Радиоактивен газ РАДОН в Кебек?

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12464
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Радиоактивен газ РАДОН в Кебек?

Мнение от Ivan1007 »

yahoo написа:
Chanliev написа:Ако имате 0.6 мили Сивета на час (μSv/h) е нормалния радиационнен фон
Радиационния фон се измерва в микро сиверти за час. Мили сиверт е 1000 пъти повече и ако е за час е огромна доза много пъти над пределно допустимата. За сведение нормалния радиационен фон в Монреал е около 0.10 до 0.12 μSv/h. В Пловдив е 0.25 μSv/h, а в София и близо до АЕЦ Козлодуй е под 0.15 μSv/h.

Купувате си нещо такова, следите си периодично фона там където живеете и спирате да вярвате на журналисти, митове и легенди.
За айсети път " нещо такова " не върши работа за радон. Изотопите на радона се разпадът чрез алфа разпад, концентрацията му може да варира до няколко пъти в денонощието за дадено помещение и обикновен дозиметър не върши работа. Има спецализирани устройства, които ви ги пращат с инструкции къде и как да ги поставите, после ги връщате и ви пращат резултати. Ценa на услугата 50-100 долара. http://www.hc-sc.gc.ca/ewh-semt/radiati ... se-eng.php"
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12464
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Радиоактивен газ РАДОН в Кебек?

Мнение от Ivan1007 »

Chanliev написа:Явно само се пише тук без да се чете, къде съм написал, че урановите залежи са "основен" източник, уранорите залежи "изобилстват", не си спомням да съм писъл, че в жилищата не може да се нормализира РФ ама ще взема да проверя какво съм надраскал.
Иване сега впрегни големия си умствен капацитет и намери моите не дотам умни мисли.
"По телевизията коментираха наличието на радиоктивен газ Радон навсякъде в Кебек. Влиза в къщите от покнатините, при вдишване може да предизвика рак. Мазетата са опасни места за живеене, там може да се натрупа в големи концентрации."
Това е началото на темата, защото може и да си я пропуснал.

С контролните си въпроси, за да изпъкне твоя умствен потенциал, темата се променя.
Ша' взема да си преговоря и какво съм написъл щот' съм "тъп и прост" по твойте определения.
1.Радиацията изчезва ли след като се вентилита от къщата - Не, ще намалее;
2.Натрупва ли се в пресните зеленчуци - Да;
3.Използвали се дозиметър (вътре има гайрермюлеров брояч) за измерване на радиация - Да.
4.Ако радиациония фон е над нормалния има радиоактивно замърсяване - Да (замърсяването от какво е предизвикано, колко е завишението дали е константа или се променя това са други въпроси не съм писъл нищо за това)
А сетих се имам и глупост писъл съм че газът се образува от преминаване през определена субстанция, а вярното е, че радона се образува от разпада на уранана.
А и още нещо, ти ли ми пускаше уредите по радиационна и химическа защита през едномесечия ми курс в българската армията. Не вярвам да си бил ти.
Радонът е благороден газ и като такъв почти не влиза в химически реакции и следователно не се абсорбира от растенията и живите организми

Дозиметър с гайгер - мюлеров брояч, не е ефикасен за измерване на радон и не се използва за тази цел

Накрая - завършил съм Приложна Геофизика във ВМГИ София и съм учил два семестъра атомна и ядрена физика, два семестъра Радиоактивни Методи за търсене и проучване на полезни изкопаеми, 11 години съм работил в България в Сфера на Йонизиращи Лъчения, включително съм бил отговорен за 3 хранилища на радиоактивни източници, и в момента в Канада съм radiation worker ( демек работя с източници на йонизиращи лъчения) Въпреки това не се считам за компетентен и не съм оторизиран да тествам жилищни помещения за радон.
Знам достатъчно обаче за да разбера, че в главата ти е пълна каша и пишеш глупости за неща, които не разбираш.
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Радиоактивен газ РАДОН в Кебек?

Мнение от pumpy »

Хайде сега да си изберем "разумен" източник на мнения:

- месец БНА или
- или висше по Геофизика и работа в областта ?

Темата е за заключване.....(лично мнение)
Chanliev
Мнения: 116
Регистриран на: Сря Фев 25, 2004 1:26 pm
Обратна връзка:

Re: Радиоактивен газ РАДОН в Кебек?

Мнение от Chanliev »

Пумпи и аз не съм специалист, думата "специалист" съм я употребил по-горе, но не за мен.
За да си пусна дозиметъра няма да викам никого.
Елементарно изречение, то имаше връзка с БНА.

и 1 сиверт (Sv) / 1000 е един мили сиверт (Sv) / на 1000 е един микро сиверт (Sv). Ако се запише 0.03 мили сиверта = на 30 микро сиверта. Преди да ме учиш прочети. 0.6 мили сиверта като аз съм записъл е 600 микро сиверта.
Живей както желаеш, но не пречи.
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12464
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Радиоактивен газ РАДОН в Кебек?

Мнение от Ivan1007 »

Chanliev написа:Пумпи и аз не съм специалист, думата "специалист" съм я употребил по-горе, но не за мен.
За да си пусна дозиметъра няма да викам никого.
Елементарно изречение, то имаше връзка с БНА.

и 1 сиверт (Sv) / 1000 е един мили сиверт (Sv) / на 1000 е един микро сиверт (Sv). Ако се запише 0.03 мили сиверта = на 30 микро сиверта. Преди да ме учиш прочети. 0.6 мили сиверта като аз съм записъл е 600 микро сиверта.
Ти си написъл 0.6 мили, а в скоби микро.

Кое от двете е вярно?

Сега последно - 600 микросиверта ли е нормален радиационен фон?

Ти май си един от тия дето Батето ги е видял да фодфоресцират из Квебек. :D
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Chanliev
Мнения: 116
Регистриран на: Сря Фев 25, 2004 1:26 pm
Обратна връзка:

Re: Радиоактивен газ РАДОН в Кебек?

Мнение от Chanliev »

Мили е вярно, тъй като другото е копирано.

Не съм ти споменал за химичи някакви свойства на газ радон, набута твойте въображения.
През цялата тема се говори за радиация.
Май-само си чешеш пръстите, без да четеш, за да изтъкваш нещо ли?
Хайде да не почваме с дипломи!
Живей както желаеш, но не пречи.
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12464
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Радиоактивен газ РАДОН в Кебек?

Мнение от Ivan1007 »

Chanliev написа:Мили е вярно, тъй като другото е копирано.

Не съм ти споменал за химичи някакви свойства на газ радон, набута твойте въображения.
През цялата тема се говори за радиация.
Май-само си чешеш пръстите, без да четеш, за да изтъкваш нещо ли?
Хайде да не почваме с дипломи!
Тоест 0.6 мили Сиверта е нормален радиационен фон? :D

Химичните свойства на радона имат пряко отношение, към твърдението ти
Chanliev написа:Ами от марулите дали го вентилират, от картофите, от зеления лук от всички зелени разтения тето го абсорбират радиация кат спортист допинг
Та растенията изобщо не абсорбират радиация. Абсорбцията е химично понятие и радона не се абсорбира от живите организми, следователно няма радиоактивно замърсяване на картофето и други зелени растения като си проветриш мазето. :D

Преди това си изръсил друга глупост
Chanliev написа:Вентилираш от къщи то отива на улицата а там си го дишаме на рахат и спокойствие като на майска манифестация.

Това е точно толкова вярно, колкото че като пръднеш в къщи, застрашаваш цял Квебек, като си проветриш стаята. :lol: @
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Радиоактивен газ РАДОН в Кебек?

Мнение от yahoo »

Ivan1007 написа:За айсети път " нещо такова " не върши работа за радон. Изотопите на радона се разпадът чрез алфа разпад, концентрацията му може да варира до няколко пъти в денонощието за дадено помещение и обикновен дозиметър не върши работа. Има спецализирани устройства, които ви ги пращат с инструкции къде и как да ги поставите, после ги връщате и ви пращат резултати. Ценa на услугата 50-100 долара. http://www.hc-sc.gc.ca/ewh-semt/radiati ... se-eng.php"
Не съм казвал че е за радон, а изцяло постинга ми е за измерване на радиационния фон във връзка с неточност в посочения цитат за мили/микро/нормален.
Chanliev
Мнения: 116
Регистриран на: Сря Фев 25, 2004 1:26 pm
Обратна връзка:

Re: Радиоактивен газ РАДОН в Кебек?

Мнение от Chanliev »

"Та растенията изобщо не абсорбират радиация" и "Абсорбцията е химично понятие"
Това вярно ли го пишеш!!!!!!!

Май с тези дипломи преувеличи???
Живей както желаеш, но не пречи.
davidT
Мнения: 593
Регистриран на: Съб Фев 11, 2012 12:12 am

Re: Радиоактивен газ РАДОН в Кебек?

Мнение от davidT »

А аз се чудех защо са им толкова криви главите на местните табърнаци :D
"Mатематически гарантирано е,че Биткоин e обречен"
Powered by Мосю Geek
Аватар
коце
Мнения: 84
Регистриран на: Сря Юли 30, 2003 10:08 am
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Радиоактивен газ РАДОН в Кебек?

Мнение от коце »

Радон има навсякъде по света. Той е инертен газ по-тежък от другите газове съставящи въздуха, затова концентрацията му в мазета без проветрение е по-висока. От този факт предпиемчивите се възползват и правят пари. Детектори за радон, радон засмукващи системи, както и щялостна реконстукция на жилиша.
Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!
Публикувай отговор