Vous parlez une langue inconnue

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Vous parlez une langue inconnue

Мнение от klisurov »

'Vous parlez une langue inconnue et pour ça ma petite fille n'a vous pas confiance.'
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Vous parlez une langue inconnue

Мнение от pumpy »

?
Iris
Мнения: 169
Регистриран на: Вто Сеп 14, 2010 5:04 am

Re: Vous parlez une langue inconnue

Мнение от Iris »

klisurov написа:'Vous parlez une langue inconnue et pour ça ma petite fille n'a vous pas confiance.'
Спекулации много, но:
ако например едно момиченце /имигрантче/ предложи на местно дете да си играят и кебекарчето откаже, то тази фраза може да е обяснението на майката, която иска да подчертае,че детето говори някакъв странен /според нея/ език и не говори нейния =кебекарски! език.

Всъщност наистина ли се учи френски френски в училищата???


В Квебек положението с диалектите е направо страшно.
И е истина, че хората от отдалечените места не разбират чист френски и изолират имигрантите умишлено.
Тъжно, но факт. По-добре е да бъдем реалисти.
The worst mistake people do is that they listen half, understand quarter and speak double...
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Vous parlez une langue inconnue

Мнение от IRA »

Много зависи къде е училището. При нас кебекарите са малцинство, за мен това е плюс.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: Vous parlez une langue inconnue

Мнение от klisurov »

Бяхме в Drummondville на Airshow.
На опашката за качване в бронетранспортьор говорехме на български.
Подадох ръка на момиченцето пред нас да слезе, то ме погледна смутено, а майки й приветливо я извини с тези думи.

Замислих се над факта, доколко местните ни приемат такива, каквито сме.
Преди време у нас бе Québécoise de souche, родена и израстнала в квартала, член на местния парламент, омъжена (и разведена) за чилиец. Тя сподели, че тези със забрадките ги (имаше предвид местните) плашели: Кебекарите са положили доста усилия да се отделят от Църквата, днес са по-скоро атеисти и тази религиозна демонстрация ги стряска.

Колкото до езика, който говорят местните: Това е техния език и аз имам два избора - да приема (и да се съобразя) с този факт или да се преместя другаде.
По-скоро местните биха променили езика, който изучават в училище, отколкото езика, на който общуват помежду си. Май проблема е, че в различните региони говорят различни "езици", та не се знае кой диалект да залегне в букварите ;)

Между прочем, вчера на авиошоуто видях само едно семейство чернокожи, едно семейство ортодоксални евреи, две семейства жълтокожи (навярно китайци, но все още не ги различавам) и 3-4 семейства арабско-говорящи. Един единствен път чух руска реч. Останалите (навярно дестки хиляди) говореха кебекарски.
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Vous parlez une langue inconnue

Мнение от IRA »

Drummondville е в дивата провинция, те там чужденци рядко виждат.
Иначе кебекарите от всичко се стряскат, най вече,че може да си говорите на английски вкъщи. :rofl:
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
grozdan
Мнения: 1324
Регистриран на: Пон Авг 01, 2011 10:58 am
Местоположение: Монреал

Re: Vous parlez une langue inconnue

Мнение от grozdan »

Следва да си зададем реципрочния въпрос: Ами ние как бихме постъпили в подобен случай?
Танграта рече и отсече: Един влог за 1% лихва вади повече дивиденти от префърцунените им инвестиции.
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: Vous parlez une langue inconnue

Мнение от klisurov »

grozdan написа:Следва да си зададем реципрочния въпрос: Ами ние как бихме постъпили в подобен случай?
В случай, че:
съм в БГ и никога не съм излизал от БГ, би могло и да съм по-шокиран;
отида сега в БГ, навярно не бих се учудил;
съм в Монреал, не ми прави впечатление.

Между впрочем, ако се абстрахитаме дали и доколко това е проявя на ксенофобия, проветствам това, децата да не се доверяват на непознато
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Vous parlez une langue inconnue

Мнение от pumpy »

grozdan написа:Следва да си зададем реципрочния въпрос: Ами ние как бихме постъпили в подобен случай?
Питайте Танграта, той налита на бой на различните по улиците.
Като гледам и какви ги плямпа онова плашило сидеров и какво е отношението ни към циганите, си представям какво би се случило с една забрадена двойка на някой селски събор в дивото горно У.но в България
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Vous parlez une langue inconnue

Мнение от IRA »

grozdan написа:Следва да си зададем реципрочния въпрос: Ами ние как бихме постъпили в подобен случай?
За теб не знам . На мен не би ми пукало . Докато учех в университета беше пълно с чужденци предимно палестинци, сирийци и гърци, никога не сме имали проблеми с тях.
Сега в България се е напълнило с националисти, предимно в големите градове, намирам ги за също толкова глупави колко и тукашните.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Vous parlez une langue inconnue

Мнение от miteto »

pumpy написа:
grozdan написа:Следва да си зададем реципрочния въпрос: Ами ние как бихме постъпили в подобен случай?
Питайте Танграта, той налита на бой на различните по улиците.
Как разбра, че налита на бой, че даже и на "различните"? Кои са тия "различни"? И сигурен ли се, че той пръв е посегнал? Да ти давам ли и на теб линка за квебекара с резачката, че да приемеш че грешката може да е била и в квебекарския телевизор?
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Vous parlez une langue inconnue

Мнение от IRA »

Дай ми линк на мен . Каква е тази кебекарка с резачка?
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Vous parlez une langue inconnue

Мнение от miteto »

Квебекар, не квебекарка
https://www.youtube.com/watch?v=mhsTuoojJEk"

Тоя с резачката луд, а тия в колата май още по луди, понеже го преследвали барабар с децата в колата през целия град и накрая се опитали да го блокират на някъв паркинг. Понеже оня ги засякъл преди това.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Vous parlez une langue inconnue

Мнение от pumpy »

miteto написа:
pumpy написа:
grozdan написа:Следва да си зададем реципрочния въпрос: Ами ние как бихме постъпили в подобен случай?
Питайте Танграта, той налита на бой на различните по улиците.
Как разбра, че налита на бой, че даже и на "различните"? Кои са тия "различни"? И сигурен ли се, че той пръв е посегнал? Да ти давам ли и на теб линка за квебекара с резачката, че да приемеш че грешката може да е била и в квебекарския телевизор?
E той сам си го написа.... и понеже никъде не спомена бития да е българин, то видимо е различен.....
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Vous parlez une langue inconnue

Мнение от miteto »

pumpy написа:E той сам си го написа.... и понеже никъде не спомена бития да е българин, то видимо е различен.....
Т.е. мъж квебекар е "видимо" различен от мъж българин. Брех...
Заключено