доброволчество

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
Аватар
milly
Мнения: 376
Регистриран на: Нед Авг 07, 2011 5:11 pm

доброволчество

Мнение от milly »

Бихте ли споделили вашия опит с доброволчеството? Във форума не намирам почти никакво инфо.
Всичко ме интересува. Как си намерихте мястото, къде, защо, колко време ходихте, плюсове/минуси, изобщо всякакви мнения и разкази ще са ми интересни.
Ce n'est pas en écoutant qqn parler que l'on évolue. C'est en agissant et en vivant des expériences.
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: доброволчество

Мнение от Bistra »

Моето мнение относно добровoлчеството е ясно и еднозначно. Не ми ли плащат и малкият пръст не си мръдвам! :D
Дъщеря ми обаче ходеше в колежа, защото и трябваxa референции за стипендия. Има навсякъде организации, които само с това се занимават. Никой не отказва да му работиш без пари. ;)
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
mkutev
Мнения: 10
Регистриран на: Нед Май 23, 2010 1:37 am
Местоположение: Vancouver

Re: доброволчество

Мнение от mkutev »

Много е разпространено в Канада и можеш да се включиш много лесно. Само трябва да си наясно за какво го правиш и какво очакваш:
1) Като новопристигнал да набираш Канадски опит - може би това е най-често мотива за хора като нас; Но много от работодателите го знаят и се радват на почти безплатна работна ръка.
2) За да набираш годишните професионални кредити за различни организации - това по моя опит е най-честия мотив на доста хора вече със стабилна работа тук. Може да ти позволи да разшириш кръга от познати или да добиеш опит в различна среда.
3) Защото ти е скучно да седиш у дома - може би това е най-широко разпространената група от доброволци (пенсионери, домакини, хора които не трябва да работят или пък просто няма какво да правят след работа)
4) Защото искаш да си социално ангажиран поддържайки различни каузи - като http://www.redcross.ca/volunteer/volunteer-with-us" или т.н.

Какъвто и да е твоя мотив - възможности много ще намериш. Виж за първите две може да се окаже че и конкуренцията е по-голяма. Имал съм случай да търся доброволец за професионална позиция и да имаме 5-10 добри кандидата при това с опит и по няколко предишни подобни активити :)

Като си наясно защо искаш да го правиш, колко време можеш да отделиш и какво очакваш като резултат, тогава с малко тъсене из Интернет можеш да намериш много възможности за твоя регион или професия.

Пиши ми на лични ако те интересува нещо по подробно.

Успех,
Милен
Аватар
tonich
Мнения: 2234
Регистриран на: Чет Окт 11, 2007 6:36 am
Местоположение: New Westminster, BC

Re: доброволчество

Мнение от tonich »

Единственият ми мотив за такова нещо би бил да се "намърдам" в сфера/отрасъл/компания, където искам да работя.
Бих го направил и съм го правил.
"Айнщайн ни учи, че няма значение влака ли се движи спрямо земята или земята спрямо влака. Същото е и с компютъра и Тонич ;-)"

powered by Optics
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: доброволчество

Мнение от Bistra »

А аз не съм го правила и нямам намерение да го правя. От работодател, който набира доброволци не можеш да очакваш постоянно ангажиране на работа, сериозно заплащане на труда или зачитане на трудовите ти права. Какво остава за бенефитите?
Не слушайте, какво ви говорят по разни имиграционни служби, че това помагало при търсенето на работа! Пълен булшит!
Между нас казано на дъщеря ми отпуснаха стипендията още преди да предостави каквото и да е било писмо за социална ангажираност или доброволчество.
И тя беше базирана само и единствено на цялостния и успех от секондера. Т.е. доброволчеството беше ненужна загуба на време, но тя имаше желание да го прави. Така че ако имате желание и време да помагате, правете го, но не хранете излишни надежди, че това ще ви изстреля на стартови позиции за хубава работа. Канадският опит се трупа като канадски служител или работник, не като канадски доброволец! :!:
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
J&V
Мнения: 140
Регистриран на: Вто Сеп 20, 2011 3:23 pm
Местоположение: Québec City

Re: доброволчество

Мнение от J&V »

Bistra написа:А аз не съм го правила и нямам намерение да го правя. От работодател, който набира доброволци не можеш да очакваш постоянно ангажиране на работа, сериозно заплащане на труда или зачитане на трудовите ти права. Какво остава за бенефитите?
Не слушайте, какво ви говорят по разни имиграционни служби, че това помагало при търсенето на работа! Пълен булшит!
Между нас казано на дъщеря ми отпуснаха стипендията още преди да предостави каквото и да е било писмо за социална ангажираност или доброволчество.
И тя беше базирана само и единствено на цялостния и успех от секондера. Т.е. доброволчеството беше ненужна загуба на време, но тя имаше желание да го прави. Така че ако имате желание и време да помагате, правете го, но не хранете излишни надежди, че това ще ви изстреля на стартови позиции за хубава работа. Канадският опит се трупа като канадски служител или работник, не като канадски доброволец! :!:
:y: :y: :y: :y: :y:

Има прекалено много бунаци в тази държава, които правят беневол по най-различни причини, та не са умрели и за нашия. И аз в началото си мислех, в следствие на градските легенди тук, че евентуално може да има стойност. Глупости. Правила съм го само два пъти и не смятам да го правя повече. По-голяма загуба на време от това няма. А и ако някой ще те оцени, ще те оцени защото си евтин и склонен да бачкаш за без пари, а не защото ''си допринесъл'' за каузата на някоя организация, в момент, в който нейните представители си получават заплатите (досатъчно високи) и се показват на много ''емплике''. Работата си е за пари, дори и нископлатената. Имайте малко уважение към себе си. Идеална цел няма, независимо кой какво ви разправя.
DCS-Виена-23.05.2011г.
Акюзе-17.01.2012г.
Писмо изч. на интервю-15.06.2012г
CSQ-10.04.2013
Док.до Н.Скотия-07.05.2013г.
Баркодове-11.07.2013г.
Покана за медицински-04.09.2013г.
Визи - 02.10.2013г.

"Les courageux avancent, les peureux reculent!"
Аватар
ivandaman
Мнения: 5245
Регистриран на: Съб Яну 30, 2010 9:09 pm
Местоположение: NOT in 'The Mental Institution Formerly Known as Canada', but in a perfect multiCULTural UTOPIA

Re: доброволчество

Мнение от ivandaman »

Аз съм с "Бистра" по този въпрос..

Според мен този вид труд трябва да е "незаконен". Само така ще се предотвратят разни псевдо благотворителни институции да използват безплатен труд.

Наясно съм че има много каузи като Thanksgiving and Christmas events etc, Тях донякъде ги разбирам, но да работиш безплатно в някой офис докато на колегите ти им плащат, това в едно капиталистическо общество не би трябвало да е легално.

Аз например съм "доброволец" треньор по футбол вече 3ти сезон в клуб в който имат около 700 деца и годишен приход от поне 250К. Плюс unknown amounts of sponsorship money. Cпокойно могат да ни плащат по 30-40 на час, но те си правят далаверите по високите етажи и се оказа че в края на миналият сезон секретарката (доброволка) напуснала и 30,000 долара изчезнали. Поне такива са слуховете.

Аз го правя от любов към спорта, защото ми е хоби, и защото така или иначе щях да придружавам малкият докато ходеше на тренировки, но в интерес на истината сериозно се замислям това да ми е последният сезон.

Всяко нещо си има граници. Подарявам им минимум 30 часа на месец а това си е "part time" job.
_________________________________________________
Pro-OPEN BORDERS
Proud GLOBALIST & proponent of DIVERSITY - OUR GREATEST STRENGTH
UNCONDITIONAL support for & ZIONISM
Justin Trudeau's BIGGEST FAN
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12442
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: доброволчество

Мнение от Ivan1007 »

2001ва изкарах една програма, която се наричаше тогава (сега има друго име) Work Experience for Immigrants.
10 седмици в клас, английски насочен към търсене на работа, резюме, интервю и т.н. и 6 седмици безплатен труд по специалността.

90% от завършилите програмата ги наеха на работа по време или след приключване на 6-те седмици.

Аз бях в останалите 10%, но си намерих работа броени дни след това.

Считам тази програма за най-добрата инвестиция, която съм направил в себе си в Канада.

Това е за тази програма сега в Калгари.
http://crtp.bowvalleycollege.ca/students"
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
karelia79
Мнения: 905
Регистриран на: Пет Мар 18, 2011 4:23 pm
Местоположение: Canada

Re: доброволчество

Мнение от karelia79 »

Лично според мен, доброволческия труд е добро решение, когато човек няма възможност да работи много часове, когато му е скучно, както и например ако учи и му трябва стаж по специалността. Аз лично не бих се ангажирала повече от 1 път седмично за 2-4 часа, защото все пак това краде от останалото ни време. Но и не мисля, че ще обеднеем особено ако посветим 2 часа на месец примерно на някоя организация. За мен лично контактите, които се създават биха могли да бъдат полезни.
Когато търсих беневола, използвах гугъл и попаднах на този сайт: http://www.benevolatrivesud.qc.ca/_organisme" Нещо подобно сигурно има и в Монреал. съответно можеш да избереш какъв тип работа, после виждаш къде има възможност и т.н Аз бях се кандидатирала за commis de bureau. Обадиха ми се 2 дни след това. В този смисъл не мисля, че за обикновените длъжности има някакъв проблем да се намери.
Seul on peut aller plus vite, mais ensemble on peut aller plus loin.
Полет - 16.06.2014 г.
Аватар
Dobrin
Мнения: 67
Регистриран на: Съб Юни 06, 2009 4:55 pm

Re: доброволчество

Мнение от Dobrin »

Канадското доброволчество е изтънчена форма на експлоатация според мен...
Всеки иска да се занимава с нещо, което му харесва и общество, което предлага такова нещо, е всъщност идеалната държава.
Но Канада не е такова общество.
Световната система, превърнала хората във финансови роби, вилнее с пълна сила и в Канада, както и в другите "бели" държави.
Всичко, с изключение на въздуха засега е направено да струва пари и трябва да се изкарват пари, за да се плащат сметките.
Ако Канада плаща сметките на един доброволец, тогава няма проблем с канадското доброволчество - дори напротив, това би трябвало да се възприема като много добра възможност за реализация в избраната от човек професионална насока, докато се достигне до момента, когато някоя компания ще иска да наеме този вече истински професионалист и съответно той да започне да плаща данъци.
Но положението в Канада далече не е такова. Според мен Канада има повече хора в трудоспособна възраст, отколкото нейната икономика може да понесе. Това е основния проблем. Вкарват се доста имигранти, защото нейната огромна територия трябва да е населена, а явно не може да разчита на собствен прираст.
Всеки имигрант, особено по програмата "квалифициран работник" иска да се реализира именно като квалифициран работник, а не като чистач, деливъри и прочие.
Тогава Канада започва да разправа, че проблема не е в нея, а във вас и обикновено се казва - не знаете достатъчно добре езика, нямате канадско образование, нямате канадски опит и т.н. Така се оказва, че основните канадски доброволци са скоропристигнали имигранти или новозавършилите с канадска диплома, които работейки без пари лелеят надежди, че един ден ще се реализират професионално, правейки прословутия канадски опит. Така тези основна категория доброволци според мен са експлоатирани, защото никой не им плаща сметките, докато те доброволстват.
Така че, не се хващайте на тази Канадска въдица, за да работите без пари. Може би е допустимо за месец, но не повече.
В подкрепа на думите си, че кажа, че имам познати, чиято специалност е с истински недостиг на хора и като такива са наети веднага, като са пристигнали, без оглед на това, че езикът им в началото не е бил на добро ниво, или пък са нямали КАНАДСКИ опит.
< L'aigle ne chasse pas aux mouches >
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: доброволчество

Мнение от pumpy »

доброволставането има два аспекта и те са много различни:

- Категория 1: нямаш "канадски опит" ерго "слугуваш" на някого за да го придобиеш - лично аз съм невероянто ПРОТИВ такава форма на експлоатация. Не съм го правил, нямам и намерение да го правя. Нямам и намерение да наема някой да ми "доброволства" в кабинета;

- Категория 2: имаш или нямаш работа, но определено имаш свободно време, в което искаш да си полезен на обществото. Тогава ходиш и помагаш някъде, но не го правиш да за ти плаща някой сметките, а заради самата идея да помагаш. Лично го правя, но започнах тогава, когато изпълних горното условие с работата и свободното време. Невероятно се кефя да ходя и да доброволствам у Университета, където завърших или в клиниката на жена ми. Точно толкова, колкото се кефя да си направя и оградата в двора или дека следващото лято. Но го правя защото ми доставя удоволствие, а не заради "плащането на сметките ми"
Аватар
Kpetrov
.
Мнения: 8444
Регистриран на: Чет Яну 15, 2004 4:31 am
Местоположение: KIRIBATI
Обратна връзка:

Re: доброволчество

Мнение от Kpetrov »

От скоро доброволчеството в Канада има и нов аспект. Нарича се работа в сферата на Canadian oil sands. :(
Russophrenia - a condition where the sufferer believes Russia is both about to collapse, and take over the world.
Аватар
Rall
Мнения: 2239
Регистриран на: Чет Авг 10, 2006 8:16 am
Местоположение: Raccoon City

Re: доброволчество

Мнение от Rall »

Според мен, на първо място, ако решиш да полагаш доброволен труд, трябва да е нещо което ти харесва да правиш.
Преди години работех на едно място и шефа реши да разширим предлаганите услуги като изградим писти за планинско колоездене. Терена беше доста труден и всичко се правеше на ръка. Видяхме, че сами няма да се справим и пуснахме обява за доброволци. Идваха много хора, които обичат планинското колоездене и им беше интересно и помагаха доста. Но ако това което правиш не те кефи, няма никакъв смисъл да го правиш. Да мия чинии, или кенефи, с надежда да натрупам опит и завържа контакти - НЕ!
Dead Eyes See No Future
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12442
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: доброволчество

Мнение от Ivan1007 »

Kpetrov написа:От скоро доброволчеството в Канада има и нов аспект. Нарича се работа в сферата на Canadian oil sands. :(
Работата в тази сфера винаги е била доброволна и никога неплатена. :tmi:
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
tonich
Мнения: 2234
Регистриран на: Чет Окт 11, 2007 6:36 am
Местоположение: New Westminster, BC

Re: доброволчество

Мнение от tonich »

Rall написа:...Да мия чинии, или кенефи, с надежда да натрупам опит и завържа контакти - НЕ!
Точно пък за тези позиций никой не търси опит и референций (Поздрав за optics ;) )
"Айнщайн ни учи, че няма значение влака ли се движи спрямо земята или земята спрямо влака. Същото е и с компютъра и Тонич ;-)"

powered by Optics
Публикувай отговор