Необходими документи,които да не забравим

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
Аватар
kamy
Мнения: 145
Регистриран на: Сря Май 04, 2011 4:12 am

Re: Необходими документи,които да не забравим

Мнение от kamy »

Ще ти кажа за имунизациите, нормално е лекарката да не иска да попълва формуляр, който не е издала нейната болница, институцията за която работи и т.н. На мен ми дадоха един лист А4 принтираха от техния компютър в базата данни кога и с какво е било имунизирано детето. Има 1 или 2 ваксини само, защото бяхме в чужбина когато се роди и има отделна книжка с бебешките имунизации. Та въпросния лист/ то не е и картон/ го преведох на френски, мисля че това е достатъчно.
Аватар
milly
Мнения: 376
Регистриран на: Нед Авг 07, 2011 5:11 pm

Re: Необходими документи,които да не забравим

Мнение от milly »

Може ли инфо за международна шофьорска книжка от СБА? Това някакъв допълнителен документ към шофьорската книжка ли е? Каква е процедурата и дали ще е необходимо.
Като цяло може ли някой да разясни как стоят нещата с шофирането и шофьорските книжки. Предполагам, че ще трябва да си преведем шофьорските книжки. В моята само имената са на английски. А талонът с точките служи ли за нещо там?
На мъжът ми му взеха талона и ще може ли да шофира само с шофьорската книжка?

За кредитна история, мисля да си извадя от банката удостоверение от кога имам кредитна карта и че съм редовен платец (макар че се съмнявам някоя местна банка да се трогне от него). Необходимо ли е да искам банкови извлечения? Това просто не виждам каква добавена стойност носи. Отделно, че и аз мога да си го разпечатам, просто ще е без печат на банката.
Historique de crédit, relevés bancaires, cartes bancaire

Preuve d’assurance du régime de sécurité sociale de mon pays d’origine - :?: нещо от НОИ от НАП ????
Ce n'est pas en écoutant qqn parler que l'on évolue. C'est en agissant et en vivant des expériences.
5kov
Мнения: 122
Регистриран на: Вто Юни 08, 2010 8:55 am

Re: Необходими документи,които да не забравим

Мнение от 5kov »

С шофьорска книжка от Бг може да се кара шест месеца, талона с точките не ти трябва ( за карането ). Книжките, ако не са от първите пластики, са преведени на английски . Не трябва превод. Ако са от първите пластики, извадете си нови, хем ще са валидни още доста годинки, хем ще си спестите допълнителни ядове.
„Вроденият порок на капитализма е неравното разпределение на благата. Вродената добродетел на социализма е равното разпределение на лишенията.” Уинстън Чърчил
Аватар
the_coach
Мнения: 3429
Регистриран на: Вто Юли 24, 2012 3:03 am
Местоположение: on the road......

Re: Необходими документи,които да не забравим

Мнение от the_coach »

5kov написа:С шофьорска книжка от Бг може да се кара шест месеца, талона с точките не ти трябва ( за карането ). Книжките, ако не са от първите пластики, са преведени на английски . Не трябва превод. Ако са от първите пластики, извадете си нови, хем ще са валидни още доста годинки, хем ще си спестите допълнителни ядове.
Шест месеца в Кебек, в БК са три ;)
Karkade
Мнения: 11
Регистриран на: Съб Сеп 07, 2013 1:53 pm

Re: Необходими документи,които да не забравим

Мнение от Karkade »

В Онтарио 2 месеца. На мен международната книжка не ми свърши никаква работа.

Кредитна история от БГ изобщо не ги интересува.
Аватар
karelia79
Мнения: 905
Регистриран на: Пет Мар 18, 2011 4:23 pm
Местоположение: Canada

Re: Необходими документи,които да не забравим

Мнение от karelia79 »

Мили, не знам от каква гледна точка се замисляш за кредитна история. Вече има банки, които дават КК на новоимигранти без обезпечение. Ние, например, сме в РБЦ.
По отношение на шоф. книжки - да, в Квебек са валидни 6 месеца. Аз бях с от първите пластики - направих превод при Мария Балабанова. Това беше всичко. Иначе за застраховката ми признаха целия стаж от БГ, тоест застраховката е на много добра цена. (в Дежарден - това за информация, не съм им рекламен агент :) )
Seul on peut aller plus vite, mais ensemble on peut aller plus loin.
Полет - 16.06.2014 г.
Dahila
Мнения: 214
Регистриран на: Нед Дек 11, 2011 11:22 am
Местоположение: Ottawa

Re: Необходими документи,които да не забравим

Мнение от Dahila »

Здравейте!
За дупликатите на акт за раждане, които се вадят от общината, има 2 вида - за чужбина и друг, който е на български, английски и френски език, но се води извлечение от акт за раждане. Кой от двата варианта ми трябва за Канада? Благодаря!
DCS Montréal - 29.10.2012
AR 5.3.2013
Доп. докс - 1.10.2014
сертификати - 10.1.2015
Sydney,NS - 5.2.2015
Баркод - 12.6.2015
Мед. изследвания 14.8.2015
Покана за визи 19.8.2015
Визи 24.9.2015
plamen04
Мнения: 61
Регистриран на: Нед Окт 16, 2011 2:27 am

Re: Необходими документи,които да не забравим

Мнение от plamen04 »

И аз исках да питам същото, но днес извадих на мен и семейството от този многоезичния, за чужбина. Мисля, че няма пречка да ползваме такъв вариант. Би било добре, някой да сподели опит с такъв.
Док.Виена-09.12.11
Акюзе и TCFQ-26.03.12
Изт. $-03.04.12
Мейл за предст. покана-09.11.12
Интервю-04.06.2014-УСПЕШНО
Док.Сидни-12.06.14
Сума от кр.карта-16.08.14
Покана за мед./мед.-13.08.15/21.08.15
Покани за визи/визи03.09/24.09.15
Полет 19.10.15
Аватар
milly
Мнения: 376
Регистриран на: Нед Авг 07, 2011 5:11 pm

Re: Необходими документи,които да не забравим

Мнение от milly »

Няма абсолютно никакво значение какви дубликати на актове ще извадите. И оригиналите ще ви свършат същата работа като дубликатите. Всъщност, досега актовете за раждане не са ми трябвали. Дори като записвах детето в училище, не му искаха акта, защото е родено извън Канада.
Ce n'est pas en écoutant qqn parler que l'on évolue. C'est en agissant et en vivant des expériences.
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: Необходими документи,които да не забравим

Мнение от klisurov »

milly написа:... в училище, не му искаха акта, защото е родено извън Канада.
Има училища, които при записване искат копие на преведен на английски или френски акт за раждане с имената и на двамата родители. Ние на времето сме ги превеждали на английски в БГ.

PS
Все още не проумявам защо, но някоо служби (Servis Canada например) изискват имената на родителите ми.
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
Iris
Мнения: 169
Регистриран на: Вто Сеп 14, 2010 5:04 am

Re: Необходими документи,които да не забравим

Мнение от Iris »

Dahila написа:Здравейте!
За дупликатите на акт за раждане, които се вадят от общината, има 2 вида - за чужбина и друг, който е на български, английски и френски език, но се води извлечение от акт за раждане. Кой от двата варианта ми трябва за Канада? Благодаря!

В две общини в София ходих и ми казаха, че не издават документи на английски?!? :( :^) :(
Имало само акт за раждане на български, но може името да е изписано на латиница с транслитерация.
А това хич не ми върши работа..


По новите изисквания за евалюация на дипломите, трябва ли те да са с
1) придружително писмо ( служебна бележка) от вуз-а, или
2)легализирани от МОН или може както преди с
3) нотариална заверка?

Благодаря предварително!
The worst mistake people do is that they listen half, understand quarter and speak double...
Аватар
milly
Мнения: 376
Регистриран на: Нед Авг 07, 2011 5:11 pm

Re: Необходими документи,които да не забравим

Мнение от milly »

Iris, дипломите трябва да са:
1. Заверени ВО от университета/училището, не придружително писмо, а заверено копие вярно с оригинала
2. Заверка Апостил от МОН (според мен ненужно набиване на държавни такси, тук апостила никому нищо не говори, Канада не е страна по Хагската конвенция)
3. Нотариална заверка ВО, според мен най-лесния вариант.

http://www.immigration-quebec.gouv.qc.c ... l#bulgarie"

Имат вариант, ако сте вече в Канада, Посолството да направи заверка, само че като говорих с тях се оказа, че го правят след като документа има апостил, хаха, извинявам се
Ce n'est pas en écoutant qqn parler que l'on évolue. C'est en agissant et en vivant des expériences.
bond007
Мнения: 102
Регистриран на: Пон Фев 07, 2011 5:42 pm
Местоположение: Монреал

Re: Необходими документи,които да не забравим

Мнение от bond007 »

Мilly, да разбирам ли, че един от трите варианта е достатъчен, като най-голяма тежест има заверено копие от университета? А как стои въпросът с дипломите за средно образование? И те ли по този начин?
16.06.2011-Виена
14.02.2012-accusé
08.04.2013/13,30-интервю - изчакване
23.05.2014 - сертификати
11.06.2014 - Сидни, Нова Скотия, получени на 18.06.2014
09.09.2015г. - медицински изследвания
21.10.2015г. - получени визи
19.07.2016г. - полет за Монреал
choky
Мнения: 177
Регистриран на: Вто Май 30, 2006 7:06 pm

Re: Необходими документи,които да не забравим

Мнение от choky »

Няма значение дали е заверка от университета, или просто нотариално заверено, ОТ НОТАРИУС В БЪЛГАРИЯ, копие.
Което е по-лесно изпълнил вариант за вас самите:-)
Апостил не е необходим за подаване на документи за евалюация на дипломата (но е необходим, ако нямате въпросното нотариално заверено копие и искате да го направите в посолството в Отава).


Успех!
Умея да мълча на седем езика
Аватар
milly
Мнения: 376
Регистриран на: Нед Авг 07, 2011 5:11 pm

Re: Необходими документи,които да не забравим

Мнение от milly »

bond007 написа:Мilly, да разбирам ли, че един от трите варианта е достатъчен, като най-голяма тежест има заверено копие от университета? А как стои въпросът с дипломите за средно образование? И те ли по този начин?
Да, и диплома за средно така :)
Ce n'est pas en écoutant qqn parler que l'on évolue. C'est en agissant et en vivant des expériences.
Публикувай отговор