легализация на диплома в Монреал

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
yonkova
Мнения: 1
Регистриран на: Нед Яну 16, 2011 5:45 pm

легализация на диплома в Монреал

Мнение от yonkova »

Здравейте!
Сигурно някъде има писано по тази тема, но понеже не можах да открия бих искала да попитам как става легализацията на дипломата за електроинженер в Монреал? Има ли някакъв изпит и къде трябва да се подават документи за него? По-точно се интересувам за инженер по електротехника или проектант.
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: легализация на диплома в Монреал

Мнение от klisurov »

yonkova написа:Здравейте!
Сигурно някъде има писано по тази тема, но понеже не можах да открия бих искала да попитам как става легализацията на дипломата за електроинженер в Монреал? Има ли някакъв изпит и къде трябва да се подават документи за него? По-точно се интересувам за инженер по електротехника или проектант.
Нямям идея за какво точно питаш. Дано поне ти самата имаш.

Има два вида "легализации":
Évaluation comparative "приравнява" твоята диплома към местните. Служи (според мен) при кандидатстване на обществени позиции, както и при кандидатстване за някои нива на обучение.
Ordre des ingénieurs du Québec. Ако не си член тук (или на някоя подобна съсловна организация, примерно химици), е незаконно да се наречеш инженер. Тук съм описал моя път до членството.

Тук също има инфо по въпроса, макар и от преди една година.
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
Аватар
Мъхеста Брада
Изгонен от форума
Мнения: 58
Регистриран на: Пет Сеп 11, 2015 11:04 am
Местоположение: MTR
Обратна връзка:

Re: легализация на диплома в Монреал

Мнение от Мъхеста Брада »

Тоест не са 2 вида, ами правиш първо Évaluation comparative и после като ти издадат един син лист на който пише какво признават с него отиваш в Ordre des ingénieurs du Québec и там ти казват дали са съгласни или не са и какви изпити има да правиш ако се налага.

Проблема е че по мое време документчето от Évaluation comparative ставаше за 3 седмици.
Сега обаче чувам че се чакало повече от година.
Ено Рауд: Маншон, Полуобувка и Мъхеста Брада
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: легализация на диплома в Монреал

Мнение от klisurov »

Мъхеста Брада написа:Тоест не са 2 вида, ами правиш първо Évaluation comparative и после като ти издадат един син лист на който пише какво признават с него отиваш в Ordre des ingénieurs du Québec и там ти казват дали са съгласни или не са и какви изпити има да правиш ако се налага.

Проблема е че по мое време документчето от Évaluation comparative ставаше за 3 седмици.
Сега обаче чувам че се чакало повече от година.
Не ми се спори.
По-добрата ми половинка си "приравни" дипломите от БГ, съответно Master of Economics & Bachelor of Civil Engineering.
Не е член на OIQ, т.е. няма право да се нарича инженер тук.
Дипломите й послужиха като "доказателество" за съответна компетентност при намиране на работа като сертифициран (от PMI) PMP.
Т.е. зависи какво целиш:
- ако желаеш да бъдеш назначен като инженер, трябва да минеш през OIQ;
- ако желаеш да работиш нещо друго в областта на инженеринга (примерно мениджър/координатор на проекти в строителството), то не ти трябва OIQ, а дипломата ще е "обяснение" защо кандидатстваш точно в тази област.
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
succes
Мнения: 470
Регистриран на: Пет Дек 18, 2009 6:11 pm
Местоположение: София

Re: легализация на диплома в Монреал

Мнение от succes »

Мъхеста Брада написа:Тоест не са 2 вида, ами правиш първо Évaluation comparative и после като ти издадат един син лист на който пише какво признават с него отиваш в Ordre des ingénieurs du Québec и там ти казват дали са съгласни или не са и какви изпити има да правиш ако се налага.

Проблема е че по мое време документчето от Évaluation comparative ставаше за 3 седмици.
Сега обаче чувам че се чакало повече от година.
Ти от личен опит ли пишеш, ордена си прави собствена еваюация на дипломата, нека си проучи човека за електроинженерите как е и да не губи време в чакане за евалюация.
Аватар
Мъхеста Брада
Изгонен от форума
Мнения: 58
Регистриран на: Пет Сеп 11, 2015 11:04 am
Местоположение: MTR
Обратна връзка:

Re: легализация на диплома в Монреал

Мнение от Мъхеста Брада »

succes написа:Ти от личен опит ли пишеш ...
Именно. Така стана при нас.
Ордера каза преди тях да направим Évaluation comparative.
Те ни написаха че признават, а ордера каза че не признава и назначи изпити.
При нас тогава евалуацията на ордера отне 2 години.
Явно случай всякакви и всеки си има опит.
Ено Рауд: Маншон, Полуобувка и Мъхеста Брада
succes
Мнения: 470
Регистриран на: Пет Дек 18, 2009 6:11 pm
Местоположение: София

Re: легализация на диплома в Монреал

Мнение от succes »

Мъхеста Брада написа:
succes написа:Ти от личен опит ли пишеш ...
Именно. Така стана при нас.
Ордера каза преди тях да направим Évaluation comparative.
Те ни написаха че признават, а ордера каза че не признава и назначи изпити.
При нас тогава евалуацията на ордера отне 2 години.
Явно случай всякакви и всеки си има опит.
Явно е така, напоследък искат и изпратени дипоми от България директно в ордена, но ако кажеш че не искат да ти съдействат може и с оригиналната да минеш, но минава малко време. Всеки случай индивидуален.
succes
Мнения: 470
Регистриран на: Пет Дек 18, 2009 6:11 pm
Местоположение: София

Re: легализация на диплома в Монреал

Мнение от succes »

yonkova написа:Здравейте!
Сигурно някъде има писано по тази тема, но понеже не можах да открия бих искала да попитам как става легализацията на дипломата за електроинженер в Монреал? Има ли някакъв изпит и къде трябва да се подават документи за него? По-точно се интересувам за инженер по електротехника или проектант.
Здрасти,
аз съм скаран малко с терминологията и не знам легализация какво означава, но тук можеш да си направиш evaluation comparative, което е нещо като експертно мнение за нивото ти на образование, но това е просто мнение и не задължава никоя институция , нито фирма да ти признава или приема дипломата. Просто едно мнение на експерт, който дава мнение на какво отговаря твоята диплома в Канада. Преди се правеше от MICC, то и сега, но май му смениха името нa Le ministère de l'Immigration, de la Diversité et de l'Inclusion.Трябва ти превод/заверка (има разлика в цената между двете, като заверката е по-евтина и се приема от министерството) от местен преводач, член на ордена на преводачите.

Другото с ордена си е отделен случай, там си подаваш документите-диплома и стаж и чакаш решение. Евентуално ще ти назначат изпити, минаваш ги, плащаш такса и се водиш младши инженер.
succes
Мнения: 470
Регистриран на: Пет Дек 18, 2009 6:11 pm
Местоположение: София

Re: легализация на диплома в Монреал

Мнение от succes »

klisurov написа:
yonkova написа:Здравейте!
Сигурно някъде има писано по тази тема, но понеже не можах да открия бих искала да попитам как става легализацията на дипломата за електроинженер в Монреал? Има ли някакъв изпит и къде трябва да се подават документи за него? По-точно се интересувам за инженер по електротехника или проектант.
Нямям идея за какво точно питаш. Дано поне ти самата имаш.

Има два вида "легализации":
Évaluation comparative "приравнява" твоята диплома към местните. Служи (според мен) при кандидатстване на обществени позиции, както и при кандидатстване за някои нива на обучение.
Ordre des ingénieurs du Québec. Ако не си член тук (или на някоя подобна съсловна организация, примерно химици), е незаконно да се наречеш инженер. Тук съм описал моя път до членството.

Тук също има инфо по въпроса, макар и от преди една година.
Бързо ще научи, то едно сложно ... важното е че пита, няма нужда от тъпи коментари. Навремето еда приятелка докато учеше в Чужбина ми каза, че там се е научила да задава всякакви въпроси без да се притеснява, а тоя манталитет със забележките и комплексираните коментари трябва да се изкорени.
Аз съм на принципа ако можеш обясни, ако не мини си на шипковия храст, там лаф бол.
Аватар
Мъхеста Брада
Изгонен от форума
Мнения: 58
Регистриран на: Пет Сеп 11, 2015 11:04 am
Местоположение: MTR
Обратна връзка:

Re: легализация на диплома в Монреал

Мнение от Мъхеста Брада »

succes написа:... а тоя манталитет със забележките и комплексираните коментари трябва да се изкорени.
Е няма как да не се съглася тук при положение че го изспитах лично още с първия ми въпрос тук.
Ено Рауд: Маншон, Полуобувка и Мъхеста Брада
succes
Мнения: 470
Регистриран на: Пет Дек 18, 2009 6:11 pm
Местоположение: София

Re: легализация на диплома в Монреал

Мнение от succes »

Мъхеста Брада написа:
succes написа:... а тоя манталитет със забележките и комплексираните коментари трябва да се изкорени.
Е няма как да не се съглася тук при положение че го изспитах лично още с първия ми въпрос тук.
Аз наистина добронамерено попитах дали е от личен опит, за да събе по-сигурна информацията, съжалявам че е прозвучало така.
10xalot
Мнения: 155
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 4:52 pm

Re: легализация на диплома в Монреал

Мнение от 10xalot »

yonkova написа:Здравейте!
Сигурно някъде има писано по тази тема, но понеже не можах да открия бих искала да попитам как става легализацията на дипломата за електроинженер в Монреал? Има ли някакъв изпит и къде трябва да се подават документи за него? По-точно се интересувам за инженер по електротехника или проектант.
Предполагам пишете от България. Информацията, която получихте досега е ценна, но не виждам как би могла да ви помогне ако не сте в Монреал, а искате да правите т.нар. евалюация на дипломи. Ние използвахме услугите на г-жа Мария Балабанова, която живее и работи в Монреал и едно от нещата с които се занимава абсолютно законно и има оторизация за това е евалюация ( легализация ) на дипломите. От тук можете да се свържете с нея: http://www.mariyabalabanova.com"
Мисля, че това е един от най-лесните начини за вас ( ако не живеете в Квебек ).
Документи Виена : 14.10.2011
Интервю : 15.11.2013
Документи Нова Скотия : 17.12.2013
Баркодове : 04.04.2014
Медицински : 12.05.2014
Повторни медицински :27.08.2015/ Направени - 01.09.2015
Покани за визи : 29.09.2015
Визи !: 27.10.2015
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: легализация на диплома в Монреал

Мнение от klisurov »

succes написа:
klisurov написа:
yonkova написа:Дано поне ти самата имаш
няма нужда от тъпи коментари ...
Благодаря!
И аз така мисля.

В случая действително нямам идея какво точно пита (темата е в Емиграция, а не в Живот в Кебек).
Стрелях в тъмното с отговор на въпрос, който е възможно да не е бил зададен.
Ако е така, то отговора ми не би имал смисъл, а дори би могъл да подведе.
Надявам се, че питащата е наясно какво пита и съответно би могла да игнорира отговора ми.
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: легализация на диплома в Монреал

Мнение от ablood »

1. Реално няма такова нещо като "легализация" на диплома. Тя си е напълно "легална", просто е с неустановена стойност за някои институции/работодатели/учебни заведения.

2. Различните институции/работодатели/учебни заведения имат различни изисквания за приравняване. Някои от тях изискват оригинал и сами извършват приравняването (срещу $$$).

3.а. Нито диплома-оригинал, нито приравнена, нито призната от ордер диплома означават нещо за огромното мнозинство работодатели при липсата на канадски опит. С повече упорство обаче, търсене и амбиции може да помогне за стъпване на килимчето.

3.б. Не-приравнена, и не-призната от ордер диплома може да ви намери чудесна работа даже и без опит, ако разполагате с подходящи връзки, чар и известна доза късмет. Или наистина уникални (в глобален мащаб) квалификации.

С две думи - приравняването може и да влезе в работа, така, че не е за пренебрегване, ама нич не трябва да се разчита на него.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
Мъхеста Брада
Изгонен от форума
Мнения: 58
Регистриран на: Пет Сеп 11, 2015 11:04 am
Местоположение: MTR
Обратна връзка:

Re: легализация на диплома в Монреал

Мнение от Мъхеста Брада »

ablood написа:1. Реално няма такова нещо като "легализация" на диплома. Тя си е напълно "легална", просто е с неустановена стойност за някои институции/работодатели/учебни заведения.
Не може да не се отбележи колко точно е изказано това изречение. :y:
Ено Рауд: Маншон, Полуобувка и Мъхеста Брада
Публикувай отговор