за изпити) мога да кандидатствам с матура в Техническия университет - София. Там влизам в повечето им специалностти(просто на матура по БЕЛ винаги изкарвам между 5.00 и 5.50), но ми се стори, че електротехниката може би е най-перспективна от тях - реших тя да е другият ми вариант.
И така, за да не правя темата още по-дълга... Какво смятате, че ще ми е от полза? С кое според Вас ще мога да се реализирам и развия? Искам да видя как Вие виждате нещата? Това ще ми бъде полезно, за да взема решение. :)
Благодаря!

П.С Не знам дали съм поставил темата в правилния раздел - съжалявам, ако съм объркал мястото.
Canuck
Непукист
Мнения: 1836
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:36 pm
Местоположение: Мадрид

Re: Имам нужда от помощта Ви!!!

Мнение от Canuck »

Здравей и добредошъл във форума! Трудно е да ти дам съвет какво да учиш, защото зависи какво ти харесва повече на теб лично. Например моят баща ме съветваше да уча право или икономика, но аз предпочитах история и затова не го послушах. Единствено от практична гледна точка мога да ти кажа, че електроинженерство е по-добър избор, поне според мен. С право в Канада трябва да започваш да учиш отначало.
Иначе те приветствам, че вече си решил да имигрираш. Аз също доста рано осъзнах, че ако искам добър живот, трябва да напусна България. На 13 години реших, че ще имигрирам в Канада. А, пътуването около света е чудесна цел, която и аз споделям и също ти препоръчвам да преследваш!
Успех!
Per aspera ad astra!
Горд канадски гражданин в Мадрид :)
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Имам нужда от помощта Ви!!!

Мнение от ablood »

Jordan98 написа: Тази година завършвам средно образование и ....
От тук натам спрях да чета. На този етап канадския форум е последното място, където ще получиш полезна информация. След 5 години я камилата...
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Jordan98
Мнения: 6
Регистриран на: Сря Апр 19, 2017 11:34 am

Re: Имам нужда от помощта Ви!!!

Мнение от Jordan98 »

Canuck написа:Здравей и добредошъл във форума! Трудно е да ти дам съвет какво да учиш, защото зависи какво ти харесва повече на теб лично. Например моят баща ме съветваше да уча право или икономика, но аз предпочитах история и затова не го послушах. Единствено от практична гледна точка мога да ти кажа, че електроинженерство е по-добър избор, поне според мен. С право в Канада трябва да започваш да учиш отначало.
Иначе те приветствам, че вече си решил да имигрираш. Аз също доста рано осъзнах, че ако искам добър живот, трябва да напусна България. На 13 години реших, че ще имигрирам в Канада. А, пътуването около света е чудесна цел, която и аз споделям и също ти препоръчвам да преследваш!
Успех!

Добре заварил! Както казах- нямам определен интерес. Открил съм, че ако си поставя за цел - мога да уча всичко. Единственото, което гледам в момента, е професията ми да мога да я практикувам и в чужбина и да има поле за реализация. :)
Jordan98
Мнения: 6
Регистриран на: Сря Апр 19, 2017 11:34 am

Re: Имам нужда от помощта Ви!!!

Мнение от Jordan98 »

ablood написа:
Jordan98 написа: Тази година завършвам средно образование и ....
От тук натам спрях да чета. На този етап канадския форум е последното място, където ще получиш полезна информация. След 5 години я камилата...
Нека не делим информацията на полезна и вредна, а да я разглеждаме просто като информация. Гледам да се подготвя от рано за бъдещето си. Все пак това, което ще запиша и завърша, ще трябва и да го работя впоследствие. Ако се ориентирам грешно - няма да е особено приятно. За мен е важно да разбера какво мислите в момента, а какво ще стане след 5-10-20 години Божа работа. :)
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Имам нужда от помощта Ви!!!

Мнение от pumpy »

И моите 5 цента:
- от чисто практична гледна точка, с правото ще ти е по-трудно да имигрираш и да го работиш тук;
- дали и как ще имигрираш с електроинженерство след 5 до 7 години и невъзможно да се прецени;
- от друга страна ти си от поколението, което ще смени около 5 до 7 професии пре живота си, така че това, което аз бих сметнал за 'загубено време" да уча нещо само защото мога и ми трябва, за теб ще е норма на живот. От тази гледна точка, намери нещо, което е лесно за учене, гарантира конвертируемост в дългосрочен план и ще ти позволи да осъществиш плана си да имигрираш. Веднъж тук ще учиш наново, каквото ти харесва и така още около 4-5 пъти в живота ти. Успех
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Имам нужда от помощта Ви!!!

Мнение от miteto »

Jordan98 написа:Както казах- нямам определен интерес. Открил съм, че ако си поставя за цел - мога да уча всичко. Единственото, което гледам в момента, е професията ми да мога да я практикувам и в чужбина и да има поле за реализация. :)
За да си добър специалист, трябва наистина да харесваш това, което правиш. Може да учиш всичко, но дали ще ти харесва после да го работиш следващите 20-30 години?
Ако изборът е само между право и електроинженерство, правото няма да ти е от голяма полза за емиграция в Северна Америка (за Европа не знам, може да признават българското юридическо образование).
Ако мама и тати имат достатъчно пари, направо запиши висше в някой канадски университет - така улесняваш и бъдещата емиграция и бъдещото намиране на работа многократно. Или защо не в американски университет - там има още по-голям избор и още по-голям достъп до стипендии за чуждестрани студенти.
Jordan98
Мнения: 6
Регистриран на: Сря Апр 19, 2017 11:34 am

Re: Имам нужда от помощта Ви!!!

Мнение от Jordan98 »

miteto написа:
Jordan98 написа:Както казах- нямам определен интерес. Открил съм, че ако си поставя за цел - мога да уча всичко. Единственото, което гледам в момента, е професията ми да мога да я практикувам и в чужбина и да има поле за реализация. :)
За да си добър специалист, трябва наистина да харесваш това, което правиш. Може да учиш всичко, но дали ще ти харесва после да го работиш следващите 20-30 години?
Ако изборът е само между право и електроинженерство, правото няма да ти е от голяма полза за емиграция в Северна Америка (за Европа не знам, може да признават българското юридическо образование).
Ако мама и тати имат достатъчно пари, направо запиши висше в някой канадски университет - така улесняваш и бъдещата емиграция и бъдещото намиране на работа многократно. Или защо не в американски университет - там има още по-голям избор и още по-голям достъп до стипендии за чуждестрани студенти.
В България много малко са хората, които могат да пратят детето си да учи зад граница, а да не говорим на друг континент. Аз съм от тези, които нямат тази възможност, затова съм се ориентирал само към родните ВУЗ-ове.
Впрочем... Електроинженерството признава ли се в Канада? Признават ли дипломата от ТУ? Предполагам и че изискват лизенз, който трябва да припобиеш на място, за да можеш да практикуваш?
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Имам нужда от помощта Ви!!!

Мнение от miteto »

Jordan98 написа:
miteto написа:
Jordan98 написа:Както казах- нямам определен интерес. Открил съм, че ако си поставя за цел - мога да уча всичко. Единственото, което гледам в момента, е професията ми да мога да я практикувам и в чужбина и да има поле за реализация. :)
За да си добър специалист, трябва наистина да харесваш това, което правиш. Може да учиш всичко, но дали ще ти харесва после да го работиш следващите 20-30 години?
Ако изборът е само между право и електроинженерство, правото няма да ти е от голяма полза за емиграция в Северна Америка (за Европа не знам, може да признават българското юридическо образование).
Ако мама и тати имат достатъчно пари, направо запиши висше в някой канадски университет - така улесняваш и бъдещата емиграция и бъдещото намиране на работа многократно. Или защо не в американски университет - там има още по-голям избор и още по-голям достъп до стипендии за чуждестрани студенти.
В България много малко са хората, които могат да пратят детето си да учи зад граница, а да не говорим на друг континент. Аз съм от тези, които нямат тази възможност, затова съм се ориентирал само към родните ВУЗ-ове.
Впрочем... Електроинженерството признава ли се в Канада? Признават ли дипломата от ТУ? Предполагам и че изискват лизенз, който трябва да припобиеш на място, за да можеш да практикуваш?
Трябва да се лицензираш на място, не ти дават титла "Инженер" директно, понеже тук тази титла е регулирана и трябва лиценз за нея.
По въпроса за ВУЗ-овете - затова споменах и САЩ, защото там има възможност за стипендии, които покриват почти всички разходи - ако покажеш изключително висок успех при кандидатстване и после по време на учене. Не е хич лесно, но е вариант и има много хора от България които са го правили. Ако наистина си решил 100% че ще емигрираш, това според мен е пътят, който ти дава най-голяма гаранция за успех в бъдеще. Не че по другия начин няма да стане, но ако сметнеш труда и усилията положени и при единия и при другия вариант - не са толкова различни, но ученето в местен университет ти дава много по-големи шансове за успех.
Аватар
Independent
Мнения: 1723
Регистриран на: Пет Сеп 24, 2004 8:03 am
Местоположение: Montreal, QC

Re: Имам нужда от помощта Ви!!!

Мнение от Independent »

И придобиването на лицензи не е много лесно, и изискванията се менят.

Според мен единствената специалност в ТУ, която В МОМЕНТА се конвертира в Канада без усилия, е Компютърно инженерство. По спомени от преди айде да не казвам колко години, беше най-трудната за прием и само с матура не ставаше.

Всички останали инженерни специалности тук за да се практикуват, изискват членство в професионален ордер, покриване на изпити по специалността, по езици (особено в Квебек), както и стаж на място. Не много по-лесно, но не и невъзможно.

Аз гледам от моята си камбанария и помня, че и аз бях на подобен кръстопът - право или техническа специалност. Избрах техническата след като един много мъдър човек ми обясни, че с моите способноти мога да стана най-много посредствен адвокат (въпреки че много го исках и го приемах за "престижно), а най-малкото добър инженер. Програмирането на времето го гледах като хоби, възможност да се завра в някоя компютърна зала и да играя игрички след уроците. В момента изобщо не съжалявам, че избрах софтуер за кариера. Даже успях да работя с една адвокатска кантора като вещо лице по няколко спора :-)

Моят съвет е да седнеш с някой, на когото вярваш, и да си поговорите сериозно. Може да се учудиш колко много те познават близките ти приятели. Не се замисляй за "конвертируемост" от сега. Изнамери примерни лекции от интернет да видиш за какво става въпрос в началните курсове. От друга страна пък пумпи също е прав - никога не е късно да се преквалифицираш. Но не очаквай конкретен отговор от тук. Поне не го взимай на сериозно. Ти единствен можеш да решиш.
I must not fear.
Fear is the mind-killer.
I will face my fear.
I will permit it to pass over me and through me.
And when it has gone past I will turn the inner eye to see its path.
Where the fear has gone there will be nothing.
Only I will remain.
Аватар
Marto
Мнения: 4040
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Имам нужда от помощта Ви!!!

Мнение от Marto »

Първо искам да ти кажа колко ми е приятно да чета толкова грамотно написани неща от хлапак на твоята възраст. :y:

За правото хората са прави, но от друга страна трябва да знаеш, че в Канада и САЩ едно от изискванията да следваш право е вече да имаш някакво висше образование. Така че по принцип всеки, който е адвокат тука е учил поне 7 години в университет. И няма значение каква ти е специалността. Аз имах бакалавър по икономика, имам колеги които са били медицински сестри, инженери, дори с докторати по английска филология. Имай предвид, че дори и да те влече като идея, практиката няма почти нищо общо с това, което хората си представят. И че, поне за университетите извън Квебек, се изисква добър резултат от стандартизиран тест (ЛСАТ), за който ти трябва много, ама много добър английски.

Едно от хубавите неща на университетската система в Северна Америка е, че не е нужно да избираш специалност първата или дори втората година. Да, много е скъпо, но поне в САЩ все още се намират учебни заведения, които имат пълни стипендии за чуждестранни студенти, ако "балът" ти е висок общо казано. За там малко си закъснял, но пък ако си авантюрист нищо не ти пречи да пробваш догодина.
J&V
Мнения: 140
Регистриран на: Вто Сеп 20, 2011 3:23 pm
Местоположение: Québec City

Re: Имам нужда от помощта Ви!!!

Мнение от J&V »

Jordan98 написа:Здравейте! :) Извинявам се, ако темата Ви се стори дълга.
От месеци следя форума и чета Вашите мнения - било то за плюсовете и/или минусите на Канада и/или България, разликите в културата и атмосферата тук и там или пък състоянието на двете държави като развитие, видяни през Вашата призма. Съвсем скоро реших да се регистрирам тук, за да мога да ви задам своите въпроси, тъй като считам, че вие сте по-възрастни и по опитни от мен и има какво да науча от Вас и ще ми бъде полезно да разбера какво вие мислите по следния казус.
Тази година завършвам средно образование и съм на кръстопът. Имам колебания какво да запиша да следвам във ВУЗ. Тук е момента да отбележа, че завършвам елитна гимназия, владея и два чужди езика (английският ми е на С1 ниво, а немският на около Б1 като сметям да го донауча до Б2), но нямам никакво кой знае какво влечение към която и да било сфера.
Имайки предвид това - единствената отправна точка, по която ще избера своето образование и кариера занапред, ще е дали с нея ще мога да емигрирам в чужбина и да водя един по- "добър" живот. Вие знаете защо сте напуснали България затова ми се струва безсмислено да казвам своите мотиви, но все пак ще го направя. Това, което наистина ме дразни тук в нашата страна, е шуробаджанащината. Знам, че и на Запад я има, но тук е в особено големи размери, искам да ме оценяват според качествата ми, а не на кого съм син, зет, племенник и т.н. Искам да мога да изградя една кариера и да знам, че усилията, които влагам в учене било то по професията ми или пък на езици, ще си струват. Имам още два мотива, които по- скоро са второстепенни - да имам финансовите средства да обиколя света, докато съм млад и да живея по американския начин (ако приемем, че канадския е близък до него). Няма да засягам болните теми като ниво на здравеопазване, сигурност и т.н в страната ни - смятам, че всеки критично мислещ човек си дава сметка ние къде сме в тези сфери и останалия тсвят къде е.
Та на въпроса... Какво според Вас ще си струва да запиша - право или електроинженерство? Приет съм право в Софийския университет (нямам никакви връзки в тази сфера, а както предполагам знаете - това е важно). Така, както аз ги виждам нещата, това е една специалност, която може да се работи само в България, пазарът е наводнен с юристи и реализацията след завършването е доста спорна. Повечето мои приятели и познати са се насочили към нея. Влечение към правото не знам дали имам все още, но знам каква е реалността.
Предвид факта, че вече е април и е късно да се подготвям да кандидатствам други специалностти (понеже нямам време за подготовка за изпити) мога да кандидатствам с матура в Техническия университет - София. Там влизам в повечето им специалностти(просто на матура по БЕЛ винаги изкарвам между 5.00 и 5.50), но ми се стори, че електротехниката може би е най-перспективна от тях - реших тя да е другият ми вариант.
И така, за да не правя темата още по-дълга... Какво смятате, че ще ми е от полза? С кое според Вас ще мога да се реализирам и развия? Искам да видя как Вие виждате нещата? Това ще ми бъде полезно, за да взема решение. :)
Благодаря!

П.С Не знам дали съм поставил темата в правилния раздел - съжалявам, ако съм объркал мястото.

Здравей новорегистриран,
Аз лично не схващам по каква причина търсиш съвет за това, какво да учиш в БГ във форум за имиграция в Канада. Освен ако постът ти не е поредния фарс, който да поражда дискусии и трафик. Мотивът ти да имаш финансови средства да обиколиш света леко ме кара да се подсмихвам. Явно в БГ хората още смятат, че тука парите ги събираме по земята (не по дърветата) и на континента само чакат електроинженер от Кучи *** да дойде, та да го пратят на околосветско пътешествие. Не знам какво си чел и колко си разбрал от драсканиците тука, никога не забравяй, че нашия манталитет е малко тип ''да се покажа''. Имаше едно време една песен на Тодор Колев, ''Не отивай в Канада''. Та там е добре описано колко си струва https://m.youtube.com/watch?v=RdYkM-0Jy7k" и как снимката с хубава кола е малко преувеличена. :D
Имам опит с бг образованието и с местното такова и да ти кажа, няма значение дали е право или там друга простотия, еднакво не струва. Аз лично бих избрала правото. Поне ще попадна сред шуро-баджаначки и ако си по-атрактивен, мисля че проблемът ти с липсата на вуйчо-владика бързо ще се реши (от дядо-владика).


Извинявайте Модератори, ама скоро тука ще се превърнем в он-лаийн версия на "Лична драма".
DCS-Виена-23.05.2011г.
Акюзе-17.01.2012г.
Писмо изч. на интервю-15.06.2012г
CSQ-10.04.2013
Док.до Н.Скотия-07.05.2013г.
Баркодове-11.07.2013г.
Покана за медицински-04.09.2013г.
Визи - 02.10.2013г.

"Les courageux avancent, les peureux reculent!"
Jordan98
Мнения: 6
Регистриран на: Сря Апр 19, 2017 11:34 am

Re: Имам нужда от помощта Ви!!!

Мнение от Jordan98 »

J&V написа:
Jordan98 написа:Здравейте! :) Извинявам се, ако темата Ви се стори дълга.
От месеци следя форума и чета Вашите мнения - било то за плюсовете и/или минусите на Канада и/или България, разликите в културата и атмосферата тук и там или пък състоянието на двете държави като развитие, видяни през Вашата призма. Съвсем скоро реших да се регистрирам тук, за да мога да ви задам своите въпроси, тъй като считам, че вие сте по-възрастни и по опитни от мен и има какво да науча от Вас и ще ми бъде полезно да разбера какво вие мислите по следния казус.
Тази година завършвам средно образование и съм на кръстопът. Имам колебания какво да запиша да следвам във ВУЗ. Тук е момента да отбележа, че завършвам елитна гимназия, владея и два чужди езика (английският ми е на С1 ниво, а немският на около Б1 като сметям да го донауча до Б2), но нямам никакво кой знае какво влечение към която и да било сфера.
Имайки предвид това - единствената отправна точка, по която ще избера своето образование и кариера занапред, ще е дали с нея ще мога да емигрирам в чужбина и да водя един по- "добър" живот. Вие знаете защо сте напуснали България затова ми се струва безсмислено да казвам своите мотиви, но все пак ще го направя. Това, което наистина ме дразни тук в нашата страна, е шуробаджанащината. Знам, че и на Запад я има, но тук е в особено големи размери, искам да ме оценяват според качествата ми, а не на кого съм син, зет, племенник и т.н. Искам да мога да изградя една кариера и да знам, че усилията, които влагам в учене било то по професията ми или пък на езици, ще си струват. Имам още два мотива, които по- скоро са второстепенни - да имам финансовите средства да обиколя света, докато съм млад и да живея по американския начин (ако приемем, че канадския е близък до него). Няма да засягам болните теми като ниво на здравеопазване, сигурност и т.н в страната ни - смятам, че всеки критично мислещ човек си дава сметка ние къде сме в тези сфери и останалия тсвят къде е.
Та на въпроса... Какво според Вас ще си струва да запиша - право или електроинженерство? Приет съм право в Софийския университет (нямам никакви връзки в тази сфера, а както предполагам знаете - това е важно). Така, както аз ги виждам нещата, това е една специалност, която може да се работи само в България, пазарът е наводнен с юристи и реализацията след завършването е доста спорна. Повечето мои приятели и познати са се насочили към нея. Влечение към правото не знам дали имам все още, но знам каква е реалността.
Предвид факта, че вече е април и е късно да се подготвям да кандидатствам други специалностти (понеже нямам време за подготовка за изпити) мога да кандидатствам с матура в Техническия университет - София. Там влизам в повечето им специалностти(просто на матура по БЕЛ винаги изкарвам между 5.00 и 5.50), но ми се стори, че електротехниката може би е най-перспективна от тях - реших тя да е другият ми вариант.
И така, за да не правя темата още по-дълга... Какво смятате, че ще ми е от полза? С кое според Вас ще мога да се реализирам и развия? Искам да видя как Вие виждате нещата? Това ще ми бъде полезно, за да взема решение. :)
Благодаря!

П.С Не знам дали съм поставил темата в правилния раздел - съжалявам, ако съм объркал мястото.

Здравей новорегистриран,
Аз лично не схващам по каква причина търсиш съвет за това, какво да учиш в БГ във форум за имиграция в Канада. Освен ако постът ти не е поредния фарс, който да поражда дискусии и трафик. Мотивът ти да имаш финансови средства да обиколиш света леко ме кара да се подсмихвам. Явно в БГ хората още смятат, че тука парите ги събираме по земята (не по дърветата) и на континента само чакат електроинженер от Кучи *** да дойде, та да го пратят на околосветско пътешествие. Не знам какво си чел и колко си разбрал от драсканиците тука, никога не забравяй, че нашия манталитет е малко тип ''да се покажа''. Имаше едно време една песен на Тодор Колев, ''Не отивай в Канада''. Та там е добре описано колко си струва https://m.youtube.com/watch?v=RdYkM-0Jy7k" и как снимката с хубава кола е малко преувеличена. :D
Имам опит с бг образованието и с местното такова и да ти кажа, няма значение дали е право или там друга простотия, еднакво не струва. Аз лично бих избрала правото. Поне ще попадна сред шуро-баджаначки и ако си по-атрактивен, мисля че проблемът ти с липсата на вуйчо-владика бързо ще се реши (от дядо-владика).


Извинявайте Модератори, ама скоро тука ще се превърнем в он-лаийн версия на "Лична драма".

Не съм отворил темата, за да пораждам трафик, а за да потърся вашето мнение. И не, не смятам, че в чужбина парите падат от дърветата и се събират от земята. Не съм и заблуден, за да мисля, че всички там чакат аз да се появя, за да ми дадат престижна работа. Мога да ти (ще говоря на ти, ако не възразяваш) кажа едно обаче. Тук (в столицата), макар възможностите за работа и по-добър живот да са по-големи от тези в провинцията, не е лесно да се живее. Под живее имам предвид съществува. За да ме разбереш - ще ти дам следния пример. Майка ми, която е с магистър (отлични оценки и от БА, и от МБ), взима 700лв БРУТО. Като махнеш данъци, осигуровки и т.н не знам дали се получават 600лв НЕТО. Баща ми взима под средната заплата за столицата. Кажи ми кой човек, който е вложил усилия да завърши ВИСШЕ образование и знае поне един чужд език, ще търпи такива условия? С 1500лв може ли семейство от четирима да си плаща консумативите (храна, ток, вода, парно и т.н), наем, обслужване на автомобил, застраховки и прочие и да ЖИВЕЕ нормално? Да не говорим, че е абсурд да отиде до Бургас, камо ли някъде в чужбина. Бтв това за чужбина го казах не като прищявка, ако това си си помислила.
Малко ми е странно човек, който живее в чужбина и не се е върнал да види родната картинка, да ми казва един вид "Какво се оплакваш, че си в България?! То тук е не по-зле, за какво искаш да заминаваш" :)
А последното ти изказване не знам има ли въобще смисъл да го коментирам... То е ясно, че съществува и такава опция, ама нещо не ми се струва, че в една ЕВРОПЕЙСКА (уж) държава издигането е редно да става така, сеш'се? :)
Аватар
Kan_Tangra
Мнения: 5866
Регистриран на: Пет Апр 02, 2004 2:40 am
Местоположение: България

Re: Имам нужда от помощта Ви!!!

Мнение от Kan_Tangra »

Чакай малко.
Да сравняваме ябълки с ябълки и круши с круши.
Говориш за заплатите на майка ти и баща ти, които не се знае какво по-точно образование имат.
Защо не сравниш какви по-точно заплати ТЕ ще имат в Канада, и как биха издържали 4 членно семейство?
След това, защо не вземеш да сравниш ТИ каква заплата би имал в София, след като твърдиш, че можеш да учиш КАКВОТО си поискаш. Що не вземеш да учиш за програмист. Чувам че взимали по 5000 и нагоре чисто, в София. Да не мислиш, че в Канада ще взимаш повече, пак чисто?
pumpy написа:
В момента на стола имам пациент по джапанки - ако щеш....
Температурата навън е минус 12 и вали сняг


ми той на две линии местния нейтив и по шнорхел може да ти седне на стола
Powered by bateto
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Имам нужда от помощта Ви!!!

Мнение от Koko »

Jordan98 написа:Здравейте! :) Извинявам се, ако темата Ви се стори дълга.
От месеци следя форума и чета Вашите мнения - било то за плюсовете и/или минусите на Канада и/или България, разликите в културата и атмосферата тук и там или пък състоянието на двете държави като развитие, видяни през Вашата призма. Съвсем скоро реших да се регистрирам тук, за да мога да ви задам своите въпроси, тъй като считам, че вие сте по-възрастни и по опитни от мен и има какво да науча от Вас и ще ми бъде полезно да разбера какво вие мислите по следния казус.
Тази година завършвам средно образование и съм на кръстопът. Имам колебания какво да запиша да следвам във ВУЗ. Тук е момента да отбележа, че завършвам елитна гимназия, владея и два чужди езика (английският ми е на С1 ниво, а немският на около Б1 като сметям да го донауча до Б2), но нямам никакво кой знае какво влечение към която и да било сфера.
Имайки предвид това - единствената отправна точка, по която ще избера своето образование и кариера занапред, ще е дали с нея ще мога да емигрирам в чужбина и да водя един по- "добър" живот. Вие знаете защо сте напуснали България затова ми се струва безсмислено да казвам своите мотиви, но все пак ще го направя. Това, което наистина ме дразни тук в нашата страна, е шуробаджанащината. Знам, че и на Запад я има, но тук е в особено големи размери, искам да ме оценяват според качествата ми, а не на кого съм син, зет, племенник и т.н. Искам да мога да изградя една кариера и да знам, че усилията, които влагам в учене било то по професията ми или пък на езици, ще си струват. Имам още два мотива, които по- скоро са второстепенни - да имам финансовите средства да обиколя света, докато съм млад и да живея по американския начин (ако приемем, че канадския е близък до него). Няма да засягам болните теми като ниво на здравеопазване, сигурност и т.н в страната ни - смятам, че всеки критично мислещ човек си дава сметка ние къде сме в тези сфери и останалия тсвят къде е.
Та на въпроса... Какво според Вас ще си струва да запиша - право или електроинженерство? Приет съм право в Софийския университет (нямам никакви връзки в тази сфера, а както предполагам знаете - това е важно). Така, както аз ги виждам нещата, това е една специалност, която може да се работи само в България, пазарът е наводнен с юристи и реализацията след завършването е доста спорна. Повечето мои приятели и познати са се насочили към нея. Влечение към правото не знам дали имам все още, но знам каква е реалността.
Предвид факта, че вече е април и е късно да се подготвям да кандидатствам други специалностти (понеже нямам време за подготовка за изпити) мога да кандидатствам с матура в Техническия университет - София. Там влизам в повечето им специалностти(просто на матура по БЕЛ винаги изкарвам между 5.00 и 5.50), но ми се стори, че електротехниката може би е най-перспективна от тях - реших тя да е другият ми вариант.
И така, за да не правя темата още по-дълга... Какво смятате, че ще ми е от полза? С кое според Вас ще мога да се реализирам и развия? Искам да видя как Вие виждате нещата? Това ще ми бъде полезно, за да взема решение. :)
Благодаря!

П.С Не знам дали съм поставил темата в правилния раздел - съжалявам, ако съм объркал мястото.
Извинявай, какво разбираш под - да живея по американския начин? А и сигурен ли си че ще ти хареса?
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
Публикувай отговор