Какво се случва в България?

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
Публикувай отговор
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Какво се случва в България?

Мнение от ablood »

miteto написа:
MrGeek написа:Ето още робски къщи от най-различен калибър
Възрожденската архитектура е последните 100 години от този период, който е продължил близо 500 - така че защо забравяш останалите? Първите 300-350 години хич не са били розови...
Преди да извъртим въпроса към "първите 300-350 години" и дали изобщо е щяла да съществува Българската държава извън Османската империя, можем ли да заключим, че последните 100 години е некоректно да се нарекат "робство"?
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
tamtam
Мнения: 13
Регистриран на: Сря Дек 16, 2015 12:56 pm
Местоположение: Montreal

Re: Какво се случва в България?

Мнение от tamtam »

ablood написа:
miteto написа:
MrGeek написа:Ето още робски къщи от най-различен калибър
Възрожденската архитектура е последните 100 години от този период, който е продължил близо 500 - така че защо забравяш останалите? Първите 300-350 години хич не са били розови...
Преди да извъртим въпроса към "първите 300-350 години" и дали изобщо е щяла да съществува Българската държава извън Османската империя, можем ли да заключим, че последните 100 години е некоректно да се нарекат "робство"?
Не можем, последната година от тези 100 е била доста кървава - справка Батак и подобни.
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Какво се случва в България?

Мнение от ablood »

Аха. Значи "справка" с потушаването на едно относително локално въстание за теб дава образ за мирният живот на пет поколения?

Няма да споря с такава логика.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
tamtam
Мнения: 13
Регистриран на: Сря Дек 16, 2015 12:56 pm
Местоположение: Montreal

Re: Какво се случва в България?

Мнение от tamtam »

ablood написа:Аха. Значи "справка" с потушаването на едно относително локално въстание за теб дава образ за мирният живот на пет поколения?

Няма да споря с такава логика.
Добре, да те питам нещо, ако ти дойда в къщата въоръжен, вържа теб и твоето семейство, чу#$%#ам жена ти на почивки, продам ти едното дете и така един месец. Последните 10 дена съм по-добър с тебе, чу#$%#ам жена ти само от време на време, тебе съм те отвързал и даже ти давам да ползваш по десет минути на ден интернет, но без право да напускаш къщата и те бия само по един път дневно. Накрая големия ти син не издържа и вдига локално въстание в банята, мислел си че може да я направи свободна територия, ахмака му с ахмак. Режа му тъпата кофа за назидание на цялата къща. Та въпроса ми е, първите 20 дена ако са си нахлуване в чужда собственост и издевателство върху хората и техния живот то дали последните 10 не се водят тихо и кротко съжителство според теб?
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Какво се случва в България?

Мнение от ablood »

Примерът от последният пост не е с нищо по-читав от логиката на предишния.

Властта и управлението на държавите извън Османската империя през онези векове е била хуманна и социална?

Кървавото потушаване на едно въстание е нещо ненормално?

Борис е сменил българската вяра с по-малко насилие?

За 500 години България не е живяла по-мирно от останалата част на света?

Ясно е, че сме били в унизително и непривилегировано положение, но сме извлекли и доста ползи от това.

Ако революцията беше успяла дали щяхме да живеем в "чиста и свята република"?
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Какво се случва в България?

Мнение от pumpy »

sunrise16 написа: Но за мен дървена къща е едно, а дървен блок друго. Какво имаш предвид ''нещо, което топли гората'', сериозно, не ми е ясно?
Наистина, не ти е ясно какво значи " да топлиш гората" - в днешно време хората харчат хиляди лева да ИЗОЛИРАТ панелките си и да сменят вертикалните комуникации, за да приведад тези "неповторими постижения на развития комунизъм" до ниво да пестят енергия и всъщност да могат да се топлят на някаква разумна цена, спрямо дохода им. И знам, че във Варна и Бургас, където няма зима, сняг и студ това няма значение, но на всякъде другаде в България е студено през зимата и би било добре ако стандарта беше топлото да стои вътре в панелката, а не навън.
tamtam
Мнения: 13
Регистриран на: Сря Дек 16, 2015 12:56 pm
Местоположение: Montreal

Re: Какво се случва в България?

Мнение от tamtam »

ablood написа:
Ако революцията беше успяла дали щяхме да живеем в "чиста и свята република"?
Ами не знам, то заради такива като тебе все още нямаме република.
speedy
Мнения: 4160
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:08 am
Местоположение: Ontario, Canada

Re: Какво се случва в България?

Мнение от speedy »

tonich написа:Ето още за историята (от споровете около робство vs присъствие и т.н.) в по-долното видео. Изгледайте го и се запитайте дали пък някой няма интерес да я преиначава!

Част 1:
....
Ако има нещо вярно в това, което приказва този историк, това е че историята се използва като инструмент за всякакви цели - от подмолни политически до чисто лични и емоционални. Не'ам нерви да го гледам цялото, но и неговите приказки са една каша от факти, тълкования и неща, които много биха му се искали да са верни.

А докато най-големия проблем на умните е точния термин - османско робство, владичество, присъствие, съжителство или безмерна любов - лудите си лудуват и не показват признак, че ще се налудуват.
За оплаквания: Armenian Holy Trinity Church - (416) 431-3001
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Какво се случва в България?

Мнение от ablood »

tamtam написа:
ablood написа:Ако революцията беше успяла дали щяхме да живеем в "чиста и свята република"?
Ами не знам, то заради такива като тебе все още нямаме република.
Не мога да се защитя срещу това обвинение. :worried:
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Какво се случва в България?

Мнение от Marto »

speedy написа:
tonich написа:Ето още за историята (от споровете около робство vs присъствие и т.н.) в по-долното видео. Изгледайте го и се запитайте дали пък някой няма интерес да я преиначава!

Част 1:
....
Ако има нещо вярно в това, което приказва този историк
Този е ветеринар, затова водещият му вика доктор. Тоя е малко като мАкендонските "историци", друса го някакъв як комплекс за малоценност и оттам измислиците.

Миналата седмица гледах интервю по Нова с двама истински историци, които казаха, че в научните среди единственият приет термин е османско владичество. Единият даже каза, че думата "робство" Левски (май) и другите там възрожденски бунтовници са използвали по-слоро в преносен смислъл, за да предизвикат емоционална реакция сред населението. Донякъде са успели.
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Какво се случва в България?

Мнение от ablood »

Marto написа:[Миналата седмица гледах интервю по Нова с двама истински историци, които казаха, че в научните среди единственият приет термин е османско владичество. Единият даже каза, че думата "робство" Левски (май) и другите там възрожденски бунтовници са използвали по-слоро в преносен смислъл, за да предизвикат емоционална реакция сред населението. Донякъде са успели.
Те може и да са успяли "донякъде" но червените историци от следващия век напълно успешно втълпяват на 90% овчелюдието, че сме били точно "роби".
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Странджата
Мнения: 3606
Регистриран на: Вто Дек 12, 2006 10:00 pm
Местоположение: Хъшия

Re: Какво се случва в България?

Мнение от Странджата »

tamtam написа:
ablood написа:Аха. Значи "справка" с потушаването на едно относително локално въстание за теб дава образ за мирният живот на пет поколения?

Няма да споря с такава логика.
Добре, да те питам нещо, ако ти дойда в къщата въоръжен, вържа теб и твоето семейство, чу#$%#ам жена ти на почивки, продам ти едното дете и така един месец. Последните 10 дена съм по-добър с тебе, чу#$%#ам жена ти само от време на време, тебе съм те отвързал и даже ти давам да ползваш по десет минути на ден интернет, но без право да напускаш къщата и те бия само по един път дневно. Накрая големия ти син не издържа и вдига локално въстание в банята, мислел си че може да я направи свободна територия, ахмака му с ахмак. Режа му тъпата кофа за назидание на цялата къща. Та въпроса ми е, първите 20 дена ако са си нахлуване в чужда собственост и издевателство върху хората и техния живот то дали последните 10 не се водят тихо и кротко съжителство според теб?
Доста смел опит за абстрактен пример!Първо, защото това е любимата тема на Агата,сън не спи когато се зачекне мъката народна,та да я изкара благоденствие владическо!И второ,Агата,разсъждава първосигнално,материално,липсват му струни-така наречената Родова памет!
IFF
Мнения: 2495
Регистриран на: Чет Юни 22, 2006 9:30 am
Местоположение: Montreal

Re: Какво се случва в България?

Мнение от IFF »

Странджата написа:
tamtam написа:
ablood написа:Аха. Значи "справка" с потушаването на едно относително локално въстание за теб дава образ за мирният живот на пет поколения?

Няма да споря с такава логика.
Добре, да те питам нещо, ако ти дойда в къщата въоръжен, вържа теб и твоето семейство, чу#$%#ам жена ти на почивки, продам ти едното дете и така един месец. Последните 10 дена съм по-добър с тебе, чу#$%#ам жена ти само от време на време, тебе съм те отвързал и даже ти давам да ползваш по десет минути на ден интернет, но без право да напускаш къщата и те бия само по един път дневно. Накрая големия ти син не издържа и вдига локално въстание в банята, мислел си че може да я направи свободна територия, ахмака му с ахмак. Режа му тъпата кофа за назидание на цялата къща. Та въпроса ми е, първите 20 дена ако са си нахлуване в чужда собственост и издевателство върху хората и техния живот то дали последните 10 не се водят тихо и кротко съжителство според теб?
Доста смел опит за абстрактен пример!Първо, защото това е любимата тема на Агата,сън не спи когато се зачекне мъката народна,та да я изкара благоденствие владическо!И второ,Агата,разсъждава първосигнално,материално,липсват му струни-така наречената Родова памет!
Не може да има родова памет, защото турците не признават помаците за турци, ние не ги признаваме за българи и те са като висящи във въздуха. Положение в което ще се намират и нашите деца, все пак ние емигрантите за България сме родоотстъпници.
Странджата
Мнения: 3606
Регистриран на: Вто Дек 12, 2006 10:00 pm
Местоположение: Хъшия

Re: Какво се случва в България?

Мнение от Странджата »

Да това,че сме родоотстъпници е опорният аргумент на Агата,който му дава неограничени права да се гаври с мъката народна и българските герои!Да,ама не!А относно емигрантите,всички знаем,че има стари емигранти,които са много по-истински българи,от българи,които не са си показвали носът извън България!Български емигранти,които са направили повече за България,от всички премиери и президенти взети заедно!
Аватар
ivalin
Мнения: 914
Регистриран на: Сря Авг 27, 2008 6:40 am
Местоположение: Monreal

Re: Какво се случва в България?

Мнение от ivalin »

Странджата написа:Да това,че сме родоотстъпници е опорният аргумент на Агата,който му дава неограничени права да се гаври с мъката народна и българските герои!Да,ама не!А относно емигрантите,всички знаем,че има стари емигранти,които са много по-истински българи,от българи,които не са си показвали носът извън България!Български емигранти,които са направили повече за България,от всички премиери и президенти взети заедно!
Какви родоотстъпници сме ние бе хора?! Вие с вичкия ли сте си?! Само защото сме избрали да живеем и да си гледаме децата в друга държава ралична от тази, в която сме се родили, това не ни прави родоотстъпници... тази дума има съвсем друг смисъл и значения, не този дето се опитват някои гадове да прокарат... ние не сме предали родината си, не я обичаме по-малко от тогава когато бяхме в България и според тази теория сме били родолюбци.
Аз съм това, което ти ще бъдеш, а ти си това, което аз бях.
Публикувай отговор