Седем мита за Освобождението

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
Заключено
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Седем мита за Освобождението

Мнение от ablood »

Без Априлското въстание е нямало да има Руско-Турска война. :lol:
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Pavel M
батката - оригиналът
Мнения: 10076
Регистриран на: Нед Сеп 27, 2015 11:18 am

Re: Седем мита за Освобождението

Мнение от Pavel M »

аз пък съм се чудил винаги зщо братята славяни руси са тръгнали от братски чувства да освобождават братята славяни българи от турско робство,а не са тръгнали да освобождават братята славяни сърби например.откъде тая избирателност на кой брат да помогнат
ама явно на братята руси сърбия по пътя им за освобождаването на Босфора им остава по географски причини малко в страни и за по напряко минават през българия да я освободят пренебрегвайки другите им братя славяни сърбите
По силен от СПИНА по страшен от РАКА сега за сега си остава ПРОСТАКА
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Седем мита за Освобождението

Мнение от miteto »

Pavel M написа:аз пък съм се чудил винаги зщо братята славяни руси са тръгнали от братски чувства да освобождават братята славяни българи от турско робство,а не са тръгнали да освобождават братята славяни сърби например.откъде тая избирателност на кой брат да помогнат
ама явно на братята руси сърбия по пътя им за освобождаването на Босфора им остава по географски причини малко в страни и за по напряко минават през българия да я освободят пренебрегвайки другите им братя славяни сърбите
Защото сърбите не са чакали като нас да дойде някой и да свърши цялата работа вместо нас, а вече са били извоювали с много кръв някакъв вид автономност. И въпреки това, в резултат на Руско-Турската война Сърбия получава официална независимост - така че не знам за какво пренебрегване на "другите им братя славяни сърбите" говориш.
Pavel M
батката - оригиналът
Мнения: 10076
Регистриран на: Нед Сеп 27, 2015 11:18 am

Re: Седем мита за Освобождението

Мнение от Pavel M »

miteto написа:
Pavel M написа:аз пък съм се чудил винаги зщо братята славяни руси са тръгнали от братски чувства да освобождават братята славяни българи от турско робство,а не са тръгнали да освобождават братята славяни сърби например.откъде тая избирателност на кой брат да помогнат
ама явно на братята руси сърбия по пътя им за освобождаването на Босфора им остава по географски причини малко в страни и за по напряко минават през българия да я освободят пренебрегвайки другите им братя славяни сърбите
Защото сърбите не са чакали като нас да дойде някой и да свърши цялата работа вместо нас, а вече са били извоювали с много кръв някакъв вид автономност. И въпреки това, в резултат на Руско-Турската война Сърбия получава официална независимост - така че не знам за какво пренебрегване на "другите им братя славяни сърбите" говориш.

ок.разбирам
значи сърбите са били по ербап парчета биткаджии и са се докарали до някаква автономия,докато ние сме били шматки и братушките заради това са ни съжалили нас при избора си кого да освободят най напред
По силен от СПИНА по страшен от РАКА сега за сега си остава ПРОСТАКА
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12464
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Седем мита за Освобождението

Мнение от Ivan1007 »

lonly wolf написа:
Ivan1007 написа:
sunrise16 написа:Предлагам като отидеш в България на ваканция, да вземеш да поиздириш някои турски гробове оттогава и да им вдигнеш паметник или поне паметна плоча. Виждам, че си по-загрижен за загиналите турски войници отколкото за убитите от турците българи. А тези данни за 200 000 убити турски цивилни са в главите на някои родоотстъпници. Та вземи издигни един паметник на турците, дано се извисиш.
:rofl:
Тъпо е даговориш за умрели и да се хилиш като Мунчо.

България е родина не само на мен и на децата ми, на още около 8 милиона българи, но и на над един милион турци, от които около половината май вече не са в България.

Умрелите са равни - кръвта е една, след като се пролее и нема значение на какъв език си говорил и на кой бог си се кланял.

Ако не го разберем ще си давим мечтите в кръв и/или ще се пръскаме по света, което може би да е за добро - децата и внуците ни няма да разбират изобщо що за глупости ръсиш, ако случайно го прочетат.
Абе, гол охлюв канадистански, що не идеш в Стара Загора или Плевен да вдигаш паметници на "геройски" загиналите турски войни от агресорите от Русия, ай да те видя колко си куражлия а !?!?!? Аман от тъпи толерасти !
Тъп си ти та викаш ура.
До шестата ми година съм живял на улица носеща името на първия българин поискал български владика - дали си чувал изобщо името му? После 30 години съм живял в Плевен и съм се нагмедал на кокали, черепи и паметници на руснаци и румънци. Български и турски не видях.
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Седем мита за Освобождението

Мнение от miteto »

Pavel M написа:значи сърбите са били по ербап парчета биткаджии и са се докарали до някаква автономия
Да
Pavel M написа:докато ние сме били шматки
Да
Pavel M написа:братушките заради това са ни съжалили нас при избора си кого да освободят най напред
Не. Императорът и генералите са гонели собствени стратегически интереси в региона (ключа за който се оказва България). Оначе голяма част от обикновените руснаци както и интелектуалците, наистина са вярвали че отиват до освободят братски народ. Не е само черно или бяло.
speedy
Мнения: 4160
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:08 am
Местоположение: Ontario, Canada

Re: Седем мита за Освобождението

Мнение от speedy »

В крайна сметка 3-ти Март е датата, когато на картата отново се появява българска територия с някаква форма на самоуправление. Не виждам какъв е проблемът да бъде национален празник. Кой какви подбуди е имал е друг въпрос.
За оплаквания: Armenian Holy Trinity Church - (416) 431-3001
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12464
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Седем мита за Освобождението

Мнение от Ivan1007 »

speedy написа:В крайна сметка 3-ти Март е датата, когато на картата отново се появява българска територия с някаква форма на самоуправление. Не виждам какъв е проблемът да бъде национален празник. Кой какви подбуди е имал е друг въпрос.
Това не е вярно.

1. България не съществува на политическата карта на света до 1908-ма година. До тогава основно това е просто Османска Империя, а българския княз е със статут на регионален управител

2.
На 27 февруари 1870 година султанското правителство издава ферман, с който узаконява обособяването на българска черковна йерархия (наречена „екзархия“) от Цариградската патриаршия.[3] По силата на султанския ферман и екзархийския устав, изработен от църковно-народния събор, свикан в Цариград през 1871 г., Българската екзархия е призната за официален представител на българската нация в Османската империя.
Българската екзархия е с доста по-голяма територия дори от "Санстефанска България"
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
speedy
Мнения: 4160
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:08 am
Местоположение: Ontario, Canada

Re: Седем мита за Освобождението

Мнение от speedy »

Ivan1007 написа:
speedy написа:В крайна сметка 3-ти Март е датата, когато на картата отново се появява българска територия с някаква форма на самоуправление. Не виждам какъв е проблемът да бъде национален празник. Кой какви подбуди е имал е друг въпрос.
Това не е вярно.

1. България не съществува на политическата карта на света до 1908-ма година. До тогава основно това е просто Османска Империя, а българския княз е със статут на регионален управител
Не четеш какво съм написал. Казвам, че е създадена българска територия с форма на самоуправление. И да, била е подвластна на Османската Империя, но де факто има самоуправление.

За оплаквания: Armenian Holy Trinity Church - (416) 431-3001
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12464
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Седем мита за Освобождението

Мнение от Ivan1007 »

speedy написа:
Ivan1007 написа:
speedy написа:В крайна сметка 3-ти Март е датата, когато на картата отново се появява българска територия с някаква форма на самоуправление. Не виждам какъв е проблемът да бъде национален празник. Кой какви подбуди е имал е друг въпрос.
Това не е вярно.

1. България не съществува на политическата карта на света до 1908-ма година. До тогава основно това е просто Османска Империя, а българския княз е със статут на регионален управител
Не четеш какво съм написал. Казвам, че е създадена българска територия с форма на самоуправление. И да, била е подвластна на Османската Империя, но де факто има самоуправление.

Мисля, че ти не четеш - българска територия с форма на самоуправление в Османската империя е създадена 1870-та година.

Картата, която си пуснал е създадена след 1908-ма година - предполагам непосредствено преди Балканската война.
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
Panem et Circenses
Мнения: 580
Регистриран на: Сря Яну 20, 2016 4:01 pm

Re: Седем мита за Освобождението

Мнение от Panem et Circenses »

speedy написа:В крайна сметка 3-ти Март е датата, когато на картата отново се появява българска територия с някаква форма на самоуправление. Не виждам какъв е проблемът да бъде национален празник. Кой какви подбуди е имал е друг въпрос.
Точно така!
На 3-ти март се появява модерната Българска държава (като васалството е само на хартия).
Тази ДЪРЖАВА има собствен държавен глава, собствено управление (правителство и народно събрание), собствено законодателство, собствено знаме, герб и печат, собствена армия и собствени пари! И без нито един чужд войнишки крак на територията си (особено на господаря си).

Та във връзка с всички тези дървени философи тук - много ми е интересно вашето мнение за статуса на съвременна Германия например - държава която дори 70 години след края на втората световна война има чужди окупационни воиски (около 35,000) на територията си (вижте картата на военните бази там):
https://en.wikipedia.org/wiki/United_St ... ermany.svg"
И да не забравя - една голяма част от златния им резерв е на "съхранение" на територията на окупатора и въпреки желанието на свободната, демократична и "независима" Германия да си го върнат на собствена територия има огромни и непреодолими проблеми за момента това да се оъществи.

Та ето така - кой е васал и кой е независима държава май съвсем не е бяло и черно!

И какво е щяло да стане с нас българите ако Русия не е тръгнала да ни "окупира" по това време. Тук се сещам за около 1.5 милиона арменци и различни други малцинства които биха се радвали до небесата и целували ръцете на "поробителите" си с християнска вяра ама на - не са го имали този късмет!!!
Защото Оттоманската империя и техния голям приятел/покровител в лицето на добрия чичко евреин Дизраели (и другите английски ръководни деици) са смятали че ""Oriental people usually terminate their connections with culprits in a more expeditious fashion" и че всички тези зверства са едни "coffee-house babble"

Та за "философите" - щяло ли е да има сега българи освен малцинството забегнали по чужбина ако не сме били "окупирани" от Русия. Или и ние като арменците - тотално под ножа!
The purpose of studying economics is not to acquire a set of readymade answers to economics, but to learn how to avoid being scammed by economists and swindled by accountants (claiming to be magicians, wizards with "fiduciary duty" to serve you)
speedy
Мнения: 4160
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:08 am
Местоположение: Ontario, Canada

Re: Седем мита за Освобождението

Мнение от speedy »

Няма да се напъвам да обяснявам защо Българската Екзархия няма елементите на държавнистта. А на картата ясно си пише за кои години става въпрос.
За оплаквания: Armenian Holy Trinity Church - (416) 431-3001
Аватар
Panem et Circenses
Мнения: 580
Регистриран на: Сря Яну 20, 2016 4:01 pm

Re: Седем мита за Освобождението

Мнение от Panem et Circenses »

speedy написа:Няма да се напъвам да обяснявам защо Българската Екзархия няма елементите на държавнистта. А на картата ясно си пише за кои години става въпрос.
Да не говорим за старото правило "разделяй и владей". Скарай два християнски народа и с един куршум- два заека. Скубеш им перушината поотделно и си сигурен че те няма да се обединят срещу теб самия.
The purpose of studying economics is not to acquire a set of readymade answers to economics, but to learn how to avoid being scammed by economists and swindled by accountants (claiming to be magicians, wizards with "fiduciary duty" to serve you)
Pavel M
батката - оригиналът
Мнения: 10076
Регистриран на: Нед Сеп 27, 2015 11:18 am

Re: Седем мита за Освобождението

Мнение от Pavel M »

Panem et Circenses написа:
speedy написа:Няма да се напъвам да обяснявам защо Българската Екзархия няма елементите на държавнистта. А на картата ясно си пише за кои години става въпрос.
Да не говорим за старото правило "разделяй и владей". Скарай два християнски народа и с един куршум- два заека. Скубеш им перушината поотделно и си сигурен че те няма да се обединят срещу теб самия.

ами тя и гърция по това време е християнска държава под турско робство
нея защо не са я окупирали руснаците
По силен от СПИНА по страшен от РАКА сега за сега си остава ПРОСТАКА
Chanliev
Мнения: 116
Регистриран на: Сря Фев 25, 2004 1:26 pm
Обратна връзка:

Re: Седем мита за Освобождението

Мнение от Chanliev »

За да почетеш някого, да го помниш, да му се поклониш, да му издигнеш паметник, трябва да си получил нещо от него, свободата си, свобода на духа си (много често учителите правят това), духовна наслада от думи от песни, хора които са отваряли очите на слепи и непросветени, хора защитавали родствениците си без уговорки и искания и т.н.
Трети март със сигурност не е най-българската дата и не е за национален празник. Защо???
Русия която трябва да има в ЦЕНТЪРА НА МОСКВА паметник, на тези дето са им дали буквите, религията, и признанието за държава, а те ни карат да се чувстваме само задължени. Е заради това безочие тази дата не бива да ни е национален празник.
Живей както желаеш, но не пречи.
Заключено