На ШОМАЖ ..

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
konstanta
Мнения: 213
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 10:31 am

На ШОМАЖ ..

Мнение от konstanta »

Здравейте , моля интересува ме следното : При напускане на работа по свое желание , вследствие на това , че атмосферата в колектива е станала невъзможна и застрашава психическото здраве на човека , възможен ли е шомаж ?. Разбирам , че такъв мотив може би не се толерира ,но моля посъветвайте ме как да постъпя и мога ли да си "извоювам" щомаж ?
Благодаря предварително на всички !
agent Ozo
Мнения: 9745
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: На ШОМАЖ ..

Мнение от agent Ozo »

konstanta написа:...напускане на работа по свое желание , вследствие на това , че атмосферата в колектива е станала невъзможна и застрашава психическото здраве на човека
Болднатото всъщност е причината за напускане на работата, която не ти дава право на шомаж. Останалото са лични мотиви за напускането, които не са предмет на разглеждане от закона.
В закона за паричните помощи за безработица е предвидена процедура за проучване фактологията в случай на дисциплинарно уволнение, или при т.нар. «inconduite» на работника, но не и при напускане по лично желание. Виж тук - Assurance-emploi et le congédiement

По-добре е да бъдеш уволнена заради несправяне с работата, което дава право на шомаж, но не и по лично желание.

Какъв е изхода? Няма такъв, без волевото участие на работодателя, т.е. необходимо е договорка с него.
Примерно, може да се договори с работодателя уволнение поради невъзможност за справяне с работата. Което изисква предварително писмено предупреждение от страна на работодателя и даване на определен срок за реакция от страна на работника. След което следва и уволнение. Срокът обикновено е от няколко месеца.
Този вариант е явно неизгоден за теб, в предвид описаните обстоятелства.

По-кратък е срока при договорено уволнение поради безпричинно отсъствие от работа - около 1 месец. Ти се договаряш с шефа си и напускаш работа, а той ти праща 2 писма през 15 дни с предупреждения и покана за среща, на която ти естествено не се явяваш. След което следва уволнение поради отсъствие от работа.

Може някой да знае и други варианти. Дано да се включат и други съфорумци.
Успех в решаването на проблема!
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: На ШОМАЖ ..

Мнение от pumpy »

Зависи как ще го изиграеш. Моята офис мениджър напусна на август 22, на 25 убеди лекар да и даде документ за стрес лийв и от тогава е на шомаж. Аз все още имам право да го обжалвам, но не съм решил как да постъпя и дали си струва да се боря с поредния търтей.
kapitan
Мнения: 380
Регистриран на: Пон Окт 27, 2008 2:10 am
Местоположение: Монреал

Re: На ШОМАЖ ..

Мнение от kapitan »

Може да излезеш на шомаж по мед.причини.Имаш право на 15 седмици, което не е много. Трябва ти само мед. свидетелство. Няма да ти го дадат обаче за целият срок. Ще имаш поне на всеки месец повторни консултации. Ако нямаш личен лекар е тягосно.
Нямаш право на безработица при доброволно напускане. Ти трябва да докажеш евентуално психическият тормоз. Става трудно. По- добре е да се оставиш те да те уволнят.
Ако смяташ, че си струва, можеш да се бориш срещу работодателя ти, защото е длъжен да ти предоставя нормални условия за работа. Това, ако работата и заплащането си заслужават.
Аватар
Kpetrov
.
Мнения: 8444
Регистриран на: Чет Яну 15, 2004 4:31 am
Местоположение: KIRIBATI
Обратна връзка:

Re: На ШОМАЖ ..

Мнение от Kpetrov »

pumpy написа:Зависи как ще го изиграеш. Моята офис мениджър напусна на август 22, на 25 убеди лекар да и даде документ за стрес лийв и от тогава е на шомаж. Аз все още имам право да го обжалвам, но не съм решил как да постъпя и дали си струва да се боря с поредния търтей.
Защо ти да обжалваш!? Помощите за безработица се удържат от работниците и се изплащат от държавата. Какво точно ще обжалваш?
Russophrenia - a condition where the sufferer believes Russia is both about to collapse, and take over the world.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: На ШОМАЖ ..

Мнение от pumpy »

Kpetrov написа:
pumpy написа:Зависи как ще го изиграеш. Моята офис мениджър напусна на август 22, на 25 убеди лекар да и даде документ за стрес лийв и от тогава е на шомаж. Аз все още имам право да го обжалвам, но не съм решил как да постъпя и дали си струва да се боря с поредния търтей.
Защо ти да обжалваш!? Помощите за безработица се удържат от работниците и се изплащат от държавата. Какво точно ще обжалваш?
Иска ти се да е така, но не е. Аз плащам повече от работника и реално този измама ми бърка на мен в джоба, повече от колкото на работника, защото не само плащам повече, но и плащам за повече хора. Да не говорим, че и сигурно WorkSafeBC може да се размрънка и да ми вдигне премията за "нездравословни условия на труд" знам ли ? Затова и имам право да обжалвам.
Да не говорим, че момичето не напусна коректно и ако мога да й вгорча живота ще го направя с удоволствие....
Аватар
Marto
Мнения: 4040
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: На ШОМАЖ ..

Мнение от Marto »

Не само това. По принцип е лоша идея работодаля да обжалва в системата на ЕИ.

Ако обжалването бива отхвърлено от трибунала на ЕИ, вече е решено, че служителят е бил прав и това може да създаде проблеми ако служителят допълнително реши и да съди работодателя.

Има примери вече: Уволняват работник и той е одобрен за ЕИ. Работодателя обжалва, защото уволнението е било обосновано (неподчинение, кражба, каквото и да е), но без успех. Същевременно, работникът съди работодателя за Н седмици/месеца заплата поради незаслужено уволнение. Защитата на работодателя е, че оня не се е подчинявал, крал, каквото и да е. Но този въпрос вече е бил разглеждан и решен в полза на работника в друг съд/форум и работодателя не може да използва тази защита => плаща като поп.
Аватар
Panem et Circenses
Мнения: 580
Регистриран на: Сря Яну 20, 2016 4:01 pm

Re: На ШОМАЖ ..

Мнение от Panem et Circenses »

pumpy написа: Да не говорим, че момичето не напусна коректно и ако мога да й вгорча живота ще го направя с удоволствие....
Тук в Канада е много по-лесно една подчинена (жена) да вгорчи живота на боса си (мъж, със съпруга на хиляди километри), отколкото обратното. Ако са я подучили как да излезе на стрес лийв, внимавай да не я подучат и на това, че тогава ще си обърнеш мнението за Канада и за България....
The purpose of studying economics is not to acquire a set of readymade answers to economics, but to learn how to avoid being scammed by economists and swindled by accountants (claiming to be magicians, wizards with "fiduciary duty" to serve you)
agent Ozo
Мнения: 9745
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: На ШОМАЖ ..

Мнение от agent Ozo »

Хора, смесвате нещата и само ще объркате питащия.

Нека не забравяме, че Константа, говорейки за шомаж, има предвид получаване на т.нар. редовни обезщетения prestations régulières при безработица- Assurance-emploi et prestations régulières - Aperçu. Които са само един от няколкото вида обезщетения при безработица - обезщетения за майчинство, обезщетения за бащинство, обезщетения при заболяване или за полагане на грижи за тежко болен роднина. Всички тези причини водят до трайно изгубване на работа и за тях се полагат обезщетения т.е. работникът излиза на шомаж. Цитат:
L'assurance-emploi (AE) procure un soutien temporaire du revenu aux Canadiens sans emploi qui ne sont pas en mesure de travailler en raison d'une maladie, de la naissance d'un enfant ou d'obligations parentales, de même qu'à ceux qui fournissent des soins ou un soutien à un membre de la famille atteint d'une maladie grave et dont le risque de décéder est important.
И докато при останалите случаи не се взема предвид причината за напускане на работа, то за получаване на редовните помощи е специално посочено изискването напускането да не е било по собствено желание:
L'assurance-emploi offre des prestations régulières aux personnes qui ont perdu leur emploi sans en être responsables (par exemple à la suite d'un manque de travail, parce qu'elles occupaient un travail saisonnier ou en raison d'une mise à pied massive) et qui sont disponibles pour travailler et qui sont prêtes à le faire, mais qui ne peuvent pas trouver de travail.
А в примера на Пумпи не става ясно обезщетенията за безработица, които получава бившата му служителка, дали са поради болест - "стрес", или са редовни (prestations régulières).
Според мен няма как да са редовни след като е напуснала по собствено желание и чак след това е отишла на лекар.
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
Аватар
Marto
Мнения: 4040
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: На ШОМАЖ ..

Мнение от Marto »

konstanta написа:Здравейте , моля интересува ме следното : При напускане на работа по свое желание , вследствие на това , че атмосферата в колектива е станала невъзможна и застрашава психическото здраве на човека , възможен ли е шомаж ?. Разбирам , че такъв мотив може би не се толерира ,но моля посъветвайте ме как да постъпя и мога ли да си "извоювам" щомаж ?
Благодаря предварително на всички !
Абе мамка му, защо всичките ти въпроси са свързани с подобни далавери?

Одеве пита как да си източиш кредитните карти и линии едновременно, после как да принесеш 50 хиляди от Канада до България (и котката), сега напускаш работа, но искаш шомаж заради атмосферата... между другото, нямаш право да го получаваш ако си извън Канада. :^) :^) :^)
Аватар
tonich
Мнения: 2234
Регистриран на: Чет Окт 11, 2007 6:36 am
Местоположение: New Westminster, BC

Re: На ШОМАЖ ..

Мнение от tonich »

Българска нородопсихология - няма начин да не може да преебем системата.
"Айнщайн ни учи, че няма значение влака ли се движи спрямо земята или земята спрямо влака. Същото е и с компютъра и Тонич ;-)"

powered by Optics
seeker
Мнения: 304
Регистриран на: Вто Юли 27, 2010 8:37 am

Re: На ШОМАЖ ..

Мнение от seeker »

Marto написа:
konstanta написа:Здравейте , моля интересува ме следното : При напускане на работа по свое желание , вследствие на това , че атмосферата в колектива е станала невъзможна и застрашава психическото здраве на човека , възможен ли е шомаж ?. Разбирам , че такъв мотив може би не се толерира ,но моля посъветвайте ме как да постъпя и мога ли да си "извоювам" щомаж ?
Благодаря предварително на всички !
Абе мамка му, защо всичките ти въпроси са свързани с подобни далавери?

Одеве пита как да си източиш кредитните карти и линии едновременно, после как да принесеш 50 хиляди от Канада до България (и котката), сега напускаш работа, но искаш шомаж заради атмосферата... между другото, нямаш право да го получаваш ако си извън Канада. :^) :^) :^)
Марто, ти адвокат ли беше или съдия, обърквам се вече. :rofl: И защо подвеждаш Пумпи да не приложи библейския принцип: „Око за око, зъб за зъб.“?
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: На ШОМАЖ ..

Мнение от pumpy »

seeker написа: Марто, ти адвокат ли беше или съдия, обърквам се вече. :rofl: И защо подвеждаш Пумпи да не приложи библейския принцип: „Око за око, зъб за зъб.“?
Уау, библейски принципи. Аз що ли си мисля, че става въпрос за морал.... Не че който и да е от "раята" ми дължи каквото и да било, но когато имаш дупето да излезеш посред бял ден от работата си, то имай и дупето да гладуваш вкъщи. Иначе честно чувах, че индианците "прееба-али системата", а то какво се оказа, че и канадците така правили. Сигурно горкото момиченце беше мног стресирано, че шефа й, гнусния имигрант може и прави повече от нея, родената с ръка, хванала Шлифера.....
seeker
Мнения: 304
Регистриран на: Вто Юли 27, 2010 8:37 am

Re: На ШОМАЖ ..

Мнение от seeker »

Пумпи, току що прегледах една статия за жени спечелили дела за сексуален тормоз и как не могат да си намерят работа след като са получили милиони от обезщетение. :( Някой спомена, че жена ти е далече. Можеш да накажеш нахалната дама да остане без работа за цял живот. Просто давам идея.
agent Ozo
Мнения: 9745
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: На ШОМАЖ ..

Мнение от agent Ozo »

tonich написа:Българска нородопсихология - няма начин да не може да преебем системата.
Че това си е абсолютна и общовалидна истина. Не само българите имат този стремеж.
Само дето не всеки може да го намери този начин, или няма достатъчно пари за да го направи. :)
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
Публикувай отговор