Две книжки в България, законно ли е?

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
Публикувай отговор
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Две книжки в България, законно ли е?

Мнение от Павел »

Kan_Tangra написа:
Павел написа:
Kan_Tangra написа:Аз си имам 2 книжки, но през ум не ми е минавало да питам някого.

В Канада не може да имаш 2 книжки!?
Това не съм го чул. Но предвид, че съм много прост, а и злонамерен, може да си измислям (че не съм го чул).

Аз не съм спирал да имам и българска и канадска за едно 10 години и повече.
Имаше го момента, че можеш да караш до 6 месеца с международна (от бг или другаде).

Питаш за имане, но говориш за ползване. Това не са ли две различни неща?
Че си много :censored: и че за всичките прахосани в Канада години нищо полезно не си научил (ама иначе се бараш за голям пициалист) няма нужда да ни напомняш - в Северна Америка е абсолютно незаконно да имаш две книжки от две различни провинции, от два различни щата или от САЩ и Канада едновременно. Преди години един бг тарикат го хванаха, че има книжки от Калифорния и Тексас и лежа в затвора няколко месеца. Аз като дойдох в Канада взех канадска книжка на базата на американската, като последната ми я прибраха.

В Бг никое ченге не знае законите и не му пука с каква книжка караш - разликата е само в рушвета който ще ти поиска като те спре - ако покажеш чуждоземска, рушвета фърчи нагоре.
:censored: май си ти.
Много ясно, че от различни провинци не може. :censored: .
Нали ако тръгнеш да си вадиш книжка ще ти надуят главата, да декларираш. Това е толкова очевадно, че няма накъде.
Говорим за държави.
Няма такъв :censored: ! :rofl:
Очевадно е, че си :censored: , но упорита чукча и продължаваш да го увърташ
По-горе написах САЩ и Канада, или това не са различни държави?
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
agent Ozo
Мнения: 9786
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: Две книжки в България, законно ли е?

Мнение от agent Ozo »

Kато гледам, или бая народ не е в час, или в Квебек сме по-напред с демокрацията.
Срокът, в който е валидна издадена в чужбина шофоьорска книжка вече е 6 (шест) месеца, а не 90 дни. А при наличие на международна книжка, може да си карате и след тези 6 м., ако ви се удължи престоя в Квебк.
Si vous êtes de passage au Québec, vous pouvez conduire avec votre permis de conduire étranger pendant 6 mois consécutifs si votre permis :

est valide
vous autorise à conduire le type de véhicule routier que vous utilisez
VÉHICULES QUE VOUS POUVEZ CONDUIRE

Vous avez le droit de conduire n'importe quel type de véhicule pourvu que votre permis de conduire d'origine vous l'autorise.

SI VOTRE SÉJOUR AU QUÉBEC DURE PLUS DE 6 MOIS

Vous devez avoir un permis de conduire international valide afin de pouvoir circuler sur les routes du Québec.

Il faudra toujours conduire avec vos 2 permis : votre permis de conduire étranger et votre permis international. Vous pourrez conduire au Québec aussi longtemps que votre permis international sera valide.

Attention! Le permis de conduire international peut être délivré uniquement dans le pays où vous avez obtenu votre permis et sa validité est d'un an. Vous devez en faire la demande avant votre départ pour le Québec.
За англофоните
If you are travelling in Québec, you may drive with your foreign driver's licence for 6 consecutive months if your licence:

is valid
authorizes you to drive the type of vehicle that you are using
VEHICLES THAT YOU MAY DRIVE

You may drive any type of vehicle, as long as the licence issued by your country of origin authorizes you to.

IF YOU STAY IN QUÉBEC FOR LONGER THAN 6 MONTHS

You must hold a valid international driver's permit to be allowed to continue to drive on Québec roads.

You must always drive with both licences – your foreign driver's licence and your international driver's permit. You are allowed to drive in Québec for as long as your international driver's permit remains valid.

Important! The international driver's permit can only be issued in the country in which you obtained your driver's licence, and it is valid for one year. You must apply for your permit before coming to Québec.

WHAT IF YOUR LICENCE IS WRITTEN IN A LANGUAGE OTHER THAN FRENCH OR ENGLISH?

We recommend that you get an international driver's permit before coming to Québec, regardless of the length of your stay.
Линк - КЛИКАШ ТУК и избираш средната от трите опции.
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12479
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Две книжки в България, законно ли е?

Мнение от Ivan1007 »

Като гледам старшинката запасняк пак не е разбрал въпроса - какво общо има Квебек и международното свидетелство, което е просто легализирано копие на свидетелството?
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
agent Ozo
Мнения: 9786
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: Две книжки в България, законно ли е?

Мнение от agent Ozo »

За :censored: Краварче от Калгари ще поясня, че само внесох уточнение относно срока на ползване в Квебек (Канада) на шофьорска книжка, издадена в чужбина. Няколко потребителя преди мен дадоха грешно инфо, че този срок е 90 дни. Е, беше, но вече не е. Вече е 6 м. при обикновена шофьорска книжка и до 1 г. при наличие на международна такава. Като е задължително да се носят и показват и двете книжки.

А пък какво значи международна шофьорска книжка предполагам колегите знаят много добре. С ликбез за кравари не ми се занимава сега. :D
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
Аватар
mortigur
Мнения: 1050
Регистриран на: Чет Апр 07, 2011 11:32 am
Местоположение: Jazan, Jazan Governorate, Saudi Arabia
Обратна връзка:

Re: Две книжки в България, законно ли е?

Мнение от mortigur »

Голяма драка се получи за една две книжки.

В крайна сметка скоро ще имам възможност да пробвам и да ви кажа, ще се опитам да мина регистрацията с канадската но понеже офертата беше направена тук и от тук се регистрирах, та да видим. Ще пиша какво е станало.
Taxation is theft.
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16506
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

Re: Две книжки в България, законно ли е?

Мнение от MrGeek »

Не каза дали имаш валидна българска лична карта. Ако е така, не би трябвало да имаш никакви проблеми с шофирането със саудитската книжка (дали ще е саудитска, канадска или конгоанска, едва ли има някакво значение), стига да се легитимираш и като български гражданин ако те спрат. Ако нямаш таква е добре да си извадиш веднага след пристигането в България. ;)
Теллъс -единственния доставчик на нет в Канада.
Казармата дава много и взима много,същото като имиграцията
богатите хора използват КЕШ или Дебит ,кредитните карти са за цървули

__ Powered by мухЪтЪ.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Колкото до науката, ми вярвам и даже прекалено и вярвам, но не вярвам толкова на хората.
__ Powered by Kpetrov
tonny
Мнения: 1268
Регистриран на: Нед Апр 14, 2013 4:40 am
Местоположение: Vancouver, BC

Re: Две книжки в България, законно ли е?

Мнение от tonny »

Защо да е проблем. Дори и да те спрат и да кажат защо имаш такава, а си се регистрирал с друга казваш, че в Канада имаш право само на 1 и като си се опитал да я трансферираш, саудитската е отишла в шредер-а за сметка на канадската.
В бритиш колумбия имаш право само на 1, когато заменяш книжка от друга държава, твоята отива в шредера. Моята отиде преди 7 месесца там. Бях изумен и се карах със служителите, но ми беше отговорено, че такава е процедурата и ако искам да не ми я накълцат, няма да имам канадска...явно е нова практика.
Като се прибирам следващия път в БГ смятам да кажа, че съм си изгубил шоф. книжка и да си платя глобата като пич и да ми издадат нова. :rofl:
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16506
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

Re: Две книжки в България, законно ли е?

Мнение от MrGeek »

Специално в случая на Морти не виждам никакъв смисал да ползва канадската книжка. Все пак идва от СА като вероятно постоянно пребиваващ и работещ там. Комбинацията шофорска книжка от държавата на постоянно живеене плюс българска лична карта е варианта, който изобщо не трябва да създава проблеми. Българска книжка има смисъл да се възстановява единствено ако човек смята да се върне за постоянно, като Танграта например.
Теллъс -единственния доставчик на нет в Канада.
Казармата дава много и взима много,същото като имиграцията
богатите хора използват КЕШ или Дебит ,кредитните карти са за цървули

__ Powered by мухЪтЪ.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Колкото до науката, ми вярвам и даже прекалено и вярвам, но не вярвам толкова на хората.
__ Powered by Kpetrov
Аватар
mortigur
Мнения: 1050
Регистриран на: Чет Апр 07, 2011 11:32 am
Местоположение: Jazan, Jazan Governorate, Saudi Arabia
Обратна връзка:

Re: Две книжки в България, законно ли е?

Мнение от mortigur »

Имам българска, ама имам и еквивалента на лична карта за Сауди. Iqama което си е нещо като лична карта на чужденеца, ако се сещате какво имам предвид. Тя си е на арабски и ако я видят и нея бая въпроси ще има. :lol:
Taxation is theft.
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16506
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

Re: Две книжки в България, законно ли е?

Мнение от MrGeek »

mortigur написа:Имам българска, ама имам и еквивалента на лична карта за Сауди. Iqama което си е нещо като лична карта на чужденеца, ако се сещате какво имам предвид. Тя си е на арабски и ако я видят и нея бая въпроси ще има. :lol:
Става въпрос да си прилагаш винаги и навсякъде българската лична карта в добавка към чуждата шофорска книжка. Като български гражданин принципно си задължен да го правиш това пред българските власти, включително при влизане в страната още на летището. При положение, че показваш българската лична карта, ситуацията вече е ясна. Иначе каквато и да е само чужда книжка плюс очевидно българско име на нея ще повдигне въпроси, пък саудитска такава още повече, най-малкото поради задължението да се легитимираш с български документ за самоличност. ;)
Теллъс -единственния доставчик на нет в Канада.
Казармата дава много и взима много,същото като имиграцията
богатите хора използват КЕШ или Дебит ,кредитните карти са за цървули

__ Powered by мухЪтЪ.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Колкото до науката, ми вярвам и даже прекалено и вярвам, но не вярвам толкова на хората.
__ Powered by Kpetrov
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12479
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Две книжки в България, законно ли е?

Мнение от Ivan1007 »

MrGeek написа:Не каза дали имаш валидна българска лична карта. Ако е така, не би трябвало да имаш никакви проблеми с шофирането със саудитската книжка (дали ще е саудитска, канадска или конгоанска, едва ли има някакво значение), стига да се легитимираш и като български гражданин ако те спрат. Ако нямаш таква е добре да си извадиш веднага след пристигането в България. ;)
Предполагам, че за Саудитска книжка ще се иска международно свидетелство, което може би да не е фън да се вади там, докато свидетелствата от Канада важат без международно в България за срок до 90 дни.
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
mortigur
Мнения: 1050
Регистриран на: Чет Апр 07, 2011 11:32 am
Местоположение: Jazan, Jazan Governorate, Saudi Arabia
Обратна връзка:

Re: Две книжки в България, законно ли е?

Мнение от mortigur »

MrGeek написа:
mortigur написа:Имам българска, ама имам и еквивалента на лична карта за Сауди. Iqama което си е нещо като лична карта на чужденеца, ако се сещате какво имам предвид. Тя си е на арабски и ако я видят и нея бая въпроси ще има. :lol:
Става въпрос да си прилагаш винаги и навсякъде българската лична карта в добавка към чуждата шофорска книжка. Като български гражданин принципно си задължен да го правиш това пред българските власти, включително при влизане в страната още на летището. При положение, че показваш българската лична карта, ситуацията вече е ясна. Иначе каквато и да е само чужда книжка плюс очевидно българско име на нея ще повдигне въпроси, пък саудитска такава още повече, най-малкото поради задължението да се легитимираш с български документ за самоличност. ;)
Е не! То е ясно, че при легитимиране ще покажа канадската книжка и българската лична карта. По скоро въпроса ми беше ако полицая почне да рови в системата и види, че колата е регистрирана със сауди книжката. А аз му представям канадска и ако вземат да ме ровят и видят и другите документи ще стане интересно.
Taxation is theft.
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16506
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

Re: Две книжки в България, законно ли е?

Мнение от MrGeek »

mortigur написа:Е не! То е ясно, че при легитимиране ще покажа канадската книжка и българската лична карта. По скоро въпроса ми беше ако полицая почне да рови в системата и види, че колата е регистрирана със сауди книжката. А аз му представям канадска и ако вземат да ме ровят и видят и другите документи ще стане интересно.
Проблемът идва от това че поради някаква неясна причина държиш непременно да ползваш канадската книжка в България. Защо точно искаш да шофираш с канадската книжка? Не мисля, че тя ти дава някакви предимства в случая. Нашенските полицаи може дори да не схванат, че е канадска при първоначалния оглед. :D
Теллъс -единственния доставчик на нет в Канада.
Казармата дава много и взима много,същото като имиграцията
богатите хора използват КЕШ или Дебит ,кредитните карти са за цървули

__ Powered by мухЪтЪ.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Колкото до науката, ми вярвам и даже прекалено и вярвам, но не вярвам толкова на хората.
__ Powered by Kpetrov
Аватар
mortigur
Мнения: 1050
Регистриран на: Чет Апр 07, 2011 11:32 am
Местоположение: Jazan, Jazan Governorate, Saudi Arabia
Обратна връзка:

Re: Две книжки в България, законно ли е?

Мнение от mortigur »

MrGeek написа:
mortigur написа:Е не! То е ясно, че при легитимиране ще покажа канадската книжка и българската лична карта. По скоро въпроса ми беше ако полицая почне да рови в системата и види, че колата е регистрирана със сауди книжката. А аз му представям канадска и ако вземат да ме ровят и видят и другите документи ще стане интересно.
Проблемът идва от това че поради някаква неясна причина държиш непременно да ползваш канадската книжка в България. Защо точно искаш да шофираш с канадската книжка? Не мисля, че тя ти дава някакви предимства в случая. Нашенските полицаи може дори да не схванат, че е канадска при първоначалния оглед. :D
Абе по добре ще е да видат името ми написано на латински отколкото така مارتن
Taxation is theft.
tonny
Мнения: 1268
Регистриран на: Нед Апр 14, 2013 4:40 am
Местоположение: Vancouver, BC

Re: Две книжки в България, законно ли е?

Мнение от tonny »

Мартине, казах ти сценария. :D
Публикувай отговор