Поздрави от Мадрид

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
Публикувай отговор
succes
Мнения: 470
Регистриран на: Пет Дек 18, 2009 6:11 pm
Местоположение: София

Re: Поздрави от Мадрид

Мнение от succes »

roumensp написа:Абе вие затова ли дойдохте в Канада, да пазарувате в Доларамата и да смятате как се променя покупателната способност на средната класа ? :D Човек трябва да се интересува предимно от своята лична ситуация, не от тенденциите. Животът поскъпва, да, но това е глобална тенденция и единственото, което можеш да направиш е да намериш начини да го компенсираш. Аз знам, че по настоящем семейството ми живее доста по-добре, отколкото преди 5, 10 или 15 години и за мен това е достатъчно, това е основната тенденция, която ме интересува, колкото и егоистично да изглежда на някои.
Как по-точно, като купуваш все по-малко и по-некачествени неща?
Тенденциите са важен статистически показател и ако си искал да покажеш с мнението си, колко си егоистично настроен е по-добре да беше вмъкнал, че се интересуваш от тях.
А ако сравняваш добрия си живот с този от България или първите си емигрантски години, то е нормално да живееш по-добре, поне с малко.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Поздрави от Мадрид

Мнение от roumensp »

succes написа:
roumensp написа:Абе вие затова ли дойдохте в Канада, да пазарувате в Доларамата и да смятате как се променя покупателната способност на средната класа ? :D Човек трябва да се интересува предимно от своята лична ситуация, не от тенденциите. Животът поскъпва, да, но това е глобална тенденция и единственото, което можеш да направиш е да намериш начини да го компенсираш. Аз знам, че по настоящем семейството ми живее доста по-добре, отколкото преди 5, 10 или 15 години и за мен това е достатъчно, това е основната тенденция, която ме интересува, колкото и егоистично да изглежда на някои.
Как по-точно, като купуваш все по-малко и по-некачествени неща?
Тенденциите са важен статистически показател и ако си искал да покажеш с мнението си, колко си егоистично настроен е по-добре да беше вмъкнал, че се интересуваш от тях.
А ако сравняваш добрия си живот с този от България или първите си емигрантски години, то е нормално да живееш по-добре, поне с малко.
Не сравнявам с България, защото съм от 15 години в Северна Америка. И в интерес на истината, последната си година в България живеех по-добре, отколкото първите година-две като имигрант. Но тия времена минаха отдавна за щастие. Това което искам да кажа е, че трябва да продължаваш да се бориш и да се развиваш още доста години след като си емигрирал, а не да се оставиш по течението. Знам българи, които отново станаха лекари и се лицензираха като инженери на 45-50 години, въпреки че хич не им е било лесно. Други създадоха собствени фирми и т.н. Никой от тях няма да чуеш да се оплаква, просто защото няма време за това.
Аз съм работил на 2 работи едновременно (на "бяло") в продължение на 2-3 години, а жена ми учеше за изпити по лицензирането си, докато работеше по 10 часа на ден, понякога и в уикендите. Това е което можеш да направиш, за да компенсираш поскъпването на живота, другото е загуба на време в празни приказки ...
И за пореден път ще подчертая, че поскъпването на живота е глобално, а не само в Канада ... точно същото е и в Щатите, и в България, и на много други места.
YOUPPI
Мнения: 1390
Регистриран на: Пет Юли 03, 2009 6:38 pm
Местоположение: Centre Bell

Re: Поздрави от Мадрид

Мнение от YOUPPI »

yahoo написа: Не е егоистично и всеки първо това гледа когато вече живее тук. Но темата беше за фактите представени за тези които още не са тук и тогава личните постижения през годините нямат особена значимост, а по-достоверни са статистическите средни стойности за обезценяване на живота, което средно е само 30% за 14г, а не 300% както се твърдеше (което е над 20% инфлация всяка година). Всеки има правото на избор да приеме текущото положение и да продължава да се оплаква или да си пробва възможностите да го подобри.
Koe e пораснало с 30% за 14 години? Наеми, храни, стоки за бита? Виж, минималната заплата може би :y:

Ето примери от някои тукашни земевладелци:
Ремонтиран апартамент 2 1/2 напълно обзаведен - ..... Цената е 500 $. 2012г
Напълно обзаведен 2 1/2 .. 550$ на ... - 2014
Подавачът на обявата е един и същ. За две години наемът скочи с 10% ...

Друг:
4 1/2 Цена 580$ ... 2010
4 1/2 - 620$ - 2014г
тук е що-годе нормално ...

Кажи, какво е скочило с 30% за 14 години? Много ми е любопитно. Виж, процентът на таксите които плащаме всички, може би. Някои с повече.
не съм дилетант - все пак две години съм се занимавал с тия глупости при това в реална бойна обстановка... ...факт е основното място на поражение - носа на самолета в областта на пилотската кабина леко над пода на кабината Eфр. Гийк
Аватар
the_coach
Мнения: 3429
Регистриран на: Вто Юли 24, 2012 3:03 am
Местоположение: on the road......

Re: Поздрави от Мадрид

Мнение от the_coach »

roumensp написа:Абе вие затова ли дойдохте в Канада, да пазарувате в Доларамата и да смятате как се променя покупателната способност на средната класа ? :D Човек трябва да се интересува предимно от своята лична ситуация, не от тенденциите. Животът поскъпва, да, но това е глобална тенденция и единственото, което можеш да направиш е да намериш начини да го компенсираш. Аз знам, че по настоящем семейството ми живее доста по-добре, отколкото преди 5, 10 или 15 години и за мен това е достатъчно, това е основната тенденция, която ме интересува, колкото и егоистично да изглежда на някои.
Не го слушайте :D
Забил се е в онуй гадното място на Щатско-Канадската граница, с една отвратителна крайбрежна алея, със 200 отвратително кокетни ресторантчета, в някои от които има едни отвратителни музиканти, дето ти свирят докато си пиеш бирата. :D
Румба, доста хора не можаха да разберат, че в Канада има достатъчно ниши, в които да се развиваш. Само че доста народ търси още от летището нишата за директори :D
Ама както каза колегата 7George, не става така тая работа ;)
YOUPPI
Мнения: 1390
Регистриран на: Пет Юли 03, 2009 6:38 pm
Местоположение: Centre Bell

Re: Поздрави от Мадрид

Мнение от YOUPPI »

Така е! Ама аз говоря през опита си в Квебек и наблюденията си тук. Не искам и не мога да коментирам другите провинции. Тук таксите в последните 5-6 години направо полудяха. Правителството (еле пък предишното) само търси начин да смуче. То не че сегашните са цвете за мирисане ...
не съм дилетант - все пак две години съм се занимавал с тия глупости при това в реална бойна обстановка... ...факт е основното място на поражение - носа на самолета в областта на пилотската кабина леко над пода на кабината Eфр. Гийк
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Поздрави от Мадрид

Мнение от yahoo »

YOUPPI написа:Koe e пораснало с 30% за 14 години? Наеми, храни, стоки за бита? Виж, минималната заплата може би :y:
Линка който дадох за 30% е за ръста на инфлацията за последните 14г, а не за кое с колко е нараснало. Вече казах че моите наблюдения са увеличение на цените до 200% за 14г. Тези 200% са максимално за някои цени, а други са и с по-малко.

Аз мога да сравня например моя апартамент 2 1/2 в който дойдох 2000г и го наех за $300. Сега същия се дава за около $500. Това прави към 66% увеличение за 14г и наемите са едни от най-нарастналите цени. За храната си спомням че купувахме малка консерва доматен сок за $0.33 и наскоро я гледах за $1. Това е единственото което само изглежда нарастнало 3 пъти, но математиката казва че е нарастнало с 203%, което е от най-големите увеличения за които се сещам в момента.

А и не намесвай в сметките току-що ремонтиран апартамент. Тогава нещата стават различни защото има промяна в качеството.
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Поздрави от Мадрид

Мнение от Marto »

Ако някой не е разбрал, яхуто най-вероятно цитира официалните данни за инфлация от Bank of Canada. За последните 14 години инфлацията е почти точно 30%. В интерес на истината, в 14-годишния период преди това тя е била по-висока, а за 14-те преди него (1972-1986) е точно 200%.

По-интересен е въпросът доколко статистиката и тук е стъкмистика. Много хора критикуват методологията за изчисляването на инфлацията и може да са прави. Ето едно сравнение между официалната статистика и индекса "Биг Мак" (не съм проверявал данните):

Изображение

ПП: забелязал ли е някой как бекона стана от 3 долара за пакетировка от 500гр. 6 долара за 375гр.? Някаква болест по прасетата казват...
YOUPPI
Мнения: 1390
Регистриран на: Пет Юли 03, 2009 6:38 pm
Местоположение: Centre Bell

Re: Поздрави от Мадрид

Мнение от YOUPPI »

Аз гледам цените на храните като цяло. Спомни си колко са били месото, млякото, хляба преди 15 години и колко са сега. Наемите са доста променливо понятие. Най-малкото пред 15 години Сен Леонард е бил италиански квартал, сега май има процентно повече араби...
Според моя калкулатор 0.33+300% прави почти долар. Как го сметна 200, не знам.
не съм дилетант - все пак две години съм се занимавал с тия глупости при това в реална бойна обстановка... ...факт е основното място на поражение - носа на самолета в областта на пилотската кабина леко над пода на кабината Eфр. Гийк
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Поздрави от Мадрид

Мнение от yahoo »

YOUPPI написа:Според моя калкулатор 0.33+300% прави почти долар. Как го сметна 200, не знам.
Значи накрая ще излезе че говорим за едно и също нещо, но не можем да се разберем. 3 пъти увеличение ти го броиш като старата цена умножиш по 3. Но това не е 300% увеличение на старата цена, а 200% за което аз говоря. Смята се така: $0.33 стара цена са 100% от старата цена. $1 - $0.33 = $0.67 увеличение върху старата цена са ( 0.67 * 100 ) / 0.33 = 203% увеличение върху старата цена.
newcomer
Мнения: 1598
Регистриран на: Чет Сеп 20, 2012 9:48 am

Re: Поздрави от Мадрид

Мнение от newcomer »

сеа,ако някой си мисли,че испанеца съм аз,не съм аз
не ,че не бих могъл да бъда той ,но напоследък нямам много време за губене или по скоро изморих се да влизам в словесни контакти със завършени идиоти
все още влизам във форума от време на време заради Мухата II,единственният който не си е загубил ума напълно и е съхранил психиатрията си до някакво приемливо ниво
Черната Бистра от Биг Форум БГканада и A-блъд от Лавал.
Рядка порода голи охлюви обитавща зелената тревна маса на северния и южния бряг.

От кога охлювите дават наклон на ястребите струва ли си да се лети?
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Поздрави от Мадрид

Мнение от yahoo »

:D Тебе веднага щяхме да те познаем по запетайките. Не сме си и помисляли даже, че толкова си успял да си подобриш правописа ;)
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Поздрави от Мадрид

Мнение от roumensp »

newcomer написа:сеа,ако някой си мисли,че испанеца съм аз,не съм аз
не ,че не бих могъл да бъда той
Не, не би могъл, просто няма как да се доближиш до неговото ниво на грамотност. Приличате си единствено в разтягането на локуми. :D
newcomer
Мнения: 1598
Регистриран на: Чет Сеп 20, 2012 9:48 am

Re: Поздрави от Мадрид

Мнение от newcomer »

roumensp написа:
newcomer написа:сеа,ако някой си мисли,че испанеца съм аз,не съм аз
не ,че не бих могъл да бъда той
Не, не би могъл, просто няма как да се доближиш до неговото ниво на грамотност. Приличате си единствено в разтягането на локуми. :D

благодаря за комплимента.
той е млад.времето е пред него.ще се ограмоти
Черната Бистра от Биг Форум БГканада и A-блъд от Лавал.
Рядка порода голи охлюви обитавща зелената тревна маса на северния и южния бряг.

От кога охлювите дават наклон на ястребите струва ли си да се лети?
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Поздрави от Мадрид

Мнение от roumensp »

Той може и да се ограмоти, ама ти няма да станеш пилот на дронове и "тюлен", нали. :D
Нямаше ли да ти е гот да пуснеш дрона на автопилот и да си въртиш синджирчето ? :rofl:
newcomer
Мнения: 1598
Регистриран на: Чет Сеп 20, 2012 9:48 am

Re: Поздрави от Мадрид

Мнение от newcomer »

roumensp написа:Той може и да се ограмоти, ама ти няма да станеш пилот на дронове и "тюлен", нали. :D
Нямаше ли да ти е гот да пуснеш дрона на автопилот и да си въртиш синджирчето ? :rofl:

:y:
Черната Бистра от Биг Форум БГканада и A-блъд от Лавал.
Рядка порода голи охлюви обитавща зелената тревна маса на северния и южния бряг.

От кога охлювите дават наклон на ястребите струва ли си да се лети?
Публикувай отговор