Impressions from Bulgaria

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
Публикувай отговор
umeiko
Мнения: 466
Регистриран на: Чет Авг 09, 2012 8:52 pm

Re: Impressions from Bulgaria

Мнение от umeiko »

Прочетох статията. И...не съм съгласен с нея :)
Истината е че тука в Канада и Щатите видях в пъти по голяма дискриминация и фаворизъм и шуробаджанащина...опс, искам да кажа "networking". И сума ти хора които не заслужават и тоалетната да чистят, а са стигнали до позиция на базата на...не знам на каква база :@
Но също така, в Канада и Щатите видях и много по човешко отношение и признание отколкото съм видял у българско. И разбира се и по добри пари, все пак сиренето, не е безплатно :)
Аве явно автора хем го сърби, хем....
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12464
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Impressions from Bulgaria

Мнение от Ivan1007 »

jovani написа: Като сложим в калкулацията и неудобствата, които неминуемо води една имиграция и теглим чертата, според мен е видно, че подобен човек се е вътрил, ако е решил да имигрира от България в Канада в момента с цел да работи на същата позиция. Колкото до тормозът в Канада - той е значително по-сериозен заради лабавото трудово законодателство, което позволява на служителите да се плаща на час, което довежда до това, че много организации наемат временни или парт-тайм служители и им плащат непълен работен ден, колкото часове са си изработили, за разлика от България, където не може да се назначат служители за работа на час или на повикване законно. Поради огромният брой имигранти в Канада дори подобни калпави позиции трудно се намират в момента и работодателите се възползват максимално от тази конюнктура, така че тормоз със сигурност има и тук, при положение че за всяко подобно работно място се подават стотици резюмета.

Ако аз не бях прав, а правият беше ти нямаше хора да идват в Канада и след това да се връщат в България след десетина годишна инвестиция в чуждата държава, нали?
И нещата ще се променят все повече в полза на България в бъдеще, няма причини този тренд да се обърне.
Интересно как би емигрирал от България в Канада като call agent?

Хора дето се връщат от Канада в България разбира се, че има. Много малко но има.
Въпросът е защо се връщат.
И аз ти отговорих - в най-общия случай и чеп за зеле не става от тях.
Иначе и аз бих се върнал - заплата поне 80% от тукашната (компромис заради цацата и щото съм българин) :tmi:
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Impressions from Bulgaria

Мнение от jovani »

За да разберем за условията на труд в Канадските кол центрове само трябва да си припомним телефонните обаждания от разни финансови институции, дето ти предлагат разни глупости, като например застраховка на баланса на кредитните карти и прочие. Усещате ли нервноста в гласа им, скороста с която се опитват да ви преметнат (защото трябва да навъртят един куп колс), настойчивоста (в определени граници разбира се) и надеждата да попаднат на някой балък или пенсионер, за да го излъжат за сметка на финансовата институция, която представляват (не директно - обикновенно тези хора работят в 3-рд парти кол центрове, които сключват контракти и работят с множество финансови институции).
Ето това е робски и неблагодарен труд според мен (колко ли критики отнасят на ден?) за скромните 10-11 долара на час. И това обикновенно са Канадци, които имат да плащат дебели сметки в Канада, не някой веселяк от Карибите с изплатен имот, дето работи за кеф и да си тренира английският. И камшика плющи здраво.

Когато някой ми даде за пример телефонните измами в България, на която често стават жертви пенсионери се сещам за този напълно легален "бизнес" практикуван в Канада от добре известните ни и любими финансови институции пред които всички ние се прекланяме и зависим от тяхното благоволение (дали ще отпуснат кредит за възобновяването на моргиджа? дали ще ми дадат парите, дето съм си заработил с честен труд? и т.н.)
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Аватар
sunrise16
Мнения: 126
Регистриран на: Сря Апр 09, 2008 8:47 pm
Местоположение: Montreal

Re: Impressions from Bulgaria

Мнение от sunrise16 »

[quote"]Хора дето се връщат от Канада в България разбира се, че има. Много малко но има.
Въпросът е защо се връщат.
И аз ти отговорих - в най-общия случай и чеп за зеле не става от тях.
[/quote]
Не може да наричате всички, които се връщат лузери. Защо се връщат ли - ами всеки си има своите причини. Как не разбрахте, че хората са различни и харесват различни неща. Като сложим климата, близките, родителите, а и по-големите отпуски, на много хора би им харесало повече животът в България, ако можеха да си позволят тукашния стандарт.
Как не се научихте поне на толерантост и Канада и не допускате, че някой друг може да харесва нещо различно от вас и без да е лузер. Като гледам какви са нападки срещу Танграта, дълбоко се възмущавам. Със сигурност не е бил некадърен, учил е тук, имал е добра работа и тн.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Impressions from Bulgaria

Мнение от roumensp »

jovani написа:Когато някой ми даде за пример телефонните измами в България, на която често стават жертви пенсионери се сещам за този напълно легален "бизнес" практикуван в Канада от добре известните ни и любими финансови институции пред които всички ние се прекланяме и зависим от тяхното благоволение (дали ще отпуснат кредит за възобновяването на моргиджа? дали ще ми дадат парите, дето съм си заработил с честен труд? и т.н.)
Ъхъ ... българските банки работят на ползу роду, докато тукашните не ти дават заработеното с честен труд. Не схващам и защо е трябвало да се молиш за подновяване на мортгиджи, на човек с два джага и мАтор нема начин да откажат. :D
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Impressions from Bulgaria

Мнение от jovani »

roumensp написа:
jovani написа:Когато някой ми даде за пример телефонните измами в България, на която често стават жертви пенсионери се сещам за този напълно легален "бизнес" практикуван в Канада от добре известните ни и любими финансови институции пред които всички ние се прекланяме и зависим от тяхното благоволение (дали ще отпуснат кредит за възобновяването на моргиджа? дали ще ми дадат парите, дето съм си заработил с честен труд? и т.н.)
Ъхъ ... българските банки работят на ползу роду, докато тукашните не ти дават заработеното с честен труд. Не схващам и защо е трябвало да се молиш за подновяване на мортгиджи, на човек с два джага и мАтор нема начин да откажат. :D
То дори да имаш перфектно кредитно досие и доходи, ако банките решат, че няма да дават кредити, както се случи в САЩ през 2007/8/9 нищо не можеш да направиш.
А ти какво се засегна, да не би да си се абонирал за някой "баланс протекшън план", та те настъпих по мазола?
Ако нетните ти авоари са в червен цвят разбирам, че няма от какво да се притесняваш дали ще си получиш парите от банката...
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Аватар
the_coach
Мнения: 3429
Регистриран на: Вто Юли 24, 2012 3:03 am
Местоположение: on the road......

Re: Impressions from Bulgaria

Мнение от the_coach »

myhata II написа:
fighter написа:
prace написа:
Ivan1007 написа:Аве абер си немам от колл центрове,.вероятно са и така нещта, ама се чудя що за лудост е да се завреш в България за 1000-1200 евро таван на месец, ако не те гони носталгията по цацата и 2 лева 2 литра бира в пластмасова бутилка?
А що за лудост е да се завреш в Саскачуан, манитоба, нова скуоша и т.н да работиш за картонената колиба две работи и за лайното от кредит. Да си зарежеш роднините и да дойдеш на Манчо в кътния зъб и да се гордееш, че си в Канада? България е в Европа. Има историята и културата поне. И бай дъ вей ако взимаш в софия 1200 евро в кол център ще си позволиш повече неща от средна заплата в канада.
Винаги съм ти се чудил защо си се установила в Чилиуак? Предполагам в България си израснала в град, а не на село. Много трудно човек от града може да вирее на село, а Чилиуак си е село, с ферми и миризма на оборска тор.
Цената на "бунгалото" ли беше определяща при избора на град? Ако е така, не можеш да съдиш за качеството на живот в Канада според качеството ти на живот в един фермерски град. Голяма грешка е новопристигнали, още повече от Европа, да се заселват на село, вместо в големия град. Живота на село е за след години. Ние в момента се замисляме за къща в Харисън, но вече от години сме в Канада и в момента работата ми позволява да живея където си искам.
Всъщност исках да кажа, че за новопристигналия е по-важно какво ще работи, а не колко е цаната на имотите :)
Успех ти пожелавам където и да си, и съжалявам, че не си видяла и по-хубавата Канада :)
Боец, ти коя друга Канада видя ? :D

а нагрухаш ли се със къща тотално ще заглъхнеш, помни ми думата :rofl:
Ми Майна, тази която ти няма как да видиш през бутилката водка и компанията на бай Гошо :D
А второто изречения изобщо няма да го коментирам, ти си лош пророк ;)
Аватар
myhata II
Мнения: 15705
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: Impressions from Bulgaria

Мнение от myhata II »

fighter написа:
myhata II написа:
fighter написа:
prace написа:
Ivan1007 написа:Аве абер си немам от колл центрове,.вероятно са и така нещта, ама се чудя що за лудост е да се завреш в България за 1000-1200 евро таван на месец, ако не те гони носталгията по цацата и 2 лева 2 литра бира в пластмасова бутилка?
А що за лудост е да се завреш в Саскачуан, манитоба, нова скуоша и т.н да работиш за картонената колиба две работи и за лайното от кредит. Да си зарежеш роднините и да дойдеш на Манчо в кътния зъб и да се гордееш, че си в Канада? България е в Европа. Има историята и културата поне. И бай дъ вей ако взимаш в софия 1200 евро в кол център ще си позволиш повече неща от средна заплата в канада.
Винаги съм ти се чудил защо си се установила в Чилиуак? Предполагам в България си израснала в град, а не на село. Много трудно човек от града може да вирее на село, а Чилиуак си е село, с ферми и миризма на оборска тор.
Цената на "бунгалото" ли беше определяща при избора на град? Ако е така, не можеш да съдиш за качеството на живот в Канада според качеството ти на живот в един фермерски град. Голяма грешка е новопристигнали, още повече от Европа, да се заселват на село, вместо в големия град. Живота на село е за след години. Ние в момента се замисляме за къща в Харисън, но вече от години сме в Канада и в момента работата ми позволява да живея където си искам.
Всъщност исках да кажа, че за новопристигналия е по-важно какво ще работи, а не колко е цаната на имотите :)
Успех ти пожелавам където и да си, и съжалявам, че не си видяла и по-хубавата Канада :)
Боец, ти коя друга Канада видя ? :D

а нагрухаш ли се със къща тотално ще заглъхнеш, помни ми думата :rofl:
Ми Майна, тази която ти няма как да видиш през бутилката водка и компанията на бай Гошо :D
А второто изречения изобщо няма да го коментирам, ти си лош пророк ;)
ясно, разбрахме че няма да си кажеш какво видя, е аз да ти кажа тогава
видя че това което си го учил в България няма да го работиш в Канада защото не им трябват такъв, и от немай къде от цяла Канада почна да работиш за българи защото друг избор нямаш

а за къщата , сам си го слагаш ! :D :lol: :rofl:
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Impressions from Bulgaria

Мнение от roumensp »

jovani написа:А ти какво се засегна, да не би да си се абонирал за някой "баланс протекшън план", та те настъпих по мазола?
Не съм, защото не работя в кол-център и имам IQ над 80. :D Ама предполагам и за теб важи същото, така че защо го споменаваш ? Банките не те насилват да имаш взаимоотношения с тях ... ако можеш да си пазаруваш с кеш като братята китайци, толкова по-добре за теб. ;)
Iris
Мнения: 169
Регистриран на: Вто Сеп 14, 2010 5:04 am

Re: Impressions from Bulgaria

Мнение от Iris »

jovani написа:И за да не бъда голословен направих бързо търсене и открих, че средната заплата на "call center agent" в Канада в момента е около 26,000 КАД на година.
https://www.glassdoor.ca/Salaries/call- ... KO0,17.htm
Което прави около 1460 Евро на месец преди данъци и осигуровки.
Ако трябва да избирам (дано никога не ми се налага) винаги бих избрал да работя за 1200 Евро на месец в София, отколкото за 1500 Евро на месец в Торонто.
Евала на човека за откровеното мнение!!!!!!

Хайде сега малко инфо от 'кУХНЯТА".

1. "Човешки ресурси" вече се изхитриха и правят вторичен скрининг /по телефона/ по "очаквана заплата" т.е. ако искаш над 1000 лв може и да не те викнат на интервю....

2. 1200 евро често е заплата за нейтив, на които им се плаща /или не/ квартира.
Като цяло те не се очаквали колко "трудни/нервни клиенти" са техните сънародници и колко са високомерни, заяждащи се и псуващи...
Но не им пука много, защото знаят, че само защото са "нейтив" ще си намерят работа още утре в съседната сграда ( при конкурента).

Не малко хора от тях прекаляват в нарушаване на трудовата дисциплина - обикновено поради евтиния алкохол и още по-евтини жени в Студентски град..... но коментс...

3. За западняците е културен шок, че " руси, по-руси и най-руси.. .не уточняваме къде" ще им бъдат шефки, а не просто "секретарка" на някой си не знам кой си там отдел... И повярвайте ми, имат право..

4. По бг традиция роднините (приятели на "по чашка") са на почит, дори и да пречат на работата и да са мнооогоо некадърни.
Всъщност, колко са по-некадърни, толкова са и по-злобни.
За съжаление твърде често се издигат хора, които самите не знаят и не могат да седнат на стола на агента и съответно се дразнят от всеки реален въпрос, просто защото не могат да му отговорят компетентно...

5. Компании като ХП също се изхитряват и за да не дават високи заплати /преди 2400 лв/ сега наемат през други фирми => същата работа за 1100 лв чисто.

6. В Монреал кол центровете предлагат обикновено 14-16 кад/ч.

7. Все пак в БГ има и доста кадърни хора, които обикновено са от езикови гимназии,филолози, или са учили в чужбина и могат да вършат работата си не по зле от "нейтив".
The worst mistake people do is that they listen half, understand quarter and speak double...
Аватар
the_coach
Мнения: 3429
Регистриран на: Вто Юли 24, 2012 3:03 am
Местоположение: on the road......

Re: Impressions from Bulgaria

Мнение от the_coach »

myhata II написа:
ясно, разбрахме че няма да си кажеш какво видя, е аз да ти кажа тогава
видя че това което си го учил в България няма да го работиш в Канада защото не им трябват такъв, и от немай къде от цяла Канада почна да работиш за българи защото друг избор нямаш

а за къщата , сам си го слагаш ! :D :lol: :rofl:
Хахахаха, Майна, казах ти - през бутилката водка виждаш нещата доста изкривени ;)
За разлика от повечето имигранти аз не съм някакъв специалист, нямам висше образование. Имам си други качества, ама няма какво да ги обсъждам с теб :)
С българин започнах да работя защото човека направи инвестиция тук, а аз от там само съм спечелил - създал съм нещо и после съм си продал моя дял.
В момента карам камион и не виждам нищо срамно в това.
Но искам да ти кажа, че веднъж човек създал си добро име тук, то може само да му е от полза. Това, което създадох преди три години, сега ще го създам отново за друг човек.
И майно льо, докато съм управлявал фирма, съм помогнал не на един и двама сънародници, включително с даване на бизнес и работа.
Всеки си намира начина как да живее добре, ама то това с мрънкане и оплакване не става. Айде хубава ти неделя, аз излизам сред природата да събера малко енергия, че от утре стартирам създаването на новата фирма. Между другото този път със сигурност ще има бранч в Торонто.
Аватар
myhata II
Мнения: 15705
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: Impressions from Bulgaria

Мнение от myhata II »

помниш ли какво ти бях казал, докато се занимаваш с българи няма да я прокопсаш, а иначе от сърце ти пожелавам успех !!!!
:y:
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
Аватар
7George
Мнения: 9660
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Re: Impressions from Bulgaria

Мнение от 7George »

jovani написа:За да разберем за условията на труд в Канадските кол центрове само трябва да си припомним телефонните обаждания от разни финансови институции, дето ти предлагат разни глупости, като например застраховка на баланса на кредитните карти и прочие. Усещате ли нервноста в гласа им, скороста с която се опитват да ви преметнат (защото трябва да навъртят един куп колс), настойчивоста (в определени граници разбира се) и надеждата да попаднат на някой балък или пенсионер, за да го излъжат за сметка на финансовата институция, която представляват (не директно - обикновенно тези хора работят в 3-рд парти кол центрове, които сключват контракти и работят с множество финансови институции).
Ето това е робски и неблагодарен труд според мен (колко ли критики отнасят на ден?) за скромните 10-11 долара на час. И това обикновенно са Канадци, които имат да плащат дебели сметки в Канада, не някой веселяк от Карибите с изплатен имот, дето работи за кеф и да си тренира английският. И камшика плющи здраво.

Когато някой ми даде за пример телефонните измами в България, на която често стават жертви пенсионери се сещам за този напълно легален "бизнес" практикуван в Канада от добре известните ни и любими финансови институции пред които всички ние се прекланяме и зависим от тяхното благоволение (дали ще отпуснат кредит за възобновяването на моргиджа? дали ще ми дадат парите, дето съм си заработил с честен труд? и т.н.)
Просто българският капитализъм още не е толкова напреднал и сатанински изтънчен...

Не мене вече ми свършиха местата в блок-листа на телефона да ги блокирам тия досадници, но ги скрийнвам визуално само пак... :(

Ако не беше нужният натиск върху клиента, досега тия центрове трябваше да ги затворят и заменят със съвършенни уебсайтове, откъдето да се информираш и контролираш, мениджваш всячески акаунта си. Има явно и още сладкодумни бабишкери, дето обичат телефонната комуникация за щяло и нещяло, и недовиждат цифрите на монитора.
Embrace your climate change!
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12464
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Impressions from Bulgaria

Мнение от Ivan1007 »

sunrise16 написа: Не може да наричате всички, които се връщат лузери. Защо се връщат ли - ами всеки си има своите причини. Как не разбрахте, че хората са различни и харесват различни неща. Като сложим климата, близките, родителите, а и по-големите отпуски, на много хора би им харесало повече животът в България, ако можеха да си позволят тукашния стандарт.
Как не се научихте поне на толерантост и Канада и не допускате, че някой друг може да харесва нещо различно от вас и без да е лузер. Като гледам какви са нападки срещу Танграта, дълбоко се възмущавам. Със сигурност не е бил некадърен, учил е тук, имал е добра работа и тн.
Не съм ги нарекъл лузъри и не съм твърдял нищо за всички.
В най-общия случай това са хора дето са се опитали да прееват системата и тя ги е преевала.
Като не стават по федералната процедура - понаучат малко френски и в Квебек прибират секакви. Па там и социал и учене без пари или на евтиния. Да де, ама сиренето е безплатно само в капана за мишки и докато се усетят вратичката му щракнала.
Програмата за skilled workers предполага, че си специалист с познания и опит и до година-две-три ще успееш да реализираш способностите си на пазара на трудаи ще имаш доход над средния.
Програмата не предполага, че ще дойдеш като специалист, а ще въртиш геврека като Батето.
Лошо нема и в това и fighter го обясни как става. Батката обаче не е бил камионджия и научен на труд и съответно живота го изхвърля обратно в България. И в това няма нищо лошо. В Русье също живеят хора. Вместо обаче да си каже откровено, че се е върнал щото чеп за зеле не става от него, той се хвали, че му ставал самолета.

Танграта също доколкото знам не е дошъл по програма за студенти, ама като разбрал, че не го бива се хванал да учи. И в това лошо няма - Пумпи е пример. Танграта обаче, като видял,.че само дипломата не дава шестцифрена заплата, а капана Квебек го стяга все повече, преминал Христовата възраст и китайките не пускат безплатно се изнася обратно в България да пълни чантите в Билата за 50 лева вместо за 50 долара в Лоблоу. Остава да разберем дали мацките в България лягат директно като разберат, че е канадец или и те искат кеш?

Prace и тя учила.Некoлко години пропиляни, за да разбере, ч в градче колкото Харманли парите за образованието са отишли зян и почва да въздиша по имотите дето родителите и са спестили вероятно отделяйки от залъка си.

Та сигурно има и такива дето по им харесва климата в България и затова са се върнали, но мнозинството са " кат не можем квото щем, ще щем квото можем"
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Impressions from Bulgaria

Мнение от pumpy »

Не бе, истината е САМО ЕДНА и тя е тази на мухата, батката, прасето и танграта.
Всички останали са една шепа мошеници и само лъжат по форумите, да за има още балъци да страдат в Канада и да не се чустваме единствените "прее--ни" тук. Някакви ни се приписва автоматично стадното чуство, че ако и другите са зле на наш ще ни е по-готино. Аз пък вярвам, че хората съдят за другите по себе си.......
Публикувай отговор